fbpx
Relacje

Po raz trzeci pobiegli w hołdzie Bohaterom Powstania Warszawskiego

„Oni przelewali krew, my przelewamy tylko pot” – pod takim hasłem odbyła się III. edycja na Kopiec Powstania Warszawskiego im. Jerzego Róży „Kaktus”. W tym roku w hołdzie Powstańcom pobiegło blisko 550 zawodników.
po raz trzeci pobiegli w holdzie bohaterom powstania warszawskiego 01

„Oni przelewali krew, my przelewamy tylko pot” – pod takim hasłem odbyła się III. edycja na Kopiec Powstania Warszawskiego im. Jerzego Róży „Kaktus”. W tym roku w hołdzie Powstańcom pobiegło blisko 550 zawodników.

22 września odbył się III Bieg na Kopiec Powstania Warszawskiego im. Jerzego Róży „Kaktus”. To wyjątkowe wydarzenie gromadzi biegaczy z całej Polski, którzy tego dnia chcą pobiec w nietypowym biegu w hołdzie Bohaterom Powstania. Dystans biegu dowolny – można przebiec od 1 do 63 pętli (gdzie jedna pętla to ok. 700m). Każda pokonana pętla to uczczenie ofiar kolejnego dnia Powstania. Rekordzista – Tomasz Sęk – pokonał aż 100 okrążeń (co daje prawie 70 km) w czasie 7h 40 min. Jednak to nie jedyny rekord, który padł w tym roku. 36 osób pokonało 63 pętle i więcej – przeżyło całe Powstanie!

po-raz-trzeci-pobiegli-w-holdzie-bohaterom-powstania-warszawskiego-03

Gośćmi specjalnymi wydarzenia, byli weterani Powstania Warszawskiego – Członkowie Środowiska IV Obwodu Ochota AK. Wśród nich znaleźli się: por. Zdzisław Grontkowski „Ryś”, prof. Witold Gutkowski „VIS” – startowy tegorocznej edycji biegu, por. Stanisław Lewak, por. Czesław Łukasik, por. Tadeusz Tymiński „Czarny”, mjr Stefan Pastewka, dh Bogusław Zadrożny, dhna Daniela Trębska Ogińska „Pszczoła”, por. Jerzy Sułkowski „Konduktorka”, Zygmunt Daab „Kapiszon”, Sławomir Pocztarski „Bóbr”, Jerzy Majkowski oraz Tadeusz Tokarski „Cichy”. Przewodniczącą Zarządu Środowiska IV Obwodu Ochota AK jest Pani Władysława Marcinkiewicz, która również uczestniczyła w wydarzeniu. 10 zł z każdego pakietu startowego zostanie przekazane na rzecz właśnie tego środowiska.

Wydarzenie rozpoczęło się o godz. 12:00 wspólnym wejściem na Kopiec Powstania Warszawskiego i modlitwą za poległych. Następnie nastąpiło wspólne odśpiewanie hymnu, a o 12:30 wystartowała pierwsza grupa zawodników. Kolejne startowały co 6 min, a limit czasu wyznaczała godz. 22:00. Symboliczne zatrzymanie biegu nastąpiło o godz. 17:00 – wtedy to zabrzmiały odgłosy syreny powstańczej, a zawodnicy stanęli w bezruchu na trasie. Jak co roku wydarzenie uświetnili rekonstruktorzy z grupy GH Niepodległość, którzy rozstawili swoje stanowiska przy trasie biegu. Można było także skosztować przygotowanego przez nich gotowanego na ogniu żurku. W Biegu wystartowało także wiele znanych osób. Na linii startu stanęli m.in. Zofia Klepacka – windsurferka, mistrzyni i dwukrotna wicemistrzyni świata, Patrycja Bereznowska – rekordzistka świata w biegu 48 godzinnym oraz Rafal Patyra – dziennikarz sportowy, Tomasz Sokołowski – piłkarz.

po-raz-trzeci-pobiegli-w-holdzie-bohaterom-powstania-warszawskiego-02

Organizatorzy pragną podziękować tym, bez których wydarzenie nie mogło by się odbyć. Przede wszystkim Burmistrzowi Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawa, p. Bogdanowi Olesińskiemu, który objął imprezę Patronatem Honorwym. Sponsorowi Głównemu – Polskiej Grupie Energetycznej. Ponadto sponsorom: Fit Perfect – catering dietetyczny, Lignaform, Miodom Polskim i marce Sweet Fit; Partnerom Strategicznym: Apart Modra 92A, Go Sport, GTM Mobil, GH Niepodległość. Specjalne podziękowania organizatorzy kierują także do Prywatnego Liceum Sióstr Nazaretanek – wolontariuszki przez cały dzień pomagały w pracach na Kopcu Powstania Warszawskiego. Warto podkreślić też zaangażowanie Patronów Medialnych: telewizji – TVP Polonia, TVP 3 Warszawa, Puls Konstancina, Portalom MaratonyPolskie, TreningBiegacza, GPR24.pl, Gazetom Super Express, Życie Żyrardowa, Głos Pruszkowa.

Światowy Bieg na Kopiec Powstania Warszawskiego nadal trwa. Możesz zarejestrować się i wziąć udział w Wirtualnym Biegu na Kopiec. Zapisz się na www.biegajmyzdema.pl

Cześć i chwała bohaterom!

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Silikonowe sznurowadła. Hit, czy kit? - test Hickies
Następny wpis
Test porównawczy plecaków Grivel, Inov-8, Salomon, Ultimate Direction
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Krok 1/5 - BIEGACZ
      Opowiedz jakie masz cele a powiemy Ci jak długo pożyjesz...

      Chcesz wiedzieć, jak Twoje bieganie wpływa na długość Twojego życia? Odpowiedz na kilka pytań, a odkryjesz, ile lat możesz zyskać dzięki swoim nawykom biegowym! Rozpocznij quiz teraz!

      Krok 1/5 - BIEGACZ

      Jak długo biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Jak często biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Bieganie jest najprostszym sposobem na ruch

      Pamiętaj jednak, że jak większość sportów bieganie bez odpowiedniego planu i przygotowania może prowadzić do znięchęcenia i kontuzji.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu