fbpx
Relacje

Siódma edycja ORLEN Warsaw Marathon już za nami. 20 tysięcy uczestników Narodowego Święta Biegania.

Kwiecień w Warszawie oznacza kolejną edycję cenionego biegu ulicznego, w którym udział biorą goście z całej Polski, Europy i świata. Jak co roku, pozytywnie zaskoczyła frekwencja kibiców, którzy wspierali zarówno maratończyków, jak i biorących udział w biegu OSHEE 10 km.
siodma edycja orlen warsaw marathon juz za nami 20 tysiecy uczestnikow narodowego swieta biegania 03

Kwiecień w Warszawie oznacza kolejną edycję cenionego biegu ulicznego, w którym udział biorą goście z całej Polski, Europy i świata. Jak co roku, pozytywnie zaskoczyła frekwencja kibiców, którzy wspierali zarówno maratończyków, jak i biorących udział w biegu OSHEE 10 km.

Poza licznymi punktami kibicowania, Warszawiacy dopingowali uczestników na całej trasie, często spontanicznie dołączając do wydarzenia. Dopisała również pogoda, idealna dla biegaczy. Dzień wcześniej, w sobotę 13 kwietnia, odbyły się biegi dziecięce Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, w ramach programu „Lekkoatletyka dla każdego!”, oraz Charytatywny Marszobieg dedykowany całym rodzinom, bez względu na wiek i poziom zaawansowania sportowego. Pomagał każdy z uczestników Marszobiegu – wpisowe zostało przeznaczone na zakup sprzętu komputerowego do audiodeskrypcji dla niewidomych dzieci. Zebrana kwota została dodatkowo podwojona przez Fundację ORLEN Dar Serca, dzięki czemu Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Róży Czackiej w Laskach został wsparty kwotą 45 tysięcy złotych.

Zdjęcia ORLEN Warsaw Marathon 2019 >>>TUTAJ

ORLEN Warsaw Marathon – główne biegi odbyły się w niedzielę 14 kwietnia. Równo o godzinie 9.00, po odśpiewaniu Hymnu Polski, biegacze na 42 km i 10 km wystartowali z Wybrzeża Szczecińskiego. Ruszając w przeciwnych kierunkach – maratończycy w czerwonych koszulkach, biegacze na dyszkę w białych – utworzyli gigantyczną flagę Polski. Minutę wcześniej na swoją trasę wyruszyli również uczestnicy w kategorii handbike.

Tegorocznym triumfatorem królewskiego dystansu maratońskiego został Bejiga Regasa Mindaye z czasem 02:09:42. Wśród kobiet zwyciężyła Sheila Jerotich z czasem 02:26:06. To najlepszy czas w maratonie kobiet na ziemi polskiej. Przypomnijmy, że rekord wśród mężczyzn padł również na ORLEN Warsaw Marathon. Ustanowił go Tola Tadese (2:06:55) w 2014 roku. Pierwsze miejsce w biegu OSHEE 10 km zajął Tomasz Grycko z czasem 29:29. W kategorii kobiet wygrała Karolina Nadolska z czasem 32:31. Podczas ORLEN Warsaw Marathon, we współpracy z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki rozegrane zostały również Mistrzostwa Polski w maratonie mężczyzn. W ich 89. edycji zwyciężył Marcin Chabowski (02:13:10).

siodma-edycja-orlen-warsaw-marathon-juz-za-nami-20-tysiecy-uczestnikow-narodowego-swieta-biegania-01

Jak co roku, najwyższy poziom sportowych emocji został zagwarantowany dzięki maratończykom i ich rywalizacji. Walka o podium była bardzo wyrównana. Wysoki poziom zawodników elity sprawił, że zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami ekspertów, na czele maratonu przez cały czas utrzymywali się: Ezekiel Kemboi, Wernekuneh Aboye, Bejiga Regasa Mindaye. Już na początku zostawili w tyle innych zawodników, w pełni kontrolowali sytuację i nie pozwolili ani na chwilę dogonić się innym biegaczom. W kategorii handbike zwycięzcami zostali Rafał Wilk z czasem 15:37, oraz Anna Oroszova z czasem 22:22.

W całym weekendzie Narodowego Święta Biegania udział wzięło w sumie 20 tysięcy tysięcy uczestników.

Kolejna, pełna emocji edycja ORLEN Warsaw Marathon już za nami. Oceniamy ją jako duży sukces w promowaniu aktywnego stylu życia. Jesteśmy wdzięczni kibicom Narodowego Święta Biegania za pozytywną energię, a uczestnikom za wysoki poziom emocji sportowych. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w ORLEN Warsaw Marathon, który już na dobre wpisał się w kalendarz wydarzeń biegowych w Polsce. Co roku pracujemy nad tym, żeby kolejna edycja Narodowego Święta Biegania była jeszcze lepsza – mówi Anna Ziobroń, Dyrektor Biura Marketingu Sportowego, Sponsoringu i Eventów PKN ORLEN.

siodma-edycja-orlen-warsaw-marathon-juz-za-nami-20-tysiecy-uczestnikow-narodowego-swieta-biegania-02

Podium biegu na dystansie 42,195 km

Mężczyźni

  1. Bejiga Regasa Mindaye (ETH), 02:09:42
  2. Ezekiel Kemboi Omullo (KEN), 02:09:49
  3. Wernekuneh Aboye (ETH), 02:10:42

Kobiety

  1. Sheila Jerotich (KEN), 02:26:06
  2. Antonina Kwambai (KEN), 02:27:42
  3. Nina Savina (BLR), 02:29:04
Podium biegu OSHEE 10 km

Mężczyźni

  1. Tomasz Grycko (POL), 29:29
  2. Kamil Karbowiak (POL), 29:32
  3. Roman Romanenko (UKR), 29:36

Kobiety

  1. Karolina Nadolska (POL), 32:31
  2. Renata Pliś (POL), 33:00
  3. Anna Gosk (POL), 33:01

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Bieg dookoła ZOO - dlaczego warto?
Następny wpis
5. Gdańsk Maraton za nami
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Krok 1/5 - BIEGACZ
      Opowiedz jakie masz cele a powiemy Ci jak długo pożyjesz...

      Chcesz wiedzieć, jak Twoje bieganie wpływa na długość Twojego życia? Odpowiedz na kilka pytań, a odkryjesz, ile lat możesz zyskać dzięki swoim nawykom biegowym! Rozpocznij quiz teraz!

      Krok 1/5 - BIEGACZ

      Jak długo biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Jak często biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Bieganie jest najprostszym sposobem na ruch

      Pamiętaj jednak, że jak większość sportów bieganie bez odpowiedniego planu i przygotowania może prowadzić do znięchęcenia i kontuzji.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu