fbpx
Dla początkujących

Rower – antidotum na typowe kontuzje biegacza

Ból kolan, nawracające skurcze, przeciążenie, bolące mięśnie - codzienność biegacza? Niekoniecznie! „Istnieje kilka sposobów na uniknięcie większości kontuzji, a także na szybką rehabilitację i ...
rower antidotum na typowe kontuzje biegacza 02

Ból kolan, nawracające skurcze, przeciążenie, bolące mięśnie – codzienność biegacza? Niekoniecznie! „Istnieje kilka sposobów na uniknięcie większości kontuzji, a także na szybką rehabilitację i powrót do formy. Jednym z nich jest jazda na rowerze.” – wyjaśnia ekspert Kellys, Michał Putz.

Wbrew pozorom bieganie i jazda na rowerze mają ze sobą wiele wspólnego. Uprawianie kolarstwa poprawia działanie układu krążeniowo-oddechowego, wpływa pozytywnie na pracę serca i metabolizm, wzmacnia mięśnie. Dodatkowo angażuje mięśnie tułowia oraz rąk, a przede wszystkim, ze względu na inne obciążenie układu kostno-szkieletowego, nie powoduje tak wielu kontuzji trapiących, szczególnie początkujących biegaczy. Z tego względu coraz większa rzesza biegaczy traktuje rower jako świetne uzupełnienie treningu, a także doskonały sposób na rehabilitację po kontuzji i szybki powrót do formy.

Kontuzje wśród biegaczy

Kontuzje wśród biegaczy to niestety zjawisko dość częste. Silne obciążenie stawów i mięśni nóg powoduje, szczególnie wśród początkujących lub biegających rekreacyjnie, występowanie bolesnych przeciążeń mięśni i stawów, mikrourazów a także ogólnych objawów przetrenowania. To z kolei sprawia, że treningi są nieefektywne, występują problemy z utrzymaniem ich ciągłości, zachowaniem objętości, a przede wszystkim odbierają przyjemność, a w skrajnych przypadkach zniechęcają do uprawiania wspaniałego sportu, jakim jest bieganie. Częste kontuzje, szczególnie te nieodpowiednio lub w ogóle nie leczone, mogą także prowadzić do nieodwracalnych i niekorzystnych dla zdrowia zwyrodnień i schorzeń.

rower-antidotum-na-typowe-kontuzje-biegacza-01

Biegacze najczęściej uskarżają się na występowanie tzw. kolana biegacza, a także na zapalenie lub podrażnienie ścięgna Achillesa wynikające z niewystarczającej sprawności mięśni łydki. Jedną z bardziej dokuczliwych dolegliwości jest również zapalenie rozcięgna podeszwowego – kontuzja niezwykle bolesna, uniemożliwiające swobodny chód, a często wykluczająca z treningów biegowych na długi okres rehabilitacji. Biegacze cierpią także na problemy ze zginaczami kolana – mięśniami z grupy kulszowo-goleniowych. Często występują również zmęczeniowe złamania kości wynikające z powtarzającego się nadmiernego obciążenia układu kostno-szkieletowego i nakładających się przy zbyt dużych obciążeniach treningowych, mikrourazów. Dotyczy to także osób o niewłaściwej technice biegu, a także długodystansowców, gdzie powtarzalność obciążeń jest najbardziej intensywna i trwa najdłużej.

UWAGA: Wspólnym mianownikiem przyczyn powstawania kontuzji u biegaczy jest nieumiejętne dopasowanie treningu do własnych możliwości. Częstym błędem jest zbyt duża intensywność i objętość treningu przy jednoczesnym deficycie czasu na regenerację. Gwałtowne zwiększanie intensywności treningu nie pozwalające organizmowi na adaptację do nowego poziomu obciążenia, to błąd popełniany szczególnie przez początkujących biegaczy.

Rower – wspomóż swoją kondycję

Ograniczenie aktywności do samego tylko biegania znacznie zwiększa ryzyko występowania kontuzji, szczególnie, że najsilniejsze bodźce do rozwoju otrzymują mięśnie najaktywniej pracujące w trakcie biegu. Te które pozostają we względnym spoczynku lub działają izometrycznie rozwijają się znacznie wolniej, co prowadzi do powstawania dysproporcji w sile i wydajności poszczególnych grup mięśniowych. To z kolei powoduje, że mięśnie będące najsłabszym ogniwem często ulegają kontuzjom.

Wprowadzenie kolejnej aktywności, jak kolarstwo, pozwoli na zaangażowanie innych niż podczas biegania grup mięśni i umożliwi równomierny ich rozwój. Dla biegaczy, jak wskazują specjaliści i potwierdzają praktycy, jednym z najlepszych rozwiązań jest właśnie jazda na rowerze

Jazda na rowerze w większości angażuje te same grupy mięśniowe co w trakcie biegu, jednak obciążenia są zdecydowanie inne. W dużym uproszczeniu można przyjąć, że jazda na rowerze jest substytutem biegania, jednak bez tak dużego obciążenia układu kostno-szkieletowego.

Rower jest doskonałym uzupełnieniem treningów, szczególnie dla początkujących, gdzie obciążenia prowadzące do kontuzji są często największe, a niewielkie doświadczenie prowadzi do błędów w technice i nieodpowiednim doborze objętości treningu. Trening kolarski wzmacnia ponadto nie tylko mięśnie nóg, ale także mięśnie odpowiedzialne za stabilizację tworzące tzw. gorset mięśniowy, gwarantujący zachowanie odpowiedniej geometrii stawów i utrzymujący w ryzach rozwijające w wyniku treningu mięśnie. Specjaliści zgodnie twierdzą, że osoby początkujące lub biegające rekreacyjnie mogą treningi biegowe, szczególnie jeśli są podatni na kontuzje, zastąpić w połowie jazdą na rowerze. Dotyczy to także osób zaawansowanych – dodaje Michał Putz

Jak wykazały badania przeprowadzone w 2003 roku na grupie współzawodniczących biegaczek, te które w połowie zastąpiły bieganie jazdą na rowerze wykazywały jedynie nieznaczny spadek wyników, ale znacznie częściej unikały kontuzji. Jazdy na rowerze nie powinny się zatem obawiać osoby skoncentrowane na swoich wynikach sportowych.

rower-antidotum-na-typowe-kontuzje-biegacza-03

Jazda na rowerze – doskonałe wsparcie w leczeniu kontuzji

Rower to także często polecane przez fizjoterapeutów doskonałe narzędzie rehabilitacyjne przy leczeniu kontuzji typowych właśnie biegaczy. Uprawianie kolarstwa w tym czasie pozwala pozostać w rutynie treningowej i kontynuować treningi pomimo kontuzji, co znacznie przyspiesza leczenie, pozwala zachować wysoką formę, a także umożliwia zachowanie aktywności ruchowej, która w okresie rehabilitacji jest kluczem dobrego samopoczucia i ułatwia powrót do treningów po zakończeniu leczenia.

„Wielu biegaczy po rehabilitacji z rowerem nie rozstaje się już z nim nawet po osiągnięciu pełnej sprawności biegowej, traktując jednoślad jako doskonały środek zapobiegający nawracaniu kontuzji i pojawianiu się kolejnych. Popularne są rowery szosowe a także lekkie karbonowe hartaile mtb pozwalające na szybką jazdę w górach.” – podsumowuje specjalista w tej dziedzinie, Michał Putz

CO ISTOTNE? Nie można oczywiście zapominać o tym, że aby jazda na rowerze przynosiła wymierne korzyści, trening kolarski musi być wykonywany prawidłowo i świadomie. Należy pamiętać o właściwym doborze roweru i jego prawidłowej konfiguracji pozwalającej na zajęcie odpowiedniej pozycji w siodle, a także optymalnej objętości treningu. Jeśli spełnicie te warunki, przekonacie się, że rower to najlepszy przyjaciel biegacza.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Bieganie na ziarnach, pestkach i suszonych owocach – test domowych batonów granola oraz chleba z ziaren
Następny wpis
Od Kanapowca do Biegacza - plan treningowy część 3
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu