fbpx
Biegowe abecadło

Długie wybieganie – podstawa treningu biegacza

Trudno wyobrazić sobie trening wytrzymałościowy bez stosowania długich wybiegań. To absolutna podstawa większości podejść treningowych w przygotowaniach do…
adidas5

Trudno wyobrazić sobie trening wytrzymałościowy bez stosowania długich wybiegań. To absolutna podstawa większości podejść treningowych w przygotowaniach do długich, a często także i średnich dystansów. Czym jest, jak go realizować i na co zwracać uwagę?

Długie wybieganie to jedno z głównych środków treningowych w biegach wytrzymałościowych. Pełni ważną funkcję zarówno dla zawodników szykujących się pod krótsze biegi, jak np. 5 km, jak również dla maratończyków. Jednak nie u każdego biegacza podlega on tym samym zasadom. Dlatego warto wiedzieć nieco więcej na temat stosowania tego bodźca.

Długi bieg – krótka historia

Długie wybiegania mają tak długą historię, jak sam trening biegowy. W przypadku konkurencji wytrzymałościowych jego stosowanie ma charakter niemal intuicyjny. Skoro przygotowujemy się do konkurencji, w której wytrzymałość odgrywa kluczową rolę, nasze treningi muszą zawierać tego typu bodźce. I o ile biegacze i trenerzy mieli tę świadomość w zasadzie zawsze, o tyle różnie interpretowali rolę długiego biegu w planie treningowym.

But na długie wybieganie? Na przykład adidas 4DFWD zapewniający wysoki poziom amortyzacji, komfort oraz sprężyste wybicie.
Wysoki poziom amortyzacji, komfort oraz sprężyste wybicie to atuty adidas 4DFWD

Mając na uwadze dostępną (spisaną) historię treningów biegowych, jednymi z pierwszych autorów, którzy podkreślali rolę długiego biegu byli Australijczyk Percy Cerutty i Nowozelandczyk Arthur Lydiard. Obaj zasłynęli m.in. z tego, że aplikowali naprawdę długie jednostki nawet średniodystansowcom. W obu przypadkach przyniosło to fantastyczne rezultaty, gdyż dochowali się mistrzów olimpijskich i rekordzistów świata w biegach na 1500 m/1 milę (Herb Elliott i Peter Snell).

Chociaż w historii treningu nadszedł pewien okres, kiedy niektórzy ze szkoleniowców próbowali odejść od długich biegów, nie trwał on długo. Pod koniec XX w. ten bodziec wrócił do łask na dobre i praktycznie nie ma współcześnie biegaczy na najwyższym poziomie, którzy nie wykonywaliby długich treningów. Na przykład dla reprezentantki Polski na igrzyskach olimpijskich w Tokio w maratonie, Angeliki Mach, długie biegi były podstawowym środkiem przygotowawczym w treningu do igrzysk:

-Z racji tego, że pomiędzy maratonem w Dębnie, a startem na igrzyskach był bardzo krótki odstęp – tylko 3,5 miesiąca, byłam w tym czasie na dwóch obozach zagranicznych – w Kenii i w Sankt Moritz. Skupiliśmy się przede wszystkim na wytrzymałości, postawiliśmy na dużo biegów długich, ponieważ wiedzieliśmy, że w Japonii czekają nas bardzo wymagające warunki atmosferyczne i ciężko byłoby rozwijać tam wysokie prędkości – wyznała Angelika.

Angelika Mach i jej adidas 4DFWD
Angelika Mach i jej adidas 4DFWD

Podstawy długiego biegu

Stosowanie długiego biegu ma ogromne znaczenie dla organizmu biegacza z co najmniej kilku powodów. Jednym z nich jest trenowanie naszych mięśni do korzystania ze specyficznych źródeł energii. Podczas długiego biegu umożliwiamy w większym stopniu spalanie tłuszczów, ze względu na wyczerpywanie zasobów glikogenu. Ma to istotne znaczenie zwłaszcza w przypadku wysiłków takich jak, np. maraton, gdzie zapewnienie odpowiedniego „paliwa” jest jednym z podstawowych wyzwań.

Co więcej, długi bieg ma ogromne znaczenie dla szeregu układów w naszym organizmie. Mowa tu o układach oddechowym, krwionośnym, mięśniowym czy szkieletowym. Każdy z nich jest w trakcie takiej jednostki trenowany i podlega adaptacjom. Np. nasze mięśnie i kości mogą w ten sposób przyzwyczaić się do monotonnych uderzeń o nawierzchnię, co sprawia, że start na długim dystansie na zawodach nie będzie dla nich tak ogromnym szokiem.

Nie wolno także przeceniać roli, jaką ten środek treningowy odgrywa w przypadku psychiki. Ze względu na długotrwałość i narastające zmęczenie, pełni również funkcję treningu mentalnego. Ponownie, jest to jeden z tych elementów, który w przypadku biegania długodystansowego decyduje o końcowym sukcesie.

adidas 4DFWD to bardzo dobry wybór na podstawowy but treningowy
adidas 4DFWD to bardzo dobry wybór na podstawowy but treningowy

Jak długo?

Jednym z problemów związanych z długim biegiem jest ustalenie, jak dużo kilometrów należy pokonać, by dany trening uznać za długi bieg. Problem w tym, że nie jest to do końca prawidłowo postawione pytanie. Ze względu na różnice w poziomie sportowym czy doświadczeniu biegaczy, lepiej kierować się czasem trwania wysiłku niż kurczowo trzymać się pokonanego dystansu.

W praktyce treningowej najczęściej przyjmuje się, że jednostki trwające ok. 90 i więcej minut uznaje się za długie biegi. W wielu przypadkach najdłuższe jednostki trwają nawet 2-2,5 godziny. W tym czasie niektórzy są w stanie pokonać nieco ponad 20 km, podczas gdy najlepsi na świecie przebiegną praktycznie pełen dystans maratonu (jednostki trwające ok. 2:10-2:15 stosuje np. Eliud Kipchoge, pokonując w tym czasie nawet 40 km).

Jednak czasami, zwłaszcza dla bardziej początkujących zawodników i szykujących się np. do 5 km, rolę długiego wybiegania mogą pełnić treningi trwające 70-80 minut. Chociaż nie zawsze jest to zgodne ze sztuką, najłatwiej do długich biegów zakwalifikować po prostu najdłuższe treningi realizowane w ramach danego mikrocyklu.

Istotne detale

Oprócz odpowiedniego wkomponowania w plan treningowy czy zaplanowania właściwego czasu trwania długiego biegu, warto pamiętać także o innych detalach. Jednym z nich jest zadbanie o wygodne obuwie na ten trening. Długie jednostki najczęściej zaleca się biegać w sprawdzonych, jak najwygodniejszych butach, które jednocześnie zapewniają przy tym odpowiedni poziom amortyzacji. Takimi cechami charakteryzuje się np. model adidas 4DFWD, który znajdziecie w sklepie adidas.pl.

But 4DFWD to nowość od marki adidas, charakteryzująca się nowatorskim podejściem do produkcji butów biegowych. Zostały one zaprojektowane w taki sposób, by przy każdym kroku maksymalnie kierować energię do przodu i ograniczać efekt hamowania. Odpowiada za to przede wszystkim podeszwa środkowa 4DFWD, starannie wykonana w najwyższym standardzie technologii druku 3D. Na jej (i nie tylko) walory, uwagę zwraca Angelika Mach:

-Od początku w oczy rzuca się jego podeszwa wydrukowana w 3D, pierwszy raz mam styczność z taką technologią, gołym okiem widać precyzję, z jaką została stworzona. Podoba mi się w nich także doskonale dopasowana cholewa, szczególnie profil zapiętka, który nie obciera ścięgna Achillesa. Wracając do podeszwy, duże wrażenie robi na mnie jej sprężystość. 4DFWD to bardzo wygodne i bardzo dobrze amortyzowane buty, a jednak naprawdę czuć przy każdym wybiciu ten ruch do przodu.

adidas 4DFWD to wybór Angeliki Mach na długie wybiegania
adidas 4DFWD to wybór Angeliki Mach na długie wybiegania

Podsumowanie

Długi bieg to podstawowe narzędzie w treningu biegacza. I chociaż u każdego z nas może pełnić nieco inną rolę, a także wyglądać nieco inaczej pod względem struktury, czasu trwania czy pokonywanego dystansu, to wiele adaptacji, jakich oczekujemy względem tego bodźca jest wspólnych. Uniwersalną zasadą jest także wybór odpowiedniego, komfortowego stroju, a zwłaszcza butów. W przypadku najdłuższych jednostek wygoda pod tym względem powinna być na szczycie listy naszych priorytetów.

Materiał powstał przy współpracy z marką adidas.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Twoja biegowa rzeczywistość - wyniki konkursu, tydzień #3
Następny wpis
Zapraszamy do biegania w Strzegomiu – Granitowym Sercu Polski! [KONKURS]
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu