fbpx
Gadżety biegacza

Test porównawczy plecaków Grivel, Inov-8, Salomon, Ultimate Direction

Zarówno letnie upały, jak i ambitne jesienne plany biegowe skłoniły mnie do powiększenia biegowego ekwipunku. Wraz ze wzrastającym kilometrażem mój niezbędnik rozrósł się na tyle, że wypychanie kieszeni, saszetek czy noszenie go w dłoni stanowiło na tyle poważny dyskomfort, że jedynym rozwiązaniem był zakup biegowego plecaka. Jednak od przeglądania ofert producentów można dostać zawrotu głowy. Wbrew pozorom wybór wcale nie był prosty. Dopiero sprecyzowanie kryteriów i oczekiwań pozwoliło mi zawęzić pole poszukiwań.
test porownawczy plecakow grivel inov 8 salomon ultimate direction 09

Zarówno letnie upały, jak i ambitne plany biegowe na jesień skłoniły mnie do powiększenia biegowego ekwipunku. Wraz ze wzrastającym kilometrażem mój niezbędnik rozrósł się na tyle, że wypychanie kieszeni, saszetek czy noszenie go w dłoni stanowiło na tyle poważny dyskomfort, że jedynym rozwiązaniem był zakup biegowego plecaka. Jednak od przeglądania ofert producentów można dostać zawrotu głowy. Wbrew pozorom wybór wcale nie był prosty. Dopiero sprecyzowanie kryteriów i oczekiwań pozwoliło mi zawęzić pole poszukiwań.

Przede wszystkim musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, do czego chcemy go używać. Czy to będą niedługie przebieżki, a plecak posłuży nam do przenoszenia wody i podręcznego bagażu, jak dokumenty, klucze i telefon? Jeśli tak to zakup 5-litrowego plecaka uznałbym za najbardziej trafny. Jeśli jesteś fanem biegów długodystansowych, górskich, z pewnością twoje oczekiwania są wyższe. Zabranie czołówki, kijków trekkingowych, okrycia głowy, dodatkowej odzieży, czy nawet czekana sprawia, że warto rozważyć zakup funkcjonalnego plecaka o nieco wyższej pojemności. Poza tym musimy zdać sobie sprawę, że spędzi on wiele godzin na naszych plecach, więc sprzęt musi nam gwarantować prócz pakowności pełną swobodę ruchów, dopasowanie i odpowiednią wentylację. Nie bez znaczenia będzie jakość jego wykonania, odpowiednie spasowanie, ukrycie szwów w newralgicznych miejscach oraz łatwy dostęp do rzeczy pierwszej potrzeby. Tu nie ma miejsca na kompromisy i fakt, że wydasz kilka złotych więcej zwraca Ci się szybko z nawiązką.

test-porownawczy-plecakow-grivel-inov-8-salomon-ultimate-direction-06

Z racji, ze jeżdżę również na rowerze, a także uwielbiam górskie wycieczki oraz coraz bliżej mi do biegów ultra, więc szukałem bardziej ekonomicznego rozwiązania, które sprawdzi się zarówno na krótszych biegach, jak i tych dłuższych oraz bardziej wymagających. Z tego względu idealnym i ekonomicznym rozwiązaniem był zakup plecaka 10-12 litrowego z możliwością jego kompresji do mniejszych rozmiarów. Wyselekcjonowałem 4 najpopularniejsze plecaki i postanowiłem bardzo dokładnie się im przyjrzeć: Grivel Mountain Runner 12L, Inov-8 Race Elite Vest 10L, Salomon Skin PRO 10 SET oraz Ultimate Direction Ultra Vest 4.0

Co ich różni prócz ceny? I czy ten najdroższy jest naprawdę najlepszy? Otóż niekoniecznie, gdyż każdy z nich posiada pewne unikalne cechy, które docenicie w zależności od swoich indywidualnych potrzeb.

Osoby, które szukają uniwersalnych rozwiązań zarówno na bieganie, ale także na rower czy chociażby wędrowanie po górach, jak to ma miejsce w moim przypadku, docenią pakowność i praktyczne rozłożenie kieszeni, pozwalające przygotować się na zmienne warunki pogodowe i trzymać pod ręką najważniejszy niezbędnik.

Mistrzowie uniwersalności

Moim liderem wszechstronności spośród testowanych plecaków jest Salomon Skin PRO 10 SET z 10 litrami pojemności. Jedna duża i pojemna komora na grzbiecie spokojnie pozwala zmieścić nawet więcej niż biegowy niezbędnik. 

test-porownawczy-plecakow-grivel-inov-8-salomon-ultimate-direction-08

Wewnątrz znajdziemy także kieszonkę na dokumenty, portfel i cenne rzeczy. Strefa przy plecach to duża kieszeń wykonana z mocnej, elastycznej i przyjaznej dla skóry siatki na bukłak z tuleją izolacyjną podtrzymującą temperaturę przenoszonego w niej płynu. Z przodu mamy do dyspozycji 6 różnej wielkości kieszonek, w tym jedną na suwak, gdzie możemy swobodnie włożyć, np. telefon. Dwie z nich dedykowane na miękkie butelki o pojemności do 0,5 litra. Kolejna z nich to kieszeń w wersji komin, gdzie można schować chociażby kurtkę przeciwdeszczową, czy nawet dużą 1,5-litrową butelkę, z czego skorzystałem podczas długich górskich wypraw. Zabranie ze sobą bukłaka, ciepłochronnej bluzy, kurtki przeciwdeszczowej i prowiantu nie stanowiło problemu. Plecak Salomon występuje w uniwersalnym rozmiarze z możliwością dopasowania do każdej sylwetki. Przed klatką piersiową znajdują się dwa zamykane paski, które można dopasować indywidualnie, a także regulować dolny pas. Wszystko to sprawia, że plecak idealnie trzyma się podczas biegu.

test-porownawczy-plecakow-grivel-inov-8-salomon-ultimate-direction-07

W tej kategorii także bardzo korzystnie wypadł 12-litrowy Grivel Mountain Runner 12L. Projektowany z myślą o jednym z najcięższych ekstremalnych biegów po górach – Ultra Tor Des Gants na dystansie 330km! Plecak posiada aż 17 różnych kieszonek pozwalających przechować biegowy niezbędnik. 

test-porownawczy-plecakow-grivel-inov-8-salomon-ultimate-direction-03

Tu jednak producent zastosował zupełnie inną konstrukcję. Ponieważ poszukiwanie drobnej rzeczy w jednej komorze może frustrować, to rozłożenie przestrzeni na 3 duże niezależne komory wypełniające tył plecaka, uważam za bardzo dobre rozwiązanie. Wszystkie zapinane na suwaki. Dwie z nich usytuowane są wzdłuż po przeciwległych stronach, zaś do trzeciej mamy dostęp od góry. Jedna z kieszeni, usytuowana najbliżej pleców, dedykowana jest na bukłak. Na szczycie tylnej części plecaka znajduje się również mała i wąska kieszeń, gdzie możemy schować klucze, zapas żeli, czy czołówkę. W okalającym nas pasie znajdują się dwie pojemne kieszenie zamykane na suwak, do których mamy swobodny dostęp podczas biegu. Schowanie w nich telefonu nawet z dużym wyświetlaczem nie stanowi problemu, a i jeszcze zostanie sporo miejsca. Z przodu natomiast znajduje się duża liczba mniejszych kieszonek z dość małą przestrzenią, np. na żele, czy batony oraz jedna, równie mała na suwak, gdzie zazwyczaj lądowały słuchawki. Z przodu mamy też dwie duże kieszenie na softflaski. W uchwytach na bidony umieszczono także boczne kieszonki. 

test-porownawczy-plecakow-grivel-inov-8-salomon-ultimate-direction-02

Sam plecak jest dość masywnie zbudowany i jest zdecydowanie najcięższy spośród testowanej konkurencji, bo waży nieco ponad 0,5kg, jednak jeśli zamierzacie pokonywać długie dystanse bez możliwości uzupełnienia prowiantu i z koniecznością zabierania odzieży na wypadek zmian warunków pogodowych, warto rozważyć zakup takiego „transportera”, gdyż pojemność versus waga wypada mimo wszystko korzystnie. Doskonale nada się do biegów górskich i skyrunningu. Jako jedyny ma dedykowane mocowanie na czekan. Plecak występuje w jednym rozmiarze, posiada jednak szereg możliwości indywidualnego dopasowania, co pozwoli Ci dobrać ustawienie do swoich preferencji. Podczas biegu trudno szukać minusów. Producent, projektując plecak z myślą o jednym z najtrudniejszych biegów ultra, pozbawił go wszelkich niedogodnień, które mogłyby powodować jakikolwiek dyskomfort i trzeba przyznać wywiązał się z tego doskonale. Kamizelka bardzo dobrze trzyma się na plecach. Z racji gabarytów jest nieco bardziej obszernie zabudowana, ale dzięki temu trzyma się bardzo dobrze, nie krępując ruchów. Szwy są zamaskowane, nie powodują otarć oraz nie niszczą koszulek. Oddychalność oceniam pozytywnie.

Plecaki na szybkie bieganie

Biegacze poszukujący ultralekkiego plecaka na wymagające biegi z pewnością docenią 10-litrowy Ultimate Direction Ultra Vest 4.0. Zaprojektowany i wciąż ulepszany przez legendarnego biegacza ultra Scotta Jurka cieszy się bardzo dużą popularnością. W moje ręce trafił model Ultimate 4.0. 

test-porownawczy-plecakow-grivel-inov-8-salomon-ultimate-direction-11

Pierwsze, co się rzuca w oczy, to lekka, przewiewna konstrukcja, ważąca zaledwie 218 gramów! Wykonany on jest z rozciągliwego w 4 strony, lekkiego, wytrzymałego i przyjemnego w dotyku materiału. Plecak w szybki i łatwy sposób wyregulujemy do swojej sylwetki i wzrostu za pomocą ściągaczy znajdujących się u dołu kamizelki oraz dwóch przesuwnych pasków piersiowych z przodu. Pojemna jedna główna komora pozwoli zabrać dość pokaźny niezbędnik, nawet dla bardziej wymagających. Z tyłu znajduje się także kieszeń na bukłak z dedykowanymi otworami do wyprowadzenia rurki. Do dyspozycji mamy większą kieszeń na suwak, która znajduje się w tylnej części. Na początku korzystanie z niej w biegu powodowało dyskomfort w postaci konieczności ściągnięcia jednego z naramienników, jednak po kilku próbach nie stanowiło to już problemu.

Z przodu mamy kieszenie dedykowane na softflaski o pojemności do 500ml mocowane na elastyczne ściągacze, trzy niewielkie kieszenie: 2 zapinane na rzepy oraz 1 na suwak, dwie wąskie kieszenie na żele, czy batony energetyczne i jedną o nieco większej przestrzeni ze swobodnym dostępem, którą zazwyczaj używałem na schowanie chusty tupu komin, czy czapki. Kamizelka nie jest obficie zabudowana i wykonana z przewiewnej, lekkiej i szybkoschnącej siatki. 

test-porownawczy-plecakow-grivel-inov-8-salomon-ultimate-direction-10

To moja ulubiona kamizelka na bardziej intensywne biegi. Doskonałe trzymanie, możliwość kompresji pozwalająca utrzymać ekwipunek w ryzach oraz najwyższa przewiewność spośród testowanych modeli, sprawdziła się znakomicie podczas przedmaratońskich miejskich wybiegań. Kamizelka występuje w trzech rozmiarach na podstawie obwodu klatki poniżej żeber: S – 58-81 cm, M – 76-99 cm, L – 94-117 cm.

Także wiele pozytywów odnalazłem w modelu Inov-8 Race Elite Vest 10L, który jeszcze bardziej zaskoczył mnie wagą – 210 gramów! Kamizelka wykonana z elastycznej siateczki, posiada jedynie elastyczne kieszenie i jest pozbawiona suwaków prócz komory grzbietowej z możliwością rozsuwania z dwóch stron. W środku znajduje się także kieszeń dedykowana na bukłak. Na górze i dole kamizelka posiada ściągacze pozwalające skompresować jego objętość. Po bokach znajdują się linki wspierające kompresje plecaka oraz przydatne przy konieczności przymocowania elementów odzieży z czego często korzystałem.

test-porownawczy-plecakow-grivel-inov-8-salomon-ultimate-direction-05

Pierwsze, co rzuca się w oczy, to umieszczenie kieszeni na pojemne bidony 500ml (będące w zestawie) poniżej klatki piersiowej. Po wstępnych przymiarkach miałem obawy, czy nie będą one przeszkadzały podczas pracy rąk w czasie biegu. Faktycznie podczas biegania bardzo szybkich jednostek, co jakiś czas ręka trącała bidon, jednak ten typ treningu nigdy nie wykonuję z plecakiem, a tym bardziej zaopatrzonym w 3 litry wody, gdyż tylna komora posiada miejsce na 1,5-litrowy bukłak. Podczas biegu w I i II zakresie nie zauważyłem jakichkolwiek problemów. Jednak to, co dla jednej osoby może stanowić mankament, dla drugiej stanowić będzie dodatkową wartość. Po pokonaniu blisko 150 kilometrów z tym plecakiem stwierdzam, że ta konstrukcja równomiernie rozkłada ciężar dzięki rozmieszczeniu ekwipunku na jednej wysokości z przodu, jak i z tyłu plecaka. Jeśli czujesz się mniej komfortowo z bidonami umieszczonymi na wysokości klatki piersiowej koniecznie przymierz tę kamizelkę.

test-porownawczy-plecakow-grivel-inov-8-salomon-ultimate-direction-04

Prócz jednej komory z tyłu rozpinanej wzdłuż plecaka i kieszeni na bukłak z przodu, mamy do dyspozycji 4 dość pojemne kieszonki usytuowane na paskach kamizelki zabezpieczone zakładkami, które dają bezpieczeństwo nie stracenia ich zawartości oraz nadają estetyczny wygląd. Odstające końcówki batonów, czy żeli energetycznych z kieszeni nie wyglądają zbyt efektownie. Jednak poważnym dla mnie minusem jest brak dobrze zabezpieczonej i pojemnej kieszeni na dokumenty, czy telefon. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać do tego główną komorę, ale dostęp do niej podczas biegu jest ograniczony i cenne dla nas przedmioty będą znajdować się pośród biegowego niezbędnika, więc musimy być ostrożni sięgając po cokolwiek, aby przypadkiem nie zgubić ważnych rzeczy. Jeśli jednak nie oczekujesz swobodnego dostępu do dokumentów, czy telefonu podczas biegu (dla mnie jest ona np. źródłem muzyki, której słucham podczas treningów) Inov-8 z pewnością spełni Twoje oczekiwania. Oddychalność oceniam bardzo pozytywnie. Nie miałem wrażenia przesadnego „grzania się” nawet w ciepłe letnie dni i sięgałem po niego chętnie na spokojne oraz szybkie jednostki.

Także należy tu wspomnieć o kamizelce Salomon, którą szerzej omówiłem w poprzednim akapicie. Elastyczny, szybkoschnący materiał, z którego jest wykonana i niewielka waga – 279 gramów sprawiają, że jest to bardzo dobre rozwiązanie również na intensywne bieganie. Jednak posiada on mniejsze możliwości kompresyjne w stosunku do „sprinterów” i możemy zmniejszyć go do pojemności 6 litrów. Przy naprawdę szybkim bieganiu z np. kilkoma batonikami w tylnej kieszeni można poczuć dyskomfort, ale aby go poczuć, trzeba się jednak bardzo postarać. Poza tym możliwości ich rozmieszczenia są naprawdę szerokie, więc w mojej ocenie nie stanowi to poważnego mankamentu. 

