fbpx
Zacznij biegać

Korzyści płynące z biegania

Regularne uprawianie biegania, to już nie tylko recepta na szczupłą sylwetkę, pośladki ze skały i większe prawdopodobieństwo dobiegnięcia do uciekającego autobusu.
korzysci plynace z biegania

Regularne uprawianie biegania, to już nie tylko recepta na szczupłą sylwetkę, pośladki ze skały i większe prawdopodobieństwo dobiegnięcia do uciekającego autobusu. To również (może przede wszystkim?) doskonała recepta na dłuższe życie.

Nie wiem, jakbym radził sobie w trudnych momentach swojego życia, gdyby nie bieganie. Może popadłbym w alkoholizm? Zaprzyjaźnił się z dystrybutorem jamajskiej trawy i w chwilach zwątpienia PALIŁ gniew? A może dołączyłbym do okolicznego gangu i kradł radia? To jest jedna wielka niewiadoma. Często się zastanawiam jak potoczyłoby się moje życie bez sportu, gdzie wyładowywałbym nadwyżki złej energii… W każdym razie lekkoatletyka ukształtowała mój charakter, bieganie nauczyło cierpliwości, a sport stał się najlepszą pigułką antydepresyjną. I choć aktualnie biegam niemal codziennie, to rzadko wychodzę na trening, żeby trenować. Czasami w bieganiu chodzi o coś zupełnie innego…



Abstrahując od moich życiowych przemyśleń na temat biegania, chciałbym krok po kroku odkrywać przed Wami korzyści płynące z regularnego “tup, tup, tup…”. Rzecz jasna, nie odkrywam przed Wami Ameryki – odkrywam jedynie jedną z kart zwycięskiej talii. W skrócie – biegając, wyświadczasz swojemu organizmowi ogromną przysługę w wymiarze fizycznym jak i psychicznym. Znajomi śmieją się ze mnie, że przez to bieganie zatrzymałem się biologicznie gdzieś w liceum. Fakt… Choć na życiowym liczniku wskazówka zatrzymała się na “oczku”, to wciąż wyglądam jak małolat (trądzik na szczęście za mną). I bardzo mi z tym dobrze! 



Regularny jogging = dłuższe życie



Badania nie pozostawiają cienia wątpliwości – regularny jogging zwiększa długość życia kobiet o 5,6 roku, a u mężczyzn nawet do 6,2 roku. A jeszcze kilka dekad temu sądzono zgoła odmiennie…



Naukowiec Peter Schnohr przekonuje, że optymalne korzyści z punktu widzenia długowieczności osiąga się, biegając 60-150 minut tygodniowo w wolnym lub umiarkowanym tempie.



Wyniki badania pozwalają definitywnie odpowiedzieć na pytanie, czy jogging jest dobry dla zdrowia. Możemy powiedzieć z całkowitą pewnością, że bieganie zwiększa długość życia. Pocieszające jest to, że by osiągnąć korzyści, nie trzeba robić zbyt wiele – powiedział Schnohr.



Dyskusja dotycząca joggingu rozpoczęła się jeszcze w latach 70., gdy kilku mężczyzn w średnim wieku zmarło w trakcie biegania. Zaczęto wtedy sugerować, że jogging może być zbyt wyczerpujący i niekoniecznie prozdrowotny, dla zwykłych ludzi z tej grupy wiekowej.



Lekka zadyszka + 2-3 treningi w tygodniu + 1-2,5h = dłuższe życie



Prospektywne badanie populacyjne Copenhagen City Heart rozpoczęło się w 1976 r. Objęło ok. 20 tys. kobiet i mężczyzn w wieku od 20 do 93 lat. W ramach podstudium dotyczącego joggingu, śmiertelność 1116 biegających mężczyzn i 762 biegających kobiet porównano ze śmiertelnością niebiegających osób z głównej populacji. Pytano o czas przeznaczany tygodniowo na bieganie oraz ocenę tempa. Przy uczestnikach o takiej rozpiętości wieku uznaliśmy, że subiektywna skala intensywności będzie najwłaściwszym podejściem – stwierdził Schnor.



Dane zbierano 4-krotnie: między 1976 a 1978 r., a także w latach 1981-1983, 1991-1994 i 2001-2003. Maksymalny okres śledzenia losów badanych wynosił 35 lat. Wśród niebiegających odnotowano 10.158 zgonów, a w grupie biegaczy tylko 122.



Optymalne okazało się bieganie 60-150 minut tygodniowo w 2 lub 3 sesjach. Najlepiej w wolnym lub umiarkowanym tempie. Śmiertelność wśród osób wspominających o umiarkowanej intensywności biegania jest mniejsza niż w grupach niebiegających lub ćwiczących bardzo intensywnie. Idealne tempo można osiągnąć, wprowadzając się w stan lekkiej zadyszki. Ponadto, lekarze i naukowcy przekonują, że bieganie w sposób znaczący obniża ciśnienie krwi, zapobiega otyłości i poprawia pracę serca. Dlatego niezależnie od wieku zachęcają do takiej formy aktywności.



Wnioski?



  • Biegaj by żyć dłużej,

  • Biegaj by uwalniać endorfiny,

  • Biegaj by…

10 kobiecych powodów dla, których warto biegać

  1. Biegnij po zdrowie. Brzmi trochę jak klisza, ale to święta prawda. Biegając, chronisz swój organizm nie tylko przed zwykłym przeziębieniem, ale także niektórymi rodzajami raka (rak piersi, jelita grubego). Bieganie jest jednym z najlepszych ćwiczeń aerobowych, pomaga utrzymać w dobrej kondycji serce i płuca. Dzięki bieganiu spada również ryzyko zawału serca.
  2. Bieganie to doskonały sposób na zredukowanie stresu. Wielu biegaczy po długim biegu doświadcza tzw. euforii biegacza. Wszystko za sprawą hormonów szczęścia – endorfin, które wydzielają się podczas wysiłku fizycznego. Osoby biegające regularnie są szczęśliwsze od tych, które tego nie robią.  Chcesz być bardziej kreatywna i pełna energii? Biegaj! Wiele naprawdę błyskotliwych pomysłów powstało podczas biegania.
  3. Utrata niechcianych kilogramów jest jedną z najczęstszych motywacji dla osób zaczynających przygodę z bieganiem. Słusznie, bieganie jest niezwykle skuteczne. Pozwala spalić dodatkowe kalorie, a tym samym pożegnać się z nadprogramowymi kilogramami. Bieganie pozwala zbudować także masę mięśniową, dzięki czemu wzrasta metabolizm spoczynkowy, to z kolei oznacza, że spalamy więcej kalorii nawet, kiedy nie ćwiczymy. Połączenie zdrowej diety i regularnych biegów spowoduje poprawę wyglądu i samopoczucia.
  4. Bieganie jest jednym z najtańszych sportów. Aby zacząć, potrzebujesz jedynie parę dobrych butów przeznaczonych do biegania, T-shirt oraz spodenki.
  5. Bieganie jest wyzwaniem, które motywuje i daje wiele satysfakcji.
  6. Bieganie poprawia koncentrację.
  7. Bieganie jest doskonałym sposobem na poznanie nowych osób, w szczególności gdy jesteś członkiem klubu lub uczestniczysz w imprezach biegowych.
  8. Bieganie łagodzi napięcie przedmiesiączkowe.
  9. Bieganie efektywnie wzmacnia poczucie własnej wartości.
  10. Możesz zacząć biegać bez względu na wiek czy kondycję. Nigdy nie jest za późno. Kto wie, może już niebawem dołączysz do grona maratończyków.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
XII Cracovia Maraton - relacja
Następny wpis
Czym jest i co daje rozgrzewka?

Powiązane artykuły

Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu