fbpx
Kalendarz biegowy

21. Poznań Maraton z dwoma nowymi rekordami!

Etiopczyk Bazu Worku Hayla i Kenijka Caroline Cheptanui Kilel zwyciężają w 21. Poznań Maratonie im. Macieja Frankiewicza. Typowani…
21. Poznań Maraton

Etiopczyk Bazu Worku Hayla i Kenijka Caroline Cheptanui Kilel zwyciężają w 21. Poznań Maratonie im. Macieja Frankiewicza. Typowani już przed startem na faworytów ustanowili nowe rekordy poznańskiej imprezy. 

W rywalizacji panów już na początku w czołówce uformowała się grupa zawodników z Afryki. W trakcie biegu stopniała ona do dwóch biegaczy, którzy walczyli do ostatnich metrów. Przed samym finiszem Etiopczyk Bazu Worku Hayla wyprzedził Marokańczyka Mohameda El Talhaoui i ustanowił nowy rekord trasy (2:11:27). 

Autorką imponującego wyniku wśród pań jest Kenijka Caroline Cheptanui Kilel, która już na piętnastym kilometrze oderwała się od rywalek i do końca biegła tylko w towarzystwie pacemakera (Boniface Nduvy, zwycięzcy poznańskiego półmaratonu z 2009 r.). Nowy rekord (2:27:01) jest lepszy od poprzedniego o prawie 5 minut!

– Do Poznania przyjeżdżają coraz lepsi zawodnicy i wspaniałe wyniki na mecie są tego efektem – mówi Łukasz Miadziołko, dyrektor Poznań Maratonu. – Dla nas jednak ważne są nie tylko osiągnięcia tych najlepszych, ale także udział i zadowolenie wielkiej rzeszy zawodników, którzy startują z pasji i znów pojawili się na naszej imprezie. Dziękujemy im, że są z nami!

Zwycięzca 21. Poznań Maraton - Bazu Worku Hayla.
Zwycięzca 21. Poznań Maraton – Bazu Worku Hayla.

Najlepsi  Polacy zmieścili się w pierwszej dziesiątce – Krzysztof Gosiewski był siódmy (02:20:49), Monika Brzozowska szósta (02:46:47).

Do ostatnich metrów trwała zacięta walka najszybszych na dystansie maratońskim wózkarzy. Rywalizujący w kategorii wózków łańcuchowych mężczyźni wjechali na metę godzinę przed biegaczami, a o miejscach na podium decydowały setne sekundy. Zwyciężył trzykrotny mistrz paraolimpijski Rafał Wilk (1:04:56), tuż za nim Krzysztof Plewa i Marek Wiśniewski. Jedyna w tej Kategorii pani, Anna Oroszova ze Słowacji dojechała do mety z czasem (1:21:58). 

Łącznie 21. Poznań Maraton ukończyło 3329 zawodników. Reprezentowali oni 26 państw. Na trasie zagrzewała ich do walki niezawodna poznańska publiczność. 

Dziękujemy Biegaczom za fantastyczną atmosferę, liczny udział w imprezie i wspaniałe rezultaty.  Gorące podziękowania należą się także sponsorom za wsparcie oraz kibicom za wspaniały doping. 

Liczymy, że spotkamy się w kolejnych edycjach! Poznań Półmaraton już 16.04.2023, a Poznań Maraton 15.10.2023.

Zwyciężczyni 21. Poznań Maraton - Caroline Cheptanui Kilel.
Zwyciężczyni 21. Poznań Maraton – Caroline Cheptanui Kilel.

Zwycięzcy

Mężczyźni

MiejsceImię i nazwiskoRezultatKraj
1Bazu Hayla02:11:27Etiopia
2Mohamed El Talhaoui02:11:34Maroko
3Adamu Getahun02:12:58Etiopia

Kobiety

MiejsceImię i nazwiskoRezultatKraj
1Caroline Kilel02:27:01Kenia
2Hurisa Askale02:30:02Etiopia
3Lindholm Hanna02:41:00Szwecja

Wózki z napędem pośrednim mężczyźni

MiejsceImię i nazwiskoRezultatKraj
1Rafał Wilk01:04:56Polska
2Krzysztof Plewa01:04:57Polska
3Marek Wiśniewski01:04:59Polska

Wózki z napędem pośrednim kobiety

MiejsceImię i nazwiskoRezultatKraj
1Anna Oroszova 01:21:58Słowacja

Wózki z napędem bezpośrednim mężczyźni

MiejsceImię i nazwiskoRezultatKraj
1Witold Misztela02:42:32Polska
2Tomasz Fitzermann 03:08:00Polska
3Mariusz Adamczak03:29:10Polska

Wózki z napędem bezpośrednim kobiety

MiejsceImię i nazwiskoRezultatKraj
1Joanna Oleksiuk04:05:20Polska
2Natalia Sobota04:24:45Polska

Nieoficjalne wyniki są dostępne na stronie: https://live.sts-timing.pl/mp2022/. Oficjalne rezultaty zostaną ogłoszone po uzyskaniu wyników badań antydopingowych. 

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Znamy wzór koszulki na 32. Bieg Niepodległości - kultowy bieg wraca do Warszawy!
Następny wpis
Kenijczyk Eric Leon Ndiema i Ukrainka Wiktoria Kaluzna najlepsi w 8. Cracovia Półmaratonie Królewskim
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Krok 1/5 - BIEGACZ
      Opowiedz jakie masz cele a powiemy Ci jak długo pożyjesz...

      Chcesz wiedzieć, jak Twoje bieganie wpływa na długość Twojego życia? Odpowiedz na kilka pytań, a odkryjesz, ile lat możesz zyskać dzięki swoim nawykom biegowym! Rozpocznij quiz teraz!

      Krok 1/5 - BIEGACZ

      Jak długo biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Jak często biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Bieganie jest najprostszym sposobem na ruch

      Pamiętaj jednak, że jak większość sportów bieganie bez odpowiedniego planu i przygotowania może prowadzić do znięchęcenia i kontuzji.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu