fbpx
Zapowiedzi imprez

Bieg dookoła ZOO – dlaczego warto?

Bieg Dookoła ZOO to okazja nie tylko do sportowej rywalizacji, ale także do poznania misji współczesnego ogrodu zoologicznego. Biegacze będą mieli okazję taką okazję już niedługo, bo w sobotę 27 kwietnia, gdyż w ramach pakietu startowego znajdzie się wejściówka do zoo. A o tym, że warto z tego skorzystać chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Jeśli jednak jeszcze się wahacie, to ten tekst jest właśnie dla Was.
atrakcyjny pakiet dla uczestnikow biegu dookola zoo 04

Bieg Dookoła ZOO to okazja nie tylko do sportowej rywalizacji, ale także do poznania misji współczesnego ogrodu zoologicznego. Biegacze będą mieli okazję taką okazję już niedługo, bo w sobotę 27 kwietnia, gdyż w ramach pakietu startowego znajdzie się wejściówka do zoo. A o tym, że warto z tego skorzystać chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Jeśli jednak jeszcze się wahacie, to ten tekst jest właśnie dla Was.

Bieg Dookoła ZOO organizowany jest po kilkuletniej przerwie na wyraźną prośbę biegaczy, którzy poprzednie edycje imprezy wspominają – zgodnie z hasłem promocyjnym – jako najweselsze biegi w Polsce. Samo wydarzenie, poza aspektem sportowym, niesie ze sobą misję krzewienia wiedzy na temat funkcjonowania Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego. A jest to misja realizowana już od ponad 90 lat.

Obecnie ogród zoologiczny w skoordynowany sposób na skalę międzynarodową hoduje zagrożone gatunki zwierząt. To stanowi pierwszy filar działalności, którym jest właśnie ochrona gatunków na trzech poziomach. Drugi i trzeci filar to szeroko rozumiana edukacja i nauka, czyli pomoc w organizacji zajęć lekcyjnych i wykładów, ale także prowadzenie badań związanych z fizjologią, weterynarią i anatomią. Czwartym filarem jest to, z czego korzysta przeciętny odwiedzający, czyli rekreacja, wielogodzinne obcowanie ze zwierzętami, poznawanie ich cech oraz zagrożeń. Warszawskie zoo jako jednostka miejska ma też piąty filar, który stanowi rehabilitacja dzikich zwierząt – tak popularna w USA, zaś w Europie dopiero raczkująca. I tu możemy się pochwalić: to właśnie od warszawskiego zoo wyszedł sygnał, by zająć się tym na większą skalę. Najlepszym przykładem tego typu działalności jest azyl dla ptaków, który przyjmuje najwięcej pacjentów niż pozostałe ośrodki razem wzięte.

Co ważne, część opłaty startowej wraz z dodatkowym wsparciem finansowym od organizatora imprezy trafi jako darowizna na konto działającej przy Warszawskim Ogrodzie Zoologicznym Fundacji PANDA. Środki te zostaną przeznaczone na sprowadzenie do Polski sympatycznych, choć wyglądających trochę dziwnie i trochę strasznie zwierząt, którymi są binturongi. To egzotyczny, zagrożony wyginięciem gatunek, który przybędzie do Warszawy z aż Indonezji. W opinii wykwalifikowanych pracowników para, która jeszcze w tym roku trafi do stołecznego ogrodu, zdecydowanie rokuje, jeśli chodzi o podtrzymanie gatunku.

bieg-dookola-zoo-dlaczego-warto-01

Zatem, drodzy biegacze, będziecie mieć swój wkład w ochronę zagrożonych zwierząt o dość charakterystycznym zapachu, zbliżonym do… popcornu!

Przypomnijmy. Bieg Dookoła ZOO odbędzie się 27 kwietnia. Zawodnicy mają do wyboru dystans 5km lub 10km, a znaczna cześć trasy prowadzi alejkami Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego. Imprezie towarzyszą biegi dziecięce na kilku dystansach, które odbędą się w Parku Praskim. Rejestracja na biegi najmłodszych została już jednak zamknięta z powodu wyczerpania limitu miejsc.

W skład pakietu startowego Biegu Dookoła ZOO wchodzą: numer startowy z chipem do pomiaru czasu, pamiątkowy medal z motywem zwierzęcym, koszulka techniczna Kalenji oraz torba/plecak z grafiką biegu.  Co więcej, każdy uczestnik imprezy za okazaniem numeru startowego będzie miał również możliwość bezpłatnego zwiedzania ZOO po zakończeniu zmagań sportowych.

Pakiety startowe na biegi dla dorosłych oraz biegi dzieci będą do odbioru w dniach 23-26.04.2019 r. (wtorek – piątek) w godz. 15:00 – 21:00 w następujących lokalizacjach:

  • Decathlon Bemowo, ul. Warszawska 6, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego,
  • Decathlon Ostrobramska, ul. Ostrobramska 97, 04-118 Warszawa,
  • Decathlon Piaseczno, ul. Puławska 37, 05-500 Piaseczno,
  • Decathlon Reduta, ul. Mszczonowska 2, 02-337 Warszawa.

Zapisy i więcej informacji o Biegu Dookoła ZOO

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
7. PKO Półmaraton Solidarności to bieg dla ciebie
Następny wpis
Siódma edycja ORLEN Warsaw Marathon już za nami. 20 tysięcy uczestników Narodowego Święta Biegania.
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu