fbpx
seks i inne metody jako pobudzenie przedstartowe

Seks i inne metody jako pobudzenie przedstartowe?

Są różne metody pobudzenia organizmu przed startem, włączając metodę treningową w celu uzyskania hiperkompensacji w dniu zawodów (zwiększoną wydajność organizmu).

Są różne metody pobudzenia organizmu przed startem, włączając metodę treningową w celu uzyskania hiperkompensacji w dniu zawodów (zwiększoną wydajność organizmu). Najwięcej mitów wiąże się jednak z seksem. Ilu zawodników tyle teorii na ten temat.

Co chwile w mediach wypowiadają się zawodnicy, którzy podkreślają, że przed walką żyli w wstrzemięźliwości przez pół roku – mówią to po wygranej walce. Przegrani jakoś nigdy nie poruszają tego tematu.

Prowadzono wiele badań na temat seksu przed startem. Pomimo to naukowcy jednoznacznie nie odpowiedzieli na pytanie czy „seksić się” czy żyć jak mnich. Jednak doszli do wniosków, że „krótki numerek” nie zaszkodzi a wręcz pomoże osobom, które nadmiernie przeżywają trudy nadchodzącego startu – odpręży psychicznie, wyreguluje działanie układu krwionośnego i oddechowego oraz pozostałe stany postosunkowe. Należy przy tym pamiętać, że nie chodzi tu o całonocne szaleństwa w białej pościeli, ale o szybkie wyładowanie emocji w ok. 10 minut.  Kiedy stosować tego typu odprężenie? Nie na 5 minut przed sygnałem startowym ale od 48 do 24 godzin przed startem. Ile organizmów tyle reakcji – pamiętajmy, że seks każdemu nie zagwarantuje wygranej, ale może pomóc w osiągnięciu celu.

Trening

Pobudzenie treningowe zależy od treningu, który realizujemy. Chodzi o kilometraż, intensywność czyli prędkość z jaką pokonujemy nasze kilometry oraz o etap przygotowań. Wielu zawodników ma wypracowane swoje metody pobudzające. Jedni robią odcinki 400m – 1km (interwał intensywny- szybki bieg na krótszych przerwach w czasie niż biegany odcinek lub ekstensywny – szybki bieg na dłuższych przerwach w czasie niż biegany odcinek).

Tego typu trening wykonujemy od 2 do 4 dni przed startem. Z kolei można spotkać się też z robieniem odcinków od 100-200 m bieganych w bardzo wysokim tempie na dzień przed startem. Co niektórzy, bardziej doświadczeni zawodnicy, gdy mają start po południu robią poranny trening tak aby ich superkompensacja przypadła na popołudniowy bieg.

Do pobudzenia treningowego zalicza się również samą rozgrzewkę, która wieńczy „temperowanie organizmu” przed startem. Zawodnicy światowego formatu „często-gęsto” robią bardzo mocną rozgrzewkę, zahaczając w niej nawet o tzw. III zakres. Spotkać można biegaczy robiących przed startem krótki bieg ciągły 2-3 km w II i III zakresie. Na pierwszy rzut oka wydaje się to absurdalne ale czy tak jest w rzeczywistości? Wiele badań dowodzi, że dobra intensywność rozgrzewki powinna mieścić się w przedziale 75-85 VO2max.  Osobiście sprawdziłem tą teorię na zawodniku i na dwa startu padły dwa rekordy życiowe i dużo lepszy komfort na pierwszych kilometrach. Zawodnik uzyskał klasę Mistrzowską.

Warto zaryzykować i poszukać optymalnego sposobu rozgrzewki tak aby w pełni wykorzystać możliwości biegacza – zwłaszcza jeżeli chodzi o młode osoby, które są na etapie zaawansowanego treningu.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
osiemdziesiat procent biegu rozgrywa sie w umysle trening autogenny

„Osiemdziesiąt procent biegu rozgrywa się w umyśle...” - trening autogenny

Następne
pierwsze biegowe kroki czyli tajemnica atpl 01 01

ATP i jego tajemnica jako pierwsze biegowe kroki.

Powiązane artykuły

tluszcz
Czytaj dalej

Kiedy zaczynamy spalać tkankę tłuszczową?

Dość często w rozmowach z klientami spotykam się z argumentem, że krótkie treningi nie mają większego sensu bo tkanka tłuszczowa i tak zaczyna się spalać po 30 minutach / 40 minutach / godzinie / wypaleniu glikogenu (niepotrzebne skreślić). Nie jest to prawda i w zasadzie takie przekonanie jest szkodliwe, bo może działać demotywująco na ludzi, którzy są wstanie wygospodarować tylko 20 minut na trening w ciągu dnia.
biegowy orgazm
Czytaj dalej

Biegowy orgazm!

Wielu z nas po udanym treningu lub zawodach doświadczyło stanu nieporównywalnego do niczego innego.
Grube kości – ile prawdy, ile mitu?
Czytaj dalej

Grube kości – ile prawdy, ile mitu?

„Nie zdołam schudnąć, bo mam grube kości” – to jedna z popularniejszych wymówek w kwestii zrzucania nadmiernych kilogramów. Tym trudniejsza do pokonania, że często słyszana też od innych osób. Czy jednak prawdziwa? Okazuje się, że nie.