fbpx
Aktualności

21. Cracovia Maraton: 5676 śmiałków pobiegło „z historią w tle”

Choć największy podziw budzą Ci, którzy linię mety przekraczają jako pierwsi, to bohaterami są wszyscy biegacze. Odważni, wytrwali…
21-Cracovia-Maraton

Choć największy podziw budzą Ci, którzy linię mety przekraczają jako pierwsi, to bohaterami są wszyscy biegacze. Odważni, wytrwali i zdeterminowani, by osiągnąć cel – wyznaczony dystansem 42 km i 195 m – w liczbie 5676 osób ruszyli 14 kwietnia 2024 roku na trasę 21. Cracovia Maratonu. Najszybsi okazali się: Ezekiel Kipkorir, który uzyskał czas 2:13:36 i Vitalyne Jemaiyo Kibii, która królewski dystans pokonała w czasie 2:39:26 (oboje z Kenii). Brawa należą się jednak wszystkim!

Wśród mężczyzn drugie miejsce zajął Shedrack Kiptoo Kimaiyo (Kenia), a trzeci był Witalij Szafar (Ukraina, zwycięzca 7. Cracovia Półmaratonu Królewskiego). Podium w rywalizacji kobiet uzupełniły Polki – druga na mecie Monika Brzozowska oraz Beata Michałków, która zajęła trzecie miejsce.

21-Cracovia-Maraton
21. Cracovia Maraton: 5676 śmiałków pobiegło „z historią w tle” 21

Najlepszy z Polaków – Andrzej Rogiewicz zajął 6 miejsce.  Na 9. pozycji zmagania zakończył Kacper Piech z ekipy ASICS FrontRunner.

Tradycyjnie krakowski maraton ze startem i metą w sercu miasta – na Rynku Głównym zgromadził biegaczy z wielu zakątków świata. W 21. edycji Cracovia Maratonu wystartowało 5676 osób, a 5455 z nich zameldowało się na mecie. W rywalizacji na trasie „z historią w tle” uczestniczyli zawodnicy z niemal 50 państw. Poza Polską najliczniej reprezentowane były: Włochy, Słowacja, Hiszpania, Francja, Wielka Brytania oraz Ukraina. Nie zabrakło także uczestników z innych kontynentów. W biegu wzięli udział reprezentanci Afryki (Kenia), Ameryki Północnej (USA, Meksyk), Ameryki Południowej (Brazylia, Ekwador), Azji (Japonia, Indie) i Australii i Oceanii (Australia).

Następna, 22. edycja Cracovia Maraton zaplanowana jest na 6 kwietnia 2025 roku.

Zobacz WYNIKI 21. CRACOVIA MARATONU!

Ikoną i bohaterem Cracovia Maratonu od lat jest ten, który w niedzielę, 14 kwietnia 2024 roku zapisał piękną kartę w historii wydarzenia: Rafał Wilk – trzykrotny złoty medalista paraolimpijski (dwa złote medale w Londynie, jeden w Rio de Janeiro – tam też srebro), były znakomity żużlowiec, po raz dziesiąty triumfował w rywalizacji zawodników z niepełnosprawnościami startujących na wózkach.

W Krakowie, jak zwykle nie miał sobie równych. Dystans 42 km i 195 m pokonał w czasie 01:07:48. Drugie miejsce zajął Jakub Staszkiewicz. Trzeci na mecie zameldował się Rafał Szumiec.

Mnie wygrywanie nie nudzi. Moich rywali może tak, ale mnie nie. Cieszę się, że forma jest dobra, zwłaszcza, że jest to rok olimpijski. Wygrałem po raz dziesiąty i mogę powiedzieć, że jestem królem Krakowa – mówił na mecie zwycięzca.

    Wśród pań najszybsza była Anna Oroszova ze Słowacji. Podium uzupełniły Katarzyna Lewera i Karolina Bronowicz.

    W kategorii active wheelchair wśród mężczyzn na podium uplasowali się kolejno: Witold Misztela, Piotr Gołębiowski i Krzysztof Ślusarczyk. Wśród kobiet: Katarzyna Graba, Karolina Pająk i Agata Cieśluk.

    Łącznie w 21. Cracovia Maratonie dla zawodników z niepełnosprawnościami startujących na wózkach wzięło udział 40 osób.

    Dzień przed 21. Cracovia Maratonem, w sobotę, 13 kwietnia 2024 roku odbyły się imprezy towarzyszące temu sportowemu świętu w stolicy Małopolski.

    Cracovia Maraton na Rolkach

    Cracovia Maraton na Rolkach
    21. Cracovia Maraton: 5676 śmiałków pobiegło „z historią w tle” 22

    Paweł Ciężki z Krakowa (PlichWyscig.pl) i Aleksandra Glamkowska ze Szczytnej (UKS Orlica Duszniki-Zdrój) triumfowali w 17. edycji Cracovia Maraton na Rolkach. Dla obojga zawodników to trzecie z rzędu zwycięstwo w rywalizacji, która tradycyjnie rozpoczęła weekend maratoński w Krakowie. Wielokrotni mistrzowie Polski pokonali dystans 42 km i 195 m odpowiednio w czasach 1:13:57 i 1:16:13.

    Drugi rok z rzędu  o zwycięstwo z Pawłem Ciężkim do ostatnich metrów walczył Marek Zgrzywa, ostatecznie uzyskując czas gorszy o 0,6 sekundy. Podium uzupełnił Słowak Pavol Dzurak, ustępując pierwszej dwójce o ponad dwanaście sekund.

    Równie zacięta była rywalizacja wśród kobiet. Druga na mecie Natalia Czerwonka (łyżwiarka szybka, srebrna medalistka olimpijska w wyścigu drużynowym z Soczi – 2014, srebrna i brązowa medalistka mistrzostw świata w drużynie w 2012 i 2013 roku) przegrała z Aleksandrą Glamkowską o niespełna sekundę. Na trzecim miejscu finiszowała Liwia Kubin – ze stratą ponad 6 minut. 

    W siedemnastej edycji odbywającego się od 2006 roku Cracovia Maraton na Rolkach wystartowało 332 zawodników.

    Zobacz kompletne wyniki!

    17. Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego o Puchar RMF MAXX

    Cracovia Maraton Mini
    21. Cracovia Maraton: 5676 śmiałków pobiegło „z historią w tle” 23

    Kenijczycy – Albert Kipkorir Tonui (zdobywca 1. miejsca podczas zeszłorocznego Igrzyskowego Biegu Nocnego na 10 km w Krakowie) i Valentine Jabet, zwyciężyli w 17. Mini Cracovia Maratonie im. Piotra Gładkiego o Puchar RMF MAXX.

    Wśród mężczyzn drugie miejsce zajął Hillary Kiptum Maiyo Kimaiyo (zwycięzca 3. i 4. Cracovia Półmaratonu Królewskiego), a trzeci był Adam Czerwiński (wielokrotny medalista Mistrzostw Polski, stały bywalec krakowskich imprez biegowych). Podium w rywalizacji kobiet uzupełniły – druga na mecie Sviatlana Sanko oraz Paulina Gaj (zwyciężczyni rozegranego w marcu pierwszego Krakowskiego Biegu Kobiet), która zajęła trzecie miejsce.

    W imprezie wystartowało 755 miłośników biegania.

    Zobacz kompletne wyniki!

    Czaniecki Cracovia Walkathon

    Cracovia Maraton Czarniecki Walkathon
    21. Cracovia Maraton: 5676 śmiałków pobiegło „z historią w tle” 24

    W sobotnie popołudnie wśród imprez towarzyszących Cracovia Maratonowi zadebiutował Czaniecki Cracovia Walkathon. Wyjątkowa propozycja dla wszystkich, którzy kochają nordic walking, spotkała się z dużym zainteresowaniem. Na trasę o długości 4,2 km wyruszyło niemal 300 uczestników.

    Nordic Walking z roku na rok zyskuje na popularności. Jeśli ktoś nie czuje się na siłach, aby rozpocząć  przygodę z bieganiem, a chce zadbać o zdrowie i aktywnie spędzić czas, koniecznie powinien zacząć od marszu z kijami. Wspaniałą okazją ku temu są systematyczne treningi nordic walking „Chodźże z nami”, organizowane w ramach cyklu „Trenuj w Krakowie”. To właśnie podczas tych spotkań stworzyła się społeczność, dzięki której spacer z kijami można było przenieść na wyższy poziom i zorganizować sobotni event.

    Bieg Nocny na 10 km

    Cracovia Maraton Bieg Nocny
    21. Cracovia Maraton: 5676 śmiałków pobiegło „z historią w tle” 25

    Rekordowe blisko 5 tysięcy biegaczy, rozświetlony Rynek Główny, głośny doping kibiców i niepowtarzalna atmosfera – w takiej scenerii, Biegiem Nocnym na 10 km, zakończyły się sobotnie zmagania w ramach imprez towarzyszących 21. Cracovia Maratonu. W rywalizacji na 10 km najlepsi okazali się Albert Kipkorir Tonui wśród mężczyzn (czas 32 minuty i 54 sekundy) oraz Valentine Jabet wśród kobiet (czas 33 minuty 34 sekundy).

    Dla obojga zawodników to drugie zwycięstwo tego dnia. Przed południem Kenijczycy okazali się najlepsi podczas 17. Mini Cracovia Maratonu im. Piotra Gładkiego o Puchar RMF MAXX.

    Na drugim miejscu wśród mężczyzn na Rynku Głównym finiszował Oleg Bodnarczuk. Trzeci był Łukasz Kapłon. Wśród pań podium uzupełniły Sviatlana Sanko – drugie miejsce oraz Sylwia Indeka – trzecie miejsce.  

    W biegu wystartowało 4586 osób z 35 krajów.

    Zobacz kompletne wyniki Biegu Nocnego na 10 km!

    Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

    Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

    Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

    Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

    Total
    0
    Shares

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Poprzedni wpis
    Wybiegali dla potrzebujących 760 tys. zł w 18. Nationale-Nederlanden Półmaratonie Warszawskim!
    Następny wpis
    Oto koszulka 32. Biegu Konstytucji 3 Maja!
    Opinie

    Dołącz do takich jak Ty!

    Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

    • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
      Urszula - od zera do runnera

      Urszula

      Suwałki
    • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
      IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

      Edward

      Ryczywół (wielkopolskie)
    • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
      Marta OZDR

      Marta

      Warszawa
    plany treningowe

    Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

    Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

    Ile biega amator?

    Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

    Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

    Ile powinno się biegać na początku?

    W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

    Jak oddychać w czasie biegu?

    Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

    Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

    Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

    Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

      Ile powinno się biegać na początku?

      Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

      Link do zapisu.

      Jak zacząć biegać od zera?

      Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

      Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

      Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

      Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

      Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

      Jakie tempo biegu dla początkujących?

      Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

      Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

      Masz pytania?

      Napisz do nas

        Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

        Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

        Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

        Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

        Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
        Dołączam do programu