fbpx
Zapowiedzi imprez

​2. PZU Gdańsk Maraton. Odliczamy do startu!

15 maja o godzinie 9.00 spod AMBEREXPO wystartuje 2. PZU Gdańsk Maraton. Na liście startowej widnieje blisko 2300 uczestników z ośmiu krajów, którzy pobiegną indywidualnie oraz w sztafetach. Na trasie zaplanowanych jest kilkanaście punktów kibicowania, gdzie mieszkańcy i bliscy startujących będą wspierać biegnących okrzykami, motywującymi transparentami oraz muzyką.
2 pzu gdansk maraton odliczamy do startu 02

15 maja o godzinie 9.00 spod AMBEREXPO wystartuje 2. PZU Gdańsk Maraton. Na liście startowej widnieje blisko 2300 uczestników z ośmiu krajów, którzy pobiegną indywidualnie oraz w sztafetach. Na trasie zaplanowanych jest kilkanaście punktów kibicowania, gdzie mieszkańcy i bliscy startujących będą wspierać biegnących okrzykami, motywującymi transparentami oraz muzyką.

To ważne wydarzenia dla Miasta Gdańska i mam nadzieję, że również dla wszystkich uczestników biorących w nim udział. Start w maratonie to olbrzymie wyzwanie. Trzymam kciuki za Wasz sukces, za osiągnięcie mety maratonu, za rekordy życiowe, zaś wszystkich mieszkańców i przyjezdnych gości zapraszam gorąco do kibicowania! – mówi Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Charakterystyczne i ulubione miejsce plażowiczów z całej Polski, czyli Molo w Brzeźnie, urokliwy Park im. R. Reagana w Jelitkowie, z malowniczymi alejkami, ścieżkami rowerowymi i spacerowymi, ciągnącymi się wzdłuż gdańskich plaż, industrialne wnętrza Europejskiego Centrum Solidarności oraz Plac Solidarności wraz z historyczną bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej, piękne Stare Miasto wraz z ul. Długą i Fontanną Neptuna, nowoczesna Hala Widowiskowo-Sportowa Ergo Arena na granicy Gdańska i Sopotu, nowoczesne Centrum Konferencyjne AMBEREXPO czy uznawany za najpiękniejszy w Europie bursztynowy Stadion Energa Gdańsk to najbardziej znane miejsca w mieście, przez które biegnie trasa maratonu. Na trasie zaplanowanych jest kilkanaście punktów kibicowania, gdzie mieszkańcy i bliscy startujących będą wspierać biegnących okrzykami, motywującymi transparentami oraz muzyką.

2-pzu-gdansk-maraton-odliczamy-do-startu-01

W sobotę 14 maja o godzinie 15 wystartują biegi dla dzieci. Organizatorzy chcą, by Maraton stał się w ten sposób sportowym świętem również dla najmłodszych. Start i meta zlokalizowane będą w AMBEREXPO. Przewidziane są cztery kategorie z dystansami do pokonania o długości od 130 do 1500 metrów. Na mecie, gdzie obowiązkiem każdego dorosłego będzie, wraz z animatorami w strojach superbohaterów, zapewnienie głośnego dopingu dla młodych biegaczy, każdy z finiszujących otrzyma pamiątkowy pucharek, czekoladowy medal oraz odblaskowy breloczek. 

Podziel się kilometrem

Kontynuowana będzie organizowana przez PZU akcja “Podziel Się Kilometrem”. Polega ona na zachęcaniu Polaków do pomagania innym. Zgodnie z propagowanym hasłem, zadaniem każdej osoby, która odwiedzi strefę „Podziel się kilometrem”, będzie pokonanie przynajmniej jednego kilometra na mechanicznej bieżni, orbitreku lub rowerku. Do udziału w akcji zapraszamy również najmłodszych, dla których przygotowaliśmy specjalne urządzenia. Za każdy przebiegnięty kilometr podczas weekendu 2. PZU Gdańsk Maratonu firma PZU przeznaczy 10 złotych na Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC. Do akcji włączyć się może absolutnie każdy. Strefa Podziel się Kilometrem działać będzie w hali Amberexpo w sobotę 14 maja w godz. 10:00 – 20:00 oraz w niedzielę 15 maja w godz. 9:00 – 14:30.

W sobotę o godzinie 17 na motywujący set muzyczny zaprosi wszystkich Jacek MEZO Mejer z DJ’em, który po występie ok. 17.30 weźmie udział w panelu dyskusyjnym, w którym gośćmi będą również olimpijczyk Adam Korol oraz mistrz Polski w maratonie, Radosław Dudycz. Tematem panelu będą oczywiście różne aspekty biegania.

Sprawy organizacyjne

Odbiór pakietów startowych będzie możliwy w biurze zawodów w AMBEREXPO (ul. Żaglowa 11) na dzień przed startem oraz dla osób przybywających do Gdańska w dniu imprezy:

  • sobota w godzinach 10-20 (hala B)
  • niedziela w godzinach 6-8 (hala B)

Dla komfortu biegaczy, warto zrobić to dzień wcześniej tym bardziej, że na sobotę Organizatorzy wraz ze Sponsorem Tytularnym przygotowali sporo atrakcji. Tu też zlokalizowane będzie Expo, na którym wystawcy będą prezentować swoją ofertę sportową. Organizatorami 2. PZU Gdańsk Maratonu są Miasto Gdańsk oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gdańsku. Sponsorem tytularnym imprezy jest PZU, a Partnerem technicznym firma Craft.

Partnerzy: Enervit, AMBEREXPO, Międzynarodowe Targi Gdańskie S.A., Saur Neptun Gdańsk S.A., Oceanic, Dealer BMW Zdunek, Aqua Stacja, Sita Północ, Stadion Energa Gdańsk, Europejskie Centrum Solidarności, ZTM Gdańsk, sklepbiegowy.com, JUMPCITY.

Media: Wirtualna Polska, Radio Gdańsk, Dziennik Bałtycki, trojmiasto.pl, gdansk.pl, maratonypolskie.pl, treningbiegacza.pl, Eventory.

Partner społeczny: Fundacja Hospicyjna

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Nosisz okulary? KONKURS – wygraj zabieg korekcji wzroku Lentivu i ciesz się bieganiem bez okularów i soczewek!
Następny wpis
10 TOPowych tytułów księgarni Sensus.pl o 30% taniej!
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu