fbpx
Kalendarz biegowy

Kenijczyk Eric Leon Ndiema i Ukrainka Wiktoria Kaluzna najlepsi w 8. Cracovia Półmaratonie Królewskim

W 8. edycji Cracovia Półmaratonu Królewskiego, która odbyła się 16 października triumfowali Eric Leon Ndiema (1:02:09) i Wiktoria…
Medale 8. Cracovia Półmaratonu Królewskiego

W 8. edycji Cracovia Półmaratonu Królewskiego, która odbyła się 16 października triumfowali Eric Leon Ndiema (1:02:09) i Wiktoria Kaluzna (1:12:26). Kenijczyk tym samym poprawił swoje osiągnięcie z 2019 roku, kiedy to w 6. odsłonie imprezy zajął drugie miejsce z czasem o 6 sekund gorszym. Dla Ukrainki to natomiast drugie zwycięstwo w Krakowie w tym miesiącu – dwa tygodnie wcześniej zwyciężyła w 15. Biegu Trzech Kopców.

Wielką chrapkę na wygraną miał rodak zwycięzcy David Kiprono Metto – mógł zostać pierwszym zawodnikiem, który w jednym roku wygra wszystkie zawody Królewskiej Triady Biegowej (był najlepszy w 19. Cracovia Maraton i 15. Biegu Trzech Kopców). Przez większość dystansu Kenijczycy biegli razem, jednak w końcówce Ndiema zdołał uciec Metto i na mecie uzyskał 28 sekund przewagi (czas Metto – 1:02:37). Czas zwycięzcy pozwolił też na odebranie czeku na 12 tys. zł, czyli – zgodnie z regulaminem – o 2 tys. więcej niż podstawowa nagroda za 1. miejsce. Podium uzupełnił trzeci z Kenijczyków – Paul Tiongik (1:03:11). Jako czwarty finiszował pierwszy Polak – Mateusz Kaczor. Tegoroczny srebrny (w półmaratonie) i brązowy (w biegu na 10 km) medalista mistrzostw Polski, trzeci zawodnik 15. Biegu Trzech Kopców nie krył jednak zadowolenia ze swojego rezultatu – czas 1:03:31 to jego nowy rekord życiowy na dystansie 21,0975 km. Jako piąty na mecie zameldował się ubiegłoroczny triumfator – Witalij Szafar z Ukrainy (1:04:53).

Start 8. Cracovia Półmaratonu Królewskiego
Start 8. Cracovia Półmaratonu Królewskiego. Fot. Szymon Gruchalski / Archiwum Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie – Organizatora biegu

Wśród kobiet drugie miejsce zajęła Kenijka Beatrice Cherono (1:14:06). Trzecia była aktualna brązowa medalistka mistrzostw Europy z Monachium w maratonie drużynowo, zwyciężczyni Cracovia Półmaratonu Królewskiego sprzed roku i najlepsza Polka – Monika Jackiewicz (1:15:38). Tuż za podium uplasowała się triumfatorka kilku krakowskich biegów, w tym ostatniego, 19. Cracovia Maraton, reprezentująca Mołdawię Lilia Fiskowicz (1:15:43). Znakomite, piąte miejsce wywalczyła natomiast mieszkająca w Krakowie Beata Popadiak z drużyny ASICS FrontRunner (1:17:12).

W ramach 8. Cracovia Półmaratonu Królewskiego rozegrano też Mistrzostwa Polski Fizjoterapeutów, Nauczycieli i Lesników w Półmaratonie.

Kompletne wyniki 8. Cracovia Półmaratonu Królewskiego znajdują się TUTAJ.

Wielką satysfakcję z minięcia linii mety w TAURON Arenie Kraków miało w sumie 5806 z 5844 pochodzących z 39 krajów uczestników niedzielnego półmaratonu, którzy stanęli na starcie (pakiety odebrało natomiast 6135 z 6795 opłaconych osób z 45 krajów). Dla 556 z nich oznaczało to również, że zdobyli Królewską Triadę Biegową 2022 za ukończenie 19. Cracovia Maraton, 15. Biegu Trzech Kopców i 8. Cracovia Półmaratonu Królewskiego.

Razem z półmaratończykami sprzed TAURON Areny Kraków wystartowali uczestnicy rywalizacji na 5 km pod hasłem „Biegiem do Igrzysk”. Najszybsi okazali się Ukrainiec Bogdan Semenowicz i Białorusinka Swietłana Sanko.

Zwycięzca tegorocznych Biegu Nocnego na 10 km i 15. Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego finiszował na płycie głównej w największej hali widowiskowo-sportowej w Polsce po 14 minutach i 38 sekundach, wyprzedzając triumfatora poprzedniej odsłony towarzyszącego Cracovia Półmaratonowi Królewskiemu biegu na 5 km – Olimpijskiej Piątki – Adama Czerwińskiego (czas 14:49). Trzeci był kolejny z Ukraińców – Sergii Szewczenko (czas 14:56). Dobrze spisali się prowadzący zajęcia w ramach projektu „Trenuj w Krakowie!” Patryk Marmon (5. miejsce) i trzykrotny olimpijczyk, medalista mistrzostw świata i Europy w chodzie sportowym Grzegorz Sudoł (14. lokata).

Triumfatorka zmagań wśród kobiet pokonała 5 km w 16 minut i 14 sekund, a podium uzupełniły żona zwycięzcy Natalia Semenowicz (czas 16:23; również najlepsza w tegorocznym Biegu Nocnym na 10 km, a w 15. Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego druga) i Polka Natalia Bielak (czas 16:26).

Meta Biegu Nocnego
Meta Biegu Nocnego. Fot. Szymon Gruchalski / Archiwum Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie – Organizatora biegu

W biegu zapowiadającym największą przyszłoroczną imprezę sportową w Polsce – Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023 wystartował Prezes Zarządu Spółki odpowiadającej za organizację tego wydarzenia – były znakomity sprinter Marcin Nowak, który wraz z Dyrektorem Zarządu Infrastruktury Sportowej w  Krakowie i 8. Cracovia Półmaratonu Królewskiego Krzysztofem Kowalem i Radym Sejmiku Małopolskiego Rafałem Kosowskim wręczył medale i nagrody najlepszym zawodnikom.

Na starcie Biegiem do Igrzysk stanęło 505 uczestników, a na mecie zameldowało się 498 z nich. Szczegółowe wyniki można znaleźć TUTAJ.

W sobotę, 15 października, „na przystawkę” przed niedzielnymi 8. Cracovia Półmaratonem Królewskim i rywalizacją na 5 km pod hasłem „Biegiem do Igrzysk”, prawie 1100 najmłodszych miłośników biegania wzięło udział w Mini Mini Kraków Run. Przy TAURON Arenie Kraków, gdzie odbywały się zmagania dzieciaków, działała też specjalna strefa EKO oraz atrakcji i animacji przygotowanych m.in. przez jednostki miejskie i służby mundurowe.

„Szkraby”, „Gagatki”, „Ancymony”, „Urwisy” i „Małolaty” w wieku od 3 do 13 lat (roczniki 2009-2019) biegały na pięciu dystansach – od 100 do 500 metrów. Nie było pomiaru czasu i klasyfikacji – liczył się sam udział w zabawie na sportowo. Wszyscy uczestnicy otrzymali specjalne koszulki, a na mecie medale. Oby były motywacją do rozwijania sportowej pasji i kolejnych startów, a kiedyś udziału w „dorosłych” biegach. Na młodych biegaczy czekały też ciekawe upominki od partnerów wydarzenia.

8. Cracovia Półmaraton Królewski
8. Cracovia Półmaraton Królewski. Fot. Szymon Gruchalski / Archiwum Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie – Organizatora biegu

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
21. Poznań Maraton z dwoma nowymi rekordami!
Następny wpis
Kenijczycy w świecie trailu
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu