fbpx
Komora ciśnieniowa w ośrodku Odnova Dla Ciebie.

Tlenoterapia hiperbaryczna – legalny doping bez chemii?

Biegacze i sportowcy ogółem lubią próbować różnych dostępnych sposobów na poprawę swoich wyników. Nie musi się to wiązać od razu ze zdrowotnie szkodliwym i zabronionym na zawodach sportowych dopingiem. Wiele osób próbuje zimnych pryszniców lub wręcz morsowania, dba o przespanie przynajmniej ośmiu godzin w ciągu doby, każdego dnia spożywa kiszone produkty lub stosuje inną praktykę z niezliczonego zbioru metod uznanych za korzystne, a zarazem postrzeganych jako niekonwencjonalne. 

Autorką tekstu jest Justyna Stencel – terapeutka z ośrodka ODNOVA Dla Ciebie.

Pewna stara metoda z pogranicza medycyny, rehabilitacji i odnowy biologicznej, właśnie przeżywająca swój renesans, może być satysfakcjonującą odpowiedzią dla wszystkich biegaczy i innych sportowców szukających bezpiecznego, zdrowego i potwierdzonego badaniami naukowymi sposobu poprawiania swoich wyników. Istnieje tlenoterapia hiperbaryczna, legalny doping bez chemii.

Tlenoterapia hiperbaryczna: co to takiego?

Komora hiperbaryczna to zbiornik ciśnieniowy, który dostarcza tlen w czystej postaci do organizmu poprzez maskę tlenową. Pacjent wchodzi do jej wnętrza w całości, gdzie przyjmuje pozycję leżącą. Pierwszym etapem zabiegu jest wzrost ciśnienia, które osiąga pułap 1,5 ATA.  Komorę w ciśnieniowym zbiorniku metalowym, osiągającą ciśnienie nieco powyżej 1,5 ATA posiadamy w Odnova Dla Ciebie. Komory w specjalistycznych szpitalach, np. do leczenia oparzeń 3 stopnia całego ciała, osiągają 3 ATA. Komory miękkie, osiągające ciśnienie do 1,3 ATA są zdecydowanie mniej skuteczne. Warto nadmienić, że ciśnienie panujące wewnątrz komory imituje ciśnienie głębinowe. Dzięki podwyższonemu ciśnieniu tlen dociera do miejsc, do których na co dzień nie ma szans się przedostać. Terapia pobudza do życia uśpione komórki i przywraca im prawidłowe funkcjonowanie. Usprawnia gojenie tkanek i ich regenerację. Poza tym spowalnia procesy starzenia, zmniejsza stany zapalne, infekcje bakteryjne, fibromialgię czy boleriozę. 

Po osiągnięciu prawidłowych wartości, rozpoczyna się właściwa faza zabiegu, w czasie którego pacjent oddycha czystym tlenem, podawanym w interwałach, przez maseczkę. Właściwy czas trwania zabiegu to 60 minut. W tym czasie można poczytać książkę, posłuchać muzyki czy obejrzeć kolejny odcinek ulubionego serialu. Osoba przebywająca wewnątrz komory pozostaje w stałym kontakcie z personelem za pomocą interfejsu bądź krótkofalówki, co zapewnia poczucie bezpieczeństwa i pomaga w całkowitym odprężeniu się.

Jak tlenoterapia wpływa na organizm sportowca?

Wysiłek fizyczny, zwłaszcza wzmożony, nieodłącznie połączony jest ze zwiększonym zapotrzebowaniem na tlen – szybszy puls, głębsze oddechy, wprowadzenia całego ciała w stan aktywności. Istotnym jest to, aby wiedzieć, w jaki sposób dostarczyć do organizmu brakujący tlen. Niedostateczna ilość tlenu w organizmie wpływa niekorzystnie na mięśnie, ale również na narządy wewnętrzne. Wykorzystując tlenoterapię hiperbaryczną (HBOT) dostarczamy do ciała tlen, który rozpuszczony w osoczu wzrasta nawet 16-krotnie. Według niektórych badań szacuje się, że może nastąpić nawet 10% wzrostu wydolności całego organizmu. Systematyczne korzystanie z terapii HBOT sprawia, że realnie obniża się częstotliwość kontuzji u sportowców, zakwasy, a także zmniejsza się stopień odwodnienia organizmu.

Tlenoterapia pozwala również na szybszą regenerację sił po serii intensywnych treningów. Dzięki właściwemu i ilościowemu dotlenieniu komórek w organizmie, możliwa jest ich znacznie szybsza regeneracja poprzez lepsze ukrwienie i szybsze dostarczenie składników odżywczych. Pozwala to również na zwiększenie wytrzymałości podczas aktywności sportowej.

Kolejnym pozytywnym aspektem zabiegów w komorze hiperbarycznej (HBOT) jest… legalność. Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) orzekła, że komory hiperbaryczne wpływają na zwiększenie wydolności organizmu, jednocześnie nie dodając tej metody do listy substancji i metod zakazanych. Z całą stanowczością można stwierdzić, że terapia HBOT jest legalnym dopingiem bez chemii.

Podczas tego zabiegu zwiększa się pula ATP (adenozynotrifosforan), czyli związku chemicznego stanowiącego główne źródło energii dla mięśni. Sprawia to, że sportowiec jest zdolny do większego i intensywniejszego wysiłku fizycznego, ponieważ podnosi się wydolność organizmu nawet do 10%. Zmniejsza się zmęczenie i nadmierne napięcie mięśni. Dzięki temu sportowiec jest w stanie trenować dłużej i intensywniej, a co za tym idzie będzie osiągać lepsze wyniki. Dlatego często, w środowisku sportowym, tlenoterapia hiperbaryczna nazywana jest legalnym dopingiem bez chemii. 

Gwiazdy sportu, które regularnie korzystają z tlenoterapii to m.in. Cristiano Rolando, Michael Phelps, Novak Djokovic, Tiger Woods, David Beckham, Agnieszka Radwańska, Robert Lewandowski, Grzegorz Krychowiak, LeBron Jamesi, Daniel Cormier.

Pod wpływem zabiegów w komorze hiperbarycznej poprawia się wytrzymałość organizmu i jego odporność na urazy czy kontuzje. Tlenoterapia hiperbaryczna pozytywnie wpływa na metabolizm zachodzący w tkankach, jak również sprzyja lepszej i szybszej regeneracji mięśni, więzadeł, ścięgien i tkanki kostnej. Powoduje aż ośmiokrotny wzrost komórek macierzystych, które mają kluczowe znaczenie w procesie gojenia się, odbudowie oraz regeneracji. Dzięki temu tlenoterapia hiperbaryczna jest powszechnie stosowana jako dodatek do terapii leczenia urazów i kontuzji, które są nieodłącznym elementem życia każdego sportowca. To przyspiesza proces powrotu do dawnej formy, oraz znacząco zmniejsza koszty standardowego leczenia.

Tlenoterapia hiperbaryczna korzystnie również wpływa na układ nerwowy, dzięki czemu może być stosowana w przypadku wstrząśnienia mózgu czy urazowego uszkodzenia mózgu. Zwiększona ilość tlenu wraz z krwią przenika barierę krew-mózg i dociera do komórek nerwowych, przyspieszając procesy gojenia. Dodatkowo dochodzi do zmniejszenia obrzęku, stanu zapalnego oraz obniżenia ciśnienia śródczaszkowego. Stosowanie regularnie zabiegu tlenoterapii poprawia koncentrację, pamięć i uważność, które niezbędne są w każdej dziedzinie życia sportowego i nie tylko.

Warto również nadmienić, iż tlenoterapia hiperbaryczna poprawia ogólną jakość życia. Nasycenie komórek tlenem w czystej postaci powoduje, że odczuwalna jest większa chęć do życia i działania.

Jak często należy korzystać z hiperbarycznej terapii tlenowej?

Przy chęci szybkiego powrotu do pełni sił można korzystać z hiperbarycznej terapii tlenowej nawet dwa razy dziennie (rano i wieczorem). Preferowane jest jednak korzystanie z niej raz dziennie, w rozplanowaniu całej serii zabiegów (10 zabiegów). Aby efekty były optymalne, nie należy korzystać z komory hiperbarycznej mniej niż dwa – trzy razy w tygodniu. Systematyczne stosowanie terapii tlenowej daje rezultat już po pierwszej serii. Jedna seria to 10 zabiegów trwających 60 minut w pełnym ciśnieniu. Im więcej serii, tym lepsze efekty terapii. Wydolność organizmu permanentnie zwiększa się. Korzyści widoczne są już tak naprawdę po kilku pierwszych  zabiegach.

Podsumowanie tlenoterapii hiperbarycznej jako legalnego dopingu bez chemii

Podsumowując zalety tlenoterapii hiperbarycznej, można wymieniać niezliczoną ilość korzyści dla organizmu sportowca. Do dominujących i mających największy wpływ i znaczenie w życiu sportowca zaliczamy:

  • Poprawa przepływu krwi do uszkodzonych tkanek, pozwalająca na szybszą regenerację;
  • Zmniejszenie obrzęku i stanu zapalnego;
  • Zwiększenie wydolności całego organizmu;
  • Zwiększenie ilości komórek macierzystych oraz molekuł ATP (adenozynotrifosforan);
  • Szybszy powrót do formy po kontuzji;
  • Szybsza i bardziej efektywna regeneracja po treningach;
  • Zmniejszenie szans na rozwój bakterii tlenowych i beztlenowych w miejscu urazu;
  • Ogólne wzmocnienie systemu immunologicznego.

Działanie tlenu na organizm jest zbliżone do środków dopingowych, z tym że tlen jest całkowicie legalnym środkiem. Nie ma też działania niszczącego, a wręcz przeciwnie. Ma o wiele więcej zalet. Wspomaga organizm nie tylko przy wysiłku fizycznym, ale również działa pobudzająco na proces myślowy i koncentracje. Tlenoterapia hiperbaryczna jest legalnym dopingiem bez chemii.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
Hoka Carbon X 2 - czy to but na bicie rekordów?

Hoka Carbon X 2 - czy karbon w bucie pomaga?

Następne
Czy istnieją wartościowe źródła roślinnych kwasów omega-3?

Omega-3 z roślin? Sprawdź czy wiesz z których!

Powiązane artykuły

sen biegacza 01
Czytaj dalej

Sen jako regeneracja biegacza.

Na sen poświęcamy około ⅓ swojego życia, jednak nadal jego wpływ na funkcjonowanie organizmu jest niedoceniany. Podczas wzmożonej aktywności zawodowej lub przeładowania obowiązkami to zazwyczaj sen jest jedną z pierwszych rzeczy, z których rezygnujemy forsując jego kosztem zadania dnia codziennego. A sen biegacza jest równie ważny, co jego trening.
problemy ze snem u biegaczy
Czytaj dalej

Problemy ze snem u biegaczy

Sen. Prawie wszyscy biegacze potrzebują większej ilości snu, ale niewielu może sobie pozwolić na optymalną jego liczbę godzin w nocy. Ciągle stykamy się z artykułami, które zwracają uwagę na znaczenie
Najwygodniejsze buty do biegania w trudnym terenie jakie miałem na stopach!
Sprawdź, co to za model