fbpx
Relacje

Kazimierz Dolny po raz trzeci biegiem uczcił Postać Jana Pawła II

Tegoroczny Festiwal Biegowy im. Jana Pawła II w Kazimierzu Dolnym zgromadził prawie 600 biegaczy w całej Polski. 20 maja na długo zostanie w pamięci mieszkańców miasta. Dotychczasowe dwie edycje biegu w Kazimierzu obejmowały bieg na 10 km. W tym roku organizatorzy postanowili podnieść rangę wydarzenia i uczynić go Festiwalem Biegowym im. Jana Pawła II. Wydarzenie składało się z dwóch biegów dla dorosłych – na 5 oraz na 10 km, a także dwóch biegów dla dzieci w kategoriach biegowych 5-8 lat oraz 9-13 lat.
kazimierz dolny po raz trzeci biegiem uczcil postac jana pawla ii 02

Tegoroczny Festiwal Biegowy im. Jana Pawła II w Kazimierzu Dolnym zgromadził prawie 600 biegaczy w całej Polski. 20 maja na długo zostanie w pamięci mieszkańców miasta. Dotychczasowe dwie edycje biegu w Kazimierzu obejmowały bieg na 10 km. W tym roku organizatorzy postanowili podnieść rangę wydarzenia i uczynić go Festiwalem Biegowym im. Jana Pawła II. Wydarzenie składało się z dwóch biegów dla dorosłych – na 5 oraz na 10 km, a także dwóch biegów dla dzieci w kategoriach biegowych 5-8 lat oraz 9-13 lat. 

O godz. 10:00 wystartował bieg na 5 km. Na linii startu pojawiło się blisko 200 zawodników. Pierwszy w kategorii OPEN był Michał Kędra z czasem 17:29. Drugie miejsce przypadło Rafałowi Lewocha 17:34. Na trzecim stopniu podium stanął Stanisław Marzec 17:50. Wśród kobiet jako pierwsza linię mety z czasem 21:04, przekroczyła Karolina Korzeniowska. Na drugiej pozycji uplasowała się Izabela Nalewajko 22:40. Trzecia na podium była Elżbieta Pietrasik 22:53. Limit czasu w biegu na 5 km wynosił 1 h.

kazimierz-dolny-po-raz-trzeci-biegiem-uczcil-postac-jana-pawla-ii-05

Po zmaganiach na 5 km nadszedł czas na bieg dla dzieci – Biegaj’MY z Pszczółką. Uczestnicy wystartowali w dwóch kategoriach wiekowych – 5-8 lat oraz 9-13 lat. To była pełna emocji rywalizacja, którą zwieńczyła celebracja zwycięzców na scenie głównej. Dzieci z najlepszymi wynikami otrzymały kuferki słodyczy od firmy Pszczółka oraz słodkie bukiety od Fabryki Słodkości. Każde dziecko na mecie było dekorowane specjalnym pamiątkowym medalem.

O godz. 13:30 rozpoczął się najważniejszy tego dnia bieg – na 10 km. Pierwszy na mecie był zawodnik z Ukrainy – Siergiej Fiskovicz z czasem 34:15. Drugie miejsce zajął ubiegłoroczny zwycięzca – Michał Breszka 34:50. Na trzecim miejscu znalazł się Daniel Urmanowski  – 37:15. Wśród kobiet pierwsza była Olesia Smowzenko z czasem 37:23, druga Aleksandra Jakubczak 38:57. Trzecia pozycja należała do Doroty Grucy, która linię mety przekroczyła w czasie 39:42.

Pilotami biegów byli mistrz świata aikido – Marcin Velinov oraz najszybszy na świecie biegacz Wings For Life 2017 – Bartosz Olszewski. 

kazimierz-dolny-po-raz-trzeci-biegiem-uczcil-postac-jana-pawla-ii-01

Oprócz biegowych emocji na uczestników czekały także inne atrakcje. Jedną z nich była strefa grilla Knorr, gdzie po zmaganiach biegacze mogli posilić się pysznym kurczakiem i grillowanymi warzywami. Ponadto goście mogli skosztować kiełbasek i karkówki. Zapach grillowanych potraw nieodłącznie wiąże się z majówką – dlatego też strefa grilla Knorr sprawiła, że Festiwal Biegowy im. Jana Pawła II w Kazimierzu Dolnym miał w sobie majówkowy klimat festiwali grillowych. Co więcej, dzieci mogły skorzystać ze strefy zabaw z dmuchanymi zabawkami, a na strudzonych czekała strefa relaksu przy scenie głównej. Ponadto goście wydarzenia mogli liczyć na ochłodzenie po wysiłku dzięki Sponsorowi wydarzenia – firmie Algida, która stworzyła specjalną strefę lodów dla najmłodszych i dorosłych. Wybór lodów był ogromny – od śmietankowych, przez owocowe po takie z czekoladą i orzechami. Dodatkowo do każdego zakupionego loda, drugiego można było odebrać gratis. Okazało się, że był to strzał w dziesiątkę dla tych, którzy ukończyli biegi. 

kazimierz-dolny-po-raz-trzeci-biegiem-uczcil-postac-jana-pawla-ii-04

Ale to jeszcze nie wszystko. Na rynku głównym można było podziwiać sprowadzoną specjalne z okazji Festiwalu Biegowego rekonstrukcję papamobile z 1979 roku, które zostało wybudowane specjalnie z okazji I pielgrzymki Jana Pawła II. Ponadto goście mogli skorzystać z usług masażystów w namiocie firmy Medical, skosztować słodkości od firmy Pszczółka, a także zapoznać się z ofertą Uzdrowisk Polskich

Niezapomniana atmosfera, klimat Kazimierza Dolnego i biegowe emocje sprawią, że Festiwal Biegowy im. Jana Pawła II na długo zostanie w pamięci mieszkańców oraz biegaczy. Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim Sponsorom, Partnerom, służbom oraz wolontariuszom za pomoc w organizacji wydarzenia.  Mamy nadzieję, że biegowe zmagania na stałe wpiszą się w kazimierską tradycję.

kazimierz-dolny-po-raz-trzeci-biegiem-uczcil-postac-jana-pawla-ii-03

Tymczasem już zapraszamy na finał Triady Biegaj’MY z DEM’a, na Festiwal Biegowy im. Piotra Nurowskiego w Konstancinie-Jeziornie, który odbędzie się 24 czerwca br. Pod Patronatem Honorowym Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Polskiego Związku Lekkiej Atletyki oraz Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. 

Zapisy na stronie organizatora TUTAJ

Do zobaczenia za rok!

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Skąd brać czas na bieganie?
Następny wpis
10 czerwca zabierz dziecko na 1 Milę i przyjdź do Sportowej Strefy Dzieci DECATHLON!
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu