fbpx
42. PZU Orlen Maraton Warszawski zapadnie z pewnością w pamięci.

42. PZU ORLEN Maraton Warszawski dobiegł do mety!

Ani pandemia, ani niesprzyjająca aura nie zniechęciły 1000 biegaczy do zmierzenia się z królewskim dystansem na ulicach stolicy. Maraton Warszawski po raz kolejny pokazał, że w pełni zasłużył na miano jednej z najważniejszych imprez biegowych w Polsce. Po zaciętej rywalizacji wygrał Paweł Kosek z czasem 02:23:14. Wśród pań najlepsza okazała się Dominika Stelmach-Stawczyk, która 42km 195m przebiegła w 02:41:57. Wśród startujących znalazło się aż 11 biegaczy, którzy wzięli udział we wszystkich 42 edycjach imprezy. 

2 dni wydarzenia, 1000 uczestników na starcie biegu stacjonarnego i kilka tysięcy biegnących wirtualnie, prawdziwy deszcz rekordów życiowych, radość i wzruszenie po dotarciu do mety – to krótkie podsumowanie wyjątkowej 42. edycji PZU ORLEN Maratonu Warszawskiego. Zawodnicy podzieleni na 4 tury przez dzień i noc mierzyli się ze swoimi słabościami, by po ukończeniu biegu odebrać upragniony medal i gratulacje od najbliższych. Podium zapełnili uczestnicy 3. tury, która biegła w niedzielę od 8 rano. Wśród mężczyzn najszybsi okazali się Paweł Kosek (02:23:14), Łukasz Oskierko (2:23:33) i Dariusz Nożyński (02:24:43), wszyscy panowie pobili swoje rekordy życiowe. Najlepsze wyniki wśród kobiet osiągnęły Dominika Stelmach-Stawczyk (02:41:57), Anna Łapińska (02:45:28) i Katarzyna Gorlo (03:03:00). Co czuł na mecie najszybszy  maratończyk  tegorocznej edycji imprezy?

Nie spodziewałem się, że wygram, ponieważ ciężko mi się biegło na początku, nie potrafiłem złapać tempa. Biegłem z urazem stopy, pod koniec bardzo mi to doskwierało. Jednak jak już złapałem prowadzenie na końcówce, wiedziałem, że nie mogę go oddać, bo marzyło mi się tutaj dzisiaj wygrać. I udało się! – powiedział zmęczony, ale szczęśliwy Paweł Kosek, zwycięzca 42. PZU ORLEN Maratonu Warszawskiego. 

04 Sportografia.pl
Paweł Kosek – zwycięzca 42. PZU Orlen Maratonu Warszawskiego, przekracza linię mety.

Uśmiech nie schodził z twarzy także Dominice Stelmach-Stawczyk, najszybszej kobiecie tej edycji wydarzenia. 

Cieszę się, że wygrałam tutaj w Warszawie, gdzie mieszkam od 12 lat. Jestem bardzo zadowolona z czasu, drugą połowę pobiegłam nieco szybciej niż pierwszą, ale bieg był w miarę równy. Nie zmęczyłam się jakoś bardzo – podzieliła się swoimi odczuciami po dobiegnięciu do mety Dominika Stelmach-Stawczyk. 

05 Sportografia.pl
Dominika Stelmach-Stawczyk przekracza linię mety.

Organizatorzy zrobili co w swojej mocy, żeby zawodnicy mogli czuć się bezpiecznie podczas startu. 

Nie spodziewałem się, że przyjdzie mi organizować maraton, który będzie podzielony de facto na cztery maratony. Postanowiliśmy jednak zrobić wszystko, by dać szansę biegaczom na wzięcie udziału w masowej imprezie sportowej pomimo pandemii. Równocześnie chcieliśmy zachować tradycję imprezy, która jest organizowana nieprzerwanie od 1979 roku. I to się udało – tłumaczył organizator 42.PZU ORLEN Maratonu Warszawskiego, Marek Tronina. 

Ze względu na obostrzenia sanitarne uczestnikom mierzono temperaturę, mieli oni do dyspozycji specjalną przyczepę do dezynfekcji ozonowej, w miasteczku biegowym obowiązywał również nakaz noszenia maseczek, które maratończycy mogli zdjąć dopiero przed samym startem. Pomimo tego, że zrezygnowano w tym roku z organizacji stref kibica, zawodnicy mogli liczyć na stały doping prowadzących imprezę, którzy nawet w środku nocy zagrzewali ich do dalszego biegu. To wyjątkowe wydarzenie nie odbyłoby się w tym roku bez wsparcia sponsorów tytularnych PZU i ORLEN, którzy postanowili umożliwić miłośnikom maratonu bieg po spełnienie marzeń.

Dzięki takim imprezom, jak PZU ORLEN Maraton Warszawski, bieganie w Polsce z każdym rokiem staje się coraz bardziej popularne. Na przestrzeni lat widać, że pasję do zdrowego trybu życia podchwytują od rodziców dzieci, w konsekwencji czego rośnie zupełnie nowe pokolenie, dla którego ruch, sport, wysiłek fizyczny to naturalny sposób spędzania wolnego czasu. PKN ORLEN od lat angażuje się we wspieranie imprez biegowych i jesteśmy dumni, że mamy swój udział w tej biegowej rewolucji – powiedziała Agata Pniewska, Dyrektor Biura Marketingu Sportowego, Sponsoringu i Eventów w PKN ORLEN.

Do północy trwała wirtualna odsłona maratonu, na którą zarejestrowało się ponad 3 tysiące osób. Wzięli w niej udział między innymi znani biegacze: Patrycja Bereznowska, Joanna Jóźwik, czy Justyna Święty-Ersetic, a także aktorka Małgorzata Socha i prezenter telewizyjny Filip Chajzer. Chętni mogli zdecydować się na jeden z czterech dystansów: 42, 21, 10 lub 5 kilometrów i wybrać trasę, na której go pokonają. 

Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom 42. PZU ORLEN Maratonu Warszawskiego zarówno stacjonarnego, jak i wirtualnego. Tegoroczna edycja wydarzenia pokazała, że wspólnota biegaczy jest silna pomimo deszczu i pandemii. Także do zobaczenia za rok! 

DSCE 0011
Tegorocznemu Maratonowi Warszawskiemu towarzyszyła deszczowa aura.
Maraton Warszawski jest organizowany nieprzerwanie od 1979 roku.
Maraton Warszawski jest organizowany nieprzerwanie od 1979 roku.
Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
2020 tb maraton warszawski 01

42. PZU ORLEN Maraton Warszawski wystartował!

Następne
Medal PKO Poznań Virtual Run

Ogromne zainteresowanie PKO Poznań Virtual Run!

Powiązane artykuły

lewy poprp
Czytaj dalej

Waleczny Marcin Lewandowski – dziękujemy za piękne emocje!

Marcin Lewandowski zajął piękne 6 miejsce w biegu na 800 m Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro z czasem 1:44,20. Jego start w finale stał się również czymś, czego nie udało się dokonać żadnemu polskiemu biegaczowi od 44 lat na tym dystansie. Tyle bowiem czasu nie widzieliśmy polskiego reprezentanta w finałach na 800 m w Igrzyskach Olimpijskich.