fbpx
Strefa kobiet

Jak dojść do formy po ciąży?

Ciąża to okres ogromnych zmian w organizmie kobiety, więc kiedy Twój maluszek jest już na świecie zapewne chcesz jak najszybciej dojść do dawnej kondycji i wyglądu.
jak dojsc do formy po ciazy

Ciąża to okres ogromnych zmian w organizmie kobiety, więc kiedy Twój maluszek jest już na świecie zapewne chcesz jak najszybciej dojść do dawnej kondycji i wyglądu. Jeśli będziesz się trzymać pewnego schematu, nie będzie to wcale takie trudne i sama nie zauważysz kiedy wszystkie mankamenty ciąży znikną

Jaki jest zalecany przyrost masy w ciąży i co się na niego składa

Zalecany przyrost masy ciała w trakcie ciąży zależy od wagi, jaką miała kobieta przed zajściem w ciążę. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje, aby wartości te mieściły się w granicach:

BMI* przed ciążąZalecany przyrost masy ciała w ciąży
<19,8 (niedowaga)12,5-18 kg
19,8-26 (prawidłowa masa ciała)11,5-16 kg
26-29 (nadwaga)7-11,5
>29 (otyłość)<7 kg

*BMI (Body Mass Index- stosunek wagi w kg do kwadratu wzrostu w metrach)

Jeśli zatem kobieta o prawidłowej masie ciała przytyła w ciąży 14 kg, to wzrost wagi wynikający ze zwiększenia tkanki tłuszczowej jest jedynie rzędu 3,5 kg. Pozostałe kilogramy to masa płodu, łożyska, płynów owodniowych, powiększonej macicy i gruczołów piersiowych, oraz zwiększona objętości krwi i płynów komórkowych.

Karmienie piersią jako najlepsza dieta

Najlepszym rozwiązaniem dla Mamy i dziecka jest karmienie piersią. Zabieg ten daje ogromne korzyści dla każdej ze stron. Dziecko dostaje najlepszy pokarm, którego skład, temperatura, ilość i jakość jest najlepiej dopasowana do potrzeb dziecka. Mama z kolei, oprócz dobroczynnego działania laktacji na rekonwalescencję po porodzie otrzymuje jedną z najlepszych diet odchudzających. Dobowy koszt laktacji wynosi ok. 500 kcal. Kontynuując nasz przykład, jeśli kobieta ma do „zrzucenia” po ciąży 3,5 kg tłuszczu to potrzebuje deficytu energetycznego rzędu 24500 kcal. Także przy codziennym karmieniu piersią i prawidłowej diecie problem zniknie w ciągu 49 dni, czyli ok. 1,5 miesiąca.

Jak się odżywiać po porodzie?

Odżywiaj się lekkostrawnie i urozmaicaj swój jadłospis. Nie stosuj żadnej szczególnej diety! Karmienie jest normalnym procesem, a nie chorobą, także nawet gdy zdecydowałaś się na karmienie piersią nie musisz wprowadzać specjalnych ograniczeń żywieniowych. To co zjadasz w bardzo małym stopniu wpływa na skład mleka, natomiast ma olbrzymie znaczenie dla kondycji Twojego organizmu i dobrego samopoczucia. W swoim codziennym jadłospisie uwzględnij:

  • mleko i produkty mleczne
  • dobre gatunkowo mięsa i ryby oraz jaja
  • tłuszcze (oliwa z oliwek)
  • pieczywo i kasze
  • warzywa i owoce
  • dużo płynów, aby nie odczuwać pragnienia (najlepiej wodę, herbaty owocowe lub rozcieńczone soki)

Obserwuj Twojego malucha. Jeśli zauważysz, że kilka razy po zjedzeniu jakiegoś produktu dziecko będzie niespokojne, pojawia się kolka lub wysypka, wyeliminuj go ze swojej diety. Zdecydowanie zrezygnuj natomiast ze stołowania się w barach szybkiej obsługi, przyrządzania dań w proszku, sztucznie barwionych napojów oraz innych produktów zawierających dużą ilość niezdrowych tłuszczów i związków chemicznych. Przez kilka pierwszych miesięcy życia dziecka należy także unikać dań wzdymających i silnie uczulających (orzechy ziemne, czekolada, owoce cytrusowe). W tym wieku dzieci mają większą skłonność do wzdęć brzuszka- ustępuje ono w miarę dojrzewania przewodu pokarmowego.

A co z aktywnością fizyczną po ciąży?

Utrata kilogramów to oczywiście nie wszystko. Jeśli przed zajściem w ciążę aktywnie biegałaś, a z powodu ciąży zmniejszyłaś intensywność treningów, albo w ogóle z nich zrezygnowałaś, warto zastanowić się nad powrotem. Wznowienie aktywności fizycznej także korzystnie wpłynie na utratę kilogramów i powrót wymiarów ciała do stanu sprzed ciąży. Najważniejsze jest, byś wróciła do biegania stopniowo. Nadmierny wysiłek fizyczny po kilku miesięcznej przerwie na pewno nie jest wskazany. Zacznij od krótkich dystansów w wolnym tempie i stopniowo dochodź do formy sprzed ciąży.

Jest jeszcze jeden problem a mianowicie mniejsza ilość czasu. Teraz jak nikt inny jesteś świadoma, jak bardzo absorbujące jest małe dziecko. Pamiętaj jednak, że Twoje dziecko będzie najszczęśliwsze, kiedy będzie wyczuwało, że jego Mama jest szczęśliwa. Także jeśli treningi są właśnie tym co daje Ci energię i motywację do działania, nie miej wyrzutów sumienia by zostawić dziecko na godzinę z Tatą. Daj im także czas dla siebie, i pamiętaj, że Twoja radość przełoży się na radość Twojego maleństwa.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Maratoński list otwarty do PZLA
Następny wpis
Opowieść o paleniu. Opowieść o bieganiu
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu