fbpx
Kalendarz biegowy

Przed nami święto biegania – 19. Cracovia Maraton!

Po trzech latach od poprzedniej edycji imprezy w 2019 roku, wraca wielkie, wiosenne święto biegania w Krakowie! Pandemia…
19. Cracovia Maraton tuż, tuż!

Po trzech latach od poprzedniej edycji imprezy w 2019 roku, wraca wielkie, wiosenne święto biegania w Krakowie! Pandemia koronawirusa sprawiła, że z organizacją 19. Cracovia Maraton w tradycyjnej formule trzeba było poczekać aż do tego roku. Uczestnicy rywalizacji na królewskim dystansie 42 km i 195 m wyruszą na ulice miasta 24 kwietnia, a dzień wcześniej, 23 kwietnia odbędą się Cracovia Maraton na Rolkach, 15. Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego i Bieg Nocny na 10 km.

Imprezy biegowe organizowane przez Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie powróciły po przeszło 700 dniach przerwy w październiku 2021 roku – za sprawą 14. Biegu Trzech Kopców i 7. Cracovia Półmaratonu Królewskiego. Na najważniejszy i najstarszy bieg wchodzący w skład Królewskiej Triady Biegowej – czyli Cracovia Maraton trzeba było jednak poczekać aż do wiosny tego roku. – Rzeka biegaczy na Rynku Głównym. To obrazek, za którym tęskniliśmy nie tylko my – organizatorzy, ale i tysiące zawodników z całego świata. To był trudny czas dla całego środowiska biegowego. Cieszymy się, że okres obostrzeń pandemicznych uniemożliwiających przeprowadzenie imprezy w tradycyjnej formule już minął i ponownie spotkamy się w sercu Krakowa – mówi Krzysztof Kowal, dyrektor ZIS i 19. Cracovia Maraton. – W czasie dzielącym nas od poprzedniej edycji maratonu między innymi biegaliśmy wirtualnie, przeznaczając zebrane środki na rzecz Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. Jednak głód bezpośredniej rywalizacji był wśród biegaczy ogromny i nie mogli doczekać się aż staną ramię w ramię na starcie Cracovia Maraton. Najlepszym tego dowodem jest to, że wprowadzony tym razem ze względów bezpieczeństwa limit 5000 uczestników wyczerpał się na długo przed imprezą – dodaje dyrektor Krzysztof Kowal.

GRU 5105
Cracovia Maraton

Z historią w tle

Od 2014 roku start i meta Cracovia Maraton usytuowane są na krakowskim Rynku Głównym. Zgodnie z hasłem imprezy: „z historią w tle”, uczestnicy maratonu przebiegają obok wielu wspaniałych zabytków Krakowa. Tak też oczywiście będzie i tym razem. W zasięgu wzroku maratończyków znajdą się jednak nie tylko najważniejsze krakowskie zabytki – jak Wawel, Sukiennice czy historyczne budowle sakralne, ale także nowoczesne, charakterystyczne dla naszego miasta obiekty – jak TAURON Arena Kraków czy Centrum Kongresowe ICE Kraków. Po raz kolejny odwiedzą też Nową Hutę.

W krakowskim maratonie zawsze rywalizują też osoby z niepełnosprawnościami. Wśród nich są sportowcy na wózkach. Zanim 24 kwietnia o godz. 9:00 na trasę ruszą biegacze, wcześniej wystartują zawodnicy w kategoriach handbike, rim push i active wheelchair. 

Magiczny Kraków wieczorową porą

W wieczór poprzedzający 19. Cracovia Maraton, 23 kwietnia o godz. 21:30 po raz siódmy odbędzie się Bieg Nocny na 10 km. Po raz trzeci z rzędu uczestnicy wystartują i zafiniszują tam, gdzie maratończycy – na Rynku Głównym! Widok oświetlonych zabytków i uliczek Starego Miasta z perspektywy biegacza to niepowtarzalne doznanie, o czym zgodnie zaświadczają zawodnicy mający za sobą udział w tej imprezie.

GRU 2342
Bieg Nocny 10 km

Przy Błoniach

Dwudniowe święto sportu rozpocznie się od wyścigu rolkarzy, którzy w sobotę o godz. 9:00 zmierzą się z królewskim dystansem 42 km i 195 m. Do pokonania będą mieli 12 okrążeń wokół Błoń. Zawody towarzyszą krakowskiemu maratonowi nieprzerwanie od 2006 roku. Po zakończeniu Cracovia Maraton na Rolkach,  o godz. 12:30 wystartuje 15. Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego.
W biegu na symbolicznej trasie o długości 4,2 km mogą wziąć udział już trzynastolatkowie.
Ten dystans przebiec, a nawet przemaszerować może właściwie każdy, bo jest na to 45 minut.
A wszystko dla uczczenia pamięci pierwszego i jedynego dotychczas Polaka, który triumfował
w Cracovia Maraton, a dwa tygodnie później tragicznie zginął w wypadku drogowym. 

Biuro zawodów wszystkich imprez będzie się mieścić na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana, tam też – w piątek i w sobotę – zorganizowane zostaną targi Expo. Wejście od strony ul. Reymana.
W sobotę, przy stadionie zaplanowane jest także Pasta Pary dla biegaczy i rolkarzy.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronach: zis.krakow.pl; cracoviamaraton.pl i biegnocny.pl, gdzie będą również publikowane m.in. komunikaty odnośnie zmian w organizacji ruchu drogowego i funkcjonowaniu komunikacji miejskiej wprowadzanych w związku z 19. Cracovia Maraton i wydarzeniami towarzyszącymi.

Limit 5000 uczestników w 19. Cracovia Maraton wyczerpał się przeszło miesiąc przed startem. Nie ma już też miejsc na liście startowej Cracovia Maraton na Rolkach. Do 14 kwietnia można było jeszcze zgłosić się online do udziału w Biegu Nocnym na 10 km i 15. Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Daj butom dzień wolny, czyli dlaczego warto mieć więcej niż jedną parę
Następny wpis
PowerBoard 3.0 - test platformy wibracyjnej
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu