fbpx
Strefa kobiet

Rollowanie w ciąży

Ciąża wiąże się z głębokimi zmianami anatomicznymi i fizjologicznymi zachodzącymi w organizmie, a odmienny ogólny stan zdrowia kobiet wraz ze zindywidualizowaną historią chorobową każdej z nich ...
rollowanie w ciazy 05

Ciąża wiąże się z głębokimi zmianami anatomicznymi i fizjologicznymi zachodzącymi w organizmie, a odmienny ogólny stan zdrowia kobiet wraz ze zindywidualizowaną historią chorobową każdej z nich może wpływać na diametralnie różny jej przebieg. Stąd decyzję o kontynuacji treningów należy podjąć na podstawie własnego samopoczucia i konsultacji z lekarzem prowadzącym.

Jedno jest jednak pewne – jeżeli nie ma wyraźnych przeciwwskazań – bądźmy aktywne! Organizm sam wyznaczy moment i da sygnał, kiedy należy mu się odpoczynek.

O tym czy poznamy prawdę na temat aktywności fizycznej i biegania w ciąży pisaliśmy w artykule:

W ciąży niewątpliwie jedną z największych rewolucji, jaka następuje, jest przekształecenie sylwetki. Rośnie brzuch i biust, czego następstwem jest przesuwanie się ogólnego środka ciężkości ciała do przodu. W początkowym trymestrze następuje to powoli i stopniowo, w kolejnych tempo przyspiesza i z czasem każda z ciężarnych zauważa, jak dużym zmianom podlega jej ciało, a co za tym idzie, jak zmiany te wpływają na jej postawę i sposób poruszania się. Środowisko zewnętrzne na pewno wychwytuje już typowe ruchy przypisywane ciężarnym – odchylanie się do tyłu, łapanie w okolicy lędźwiowo-krzyżowej kręgosłupa czy charakterystyczną pozycję podczas siadania na krześle. Nie jest to fanaberia kobiet, a bardzo naturalne radzenie sobie z zachowaniem równowagi czy zmniejszaniem napięć, ewentualnie bólów.

Powszechne jest zjawisko zwiększania się lordozy lędźwiowej, spowodowanej przez rosnący brzuch, który pociąga za sobą odcinek lędźwiowy kręgosłupa.

W związku z pogłębieniem krzywizn kręgosłupa mięśnie przykręgosłupowe muszą pracować dużo ciężej niż normalnie. Rozciąga się mięsień prosty brzucha i nie jest w stanie stabilizować kręgosłupa z przodu, co dodatkowo wymusza większą pracę mięśni pleców. Skutkuje to bólami często promieniującymi do pośladków, ud, kolan a nawet do stopy. (Monika Budziejko – fizjoterapeutka)

Często występującą dolegliwością u kobiet w ciąży jest również rwa kulszowa – spowodowana uciskiem na nerwy rdzeniowe L4, L5 lub S1 tworzące nerw kulszowy. Rosnąca macica, przesuwające się więzadła i ścięgna w jej obrębie mogą powodować dyskomfort objawiający się bólem promieniującym w okolice bioder i pośladków.

Dodatkowo zwiększająca się masa ciała kobiet w ciąży może wywoływać zmiany z obrębie kończyn dolnych i wpływać na funkcjonowanie stawów kolanowych i biodrowych. Niejednokrotnie paniom dokuczają skurcze.

Przez cały czas trwania ciąży przez ciało kobiety przechodzi ogromna ilość zmian fizycznych. Wielu niedogodnościom będącym ich następstwem można jednak zapobiegać, pozostając aktywną, racjonalnie odżywiającą się i pracującą nad swoim ciałem przyszłą mamą.

Rollowanie

Jedną z metod pomocy kobietom w ciąży jest automasaż przeprowadzony z wykorzystaniem wałka, np. Blackroll. Jego funkcjonowanie oparte jest na pracy z układem powięziowym.

Powięź będąca błoną łącznotkankową otacza każdą komórkę, każdy mięsień czy grupy mięśni. Ochrona i utrzymywanie poszczególnych elementów i partii ciała we właściwym kształcie oraz na właściwej pozycji, to jednak tylko jedna z jej funkcji. Powięź stanowią także włókna kolagenowe tkanki łącznej, torebki stawowe, torebki organów, przegrody grup mięśniowych, a także ścięgna, rozcięgna i więzadła. Jest ona łącznikiem między mięśniami, a elementami kostnymi szkieletu, a jej elastyczność powoduje, że bierze udział w skurczu mięśni i wspomaga ten proces.

Biorąc pod uwagę plastyczność powięzi oraz jej specyficzny przebieg, łatwo sobie uświadomić, że ma to swoje odbicie we współpracy narządów i korelacji ich działań. Udowodniono, że ból umieszczony w jednej części ciała może mieć swoją przyczynę w części znajdującej się w zupełnie odrębnym i oddalonym obszarze. Powięź może być zatem nośnikiem tej informacji i pomóc w odnalezieniu miejsca, na które należy zwrócić uwagę podczas leczenia.

Codzienne nawyki fizyczne związane z biernym trybem życia powodują, że niektóre mięśnie nie mogą prawidłowo funkcjonować, czego skutkiem są występujące dolegliwości. Jest to szczególnie widoczne w okresie ciążowym. Praca z wałkiem poprzez wykorzystanie ciężaru własnego ciała może w tym przypadku pomóc uwolnić skumulowane napięcie. Pozwala to na większy przepływ krwi i lepszą aktywację mięśni, która łagodzi niedogodności.

Producent Blackroll dysponuje całą gamą produktów zróżnicowanych pod kątem ich twardości oraz rodzaju powierzchni, jednak dla ciężarnych zalecana jest rolka miękka – Model MED.

Model MED jest o 20% miększy od modelu STANDARD. Charakteryzuje się mniejszą gęstością, co sprawia, że jest wyjątkowo lekki. Delikatnie sprężynuje pod naciskiem palców. Gwarantuje skuteczny efekt rozluźniania i rozciągania powięzi.

rollowanie-w-ciazy-01

Automasaż powinien być odczuwalny, jednak nie może doprowadzać do zbyt dużego bólu. U kobiet ciężarnych ma spełniać funkcję relaksacyjną i rozluźniającą, dlatego też model MED będzie najlepszym wyborem nie powodującym dyskomfortu podczas ćwiczeń.

Roluj ciało powolnym, jednostajnym ruchem przesuwając się po całej długości mięśnia. Unikaj masowania wewnętrznej strony ud oraz brzucha. Korzystaj z automasażu utrzymując stały poziom komfortu, ewentualnie wyreguluj pozycję w razie potrzeby.

Automasaż mięśni łydki

Rolowanie łydek poprawia krążenie krwi w tej części ciała oraz może pomóc zmniejszyć obrzęki, które są częstą przypadłością u ciężarnych.

Usiądź na ziemi z wyprostowanymi nogami, umieść dłonie po obu stronach tułowia. Następnie zegnij jedną nogę, jej stopę oprzyj o podłogę. Drugą nogę umieść na rolce od góry, tuż poniżej kolana. Unieś ciało i korzystając z ugiętej nogi oraz rąk odpychaj się i roluj nogę wyprostowaną na odcinku kolano-kostka. Po minucie zmień strony.

rollowanie-w-ciazy-02

Automasaż mięśni uda

Usiądź na ziemi z wyprostowanymi nogami, wsuń rolkę pod uda, umieść dłonie po obu stronach tułowia. Unieś ciało i korzystając z rąk, odpychaj się i roluj nogi na odcinku pośladek-kolano.

rollowanie-w-ciazy-03

Automasaż mięśni pośladka

Usiądź na rolce z wyprostowanymi nogami tak, aby wałek znajdował się pod pośladkami. Podeprzyj się dłońmi z tyłu tułowia. Następnie przekręć się na wałku tak, aby znajdował się on pod jednym z pośladków. Odpychaj się przy pomocy delikatnie ugiętych nóg i przesuwaj subtelnie w górę i w dół. Po minucie zmień strony.

rollowanie-w-ciazy-04

Automasaż dolnej części pleców

Usiądź na rolce, podeprzyj się z tyłu rękoma i zegnij nogi w kolanach. Delikatnie zsuwaj się z rolki tak, aby znalazła się ona tuż nad linią pośladków (pomiędzy odcinkiem krzyżowym, a lędźwiowym kręgosłupa). Znajdź komfortowy punkt, w którym będzie możliwe zrelaksowanie pośladków i bioder. Delikatnie przesuwaj się w pozycji góra-dół, a także bujaj na wałku na boki, masując w ten sposób dolną część pleców.

rollowanie-w-ciazy-06

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Wysiłek fizyczny na wysokości - co daje biegaczowi?
Następny wpis
Kolekcja Nike Free 2015: Pięć powodów, dla których mniej znaczy więcej
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu