fbpx
Porady dietetyczne

Jak ochronić swoje mięśnie? BCAA – cz.2

Kontynuacja pierwszej części cyklu. Tym razem Katarzyna Biłous bierze pod lupę BCAA.
jak ochronic swoje miesnie bcaa cz 2i 01 01

Kontynuacja pierwszej części cyklu. Tym razem Katarzyna Biłous bierze pod lupę BCAA.

Masz „doła“? Weź BCAA

Niestety do tego stwierdzenia sprowadzają się wszelkie wypowiedzi internetowych specjalistów, dotyczące tego specyfiku. Ze zdziwieniem zauważyłam, że fora kulturystyczne obfitujące w pełnię profesjonalnych porad suplementacyjnych, skupiają się głównie na jednej cesze produktu oznaczonego nazwą BCAA – jest nią poprawa humoru sportowca. Wydaje mi się, że sztuczne indukowanie chęci do działania i pozytywnego myślenia – biegaczy raczej nie dotyczy. Czym innym jest w końcu wyciskanie kolejnych serii na siłowni przed lustrem i kolegami, a czym innym przemierzanie kolejnych kilometrów i przedzieranie się przez własne słabości bez oszukiwania – po prostu dla siebie.

BCAA ma zdecydowanie ważniejszą rolę do odegrania w organizmie biegacza…

Człowiek nie roślina…

Człowiek pomimo bardziej rozwiniętego umysłu i zdecydowanie większych umiejętności, przegrywa w niektórych dziedzinach z roślinami – w przeciwieństwie do nich nie jesteśmy w stanie sami wytwarzać pożywienia. Chociaż potrafimy syntetyzować wiele witamin – np. witaminę D opalając się, to w większości przypadków, substancje pozwalające nam na przeżycie musimy pochłonąć razem z pożywieniem. Do takich składników odżywczych należą aminokwasy egzogenne. W połączeniu z aminokwasami wytwarzanymi przez organizm, tworzą ludzkie mięśnie, umożliwiające poruszanie się, oddychanie, stają się zapasem energii na wypadek zaistnienia warunków ekstremalnych.

Trzema z dziewięciu takich aminokwasów są składowe substancji BCAA – aminokwasy rozgałęzione: leucyna, izoleucyna i walina. Naturalnie występują w tkankach zwierzęcych – w ich mięsie, produktach mlecznych (serwatce) oraz w roślinach strączkowych.

BCAA w mięśniach

BCAA dostarczane przez nas w formie pożywienia, wbudowywane są w mięśnie. Zwiększone zapotrzebowanie zauważyć można u osób, które wykonują dosyć długie i intensywne treningi, wyczerpujące całkowicie zapasy energetycznych węglowodanów, naruszając tym samym mięśnie – rezerwuar energii na czarną godzinę.

Tkanka mięśniowa broni się przed totalnym zniszczeniem dając nam ostatnią szansę tuż po treningu. Właśnie wtedy tworzenie białek mięśniowych znajduje się w najbardziej wydajnej fazie – o ile ma z czego je odbudować. I tutaj właśnie pojawia się kluczowa rola suplementów BCAA dla naszych zmęczonych i wygłodniałych mięśni – leucyna, izoleucyna i walina stają się cegiełkami, które układają na nowo strukturę mięśni.

Dawkowanie BCAA

Trudno jest gdziekolwiek znaleźć godne zaufania informacje dotyczące dawkowania oraz czasu, w którym należy przyjąć suplementy z BCAA. Naukowcy przeprowadzający badania nad aminokwasami rozgałęzionymi podają konkretne ilości, które wykorzystują – zaznaczają jednak, że do określenia optymalnej dawki potrzebne są dokładniejsze badania. I tak ich ilość waha się od 5 do 12g w badaniach University of Tasmania w Australii, a czas przyjęcia suplementów to – tuż przed albo przed i po treningu.

Ważny dla nas jest również stosunek w jakim poszczególne aminokwasy występują. Powinien być on podobny do tego w tkance mięśniowej zwierząt, czyli odpowiednio 2:1:1 dla leucyny : izoleucyny : waliny.

Wspomaganie BCAA

Oprócz zmniejszania zniszczeń tkanki mięśniowej po intensywnym treningu, wspomina się o dodatkowych pozytywnych działaniach aminokwasów rozgałęzionych na ciało sportowca. Są nimi:

  • wspieranie układu odpornościowego,
  • obniżenie wrażliwości mięśni na ból,
  • przyspieszenie tworzenia białek mięśniowych,
  • zmniejszenie odczucia zmęczenia.

W związku z tym, że do tej pory nikt nie ustalił bezpiecznej (maksymalnej i minimalnej) dawki BCAA oraz nikomu nie są znane efekty ich przedawkowania – przed rozpoczęciem suplementacji upewnij się, czy dostarczasz swojemu organizmowi odpowiednią ilość energii oraz białka wraz z codzienną dietą. Być może na Twoim poziomie zaawansowania biegowego zmiana sposobu żywienia wystarczy byś uchronił mięśnie przed mikrouszkodzeniami.

Ciekawostka

BCAA stymuluje uszkodzone komórki mózgu do prawidłowego działania. Aminokwasy te wykorzystywane są przez lekarzy przy ciężkich urazach głowy pacjentów. Dodatkowo BCAA stymulują wydzielanie neurotransmiterów, pozwalających na prawidłowe przesyłanie sygnałów w układzie nerwowym całego organizmu.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Bieganie po górach, to wyzwanie podniesione do kwadratu
Następny wpis
Regeneracja po biegu - tost z sadzonym jajkiem
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu