Siódma edycja ORLEN Warsaw Marathon już za nami. 20 tysięcy uczestników Narodowego Święta Biegania.

Kwiecień w Warszawie oznacza kolejną edycję cenionego biegu ulicznego, w którym udział biorą goście z całej Polski, Europy i świata. Jak co roku, pozytywnie zaskoczyła frekwencja kibiców, którzy wspierali zarówno maratończyków, jak i biorących udział w biegu OSHEE 10 km.

Poza licznymi punktami kibicowania, Warszawiacy dopingowali uczestników na całej trasie, często spontanicznie dołączając do wydarzenia. Dopisała również pogoda, idealna dla biegaczy. Dzień wcześniej, w sobotę 13 kwietnia, odbyły się biegi dziecięce Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, w ramach programu „Lekkoatletyka dla każdego!”, oraz Charytatywny Marszobieg dedykowany całym rodzinom, bez względu na wiek i poziom zaawansowania sportowego. Pomagał każdy z uczestników Marszobiegu – wpisowe zostało przeznaczone na zakup sprzętu komputerowego do audiodeskrypcji dla niewidomych dzieci. Zebrana kwota została dodatkowo podwojona przez Fundację ORLEN Dar Serca, dzięki czemu Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Róży Czackiej w Laskach został wsparty kwotą 45 tysięcy złotych.

Zdjęcia ORLEN Warsaw Marathon 2019 >>>TUTAJ

ORLEN Warsaw Marathon – główne biegi odbyły się w niedzielę 14 kwietnia. Równo o godzinie 9.00, po odśpiewaniu Hymnu Polski, biegacze na 42 km i 10 km wystartowali z Wybrzeża Szczecińskiego. Ruszając w przeciwnych kierunkach – maratończycy w czerwonych koszulkach, biegacze na dyszkę w białych – utworzyli gigantyczną flagę Polski. Minutę wcześniej na swoją trasę wyruszyli również uczestnicy w kategorii handbike.

Tegorocznym triumfatorem królewskiego dystansu maratońskiego został Bejiga Regasa Mindaye z czasem 02:09:42. Wśród kobiet zwyciężyła Sheila Jerotich z czasem 02:26:06. To najlepszy czas w maratonie kobiet na ziemi polskiej. Przypomnijmy, że rekord wśród mężczyzn padł również na ORLEN Warsaw Marathon. Ustanowił go Tola Tadese (2:06:55) w 2014 roku. Pierwsze miejsce w biegu OSHEE 10 km zajął Tomasz Grycko z czasem 29:29. W kategorii kobiet wygrała Karolina Nadolska z czasem 32:31. Podczas ORLEN Warsaw Marathon, we współpracy z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki rozegrane zostały również Mistrzostwa Polski w maratonie mężczyzn. W ich 89. edycji zwyciężył Marcin Chabowski (02:13:10).

siodma-edycja-orlen-warsaw-marathon-juz-za-nami-20-tysiecy-uczestnikow-narodowego-swieta-biegania-01

Jak co roku, najwyższy poziom sportowych emocji został zagwarantowany dzięki maratończykom i ich rywalizacji. Walka o podium była bardzo wyrównana. Wysoki poziom zawodników elity sprawił, że zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami ekspertów, na czele maratonu przez cały czas utrzymywali się: Ezekiel Kemboi, Wernekuneh Aboye, Bejiga Regasa Mindaye. Już na początku zostawili w tyle innych zawodników, w pełni kontrolowali sytuację i nie pozwolili ani na chwilę dogonić się innym biegaczom. W kategorii handbike zwycięzcami zostali Rafał Wilk z czasem 15:37, oraz Anna Oroszova z czasem 22:22.

W całym weekendzie Narodowego Święta Biegania udział wzięło w sumie 20 tysięcy tysięcy uczestników.

Kolejna, pełna emocji edycja ORLEN Warsaw Marathon już za nami. Oceniamy ją jako duży sukces w promowaniu aktywnego stylu życia. Jesteśmy wdzięczni kibicom Narodowego Święta Biegania za pozytywną energię, a uczestnikom za wysoki poziom emocji sportowych. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w ORLEN Warsaw Marathon, który już na dobre wpisał się w kalendarz wydarzeń biegowych w Polsce. Co roku pracujemy nad tym, żeby kolejna edycja Narodowego Święta Biegania była jeszcze lepsza – mówi Anna Ziobroń, Dyrektor Biura Marketingu Sportowego, Sponsoringu i Eventów PKN ORLEN.

siodma-edycja-orlen-warsaw-marathon-juz-za-nami-20-tysiecy-uczestnikow-narodowego-swieta-biegania-02

Podium biegu na dystansie 42,195 km

Mężczyźni

 1. Bejiga Regasa Mindaye (ETH), 02:09:42
 2. Ezekiel Kemboi Omullo (KEN), 02:09:49
 3. Wernekuneh Aboye (ETH), 02:10:42

Kobiety

 1. Sheila Jerotich (KEN), 02:26:06
 2. Antonina Kwambai (KEN), 02:27:42
 3. Nina Savina (BLR), 02:29:04
Podium biegu OSHEE 10 km

Mężczyźni

 1. Tomasz Grycko (POL), 29:29
 2. Kamil Karbowiak (POL), 29:32
 3. Roman Romanenko (UKR), 29:36

Kobiety

 1. Karolina Nadolska (POL), 32:31
 2. Renata Pliś (POL), 33:00
 3. Anna Gosk (POL), 33:01
Reklama - koniecznie sprawdź!