fbpx
Relacje

Szymon Kulka i Izabela Trzaskalska z tytułami Mistrza Polski w Półmaratonie

Szymon Kulka wygrał rozegrany w niedzielę 26. Półmaraton PHILIPS Piła i jednocześnie sięgnął po pierwszy w karierze tytuł Mistrza Polski na dystansie 21,097km. Wśród kobiet najlepsza była Izabela Trzaskalska. Imprezę ukończyła rekordowa liczba 3258 biegaczy, co oznacza rekord frekwencji pilskiego półmaratonu.
szymon kulka i izabela trzaskalska z tytulami mistrza polski w polmaratonie 01

Szymon Kulka wygrał rozegrany w niedzielę 26. Półmaraton PHILIPS Piła i jednocześnie sięgnął po pierwszy w karierze tytuł Mistrza Polski na dystansie 21,097km. Wśród kobiet najlepsza była Izabela Trzaskalska. Imprezę ukończyła rekordowa liczba 3258 biegaczy, co oznacza rekord frekwencji pilskiego półmaratonu. Po raz pierwszy od 11 lat na podium pilskiego półmaratonu nie stanęli zawodnicy z Kenii. 

W niedzielę wszystkie oczy biegowej Polski były zwrócone na Piłę, w której odbył się 26. Półmaraton PHILIPS Piła w randze Mistrzostw Polski w Półmaratonie kobiet i mężczyzn. Na bieg przyjechali czołowi polscy biegacze i biegaczki, chociaż ze względu na sezon olimpijski i inne starty w stawce brakowało niektórych zawodników, którzy mogli pokusić się o walkę o medale. Do Piły ze względów logistycznych nie dotarło również dwóch dobrych biegaczy z Kenii, którzy mogli wpłynąć na podkręcenie tempa biegu zawodników rywalizujących o tytuły mistrzowskie.

Tegoroczna edycja pilskiego półmaratonu cieszyła się ogromnym zainteresowaniem biegaczy. Już na kilka tygodni przed terminem imprezy został osiągnięty limit uczestników wynoszący 3500 osób. Decyzją organizatorów do biegaczy trafiło jeszcze dodatkowe 300 pakietów. Na liście startowej widniały nazwiska osób z całej Polski, chociaż przeważali uczestnicy z Piły i Poznania.  Wielu biegaczy przyjechało na niedzielny półmaraton, aby zaliczyć kolejny start do Korony Półmaratonów Polskich, prestiżowego wyróżnienia, które otrzymają biegacze z co najmniej 5 ukończonymi w ciągu roku wybranymi biegami na dystansie 21, 097km.

szymon-kulka-i-izabela-trzaskalska-z-tytulami-mistrza-polski-w-polmaratonie-03

Przed biegiem było wiele obaw o to, czy w weekend nadejdą zapowiadane wcześniej upały, ale ostatecznie, gdy w niedzielę zawodnicy ruszali na trasę nad Piłą tylko delikatnie kropiło, a termometry pokazywały poniżej 20 stopni Celsjusza. Dobre warunki atmosferyczne w połączeniu z szybką trasą biegu w Pile przyniosły niezłe wyniki, jakie zawodnicy osiągnęli na mecie. Wśród mężczyzn swój pierwszy tytuł mistrzowski na dystansie półmaratonu wywalczył Szymon Kulka reprezentujący barwy UKS Lipinki osiągając metę w czasie 1:04:28, ponad pół minuty później finiszował Adam Nowicki (MKL Szczecin), Mistrz Polski w Półmaratonie z 2014 roku, a trzeci miejsce na podium zagwarantował sobie Tomasz Grycko (UKS Bliza Władysławowo) z czasem 1:05:24.

Wśród kobiet żadnych szans rywalkom nie dała Izabela Trzaskalska reprezentująca barwy UMCS Lublin. Przybiegła do mety z czasem 1:12:44, co oznaczało przewagę ponad 3 minut nad Olgą Kalendarovą – Ochal (LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża), która osiągnęła wynik 1:15:49. Trzecia finiszowała Marta Krawczyńska (STS Pomerania Szczecin) z czasem 1:15:52. Niedzielny półmaraton ukończyła rekordowa liczba 3258 uczestników.

szymon-kulka-i-izabela-trzaskalska-z-tytulami-mistrza-polski-w-polmaratonie-02

„Bardzo cieszymy się z rekordu frekwencji, który padł podczas dzisiejszego Półmaratonu PHILIPS Piła. Oznacza to, że biegacze lubią szybką trasę w Pile i chętnie przyjeżdżają do nas po nowe rekordy życiowe. Dopisała pogoda, dlatego jesteśmy przekonani, że wielu biegaczy opuszcza Piłę z uśmiechem na twarzy. Jeśli chodzi o rywalizację w Mistrzostwach Polski to chciałbym serdecznie podziękować zawodnikom za walkę na trasie, tym razem nie pojawili się na starcie szybcy zawodnicy z zagranicy, brakowało być może zatem kogoś, kto podkręciłby trochę tempo biegu. Ale i tak czasy osiągnięte dzisiaj w Pile oceniamy jako niezłe. Po raz pierwszy od kilku lat mamy polskie podium w Pile, to dość niespotykany obrazek. Gratulujemy zwycięzcy, zwłaszcza Szymonowi Kulce, który od niedawna biega na dystansie półmaratonu. Ściskamy kciuki za kolejne starty nowego Mistrza Polski w Półmaratonie.” – powiedział Henryk Paskal, dyrektor 26. Półmaratonu PHILIP Piła.

Klasyfikacja zwycięzców 26. Półmaratonu PHILIPS Piła i zarazem kwalifikacja Mistrzostw Polski

Mężczyźni

  1. Szymon Kulka 1:04:28
  2. Adam Nowicki 1:06:04
  3. Tomasz Grycko 1:06:24

Kobiety

  1. Izabela Trzaskalska 1:12:44
  2. Olga Kalendarova-Ochal 1:15:49
  3. Marta Krawczyńska – 1:16:52 

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
​Słowaccy olimpijczycy w Rio w strojach Dare 2b
Następny wpis
Wydolność - jak pokonywać długie dystanse? Kilka istotnych zasad
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu