Regularne uprawianie biegania, to już nie tylko recepta na szczupłą sylwetkę, pośladki ze skały i większe prawdopodobieństwo dobiegnięcia do uciekającego autobusu. To również (może przede wszystkim?) doskonała recepta na dłuższe życie.
Nie wiem, jakbym radził sobie w trudnych momentach swojego życia, gdyby nie bieganie. Może popadłbym w alkoholizm? Zaprzyjaźnił się z dystrybutorem jamajskiej trawy i w chwilach zwątpienia PALIŁ gniew? A może dołączyłbym do okolicznego gangu i kradł radia? To jest jedna wielka niewiadoma. Często się zastanawiam jak potoczyłoby się moje życie bez sportu, gdzie wyładowywałbym nadwyżki złej energii… W każdym razie lekkoatletyka ukształtowała mój charakter, bieganie nauczyło cierpliwości, a sport stał się najlepszą pigułką antydepresyjną. I choć aktualnie biegam niemal codziennie, to rzadko wychodzę na trening, żeby trenować. Czasami w bieganiu chodzi o coś zupełnie innego…
Abstrahując od moich życiowych przemyśleń na temat biegania, chciałbym krok po kroku odkrywać przed Wami korzyści płynące z regularnego “tup, tup, tup…”. Rzecz jasna, nie odkrywam przed Wami Ameryki – odkrywam jedynie jedną z kart zwycięskiej talii. W skrócie – biegając, wyświadczasz swojemu organizmowi ogromną przysługę w wymiarze fizycznym jak i psychicznym. Znajomi śmieją się ze mnie, że przez to bieganie zatrzymałem się biologicznie gdzieś w liceum. Fakt… Choć na życiowym liczniku wskazówka zatrzymała się na “oczku”, to wciąż wyglądam jak małolat (trądzik na szczęście za mną). I bardzo mi z tym dobrze!
Regularny jogging = dłuższe życie
Badania nie pozostawiają cienia wątpliwości – regularny jogging zwiększa długość życia kobiet o 5,6 roku, a u mężczyzn nawet do 6,2 roku. A jeszcze kilka dekad temu sądzono zgoła odmiennie…
Naukowiec Peter Schnohr przekonuje, że optymalne korzyści z punktu widzenia długowieczności osiąga się, biegając 60-150 minut tygodniowo w wolnym lub umiarkowanym tempie.
Wyniki badania pozwalają definitywnie odpowiedzieć na pytanie, czy jogging jest dobry dla zdrowia. Możemy powiedzieć z całkowitą pewnością, że bieganie zwiększa długość życia. Pocieszające jest to, że by osiągnąć korzyści, nie trzeba robić zbyt wiele – powiedział Schnohr.
Dyskusja dotycząca joggingu rozpoczęła się jeszcze w latach 70., gdy kilku mężczyzn w średnim wieku zmarło w trakcie biegania. Zaczęto wtedy sugerować, że jogging może być zbyt wyczerpujący i niekoniecznie prozdrowotny, dla zwykłych ludzi z tej grupy wiekowej.
Lekka zadyszka + 2-3 treningi w tygodniu + 1-2,5h = dłuższe życie
Prospektywne badanie populacyjne Copenhagen City Heart rozpoczęło się w 1976 r. Objęło ok. 20 tys. kobiet i mężczyzn w wieku od 20 do 93 lat. W ramach podstudium dotyczącego joggingu, śmiertelność 1116 biegających mężczyzn i 762 biegających kobiet porównano ze śmiertelnością niebiegających osób z głównej populacji. Pytano o czas przeznaczany tygodniowo na bieganie oraz ocenę tempa. Przy uczestnikach o takiej rozpiętości wieku uznaliśmy, że subiektywna skala intensywności będzie najwłaściwszym podejściem – stwierdził Schnor.
Dane zbierano 4-krotnie: między 1976 a 1978 r., a także w latach 1981-1983, 1991-1994 i 2001-2003. Maksymalny okres śledzenia losów badanych wynosił 35 lat. Wśród niebiegających odnotowano 10.158 zgonów, a w grupie biegaczy tylko 122.
Optymalne okazało się bieganie 60-150 minut tygodniowo w 2 lub 3 sesjach. Najlepiej w wolnym lub umiarkowanym tempie. Śmiertelność wśród osób wspominających o umiarkowanej intensywności biegania jest mniejsza niż w grupach niebiegających lub ćwiczących bardzo intensywnie. Idealne tempo można osiągnąć, wprowadzając się w stan lekkiej zadyszki. Ponadto, lekarze i naukowcy przekonują, że bieganie w sposób znaczący obniża ciśnienie krwi, zapobiega otyłości i poprawia pracę serca. Dlatego niezależnie od wieku zachęcają do takiej formy aktywności.
Wnioski?
- Biegaj by żyć dłużej,
- Biegaj by uwalniać endorfiny,
- Biegaj by…
10 kobiecych powodów dla, których warto biegać
- Biegnij po zdrowie. Brzmi trochę jak klisza, ale to święta prawda. Biegając, chronisz swój organizm nie tylko przed zwykłym przeziębieniem, ale także niektórymi rodzajami raka (rak piersi, jelita grubego). Bieganie jest jednym z najlepszych ćwiczeń aerobowych, pomaga utrzymać w dobrej kondycji serce i płuca. Dzięki bieganiu spada również ryzyko zawału serca.
- Bieganie to doskonały sposób na zredukowanie stresu. Wielu biegaczy po długim biegu doświadcza tzw. euforii biegacza. Wszystko za sprawą hormonów szczęścia – endorfin, które wydzielają się podczas wysiłku fizycznego. Osoby biegające regularnie są szczęśliwsze od tych, które tego nie robią. Chcesz być bardziej kreatywna i pełna energii? Biegaj! Wiele naprawdę błyskotliwych pomysłów powstało podczas biegania.
- Utrata niechcianych kilogramów jest jedną z najczęstszych motywacji dla osób zaczynających przygodę z bieganiem. Słusznie, bieganie jest niezwykle skuteczne. Pozwala spalić dodatkowe kalorie, a tym samym pożegnać się z nadprogramowymi kilogramami. Bieganie pozwala zbudować także masę mięśniową, dzięki czemu wzrasta metabolizm spoczynkowy, to z kolei oznacza, że spalamy więcej kalorii nawet, kiedy nie ćwiczymy. Połączenie zdrowej diety i regularnych biegów spowoduje poprawę wyglądu i samopoczucia.
- Bieganie jest jednym z najtańszych sportów. Aby zacząć, potrzebujesz jedynie parę dobrych butów przeznaczonych do biegania, T-shirt oraz spodenki.
- Bieganie jest wyzwaniem, które motywuje i daje wiele satysfakcji.
- Bieganie poprawia koncentrację.
- Bieganie jest doskonałym sposobem na poznanie nowych osób, w szczególności gdy jesteś członkiem klubu lub uczestniczysz w imprezach biegowych.
- Bieganie łagodzi napięcie przedmiesiączkowe.
- Bieganie efektywnie wzmacnia poczucie własnej wartości.
- Możesz zacząć biegać bez względu na wiek czy kondycję. Nigdy nie jest za późno. Kto wie, może już niebawem dołączysz do grona maratończyków.