fbpx
Relacje

42. PZU ORLEN Maraton Warszawski dobiegł do mety!

Ani pandemia, ani niesprzyjająca aura nie zniechęciły 1000 biegaczy do zmierzenia się z królewskim dystansem na ulicach stolicy.…
42. PZU Orlen Maraton Warszawski zapadnie z pewnością w pamięci.

Ani pandemia, ani niesprzyjająca aura nie zniechęciły 1000 biegaczy do zmierzenia się z królewskim dystansem na ulicach stolicy. Maraton Warszawski po raz kolejny pokazał, że w pełni zasłużył na miano jednej z najważniejszych imprez biegowych w Polsce. Po zaciętej rywalizacji wygrał Paweł Kosek z czasem 02:23:14. Wśród pań najlepsza okazała się Dominika Stelmach-Stawczyk, która 42km 195m przebiegła w 02:41:57. Wśród startujących znalazło się aż 11 biegaczy, którzy wzięli udział we wszystkich 42 edycjach imprezy. 

2 dni wydarzenia, 1000 uczestników na starcie biegu stacjonarnego i kilka tysięcy biegnących wirtualnie, prawdziwy deszcz rekordów życiowych, radość i wzruszenie po dotarciu do mety – to krótkie podsumowanie wyjątkowej 42. edycji PZU ORLEN Maratonu Warszawskiego. Zawodnicy podzieleni na 4 tury przez dzień i noc mierzyli się ze swoimi słabościami, by po ukończeniu biegu odebrać upragniony medal i gratulacje od najbliższych. Podium zapełnili uczestnicy 3. tury, która biegła w niedzielę od 8 rano. Wśród mężczyzn najszybsi okazali się Paweł Kosek (02:23:14), Łukasz Oskierko (2:23:33) i Dariusz Nożyński (02:24:43), wszyscy panowie pobili swoje rekordy życiowe. Najlepsze wyniki wśród kobiet osiągnęły Dominika Stelmach-Stawczyk (02:41:57), Anna Łapińska (02:45:28) i Katarzyna Gorlo (03:03:00). Co czuł na mecie najszybszy  maratończyk  tegorocznej edycji imprezy?

Nie spodziewałem się, że wygram, ponieważ ciężko mi się biegło na początku, nie potrafiłem złapać tempa. Biegłem z urazem stopy, pod koniec bardzo mi to doskwierało. Jednak jak już złapałem prowadzenie na końcówce, wiedziałem, że nie mogę go oddać, bo marzyło mi się tutaj dzisiaj wygrać. I udało się! – powiedział zmęczony, ale szczęśliwy Paweł Kosek, zwycięzca 42. PZU ORLEN Maratonu Warszawskiego. 

04 Sportografia.pl
Paweł Kosek – zwycięzca 42. PZU Orlen Maratonu Warszawskiego, przekracza linię mety.

Uśmiech nie schodził z twarzy także Dominice Stelmach-Stawczyk, najszybszej kobiecie tej edycji wydarzenia. 

Cieszę się, że wygrałam tutaj w Warszawie, gdzie mieszkam od 12 lat. Jestem bardzo zadowolona z czasu, drugą połowę pobiegłam nieco szybciej niż pierwszą, ale bieg był w miarę równy. Nie zmęczyłam się jakoś bardzo – podzieliła się swoimi odczuciami po dobiegnięciu do mety Dominika Stelmach-Stawczyk. 

05 Sportografia.pl
Dominika Stelmach-Stawczyk przekracza linię mety.

Organizatorzy zrobili co w swojej mocy, żeby zawodnicy mogli czuć się bezpiecznie podczas startu. 

Nie spodziewałem się, że przyjdzie mi organizować maraton, który będzie podzielony de facto na cztery maratony. Postanowiliśmy jednak zrobić wszystko, by dać szansę biegaczom na wzięcie udziału w masowej imprezie sportowej pomimo pandemii. Równocześnie chcieliśmy zachować tradycję imprezy, która jest organizowana nieprzerwanie od 1979 roku. I to się udało – tłumaczył organizator 42.PZU ORLEN Maratonu Warszawskiego, Marek Tronina. 

Ze względu na obostrzenia sanitarne uczestnikom mierzono temperaturę, mieli oni do dyspozycji specjalną przyczepę do dezynfekcji ozonowej, w miasteczku biegowym obowiązywał również nakaz noszenia maseczek, które maratończycy mogli zdjąć dopiero przed samym startem. Pomimo tego, że zrezygnowano w tym roku z organizacji stref kibica, zawodnicy mogli liczyć na stały doping prowadzących imprezę, którzy nawet w środku nocy zagrzewali ich do dalszego biegu. To wyjątkowe wydarzenie nie odbyłoby się w tym roku bez wsparcia sponsorów tytularnych PZU i ORLEN, którzy postanowili umożliwić miłośnikom maratonu bieg po spełnienie marzeń.

Dzięki takim imprezom, jak PZU ORLEN Maraton Warszawski, bieganie w Polsce z każdym rokiem staje się coraz bardziej popularne. Na przestrzeni lat widać, że pasję do zdrowego trybu życia podchwytują od rodziców dzieci, w konsekwencji czego rośnie zupełnie nowe pokolenie, dla którego ruch, sport, wysiłek fizyczny to naturalny sposób spędzania wolnego czasu. PKN ORLEN od lat angażuje się we wspieranie imprez biegowych i jesteśmy dumni, że mamy swój udział w tej biegowej rewolucji – powiedziała Agata Pniewska, Dyrektor Biura Marketingu Sportowego, Sponsoringu i Eventów w PKN ORLEN.

Do północy trwała wirtualna odsłona maratonu, na którą zarejestrowało się ponad 3 tysiące osób. Wzięli w niej udział między innymi znani biegacze: Patrycja Bereznowska, Joanna Jóźwik, czy Justyna Święty-Ersetic, a także aktorka Małgorzata Socha i prezenter telewizyjny Filip Chajzer. Chętni mogli zdecydować się na jeden z czterech dystansów: 42, 21, 10 lub 5 kilometrów i wybrać trasę, na której go pokonają. 

Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom 42. PZU ORLEN Maratonu Warszawskiego zarówno stacjonarnego, jak i wirtualnego. Tegoroczna edycja wydarzenia pokazała, że wspólnota biegaczy jest silna pomimo deszczu i pandemii. Także do zobaczenia za rok! 

DSCE 0011
Tegorocznemu Maratonowi Warszawskiemu towarzyszyła deszczowa aura.
Maraton Warszawski jest organizowany nieprzerwanie od 1979 roku.
Maraton Warszawski jest organizowany nieprzerwanie od 1979 roku.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
42. PZU ORLEN Maraton Warszawski wystartował!
Następny wpis
Ogromne zainteresowanie PKO Poznań Virtual Run!
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu