adidas 4DFWD: Biegowa innowacja prosto z drukarki 3D [TEST]

Producenci butów biegowych mają coraz trudniejsze zadanie, by zaskoczyć biegaczy. Odkąd stosowanie karbonowych elementów w podeszwie stało się niemal powszechne, zdecydowanie najwięcej uwagi poświęca się właśnie butom oferującym to rozwiązanie. To jednak nie oznacza, że na rynku nie ma miejsca na inne pomysły. Dowodzi tego najnowszy adidas 4DFWD.

W świecie motoryzacji skrót FWD oznacza „Front Wheel Drive”, czyli napęd na przednie koła. W przypadku biegania zawsze napędza nas „tylna oś”, co sprawia, że litery FWD w nazwie nowego modelu buta adidas mają inne znaczenie. Ale również wiąże się ono z ruchem do przodu. FWD w tym przypadku oznacza skrót od „forward”. To dlatego, że nowy but niemieckiej marki ma kierować energię naszego biegu właśnie do przodu. Jak to sprawdza się w praktyce?

Recenzja wideo adidas 4DFWD

Wyjątkowa podeszwa

Za oryginalność modelu 4DFWD względem rynkowej konkurencji, odpowiada przede wszystkim podeszwa. Ma ona niepowtarzalny wygląd, przypominający niektórym gąbkę, innym siateczkę, jeszcze innym plaster miodu, a radiologom zapewne zaawansowane stadium osteoporozy. Bez względu na porównanie, to właśnie podeszwa stanowi o charakterze nowego buta adidas. To ona jest produkowana na drukarce 3D i to ona ma nadawać nowy wymiar (stąd 4D) naszemu bieganiu, pchając nas do przodu (FWD).

Podeszwa chroni przed zbieraniem kamyków przez trójwymiarową strukturę

Niewątpliwie zastosowane rozwiązanie, polegające na takiej pracy całej struktury, by minimalizować straty energii i przekierowywać ją w żądanym przez biegacza kierunku, jest bardzo interesujące. Już po założeniu buta czuć, że cała konstrukcja podeszwy pracuje nawet przy chodzeniu. Efekt ten pogłębia się podczas biegu. Jest dzięki temu dość miękko, komfortowo, co sprawia, że but od razu wzbudza duże zaufanie użytkownika.

Pod względem dynamiki jest nieźle, choć trzeba pamiętać o kilku detalach. Przede wszystkim, 4DFWD jest stosunkowo ciężki. Nie jest to także model przeznaczony do jak najszybszych treningów. Wiele osób, ze względu na wysoki poziom komfortu, uzna go za but na spokojne treningi i długie jednostki. I rzeczywiście pod tym względem sprawdza się bardzo dobrze. Jednak pełnię swoich możliwości pokazuje, kiedy przynajmniej od czasu do czasu pobiegniemy szybciej.

Miękkość, amortyzacja i przewiewna cholewka to atuty adidas 4DFWD

Trudno mi jednoznacznie ocenić skąd pochodzi owo poczucie dynamiki, które daje 4DFWD przy szybszym biegu. Być może w grę wchodzi właśnie opisywana przez adidasa technologia kierowania energii zgodnie z ruchem biegu. Może też subiektywne odczucie dużej reaktywności podeszwy sprawia, że odnosiłem wrażenie bycia wypychanym do przodu. Faktem jest jednak, że podczas szybszych fragmentów, jak zabawy biegowe czy przebieżki, but ten zapewnia przyjemne, rzeczywiście sportowe doznania.

Komfort wprost z cholewki

Oprócz unikalnej podeszwy, jaką posiada model 4DFWD, nie wolno pominąć też cholewki. Primeknit+, bo tak nazywa się ten element, to prawdziwy majstersztyk. Fakt, że wielu recenzentów, z czołowymi biegaczami świata, podkreśla wygodę, jaką oferuje ten model, wynika właśnie w dużej mierze z cholewki.

Obok adidas 4DFWD nie sposób przejść obojętnie

Ogromnym plusem konstrukcji górnej części buta jest brak usztywnień i prób dodatkowego „stabilizowania” stopy przy pomocy sztywnych, niewygodnych wstawek z twardych materiałów. Cholewka jest dobrze dopasowana, przylega właściwie do stopy, a w połączeniu z całkiem sporą podeszwą, daje wystarczające poczucie stabilności podczas biegu. W trakcie pokonywania kolejnych kilometrów ani przez chwilę nie miałem poczucia, że brakuje mi jakichś elementów, które korygowałyby mój krok.

W swojej konstrukcji, cholewka jest bardzo elastyczna a dodatkowo od środka wyściełana miękkim materiałem. Dzięki temu nie naraża biegacza na nieprzyjemne otarcia. To powoduje, że but doskonale sprawdza się podczas długich treningów. Na myśl przywodzi nawet nieco kapcie – to chyba najlepiej oddaje, jak wygodne są 4DFWD.

Inne wrażenia

Mając na uwadze sam wygląd buta i konstrukcję podeszwy, obawiałem się, że but może okazać się mało wytrzymały, a siateczkowata struktura będzie sprawiać problemy na co dzień. Jak się okazuje, raczej nie zdarzały mi się sytuacje, żeby coś wchodziło w otwory i przeszkadzało w biegu. Również pod względem wytrzymałości jestem raczej spokojny o przyszłość tego modelu. Po kilkunastu treningach poczucie sprężystości jest takie samo, jak na początku.

Długie wybiegania to żywioł adidas 4DFWD

Samo doświadczenie biegania w modelu 4DFWD jest ciekawe i niewątpliwie odróżnia te buty od popularnych w ostatnim czasie butów z karbonem. W rzeczywistości nieco inne jest też przeznaczenie najnowszego buta od adidasa. W zależności od zaawansowania i potrzeb danego biegacza, można korzystać z niego zarówno na co dzień, jak i nawet na wybrane starty. Szczególnie mniej zaawansowani maratończycy mogą brać go pod uwagę w przypadku startu na królewskim dystansie, głównie ze względu na wysoki poziom komfortu.

Mówiąc o pozostałych wrażeniach odnośnie bohatera naszego testu, warto podkreślić, że wybierając numer buta, należy szukać rozmiaru o 1 mniejszego niż zwykle w przypadku produktów adidasa. Ja sam mam kilka par w rozmiarze 45 i 1/3, natomiast w 4DFWD idealny jest 44 i 2/3 (nawet w nim mam jeszcze minimalny luz).

Budowa podeszwy adidas 4DFWD dodatkowo wspiera wybicie

Podsumowanie

Na przykładzie modelu 4DFWD od adidasa widać, że rozwój technologii wpływa także w dużym stopniu na rozwój butów biegowych. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań sprawia, że niemiecki producent zaoferował wyjątkowy na rynku model, dla którego trudno będzie znaleźć bezpośrednią konkurencję.

Podczas treningów możemy spodziewać się, że 4DFWD sprawdzi się w różnorodnych wyzwaniach. Oczywiście nie jest to but, który wybieramy wtedy, kiedy zależy nam na jak najlepszym czasie, głównie ze względu na jego masę. Bardziej odpowiedni wydaje się w sytuacjach, gdy potrzebujemy poczucia komfortu i czerpać przyjemność z biegania. A, że przyjemność w bieganiu wiąże się także z szybkością, dobrze jest mieć świadomość, że w sytuacji, gdy najdzie nas ochota na szybsze zakręcenie nogami, adidas 4DFWD na pewno nas nie zawiedzie.

adidas 4DFWD sprawia, że nie chce się go ściągać ze stóp
Nazwaadidas 4DFWD
PrzeznaczenieAsfalt
Dla kogoPoczątkujący/średniozaawansowani/zaawansowani
Drop11,3 mm
Waga buta333 g (rozm. 42,5)
Amortyzacja5/5
Wygoda5/5
Rodzaj stopyNeutralna
Dynamika3/5
Podeszwa zewnętrzna
Bieżnik4/5
Odczuwalność podłoża2/5
Przyczepność4/5
Podeszwa środkowa
Elastyczność4/5
Responsywność5/5
Wsparcie łuku podłużnego2/5
Stabilizacja3/5
Cholewka
Dopasowanie5/5
Przodostopie5/5
Trzymanie pięty3/5
Elastyczność5/5
System wiązania4/5
Wentylacja2/5
Ochrona palców3/5