Podsumujmy testowane modele w plecaków:
ProducentInov-8GrivelUltimate DirectionSalomon

Model

Race Elite Vest 10L

Mountain Runner 12L

Ultra Vest 4.0

Skin PRO 10 SET

Rozmiar

uniwersalny

uniwersalny

 S – 58-81 cm, M – 76-99 cm, L – 94-117

uniwersalny

Waga

210g

510g

218g

279g

Pojemność

regulowana do 10 litrów

12 litrów

10 litrów z opcją kompresji

regulowana do 10 litrów

Materiały

Z wysokiej jakości siateczki o dobrej oddychalności i elastycznego materiału, z którego wykonano kieszenie. Tylko jeden suwak w kieszeni głównej grzbietowej

Całość z tkaniny średniej grubości o dobrej oddychalności

Wykonany z ultralekkiej siatki. Komora tylna oraz kieszenie to wysokiej jakości cienki i lekki, oddychający materiał gwarantujący swobodę i lekkość

Wykonany z przyjemnej dotyku siatki. Komora grzbietowa i kieszenie wykonane z wysokiej jakości materiału

Rozmieszczenie kieszeni

Tył: Komora główna zamykana na pionowy suwak z możliwością zasuwania od góry i dołu. Dwie kieszenie z czego jedna dedykowana na bukłak

Tył: Trzy duże i pojemne komory grzbietowe zamykane na suwak w tylnej części w tym jedna dedykowana na bukłak

Oraz

Jedna wąska i szeroka kieszeń także zamykana na suwak

Tył: Komora główna zasuwana na suwak. Oddzielna przegródka dedykowana na bukłak.

 

Mniejsza kieszeń na dokumenty, telefon w dolnej części, z wejściem z prawej strony zamykanym na suwak

1 przegroda główna i komora na buklak

Kieszeń boczna typu „komin” na odzież-prawa strona

Duża kieszeń boczna zapinana na suwak-lewa strona

Przód: 4 kieszenie górne z zakładka zabezpieczającą, dwie przednie dolne na bidony, 2 z tyłu po bokach głównej komory. Kieszonki szczelne zamykane na zakładkę

 

Przód: 2 pojemne kieszenie zamykane na suwak na pasie

2 kieszenie na softflaski do 500ml na klatce piersiowej.

W uchwytach na bidony znajdują się wąskie kieszonki

6 małych kieszeni w tym 3 zapinane na rzepy + 1 na suwak przodu

Przód: kieszenie na softflaski do 500ml wraz umieszczonymi na nich wąskimi kieszonkami na np. żele

Dwie kieszenie w górnej strefie zamykane na rzepy oraz dwie dolne z czego jedna zamykana na suwak

2 elastyczne kieszenie przednie na miękkie bidony do 0,5 litra

2 elastyczne kieszenie przednie na wysokości żeber

1 kieszeń wewnętrzna

 

 

Dopasowanie

Typ kamizelki. Unikalna konstrukcja umieszczenia kieszeni z bidonami 0,5 litra na wysokości żeber. Rozwiązanie to zapewnia bardzo dobre rozłożenie ciężkości przód-tył. Wysoki komfort podczas biegu

 

Kamizelka z doskonale przemyślaną regulacją pozwala maksymalnie dopasować ją do sylwetki

Doskonałe dopasowanie do ciała. Szeroka możliwość regulacji dopasowania oraz pojemności sprawia, że nic nie skacze nawet podczas intensywnego biegu. Najbardziej wszechstronny z plecaków

System nawadniający

Miejsce na bukłak (do 2 litrów) plus 2 bidony 0,5L w zestawie

Miejsce na bukłak do 2 litrów + 2 softlaski 500ml

Dedykowana kieszeń na bukłak + miejsce na bidony 500ml.

Bukłak 1,5L w zestawie + możliwość zamieszczenia bidonów w kieszeniach przednich

Dostęp do kieszeni podczas biegu

Bidony i kieszenie z przodu wygodne do korzystania podczas biegu.

 

Korzystanie z tylnych kieszeni wymaga ściągnięcia plecaka

Bogata ilość kieszeni z przodu i bocznych na pasie sprawia, że niezbędnik możemy mieć pod ręką

 

Korzystanie z tylnych kieszeni wymaga ściągnięcia plecaka

Różnorodność kieszeni przedni pozwala skompletować niezbędnik.

 

Kieszeń tylna przeznaczona na dokumenty / telefon po wprawie nie sprawia problemów korzystania także podczas biegu

Bardzo dobry dostęp do kieszeni przednich i bocznych. Przednie zabezpieczone rozciągliwym ściągaczem, co zapewnia łatwy dostęp oraz dobre trzymanie przedmiotów podczas biegu.

Dodatki

gwizdek, zaczepy na kije trekingowe

Mocowanie na kije trekkingowe oraz czekan

specjalne uchwyty na kijki, gwizdek

Gwizdek oraz zaczepy na kije trekingowe

Wodoodporność

Przy drobnym i średnim deszczu plecak nie przepuszcza wody

Plecak o wysokim stopniu nieprzemakalności. Przy silnym deszczu najbardziej narażona na zmoczenie jest pierwsza-zewnętrzna kieszeń grzbietowa

Przy drobnym i średnim deszczu plecak nie przepuszcza wody

Wodoodporność do 500 mm

Przeznaczenie

Biegi ultra i górskie o wysokiej intensywności, długie, a także szybsze wybiegania

Wymagające biegi trailowe, Skyrunning, sprawdzi się na wycieczki górskie z całodziennym ekwipunkiem, rower

Biegi ultra i górskie o wysokiej intensywności, długie, a także szybsze wybiegania

Biegi ultra długie także o wysokiej intensywności, wędrówki, rower

Oddychalność

8/10

7/10

9/10

8/10

Plusy

+dopasowanie

+rozkład ciężkości zapewniający komfort

+możliwość kompresji

+dobrze zamaskowane kieszenie przednie

+bidony w zestawie

+pojemność

+rozkład kieszeni

+wysoka nieprzemakalność

+doskonała wentylacja

+duże możliwości regulacyjne

+najwyższej jakości materiał

+przemyślane rozmieszczenie kieszeni

+lekkość

 

+najwyższa jakość materiałów

+wszechstronność regulacji

+pojemność

+rozmieszczenie i pojemność kieszeni

+dopasowanie

+możliwość kompresji do 6 litrów

+bukłak z kołnierzem termicznym w zestawie

Minusy

-Brak kieszeni na suwak na telefon i cenne rzeczy

-mało elastyczny

-waga

-cena

-cena

Najlepsza cena

napieraj.pl

sewel.pl

napieraj.pl

salomon.com

Podsumowanie

Dobór najlepszego plecaka dostosowanego do naszych indywidualnych preferencji nie jest rzeczą prostą, jednak warto poświęcić temu czas. Zwłaszcza przemyśleć, w jakich warunkach będziemy z niego korzystać, czy będziemy mieli dostęp do najbardziej istotnych dla nas rzeczy, jak: batony, żele, przekąski, woda, czy telefon. Niezwykle istotne jest dopasowanie plecaka do naszej sylwetki oraz techniki biegu. Przede wszystkim musimy się w nim dobrze czuć i posiadać pełną swobodę ruchów, gdyż każdy nawet najdrobniejszy szczegół podczas długiego, wyczerpującego biegu może mieć wpływ na wynik, jak i nasze zdrowie.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Po raz trzeci pobiegli w hołdzie Bohaterom Powstania Warszawskiego
Następny wpis
Zostań częścią naszej flagi - Bieg Niepodległości w Gdyni już 11.11.2018
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Krok 1/5 - BIEGACZ
      Opowiedz jakie masz cele a powiemy Ci jak długo pożyjesz...

      Chcesz wiedzieć, jak Twoje bieganie wpływa na długość Twojego życia? Odpowiedz na kilka pytań, a odkryjesz, ile lat możesz zyskać dzięki swoim nawykom biegowym! Rozpocznij quiz teraz!

      Krok 1/5 - BIEGACZ

      Jak długo biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Jak często biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Bieganie jest najprostszym sposobem na ruch

      Pamiętaj jednak, że jak większość sportów bieganie bez odpowiedniego planu i przygotowania może prowadzić do znięchęcenia i kontuzji.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu