ASICS NOVABLAST 2 zaskakuje wszechstronnością [test]

ASICS NOVABLAST 2
ASICS NOVABLAST 2
Partnerzy medyczni TreningBiegacza.pl

ASICS to jedna z najbardziej prężnie działających marek sportowych, rozwijających równolegle kilka linii obuwia dla biegaczy. Z jednej strony mamy klasyki czy wręcz legendarne modele NIMBUS, GEL-KAYANO czy CUMULUS, które od blisko 3 dekad wciąż cieszą się ogromnym powodzeniem wśród biegaczy. Z drugiej zaś wręcz futurystyczne konstrukcje jak METARIDE czy METASPEED z karbonową płytką. Gdzieś pomiędzy nimi powstał trzeci segment, do którego należy bohater tego testu, „małolat” ASICS NOVABLAST 2.

Testowany przeze mnie model to wynik wielu lat doświadczeń połączonych z zupełnie nowymi konstrukcjami i rozwiązaniami technologicznymi, którymi ASICS jest jednym prekursorów. Jako fan technologii GEL, a także biegacz z praktyką z obuwiem z linii z przedrostkiem „RIDE” z dużą ciekawością podjąłem się testu ASICS NOVABLAST 2

NOVABLAST, znaczy zmiana

ASICS zaskoczył mnie tak dużą ilością zmian w kolejnej edycji linii NOVABLAST. Szczególnie doceniam wrażliwość japońskiego producenta na wszelkie uwagi, które dało się usłyszeć po zeszłorocznej premierze. Nie znaczy to, że starszy brat testowanego przeze mnie modelu był butem nieudanym. Był on raczej skierowany do bardziej węższego grona użytkowników, jednak dał bardzo duży potencjał, który posłużył do stworzenia drugiej edycji.

Tutaj małe wtrącenie, gdyż uważam, że słowem wstępu powinienem wyjaśnić kierunek rozwoju, w którym podąża ASICS NOVABLAST 2. Pierwsza edycja zyskała uznanie w oczach bardziej zaawansowanych biegaczy. Dał się poznać jako but mało stabilny, o ograniczonej amortyzacji w przodostopiu w stosunku do bardzo dużej miękkości pod piętą. But sprawdzał się bardzo dobrze na krótkich, dynamicznych jednostkach dla biegaczy o nienagannej technice i silnych mięśniach dolnych kończyn. Gorzej natomiast radził sobie na biegach długich, szczególnie, gdy pod stopami mieliśmy mniej stabilne podłoże. Warto dać mu jednak drugą szansę. Na tych, którzy się na nią zdecydują, czeka bardzo miła niespodzianka.

A gdyby tak zachować dynamikę, a dać biegaczom więcej amortyzacji na całej długości stopy i stabilność? Taki właśnie jest ASICS NOVABLAST 2!

ASICS NOVABLAST 2
ASICS NOVABLAST 2

Mistrz wszechstronności

Wbrew pozorom nie były to rewolucyjne zmiany, które zaszły w tym modelu. Prędzej kilka drobnych korekt, które dały doskonałe wręcz wyniki. Sprawiły one, że z NOVABLAST 2 wiele korzyści odniosą mniej doświadczeni biegacze, którzy posiadając mało rozbudowaną kolekcję obuwia biegowego pozyskają kompana zarówno na treningi, a także na starty na 10 kilometrów i więcej. Liczne zmiany zaszły pod stopą. Dość potężnie zbudowana podeszwa zyskała amortyzację na całej linii, dzięki czemu zyskałem komfort, który zachęcił mnie do wydłużenia pokonywanych dystansów. Nieco szersza podeszwa na wysokości śródstopia wyraźnie poprawiła jego stabilizację dając jeszcze większą pewność biegowym krokom. O ile ich młodszego brata nie zabieram na dłuższe przebieżki niż 10km to „dwójka” aż prowokuje, aby wydłużyć dystans i zwiększyć tempo.

Niepodległa Piątka na PGE Narodowym
ASICS NOVABLAST 2
ASICS NOVABLAST 2

Pierwsze treningi

Już po założeniu buta czuć pluszową miękkość zarówno wewnątrz, jak i kołnierza okalającego stopę. Odniosłem też wrażenie nienaturalnie wyżej podniesionej pięty nawet, jak na 8mm drop. But w tej konstrukcji prowokuje szybsze przetoczenie stopy do przodu. Inną znaczącą zmianą, nie wpływającą może bezpośrednio na sam bieg a na komfort, jest zupełnie nowy materiał użyty do uszycia cholewki. Jest znacznie bardziej delikatny, wzbogacony o dość duże oczka wentylacyjne, które zapewniają dobrą przewiewność. ASICS NOVABLAST 2 już po kilku susach zachęca do nabrania prędkości. Wspomaganie przetoczenia stopy oraz duża sprężystość, która oddaje nam energię włożoną w biegowy krok, powodują do zwiększenia zakresu ruchomości w kolanach, wydłużenia kroku, co przekłada się automatycznie na osiągane tempa. Producenci posługują się zjawiskiem trampoliny i faktycznie ma się wrażenie wspomagania wybijania.

ASICS NOVABLAST 2
ASICS NOVABLAST 2

Na asfalt, ale nie tylko

Choć stworzony został z myślą o szybszym bieganiu, to jego miękkość, komfort oraz dobrze amortyzowana podeszwa sprawdzają się bardzo dobrze na spokojnych jednostkach. Nieco poszerzona podeszwa kusi także, aby zbiec z asfaltu na parkowe i alejki o mniej stabilnym gruncie. Nie dostrzegłem tu jakiegokolwiek niebezpieczeństwa i także przy bardziej żwawym kroku i zwrotnym zmianom kierunku biegu pewnie trzymały się nawierzchni. Nie doświadczyłem także spadku stabilności w biegu na mokrej nawierzchni. But dobrze trzyma się drogi także w gorszych warunkach.

Biegi szybsze

Podczas testu postanowiłem je sprawdzić w biegu na 10 kilometrów. Przy tempach 4:00-4:30, wydłużeniu kroku i biegu ze śródstopia zwróciło moją uwagę równomierne rozłożenie amortyzacji wzdłuż całej podeszwy. Przy agresywnym biegu nie doświadczyłem zmęczenia stopy, a but wręcz zachęca do tej techniki. Kolejnym wartym odnotowania elementem jest sprężyste i dynamiczne wybicie. Działanie zastosowanej pianki FF BLAST, zapewniającej miękkość lądowania i responsywne odbicie, odczuwalne było z każdym krokiem.

ASICS NOVABLAST 2
ASICS NOVABLAST 2

Podsumowanie

ASICS NOVABLAST 2 jest jednym z najbardziej wszechstronnych modeli, jakie przyszło mi testować. To doskonała propozycja dla mniej zaawansowanych ambitnych biegaczy, poszukujących obuwia na codzienne treningi, w których mogą także wystartować w biegach na 5, 10 kilometrów i dłuższych. Bardziej doświadczeni biegacze docenią jego lekkość oraz dynamikę, która pozwoli w nich wykonać urozmaicone jednostki treningowe.

W segmencie obuwia o tak wszechstronnych cechach i możliwościach zastosowania ASICS NOVABLAST 2 z pewnością zasługuje na uznanie i wyróżnienie.

Ocena testera: 4/5

NazwaASICS NOVABLAST 2
PrzeznaczenieAsfalt
Dla kogoMniej zaawansowani jako treningowo-startowe, zaawansowani – treningowe na urozmaicone biegi
Drop8mm (30 / 22)
Waga buta255g
Amortyzacja4.5/5
Wygoda5/5
Rodzaj stopyNeutralna
Dynamika4/5
Podeszwa zewnętrzna
Bieżnik4/5
Odczuwalność podłoża2/5
Przyczepność4/5
Podeszwa środkowa
Elastyczność3.5/5
Responsywność5/5
Wsparcie łuku podłużnego3.5/5
Stabilizacja3.5/5
Cholewka
Dopasowanie4/5
Przodostopie4/5
Trzymanie pięty3/5
Elastyczność3.5/5
System wiązania4/5
Wentylacja3.5/5
Ochrona palców3/5