🏃Zacznij mądrze biegać🏃‍♀️ -20% z kodem "WIOSNA20". Do końca promocji:
00 d
00 h
00 m
Kalendarz biegowy

37. PKO Wrocław Maraton – w biegowym skrócie

Start: 15.09.2019 r., godzina 9:00, Stadion Olimpijski, tor żużlowy przed Trybuną Zachodnią;Meta: Stadion Olimpijski, tor żużlowy przed Trybuną Zachodnią; Limit czasowy: 6 godzin netto, ostatni biegacze będą pojawiać się na mecie do 15:10; Limit uczestników: 4000 osób.
cropped 37 pko wroclaw maraton w biegowym skrocie 02

Start: 15.09.2019 r., godzina 9:00, Stadion Olimpijski, tor żużlowy przed Trybuną Zachodnią;Meta: Stadion Olimpijski, tor żużlowy przed Trybuną Zachodnią; Limit czasowy: 6 godzin netto, ostatni biegacze będą pojawiać się na mecie do 15:10; Limit uczestników: 4000 osób.

O biegu

W niedzielę, 15 września, klika tysięcy biegaczy z około 40 krajów świata wyruszy w trasę 37. PKO Wrocław Maratonu ze Stadionu Olimpijskiego. Tegoroczny bieg w Stolicy Dolnego Śląska będzie zorganizowany w sposób dużo przyjaźniejszy środowisku naturalnemu. Zgodnie z miejską polityką „zero waste” wyeliminowane zostaną kubki z tworzyw sztucznych, w których dotychczas podawana była woda na trasie. Zastąpią je pojemniki wykonane z biodegradowalnych w stu procentach składników! Sama woda również nie będzie pochodziła z plastikowych, ani szklanych butelek. Dzięki Miejskiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji S.A. we Wrocławiu biegacze skorzystają z wody bezpośrednio z miejskiego systemu wodociągowego – całkowicie bezpiecznej do picia. Dodatkowo, aby umożliwić wygodny i przyjazny środowisku powrót do domów po imprezie, uczestnicy będą mogli skorzystać zarówno z (darmowej dla nich) komunikacji miejskiej, jak i ustawionych w kompleksie Stadionu Olimpijskiego elektrycznych hulajnóg.

37 pko wroclaw maraton w biegowym skrocie 04

Trasa

Uczestnicy po raz ostatni będą przemierzać trasę bardzo zbliżoną do znanej z poprzednich edycji – od kolejnego roku ulegnie ona bowiem całkowitym zmianom. W najbliższym biegu ich droga wyznaczona jest jednak podobnie, jak w minionych latach: ze startem i metą na Stadionie Olimpijskim. Tam maratończycy wyruszą sprzed Trybuny Zachodniej, po czym aleją Różyckiego, przez mosty Grunwaldzki i Pokoju pobiegną do ulicy Sienkiewicza i placu Bema. Tam skręcą na południe, przemierzą dwie wyspy – Młyńską i Piasek (mijając zabytkowy Ostrów Tumski), okrążą centrum ulicami Grodzką, i Kazimierza Wielkiego i Placem Teatralnym (przebiegając przy Teatrze Lalek). Następnie zawodnicy udadzą się ulicami Świdnicką, Swobodną i Ślężną, aż do południowego traktu – obwodnicy śródmiejskiej: ulic Armii Krajowej, Wiśniowej i Hallera. Sportowcy wrócą w kierunku centrum ulicą Grabiszyńska i Podwalem, skąd ul. Legnicką i Lotniczą dotrą aż do Stadionu Miejskiego, który okrążą aleją Śląska. Ulice Pilczycka, Popowicka, Starogroblowa, Gnieźnieńska, Ścinawska, Poznańska i Długa poprowadzą ich znów do centrum. Na północ uczestnicy podążą Kurkową, Łowiecką i Bałtycką, skręcą w Obornicką, alejami Kasprowicza i Boya – Żeleńskiego oraz ulicą Toruńską dotrą do Bruecknera. Następnie Mostami Jagiellońskimi i aleją Kochanowskiego pobiegną do alei Różyckiego, którą dostaną się z powrotem na Stadion Olimpijski.

