fbpx
jak dojsc do formy po ciazy

Jak dojść do formy po ciąży?

Ciąża to okres ogromnych zmian w organizmie kobiety, więc kiedy Twój maluszek jest już na świecie zapewne chcesz jak najszybciej dojść do dawnej kondycji i wyglądu.

Ciąża to okres ogromnych zmian w organizmie kobiety, więc kiedy Twój maluszek jest już na świecie zapewne chcesz jak najszybciej dojść do dawnej kondycji i wyglądu. Jeśli będziesz się trzymać pewnego schematu, nie będzie to wcale takie trudne i sama nie zauważysz kiedy wszystkie mankamenty ciąży znikną

Jaki jest zalecany przyrost masy w ciąży i co się na niego składa

Zalecany przyrost masy ciała w trakcie ciąży zależy od wagi, jaką miała kobieta przed zajściem w ciążę. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje, aby wartości te mieściły się w granicach:

BMI* przed ciążąZalecany przyrost masy ciała w ciąży
<19,8 (niedowaga)12,5-18 kg
19,8-26 (prawidłowa masa ciała)11,5-16 kg
26-29 (nadwaga)7-11,5
>29 (otyłość)<7 kg

*BMI (Body Mass Index- stosunek wagi w kg do kwadratu wzrostu w metrach)

Jeśli zatem kobieta o prawidłowej masie ciała przytyła w ciąży 14 kg, to wzrost wagi wynikający ze zwiększenia tkanki tłuszczowej jest jedynie rzędu 3,5 kg. Pozostałe kilogramy to masa płodu, łożyska, płynów owodniowych, powiększonej macicy i gruczołów piersiowych, oraz zwiększona objętości krwi i płynów komórkowych.

Karmienie piersią jako najlepsza dieta

Najlepszym rozwiązaniem dla Mamy i dziecka jest karmienie piersią. Zabieg ten daje ogromne korzyści dla każdej ze stron. Dziecko dostaje najlepszy pokarm, którego skład, temperatura, ilość i jakość jest najlepiej dopasowana do potrzeb dziecka. Mama z kolei, oprócz dobroczynnego działania laktacji na rekonwalescencję po porodzie otrzymuje jedną z najlepszych diet odchudzających. Dobowy koszt laktacji wynosi ok. 500 kcal. Kontynuując nasz przykład, jeśli kobieta ma do „zrzucenia” po ciąży 3,5 kg tłuszczu to potrzebuje deficytu energetycznego rzędu 24500 kcal. Także przy codziennym karmieniu piersią i prawidłowej diecie problem zniknie w ciągu 49 dni, czyli ok. 1,5 miesiąca.

Jak się odżywiać po porodzie?

Odżywiaj się lekkostrawnie i urozmaicaj swój jadłospis. Nie stosuj żadnej szczególnej diety! Karmienie jest normalnym procesem, a nie chorobą, także nawet gdy zdecydowałaś się na karmienie piersią nie musisz wprowadzać specjalnych ograniczeń żywieniowych. To co zjadasz w bardzo małym stopniu wpływa na skład mleka, natomiast ma olbrzymie znaczenie dla kondycji Twojego organizmu i dobrego samopoczucia. W swoim codziennym jadłospisie uwzględnij:

  • mleko i produkty mleczne
  • dobre gatunkowo mięsa i ryby oraz jaja
  • tłuszcze (oliwa z oliwek)
  • pieczywo i kasze
  • warzywa i owoce
  • dużo płynów, aby nie odczuwać pragnienia (najlepiej wodę, herbaty owocowe lub rozcieńczone soki)

Obserwuj Twojego malucha. Jeśli zauważysz, że kilka razy po zjedzeniu jakiegoś produktu dziecko będzie niespokojne, pojawia się kolka lub wysypka, wyeliminuj go ze swojej diety. Zdecydowanie zrezygnuj natomiast ze stołowania się w barach szybkiej obsługi, przyrządzania dań w proszku, sztucznie barwionych napojów oraz innych produktów zawierających dużą ilość niezdrowych tłuszczów i związków chemicznych. Przez kilka pierwszych miesięcy życia dziecka należy także unikać dań wzdymających i silnie uczulających (orzechy ziemne, czekolada, owoce cytrusowe). W tym wieku dzieci mają większą skłonność do wzdęć brzuszka- ustępuje ono w miarę dojrzewania przewodu pokarmowego.

A co z aktywnością fizyczną po ciąży?

Utrata kilogramów to oczywiście nie wszystko. Jeśli przed zajściem w ciążę aktywnie biegałaś, a z powodu ciąży zmniejszyłaś intensywność treningów, albo w ogóle z nich zrezygnowałaś, warto zastanowić się nad powrotem. Wznowienie aktywności fizycznej także korzystnie wpłynie na utratę kilogramów i powrót wymiarów ciała do stanu sprzed ciąży. Najważniejsze jest, byś wróciła do biegania stopniowo. Nadmierny wysiłek fizyczny po kilku miesięcznej przerwie na pewno nie jest wskazany. Zacznij od krótkich dystansów w wolnym tempie i stopniowo dochodź do formy sprzed ciąży.

Jest jeszcze jeden problem a mianowicie mniejsza ilość czasu. Teraz jak nikt inny jesteś świadoma, jak bardzo absorbujące jest małe dziecko. Pamiętaj jednak, że Twoje dziecko będzie najszczęśliwsze, kiedy będzie wyczuwało, że jego Mama jest szczęśliwa. Także jeśli treningi są właśnie tym co daje Ci energię i motywację do działania, nie miej wyrzutów sumienia by zostawić dziecko na godzinę z Tatą. Daj im także czas dla siebie, i pamiętaj, że Twoja radość przełoży się na radość Twojego maleństwa.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
maratonski list otwarty do pzla 01 01

Maratoński list otwarty do PZLA

Następne
opowiesc o paleniu opowiesc o bieganiu

Opowieść o paleniu. Opowieść o bieganiu

Powiązane artykuły

biegnie w czasie cyklu menstruacyjnego 0320060713 0003
Czytaj dalej

Bieganie w czasie cyklu menstruacyjnego

Miesiączka tematem tabu? Dla wielu tak. Kobiety o tym nie rozmawiają, bo to sprawa oczywista, mężczyźni udają, że tematu nie ma. A może inaczej: biegaczki najczęściej nie odpuszczają w żadnym...