🏃Zacznij mądrze biegać🏃‍♀️ -20% z kodem "WIOSNA20". Do końca promocji:
00 d
00 h
00 m
Porady dietetyczne

Jak ochronić swoje mięśnie? HMB – cz. 1

To pytanie przewija się najczęściej w wiadomościach, które przesyłacie do Poradni Biegacza. Każdy z Was ma swoje patenty, każdy ma swoje racje.
jak ochronic swoje miesnie hmb cz 1 01 01

To pytanie przewija się najczęściej w wiadomościach, które przesyłacie do Poradni Biegacza. Każdy z Was ma swoje patenty, każdy ma swoje racje. Okazuje się jednak, że życie wcale nie jest takie kolorowe, a niektóre cudowne składniki zamiast działać na nasz układ ruchu, działają pozytywnie tylko na głowę. Nie dowiemy się tego od uprzejmego sprzedawcy w sklepie z „suplami“ – z wiadomych powodów, ani tym bardziej od kolegi, który „już to stosował i jest mu lepiej“.

W tym cyklu prześwietlimy lwią część środków dostępnych na rynku i obalimy żywieniowe mity, rosnące jak grzyby po deszczu na różnorakich forach. Wszystko to dla Was, abyście faktycznie zyskali na takich „terapiach“.

Wśród najbardziej popularnych i dostępnych środków tj. białko, l-glutamina i BCAA znajduje się również produkt o tajemniczej nazwie HMB. Dzisiejszy artykuł będzie skupiał się właśnie na nim.

Czym jest HMB ?

HMB to skrót od skomplikowanej nazwy – betahydroksymaślan, powstający w wyniku działania metabolizmu na dostarczane aminokwasy. W naszym organizmie w formie naturalnej odnaleźć go można w komórkach tkanki mięśniowej. Niestety żywność nie może stanowić jego bezpośredniego źródła co wynika z jego niskiego stężenia, a przede wszystkim z małej różnorodności produktów zawierających HMB. Są nimi jedynie: awokado, owoce cytrusowe kalafior, lucerna oraz sum. Jako suplement, betahydroksymaślan sprzedawany jest w sklepach pod postacią monohydratu CaHMB.

Przez długi okres czasu przeprowadzane były liczne i bardzo szczegółowe badania nad HMB – niestety tylko na zwierzętach. Wyniki uzyskane podczas tego okresu zainteresowały ludzi dopiero w latach 90. i pozwoliły domniemywać, że produkt rozkładu aminokwasu rozgałęzionego jakim jest leucyna, może przynosić korzyści również ludziom. Pozytywne efekty miały polegać na stymulacji wzrostu mięśni oraz zwiększeniu ich siły, redukcji bólu związanego z treningami wytrzymałościowymi i zwiększeniu wydolności tlenowej.

Zainteresowanie środowiska sportowego środkiem jakim jest HMB powstało po wydaniu publikacji, które wskazywały na lepsze przystosowanie organizmu sportowca na trening wytrzymałościowy. Potwierdzeniem miał być fakt, że betahydroksymaślan powstaje z leucyny (jeden z 3 aminokwasów wchodzących w skład BCAA), odpowiedzialnej za regulację tworzenia białek w organizmie oraz determinującej wchłanianie innych niezbędnych aminokwasów.

Jak działa HMB?

Szczyt popularności tego suplementu wśród sportowców przypada na lata 90., i choć w XXI wieku trochę się zmniejszyła, to nadal przeprowadzane są badania mające na celu dokładne poznanie jego oddziaływania na homo sapiens. Z naukowego punktu widzenia HMB:

  • wpływa na regulację syntezy białek w komórkach,
  • wstrzymuje proteolizę mięśniową – rozkład i degradację mięśni,
  • wpływa na beztłuszczową masę ciała (głównie mięśnie, stanowiące w okresach głodu i zwiększonej aktywności fizycznej, podstawowe źródło białka dla organizmu. Pozwala to na normalne funkcjonowanie wszystkich organów i procesów – życie).

Dla sportowca najważniejszymi działaniami HMB są:

  • zmniejszenie degradacji białek mięśniowych związanej z wysiłkiem,
  • wzrost masy mięśniowej i wytrzymałości podczas treningów wytrzymałościowych,
  • ograniczenie niszczenia mięśni oraz bólu, przyspieszając tym samym proces regeneracji.

Dla kogo będzie odpowiednie HMB?

Ludzie będący dopiero na początku swojej przygody biegowej nie odczują wspomagającego działania HMB podczas wysiłku. Suplementacja betahydroksymaślanem ma sens jedynie przy treningach wytrzymałościowych u osób dobrze wytrenowanych.

Dawkowanie HMB

Osoba ważąca 70 kg jest w stanie dziennie wyprodukować jedynie od 0,2 do 0,4 gramów HMB dziennie. Jeśli biegasz długie dystanse taka ilość z pewnością jest zbyt niska, by spełnić Twoje zapotrzebowanie i ochronić mięśnie. Według większości badań, korzystny wpływ na wskaźniki rozpadu białek mięśniowych oraz uszkodzenie mięśni mają dawki od 1,5 – 3 gramów dziennie. Inni sugerują, że powinna to być ilość nieprzekraczająca 3 gramów dziennie, rozłożona w dziennych dawkach, tzn. 1 gram HMB 3 x dziennie.

Uwaga!

Badania przeprowadzane po 2000 roku dotyczące betahydroksymaślanu są dwuznaczne. Jedne wskazują na jego dobroczynny wpływ na wytrzymałość górnych partii ciała u kobiet i mężczyzn niewytrenowanych, kolejne negują całkowicie jego oddziaływanie na beztłuszczową masę ciała u osób wytrenowanych. Dezorientujące wnioski wynikać mogą z błędów popełnionych podczas badań. Naukowcy mogli nie brać pod uwagę zmienności osobniczej ludzi, a podane próbki mogły mieć nieadekwatną wielkość. Do tego dochodzi fakt źle ułożonego programu treningowego oraz źle dobranych warunków środowiskowych.

Powinniśmy mieć zatem świadomość, że potrzebne są jeszcze liczne próby dowodzące skuteczności ergogenicznej HMB dla sportowców oraz określające optymalną jego dawkę i częstotliwość suplementacji.

Ciekawostka

HMB odnajduje swoje zastosowanie nie tylko w sporcie. Suplementacja tym środkiem wykorzystywana jest również w przypadkach, kiedy do degradacji mięśni dochodzi z powodów klinicznych, tj. AIDS, nowotwory, unieruchomienie oraz w okresie znacznego deficytu energetycznego.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Biegacz perfekcyjny
Następny wpis
Nieziemski SEKS tylko z biegaczem
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Rozwiń
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    Rozwiń
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Rozwiń
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.