fbpx
Relacje

Szybkie bieganie w Konstancinie – relacja z Festiwalu Biegowego im. Piotra Nurowskiego

Nie od dziś wiadomo, że w Konstancinie na imprezie DEM’a Promotion da się szybko biegać. To nie trasa stanowiła główną z przeszkód osiągania świetnych rezultatów. W tym roku pogoda, bo o niej mowa, była typowo biegowa i na drodze do osiągnięcia wyników stały jedynie nasze słabości, ale zacznijmy od początku.
szybkie bieganie w konstancinie relacja z festiwalu biegowego im piotra nurowskiego 14

Nie od dziś wiadomo, że w Konstancinie na imprezie DEM’a Promotion da się szybko biegać. To nie trasa stanowiła główną z przeszkód osiągania świetnych rezultatów. W tym roku pogoda, bo o niej mowa, była typowo biegowa i na drodze do osiągnięcia wyników stały jedynie nasze słabości, ale zacznijmy od początku.

szybkie-bieganie-w-konstancinie-relacja-z-festiwalu-biegowego-im-piotra-nurowskiego-01

Pakiet startowy, czyli porządny test siatek

Biegi DEMa Promotion są inne w zdecydowanie pozytywnym tego słowa znaczeniu. Ową inność już można zauważyć po obfitości pakietu startowego. Najmniej zadowolona była jedynie koleżanka Paulina, która odbierała komplet 10 pakietów startowych. A w nich już przed biegiem czekała na nas energetyczna bomba w postaci 4 batoników Bakalland BA! i Lignaform, proteinowy shake mleczny Arla oraz półlitrowa butelka wody Żywiec Zdrój. Całość dopełniły bony rabatowe, zniżki i zaproszenia do sponsorów oraz… zestaw chemii od sponsora Kolorado, jak zapach, czy kostka WC. Prawda, że urocze? Każdy uczestnik otrzymał także koszulkę okolicznościową. Sądziliśmy, że będzie jedną z wielu, jakie można znaleźć w ofertach innych imprez, ale ku naszej radości była to koszulka techniczna na ramiączkach. Ile macie takich z biegów?

Festiwal, czyli biegi na kilku dystansach

szybkie-bieganie-w-konstancinie-relacja-z-festiwalu-biegowego-im-piotra-nurowskiego-02

Każdy z biegaczy mógł znaleźć dystans dopasowany do indywidualnych predyspozycji. Pierwszy bieg odbył się na dystansie 5 kilometrów. To z pewnością ukłon do biegaczy mniej doświadczonych, a także dla prawdziwych „ścigaczy” – specjalistów od krótkich dystansów. Osiągnięte rezultaty świadczą, że było sporo i takich śmiałków. 

szybkie-bieganie-w-konstancinie-relacja-z-festiwalu-biegowego-im-piotra-nurowskiego-03

Godzinę później wystartował główny bieg na dystansie 10 kilometrów. Na starcie stanął komplet 850 biegaczy, jaki przewidział organizator. Ograniczenie liczby to zabieg, który pozwolił w komforcie cieszyć się biegiem.

szybkie-bieganie-w-konstancinie-relacja-z-festiwalu-biegowego-im-piotra-nurowskiego-04

Ewa Szlęk: “Do biegu podchodziłam z drżeniem serca, a raczej nóg bo dzień wcześniej wróciłam z pięciodniowego wspinania po Tatrach. Trasa okazała się jednak więcej niż przychylna biegaczom – płaska, z niedługimi mało stromymi podbiegami i zbiegami oraz przyjemnie zacieniona. Nie dość, że całość bez problemu przebiegłam to miałam wrażenie, że cały czas mam z górki, ale takie cuda w przyrodzie, nawet w Konstancinie, nie występują”.

Na mecie każdy z biegaczy otrzymał okolicznościowy medal wręczany przez znane medialne osobistości, których tradycyjnie na biegach DEM’y nie zabrakło: Na wydarzeniu organizowanym pod Patronatem Honorowym Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Polskiego Związku Lekkiej Atletyki można było spotkać Prezesa PKOl Andrzeja Kraśnickiego oraz Sekretarza Generalnego PKOl Adama Krzesińskiego. Gośćmi specjalnymi byli również Olimpijczycy. Robert Korzeniowski wystartował wraz z biegaczami i stanął na pierwszym miejscu na podium w swojej kategorii wiekowej, Paweł Skrzecz wystąpił w roli pilota biegu, prowadząc biegaczy samochodem.

szybkie-bieganie-w-konstancinie-relacja-z-festiwalu-biegowego-im-piotra-nurowskiego-05

Całość oferty organizatorów dopełniły biegi dla młodzieży i dzieci. Ileż w nich energii i radości! To znakomita okazja do podzielenia się z dziećmi swoją pasją, a także okoliczność na spędzenie wspólnie z rodziną aktywnego dnia. 

szybkie-bieganie-w-konstancinie-relacja-z-festiwalu-biegowego-im-piotra-nurowskiego-06

Start i meta zlokalizowane były w niezwykle uroczym Parku Zdrojowym im. Hrabiego Witolda Skórzewskiego. To tu usytuowane było miasteczko biegaczy, które tętniło życiem podczas imprezy. Trasa biegów przebiegała urokliwymi uliczkami Konstancina. Niska zabudowa, duża ilość zieleni i jak na niedużą miejscowość mało kręta, co pozwalało rozpędzić się bardziej wytrawnym biegaczom.

Monika Madejak: „Na trasie przewidywany punkt z wodą tuż przed 5 km, tak aby uzupełnić płyny, możliwość wzięcia kubeczka bądź ze sobą butelki, bardzo dobry pomysł. Biegłam prawie zamykając “stawkę” i starczyło płynów i dla mnie. Co do trasy biegu, świetna, nie bardzo wymagająca w zielonym otoczeniu przyrody i domów mieszkańców.”

Pogoda, temperatura poniżej 20 stopni Celsjusza, w zasadzie bezwietrznie, pochmurnie z drobnym deszczem, który schłodził biegaczy przez około kwadrans podczas biegu na 10 kilometrów, w którym mieliśmy przyjemność uczestniczyć. Znacie lepsze warunki do biegania?

Meta, to dopiero początek

Niech żałuje ten, co z okolicznościowym medalem, który otrzymał każdy uczestnik biegu po przekroczeniu mety zabrał się do powrotu. Organizator przygotował całą moc atrakcji w tym strefy grilla i wypoczynku z leżakami, hamakami i stolikami. Parasole oraz mocno zadrzewiony park stanowiły schronienie przed pojawiającymi się drobnymi opadami.

szybkie-bieganie-w-konstancinie-relacja-z-festiwalu-biegowego-im-piotra-nurowskiego-07

szybkie-bieganie-w-konstancinie-relacja-z-festiwalu-biegowego-im-piotra-nurowskiego-08

Nina Król, uczestniczka biegu na 10 kilometrów: „Jak każdy event Dem’a Promotion – impreza odbyła się z dużą pompą. Mimo chłodniejszej pogody i kapuśniaczku, serca uczestników zagrzane były atmosferą tego piknikowego eventu. Przyjemna, lekka i urokliwa trasa wśród zielonego starodrzewia parku zdrojowego i zanurzonych w nich posiadłości willowych. Jak zwykle w tłumie dostrzec można było znane osobistości, patronujące tym wyjątkowym wydarzeniom. nie obeszło się bez pomysłowych akcji charytatywnych towarzyszących imprezie, tym razem ze zbiórką na specjalistyczny rower dla Piotra Małka, którego mamy nadzieje zobaczyć na Olimpiadzie w Tokio! Świetny pomysł na upamiętnienie ważnych wydarzeń i postaci polskiej historii w połączeniu z promowaniem zdrowego stylu życia i rodzinno – piknikowo – oudtoorowego spędzania wolnego czasu”.

Bieg Konstanciński (tak nazywała się wcześniej impreza) kojarzył nam się zawsze przede wszystkim ze wspólnym piknikiem i dobrze spędzonym czasem w gronie znajomych i rodzin. Tym razem to pogoda nieco zmieniła te wyobrażenie, choć pomimo naszych obaw nie było powodów do narzekań. 

szybkie-bieganie-w-konstancinie-relacja-z-festiwalu-biegowego-im-piotra-nurowskiego-09

Drobny, przelotny deszcz nie odebrał nam ochoty do biesiadowania. A było przy czym! Najchętniej odwiedzanym stanowiskiem była strefa grillowa Knorr’a. Serwowane na nim były kiełbaski i grillowana pierś z kurczaka, ale atrakcji nie mogło zabraknąć nikomu. Każdy z biegaczy mógł spróbować też prawdziwego włoskiego spaghetti, które kucharze przygotowywali na naszych oczach.

szybkie-bieganie-w-konstancinie-relacja-z-festiwalu-biegowego-im-piotra-nurowskiego-10

Na stanowiskach CKR Rehabilitacja każdy z uczestników prócz zmierzenia ciśnienia i poziomu cukru we krwi oraz przetestować na własnej skórze urządzenie do masażu pneumatycznego, który łagodzi obrzęki i regeneruje po wysiłku fizycznym. O ile sam nie miałem odwagi skorzystać z tej okazji z chęcią złagodziłem napięcie łydek na stanowisku MOVO Training producenta rollerów do automasażu. Niski poziom cukru można było nie tylko zdiagnozować, ale również podnieść dzięki Algidzie, która dostarczyła zimne słodkości. Zła pogoda na lody? Nie znamy takiej!

szybkie-bieganie-w-konstancinie-relacja-z-festiwalu-biegowego-im-piotra-nurowskiego-11

Kilka słów o zwycięzcach

Jako pierwszy metę biegu na 5 km przekroczył Patryk Stypułkowski z czasem 15 min i 21 sek. Kilka sekund po nim na mecie pojawił się Florian Pyszel (15:32). Na trzecim stopniu podium uplasował się Rafał Stankowski (17:26). Wśród pań najszybsza była Emila Mazek z czasem 18:30, za nią Justyna Grzywaczewska (19:02), a jako trzecia Joanna Cibicka (19:43).

Następnie odbył się bieg na 10 km, w którym wystartowali goście specjalni – Norbert Noras Dąbrowski oraz Robert Korzeniowski. Zwycięzcą tego biegu został Krzysztof Wasiewicz z czasem 30:51. Jako drugi linię mety przekroczył zawodnik z Ukrainy – Paweł Vareckyi (31:49). Trzecie miejsce należało do Mateusza Barana (32:57). Najszybsza wśród kobiet była reprezentantka Ukrainy – Valentyna Kiliarska (35:55). Na drugim miejscu uplasowała się Anna Łapińska z wynikiem 36:19. Na trzecim stopniu podium stanęła także reprezentantka Ukrainy – Olena Popova (37:01).

szybkie-bieganie-w-konstancinie-relacja-z-festiwalu-biegowego-im-piotra-nurowskiego-12

szybkie-bieganie-w-konstancinie-relacja-z-festiwalu-biegowego-im-piotra-nurowskiego-13

Komplet wyników znajduje się na stronie datasport.

Biegacze, biegajcie z DEM’a!

Agencja DEM’a Promotion jest organizatorem całego cyklu imprez, które pomimo niedużego stażu i już zapisały się na stałe w kalendarzach biegowych i cieszą się nie bez przyczyny rosnącą popularnością. Przed nami jeszcze Festiwal Biegów w Wilanowie, który powiększy się o bieg na dystansie półmaratońskim. We wrześniu natomiast odbędzie się niezwykle klimatyczny Bieg na Kopiec Powstania Warszawskiego, na którym na pewno nas nie zabraknie i także zachęcamy Was do udziału w zawodach.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Najsmaczniejszy bieg w Polsce, a może i na świecie - Maraton Wigry
Następny wpis
TOP 10 publikacji biegowych Grupy Helion w 2018 roku
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu