Start: 15.09.2019 r., godzina 9:00, Stadion Olimpijski, tor żużlowy przed Trybuną Zachodnią;Meta: Stadion Olimpijski, tor żużlowy przed Trybuną Zachodnią; Limit czasowy: 6 godzin netto, ostatni biegacze będą pojawiać się na mecie do 15:10; Limit uczestników: 4000 osób.
O biegu
W niedzielę, 15 września, klika tysięcy biegaczy z około 40 krajów świata wyruszy w trasę 37. PKO Wrocław Maratonu ze Stadionu Olimpijskiego. Tegoroczny bieg w Stolicy Dolnego Śląska będzie zorganizowany w sposób dużo przyjaźniejszy środowisku naturalnemu. Zgodnie z miejską polityką „zero waste” wyeliminowane zostaną kubki z tworzyw sztucznych, w których dotychczas podawana była woda na trasie. Zastąpią je pojemniki wykonane z biodegradowalnych w stu procentach składników! Sama woda również nie będzie pochodziła z plastikowych, ani szklanych butelek. Dzięki Miejskiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji S.A. we Wrocławiu biegacze skorzystają z wody bezpośrednio z miejskiego systemu wodociągowego – całkowicie bezpiecznej do picia. Dodatkowo, aby umożliwić wygodny i przyjazny środowisku powrót do domów po imprezie, uczestnicy będą mogli skorzystać zarówno z (darmowej dla nich) komunikacji miejskiej, jak i ustawionych w kompleksie Stadionu Olimpijskiego elektrycznych hulajnóg.
Trasa
Uczestnicy po raz ostatni będą przemierzać trasę bardzo zbliżoną do znanej z poprzednich edycji – od kolejnego roku ulegnie ona bowiem całkowitym zmianom. W najbliższym biegu ich droga wyznaczona jest jednak podobnie, jak w minionych latach: ze startem i metą na Stadionie Olimpijskim. Tam maratończycy wyruszą sprzed Trybuny Zachodniej, po czym aleją Różyckiego, przez mosty Grunwaldzki i Pokoju pobiegną do ulicy Sienkiewicza i placu Bema. Tam skręcą na południe, przemierzą dwie wyspy – Młyńską i Piasek (mijając zabytkowy Ostrów Tumski), okrążą centrum ulicami Grodzką, i Kazimierza Wielkiego i Placem Teatralnym (przebiegając przy Teatrze Lalek). Następnie zawodnicy udadzą się ulicami Świdnicką, Swobodną i Ślężną, aż do południowego traktu – obwodnicy śródmiejskiej: ulic Armii Krajowej, Wiśniowej i Hallera. Sportowcy wrócą w kierunku centrum ulicą Grabiszyńska i Podwalem, skąd ul. Legnicką i Lotniczą dotrą aż do Stadionu Miejskiego, który okrążą aleją Śląska. Ulice Pilczycka, Popowicka, Starogroblowa, Gnieźnieńska, Ścinawska, Poznańska i Długa poprowadzą ich znów do centrum. Na północ uczestnicy podążą Kurkową, Łowiecką i Bałtycką, skręcą w Obornicką, alejami Kasprowicza i Boya – Żeleńskiego oraz ulicą Toruńską dotrą do Bruecknera. Następnie Mostami Jagiellońskimi i aleją Kochanowskiego pobiegną do alei Różyckiego, którą dostaną się z powrotem na Stadion Olimpijski.
Koszulki
Każdy z zawodników 37. PKO Wrocław Maratonu otrzyma w pakiecie startowym koszulkę techniczną w kolorze niebieskim, z minimalistyczną grafiką przedstawiającą zarys panoramy miasta i napisem promującym Stolicę Dolnego Śląska. Koszulka, wykonana z materiałów najwyższej jakości, zapewni doskonały komfort biegu w każdych warunkach atmosferycznych.
Medale
Zgodnie z kilkuletnią tradycją, trofeum wrocławskiego maratonu będzie łączyło się z medalem tegorocznego półmaratonu. Tym razem do pary krasnali z czerwcowego biegu na dystansie 21 097,5 m dołączą kolejne dwa skrzaty: sympatyczni biegacze w strojach i obuwiu sportowym. Postacie krasnali wpisane będą w okrąg (z pozostawionym wolnym miejscem na półmaratońskie trofeum), na odwrocie którego znajdzie się zarys trasy maratonu, data biegu i miejsce na wygrawerowanie osiągniętego czasu.
Utrudnienia i komunikacja dodatkowa
W związku z wprowadzeniem czasowej organizacji ruchu podczas maratonu przewiduje się w dniu 15.09.2019 r. od około godz. 7:00 do 15:00 następujące utrudnienia w komunikacji na terenie Wrocławia:
1. Zmiany tras i rozkładów jazdy wybranych linii komunikacji publicznej,
2. Wyłączenie całej trasy maratonu z ruchu kołowego – MIEJSCOWE UTRUDNIENIA NA TRASIE POJAWIĄ SIĘ JUŻ PRZED GODZINĄ 7:00,
3. Utrudniona lub w części wykluczona komunikacja poprzeczna do trasy maratonu (wybrane skrzyżowania o dużym natężeniu ruchu pod nadzorem służb Policji – WRD lub Prewencji),
4. Uruchomienie stref zakazu zatrzymywania się na trasie maratonu (obowiązujące całą dobę 15 września).
O utrudnieniach mieszkańcy będą informowani za pomocą: tablic zmiennej treści systemu ITS (ZDiUM Wrocław), tablic informacyjnych systemu DIP (MPK Wrocław), tablic i znaków informacyjnych rozlokowanych przez firmę realizującą zabezpieczenie trasy w miejscach wskazanych w projekcie czasowej organizacji ruchu, informacji przekazywanych za pośrednictwem mediów – tradycyjnych i nowych oraz ulotek informacyjnych kierowanych do osób (mieszkańców oraz przedsiębiorców) użytkujących posesje na całej długości trasy biegu.
Zawodnikom i kibicom zostanie udostępniona komunikacja zastępcza w postaci autobusów kursujących między parkingiem Volvo przy ul. Mydlanej, a pętlą Sępolno oraz specjalnej linii tramwajowej T3.
WrocWalk Marathon 2019
W sobotę, 14 września, odbędzie się druga edycja wrocławskiego „spaceru na medal” – WrocWalk Marathon 2019. Impreza odbywa się bez wyznaczonej trasy, ani pomiaru czasu. Po otrzymaniu mapy z zaznaczonymi obiektami do odwiedzenia, uczestnicy sami wybierają kolejność odwiedzania poszczególnych miejsc. W każdym z tych punktów będzie można otrzymać pieczęć. Po okazaniu mapy z pieczątkami na Stadionie Olimpijskim, spacerowicze otrzymają pamiątkowe medale. Dodatkowo, w poszczególnych obiektach będą czekać w wyznaczonych godzinach przewodnicy, opowiadający o ich historii. W tym roku po raz pierwszy do wyboru będą dwie trasy: „Wrocławskie muzea” lub „Wrocławskie świątynie i kościoły”. Aby wziąć udział w spacerze należy zapisać się przez stronę internetową www.wrocwalkmarathon.pl i uiścić opłatę startową.