Koszulki

Każdy z zawodników 37. PKO Wrocław Maratonu otrzyma w pakiecie startowym koszulkę techniczną w kolorze niebieskim, z minimalistyczną grafiką przedstawiającą zarys panoramy miasta i napisem promującym Stolicę Dolnego Śląska. Koszulka, wykonana z materiałów najwyższej jakości, zapewni doskonały komfort biegu w każdych warunkach atmosferycznych.

37 pko wroclaw maraton w biegowym skrocie 02

Medale

Zgodnie z kilkuletnią tradycją, trofeum wrocławskiego maratonu będzie łączyło się z medalem tegorocznego półmaratonu. Tym razem do pary krasnali z czerwcowego biegu na dystansie 21 097,5 m dołączą kolejne dwa skrzaty: sympatyczni biegacze w strojach i obuwiu sportowym. Postacie krasnali wpisane będą w okrąg (z pozostawionym wolnym miejscem na półmaratońskie trofeum), na odwrocie którego znajdzie się zarys trasy maratonu, data biegu i miejsce na wygrawerowanie osiągniętego czasu.

37 pko wroclaw maraton w biegowym skrocie 05

Utrudnienia i komunikacja dodatkowa

W związku z wprowadzeniem czasowej organizacji ruchu podczas maratonu przewiduje się w dniu 15.09.2019 r. od około godz. 7:00 do 15:00 następujące utrudnienia w komunikacji na terenie Wrocławia:

1. Zmiany tras i rozkładów jazdy wybranych linii komunikacji publicznej,

2. Wyłączenie całej trasy maratonu z ruchu kołowego – MIEJSCOWE UTRUDNIENIA NA TRASIE POJAWIĄ SIĘ JUŻ PRZED GODZINĄ 7:00,

3. Utrudniona lub w części wykluczona komunikacja poprzeczna do trasy maratonu (wybrane skrzyżowania o dużym natężeniu ruchu pod nadzorem służb Policji – WRD lub Prewencji),

4. Uruchomienie stref zakazu zatrzymywania się na trasie maratonu (obowiązujące całą dobę 15 września).

37 pko wroclaw maraton w biegowym skrocie 03

O utrudnieniach mieszkańcy będą informowani za pomocą: tablic zmiennej treści systemu ITS (ZDiUM Wrocław), tablic informacyjnych systemu DIP (MPK Wrocław), tablic i znaków informacyjnych rozlokowanych przez firmę realizującą zabezpieczenie trasy w miejscach wskazanych w projekcie czasowej organizacji ruchu, informacji przekazywanych za pośrednictwem mediów – tradycyjnych i nowych oraz ulotek informacyjnych kierowanych do osób (mieszkańców oraz przedsiębiorców) użytkujących posesje na całej długości trasy biegu.

Zawodnikom i kibicom zostanie udostępniona komunikacja zastępcza w postaci autobusów kursujących między parkingiem Volvo przy ul. Mydlanej, a pętlą Sępolno oraz specjalnej linii tramwajowej T3.

WrocWalk Marathon 2019

W sobotę, 14 września, odbędzie się druga edycja wrocławskiego „spaceru na medal” – WrocWalk Marathon 2019. Impreza odbywa się bez wyznaczonej trasy, ani pomiaru czasu. Po otrzymaniu mapy z zaznaczonymi obiektami do odwiedzenia, uczestnicy sami wybierają kolejność odwiedzania poszczególnych miejsc. W każdym z tych punktów będzie można otrzymać pieczęć. Po okazaniu mapy z pieczątkami na Stadionie Olimpijskim, spacerowicze otrzymają pamiątkowe medale. Dodatkowo, w poszczególnych obiektach będą czekać w wyznaczonych godzinach przewodnicy, opowiadający o ich historii. W tym roku po raz pierwszy do wyboru będą dwie trasy: „Wrocławskie muzea” lub „Wrocławskie świątynie i kościoły”. Aby wziąć udział w spacerze należy zapisać się przez stronę internetową www.wrocwalkmarathon.pl i uiścić opłatę startową.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Bezpłatne Kinder+Sport Biegi Dzieci po raz pierwszy w Poznaniu!
Następny wpis
Jubileuszowa, techniczna koszulka dla każdego maratończyka biorącego udział w 20. PKO Poznań Maraton
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Rozwiń
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    Rozwiń
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Rozwiń
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.