fbpx
Informacje prasowe

Kolekcja Nike Free 2015: Pięć powodów, dla których mniej znaczy więcej

Po jedenastu latach od narodzin popularnej linii Nike Free, koncern z Oregonu wprowadza trzy nowe modele butów biegowych: Nike Free 3.0 Flyknit, Nike Free 4.0 Flyknit oraz Nike Free 5.0. Nowe style...
kolekcja nike free 2015 piec powodow dla ktorych mniej znaczy wiecej 02

Po jedenastu latach od narodzin popularnej linii Nike Free, koncern z Oregonu wprowadza trzy nowe modele butów biegowych: Nike Free 3.0 Flyknit, Nike Free 4.0 Flyknit oraz Nike Free 5.0. Nowe style stanowią kolejny krok w kierunku pełnego wykorzystania naturalnego ruchu stopy i ciała biegacza. Osiągnięcie tego celu stało się możliwe poprzez redukcję ilości materiału do ich wytworzenia. Dzięki temu wrażenia biegowe w modelach z rodziny Free są jeszcze bardziej zbliżone do treningu boso. 

Cholewki nowych Free zaprojektowano tak, by całościowo wykorzystywać naturalną swobodę ruchu i elastyczność stopy.  Ekosystem serii tworzą trzy różne buty:

  • Nike Free 3.0 Flyknit – zapewnia najbardziej naturalny krok, posiada wygodną cholewkę Flyknit oraz 4-milimetrowy offset pomiędzy poziomem pięty i palców.
  • Nike Free 4.0 Flyknit – to dobra amortyzacja i naturalny krok, specjalnie ukształtowana cholewka Flyknit oraz 6-milimetrowy offset pomiędzy poziomem pięty i palców.
  • Nike Free 5.0 – model wyróżnia wysoka amortyzacja, naturalny krok, zaawansowana technologicznie cholewka oraz 8-milimetrowy offset pomiędzy poziomem pięty i palców.

Koncepcja Nike Free powstała w 2001 roku. Jej twórcy, zainspirowani rozmowami z legendarnym trenerem Vinem Lananą, stworzyli obuwie dające odczucie treningu boso. Jednocześnie, ich projekt zapewniał odpowiedni poziom ochrony i wsparcia. W 2015 r. inżynierowie Nike Free po raz kolejny kierują się zasadą: mniej znaczy więcej, eliminując zbędne warstwy, szwy i ilość materiału. W efekcie stworzyli produkt, który ma za zadanie w pełni wykorzystywać siłę mięśni stopy.

kolekcja-nike-free-2015-piec-powodow-dla-ktorych-mniej-znaczy-wiecej-01

Poniżej wyjaśniamy, dlaczego w kolekcji biegowej Nike Free tak ważna jest zasada „im mniej, tym więcej”.

Naturalnie elastyczna podeszwa

Technologia Nike Free oparta jest na badaniach anatomii i biomechaniki ciała. Dowodzą one, że stopa biegacza nie porusza się po linii prostej. Chociaż jego ciało przemieszcza się prosto do przodu, stopa posiada tendencję do lekkiego przetaczania po podłożu. Te obserwacje pozwoliły więc stworzyć podeszwę, dzięki której stopa znajduje się bardzo blisko ziemi i porusza się w maksymalnie naturalny sposób. Sześciokątne nacięcia oferują pełen zakres ruchu, zapewniając świetne przyleganie do podłoża. Z kolei pianka Phylite gwarantuje dobrą amortyzację przy jednoczesnym zachowaniu lekkości.

kolekcja-nike-free-2015-piec-powodow-dla-ktorych-mniej-znaczy-wiecej-03

Cholewka niczym skarpeta

Często nowe cechy buta to dodatkowe warstwy, przeszycia czy większa ilość materiału – wszystko to może powodować zwiększenie tarcia i wielkości buta oraz ograniczenie naturalnej elastyczności stopy. Technologia Nike Flyknit pozwala na zaprojektowanie cholewki na poziomie mikro, dzięki czemu uzyskuje się obszary o odpowiednim poziomie elastyczności, wsparcia i wentylacji dokładnie tam, gdzie są one niezbędne. Buty Nike Free 3.0 Flyknit oraz Nike Free 4.0 Flyknit posiadają dosłownie bezszwowe, jednoczęściowe cholewki dopasowujące się do kształtu stopy biegacza. Równocześnie gwarantują one wysoki poziom wsparcia. Tegoroczny Nike Free 5.0 również charakteryzuje się konstrukcją bezszwowej cholewki łączącej elastyczność, poczucie komfortu i lekkość. Specjalna siateczka wykorzystana w cholewce oraz bezszwowe panele pozwalają na uzyskanie lekkości i odpowiedniej wentylacji.

kolekcja-nike-free-2015-piec-powodow-dla-ktorych-mniej-znaczy-wiecej-04

Minimalny wpływ na środowisko

Technologia Flyknit to nie tylko dużo lżejszy but. To również zaawansowany proces produkcyjny, zapewniający minimalny wpływ na środowisko. Od jej debiutu w modelu Flyknit Racer w 2012 r. ograniczono liczbę odpadów o blisko dwa miliony funtów, co stanowi równowartość masy trzech największych samolotów pasażerskich. Tradycyjne cholewki butów wykonane są z kilku różnych, zszywanych elementów. Tymczasem wykorzystanie konstrukcji Flyknit pozwala na otrzymanie cholewki niemal całkowicie pozbawionej szwów. Ponadto, idealnie dopasowuje się do stopy i gwarantuje osiąganie maksymalnej sportowej efektywności.

Lekka konstrukcja

Technologia Nike Flyknit stanowi doskonałe uzupełnienie technologii Nike Free, zastosowanej w podeszwach. Materiał wykonany z elastycznej i wyjątkowo lekkiej przędzy obejmuje stopę, łącząc elastyczność z wysokim poziomem wsparcia. Dzięki nieco luźniejszemu tkaniu niż w poprzednich modelach, cholewki Flyknit w modelach Free Flyknit 3.0 i 4.0  zapewniają jeszcze lepszą wentylację. Biegacze preferujący model Nike Free 5.0 na pewno docenią lekkość buta, wykorzystującego technologię Flywire, bezszwowe panele oraz lekką siateczkę cholewki. Warto podkreślić, że nawet niewielkie ograniczenie masy nabiera znaczenia, kiedy różnicę tę pomnożymy przez liczbę kroków, wykonywanych podczas biegu na dłuższych dystansach.

kolekcja-nike-free-2015-piec-powodow-dla-ktorych-mniej-znaczy-wiecej-05

Doskonałe dopasowanie na poziomie pięty

Podczas gdy budowa wielu butów biegowych opiera się na specjalnej konstrukcji plastikowego zapiętka w tylnej części stopy, w modelu Free 3.0 funkcję tę spełnia technologia Flyknit. Wykorzystuje ona sztywniejszą przędzę w obszarze pięty, co zapewnia wyższą stabilizację i wsparcie. Pozbycie się tradycyjnego zapiętka umożliwiło naturalny ruch stopy i zdecydowaną redukcję wagi.

Gwarancja naturalnego ruchu stopy

Nowe modele Nike Free nie są tylko odrębnymi butami o odmiennych właściwościach. Projektanci Nike skupili się na stworzeniu swoistego „ekosystemu”, w którym wszystkie cechy – forma, materiały i technologie – razem zapewniają naturalną swobodę ruchu stopy w zakresie 360 stopni.

Buty Nike Free 4.0 Flyknit oraz Nike Free 5.0 dostępne są na platformie Nike NIKEiD od 23 marca. Wszystkie modele Nike Free będzie można zakupić na nike.com oraz w salonach Nike od 2 kwietnia.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Rollowanie w ciąży
Następny wpis
ERA na E-TRENERA
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu