fbpx
Fizjoterapia

Aqua Running – o co biega?

Aqua running w bezpośrednim tłumaczeniu – to bieg w wodzie. Trening odbywający się w środowisku wodnym, któremu bliżej do biegu naziemnego, co najmniej w zakresie używanych mięśni oraz zakresu ruchu.
aqua running

Aqua running w bezpośrednim tłumaczeniu – to bieg w wodzie. Trening odbywający się w środowisku wodnym, któremu bliżej do biegu naziemnego, co najmniej w zakresie używanych mięśni oraz zakresu ruchu, niż do aqua aerobiku, z którym jest mylnie utożsamiany.  Adekwatnie do sytuacji na lądzie na aqua running składają się zarówno bieg właściwy, jak i ćwiczenia mające na celu budowanie i utrzymywanie sprawności fizycznej.

Opór wody powoduje, że wodny bieg jest doskonałym treningiem uzupełniającym standardową, lądową formę tej dyscypliny sportu. Opiera się na ćwiczeniach siły biegowej, koordynacji, ogólnej wytrzymałości, wzmocnieniu, a na koniec przyspiesza proces regeneracji.

Dodatkowo jest formą rehabilitacji przy urazach i kontuzjach czy pomaga w rekonwalescencji i daje szansę na kontynuowanie treningów, gdy biegacz jest w fazie przygotowań do zawodów.

Dla biegaczek, które znajdują się natomiast w błogosławionym stanie, jest idealnym rozwiązaniem zapewniającym ciągłość treningów, gdyż nie obciąża tak organizmu.

Już prawie pół wieku temu Glenn Mc Waters opracował system, który przez wszystkie te lata, aż do dnia dzisiejszego przekształcił się w dyscyplinę, w której rozgrywane są zawody sportowe. Czołowi biegacze wplatają aqua running do swoich planów treningowych obok typowego pływania, zajęć jogi, stretchingu czy ćwiczeń ze sztangą. W Polsce wartość tej dyscypliny sportu powoli zaczyna rosnąć, jednak nadal pokutuje przekonanie o małej jego wartości, a i skojarzenie z aerobikiem powoduje, że szczególnie mężczyźni obawiają się go spróbować. Bezpodstawnie.

Efekt Aqua

Biegacze poruszający się w standardowy, lądowy sposób obciążają cały układ ruchu przy każdym uderzeniu stopy o podłoże. Działające siły wywierają wpływ zarówno na układ kostny, jak i stawowy czy mięśniowy. Pracujące ciało ulega mikrourazom i napięciom. Ulega „zbiciu” poprzez zmniejszanie odległości między powierzchniami stawowymi i krążkami międzykręgowymi.

Stopa biegacza uderza o podłoże ~600 razy na każdy kilometr biegu, przy sile nacisku sięgającej nawet ~4 krotności naszego ciężaru. Zatem kobieta ważąca 55kg uderza o ziemię z siłą 220kg, a mężczyzna ważący 85kg z siłą 340 kg. Jaka byłaby różnica, gdyby waga odpowiednio wynosiła 5,5kg oraz 8,5kg – nie trudno sobie wyobrazić.

Przeciążone układy wymagają świadomości biegacza w potrzebie przeprowadzenia procesów regeneracji i odbudowy. Ciało po części ulega samonaprawie, jednak mądrość biegacza polega na ułatwieniu mu tej pracy.

Efekt aqua, czyli utrata ciężaru ciała po zanurzeniu w wodzie może równać się nawet 10% rzeczywistej masy, co umożliwia wykonanie wielu ćwiczeń bez odczuwania takiego wysiłku, który towarzyszyłby nam na lądzie. Siła wyporu wody powoduje, że układ ruchu nie jest obciążany, przez co zmniejsza się ryzyko kontuzji.

Dodatkowo woda stawia opór. Jest ponad 800 razy gęstsza niż powietrze co powoduje, że będąc w niej zanurzonym i wykonując nawet najmniejszy ruch, wszystkie mięśnie naszego ciała muszą wykonać większą pracę.

Waży się zatem mniej, ale pracuje bardziej intensywnie. Wielki fenomen aqua runningu. Idealne medium, które stawia maksimum swojego oporu, jednocześnie zapewniając pełne bezpieczeństwo.

Trening Aqua – jak biegać?

Wodnym treningiem kierują te same zasady, co na lądzie. Rozgrzewka, trening właściwy plus schłodzenie. Biegniemy, nie płyniemy!

Należy przyjąć pionową postawę ciała. Głowa i oczy muszą patrzeć na horyzont, przy zachowaniu prostych pleców. Ramiona wykonują typowy ruch podczas biegania, a pięści pozostają lekko zaciśnięte. Brzuch napięty, łopatki ściągnięte.

Tempo biegu i intensywność wykonywanych zadań ustalana jest indywidualnie przez każdego uczestnika, który odpowiada za swój rytm ćwiczeń. Woda jest środowiskiem idealnym, aby przeprowadzić w niej zarówno delikatny i relaksujący trucht, jak i mocny, silny trening, ponieważ to my sami regulujemy opór, jaki będziemy jej stawiać.

Wyróżnia się dwa rodzaje wodnego biegu – płytki i głęboki, gdzie odpowiednio jest, bądź nie ma kontaktu stóp z dnem basenu.

Technika łudząco przypomina standardowy ruch biegacza, co dodatkowo ułatwione jest poprzez stosowanie pasów wypornościowych. Ich brak nie jest wykluczający do uprawiania tego sportu, należy jednak przyjąć odpowiedni styl. Ta technika wymaga nakładu większej energii, a co za tym idzie może przynieść lepsze efekty, jednak odbywa się ona kosztem jakości biomechaniki.

Wszechstronność

  • trening siły biegowej dla każdej partii mięśni
  • budowa wytrzymałości
  • budowanie szybkości
  • koordynacja, równowaga
  • odciążenie
  • rozluźnienie
  • masaż, uwolnienie od napięć
  • wzmocnienie mięśni
  • przyspieszenie tempa metabolizmu
  • poprawa pracy serca, wydajności układu krwionośnego
  • obniżenie tętna
  • poprawa pracy układu kostnego i mięśniowego
  • poprawa pracy układu oddechowego i nerwowego
  • uwolnienie ciała od dolegliwości bólowych
  • uodpornienie organizmu
  • poprawa wyglądu skóry, walka z cellulitem u kobiet
  • kształtowanie sylwetki
  • odmładzanie
  • odchudzanie
  • odstresowanie

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Czy istnieje zjawisko motywacji pozytywnej i negatywnej?
Następny wpis
Kiedy biegać - bieganie rano czy wieczorem?
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu