fbpx
19. Cracovia Maraton tuż, tuż!

Przed nami święto biegania – 19. Cracovia Maraton!

Po trzech latach od poprzedniej edycji imprezy w 2019 roku, wraca wielkie, wiosenne święto biegania w Krakowie! Pandemia koronawirusa sprawiła, że z organizacją 19. Cracovia Maraton w tradycyjnej formule trzeba było poczekać aż do tego roku. Uczestnicy rywalizacji na królewskim dystansie 42 km i 195 m wyruszą na ulice miasta 24 kwietnia, a dzień wcześniej, 23 kwietnia odbędą się Cracovia Maraton na Rolkach, 15. Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego i Bieg Nocny na 10 km.

Imprezy biegowe organizowane przez Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie powróciły po przeszło 700 dniach przerwy w październiku 2021 roku – za sprawą 14. Biegu Trzech Kopców i 7. Cracovia Półmaratonu Królewskiego. Na najważniejszy i najstarszy bieg wchodzący w skład Królewskiej Triady Biegowej – czyli Cracovia Maraton trzeba było jednak poczekać aż do wiosny tego roku. – Rzeka biegaczy na Rynku Głównym. To obrazek, za którym tęskniliśmy nie tylko my – organizatorzy, ale i tysiące zawodników z całego świata. To był trudny czas dla całego środowiska biegowego. Cieszymy się, że okres obostrzeń pandemicznych uniemożliwiających przeprowadzenie imprezy w tradycyjnej formule już minął i ponownie spotkamy się w sercu Krakowa – mówi Krzysztof Kowal, dyrektor ZIS i 19. Cracovia Maraton. – W czasie dzielącym nas od poprzedniej edycji maratonu między innymi biegaliśmy wirtualnie, przeznaczając zebrane środki na rzecz Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. Jednak głód bezpośredniej rywalizacji był wśród biegaczy ogromny i nie mogli doczekać się aż staną ramię w ramię na starcie Cracovia Maraton. Najlepszym tego dowodem jest to, że wprowadzony tym razem ze względów bezpieczeństwa limit 5000 uczestników wyczerpał się na długo przed imprezą – dodaje dyrektor Krzysztof Kowal.

GRU 5105
Cracovia Maraton

Z historią w tle

Od 2014 roku start i meta Cracovia Maraton usytuowane są na krakowskim Rynku Głównym. Zgodnie z hasłem imprezy: „z historią w tle”, uczestnicy maratonu przebiegają obok wielu wspaniałych zabytków Krakowa. Tak też oczywiście będzie i tym razem. W zasięgu wzroku maratończyków znajdą się jednak nie tylko najważniejsze krakowskie zabytki – jak Wawel, Sukiennice czy historyczne budowle sakralne, ale także nowoczesne, charakterystyczne dla naszego miasta obiekty – jak TAURON Arena Kraków czy Centrum Kongresowe ICE Kraków. Po raz kolejny odwiedzą też Nową Hutę.

W krakowskim maratonie zawsze rywalizują też osoby z niepełnosprawnościami. Wśród nich są sportowcy na wózkach. Zanim 24 kwietnia o godz. 9:00 na trasę ruszą biegacze, wcześniej wystartują zawodnicy w kategoriach handbike, rim push i active wheelchair. 

Magiczny Kraków wieczorową porą

W wieczór poprzedzający 19. Cracovia Maraton, 23 kwietnia o godz. 21:30 po raz siódmy odbędzie się Bieg Nocny na 10 km. Po raz trzeci z rzędu uczestnicy wystartują i zafiniszują tam, gdzie maratończycy – na Rynku Głównym! Widok oświetlonych zabytków i uliczek Starego Miasta z perspektywy biegacza to niepowtarzalne doznanie, o czym zgodnie zaświadczają zawodnicy mający za sobą udział w tej imprezie.

GRU 2342
Bieg Nocny 10 km

Przy Błoniach

Dwudniowe święto sportu rozpocznie się od wyścigu rolkarzy, którzy w sobotę o godz. 9:00 zmierzą się z królewskim dystansem 42 km i 195 m. Do pokonania będą mieli 12 okrążeń wokół Błoń. Zawody towarzyszą krakowskiemu maratonowi nieprzerwanie od 2006 roku. Po zakończeniu Cracovia Maraton na Rolkach,  o godz. 12:30 wystartuje 15. Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego.
W biegu na symbolicznej trasie o długości 4,2 km mogą wziąć udział już trzynastolatkowie.
Ten dystans przebiec, a nawet przemaszerować może właściwie każdy, bo jest na to 45 minut.
A wszystko dla uczczenia pamięci pierwszego i jedynego dotychczas Polaka, który triumfował
w Cracovia Maraton, a dwa tygodnie później tragicznie zginął w wypadku drogowym. 

Biuro zawodów wszystkich imprez będzie się mieścić na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana, tam też – w piątek i w sobotę – zorganizowane zostaną targi Expo. Wejście od strony ul. Reymana.
W sobotę, przy stadionie zaplanowane jest także Pasta Pary dla biegaczy i rolkarzy.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronach: zis.krakow.pl; cracoviamaraton.pl i biegnocny.pl, gdzie będą również publikowane m.in. komunikaty odnośnie zmian w organizacji ruchu drogowego i funkcjonowaniu komunikacji miejskiej wprowadzanych w związku z 19. Cracovia Maraton i wydarzeniami towarzyszącymi.

Limit 5000 uczestników w 19. Cracovia Maraton wyczerpał się przeszło miesiąc przed startem. Nie ma już też miejsc na liście startowej Cracovia Maraton na Rolkach. Do 14 kwietnia można było jeszcze zgłosić się online do udziału w Biegu Nocnym na 10 km i 15. Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
Ile potrzebujesz par butów do biegania?

Daj butom dzień wolny, czyli dlaczego warto mieć więcej niż jedną parę

Następne
PowerBoard 3.0 - gadżet czy przydatne narzędzie?

PowerBoard 3.0 - test platformy wibracyjnej

Powiązane artykuły

maraton wigry krajobrazy i smakolyki jakich nie doswiadczysz nigdzie indziej konkurs z pakietami 01
Czytaj dalej

Maraton Wigry! Krajobrazy i smakołyki, jakich nie doświadczysz nigdzie indziej + KONKURS Z PAKIETAMI!

Polscy biegacze coraz częściej ruszają na zagraniczne imprezy – nie tylko dla międzynarodowej rywalizacji i możliwości zwiedzania, nierzadko dla pysznego lokalnego jedzenia i napitku. Tymczasem w północno-wschodniej Polsce znaleźć można imprezę biegowo-kulinarną, która już od 5 lat ściąga fanów pięknych tras i lokalnego jedzenia nie tylko z Polski, ale i z Europy.

TreningBiegacza.pl PREMIUM

Zapisz się do największej w Polsce zaangażowanej społeczności biegaczy, bądź na bieżąco i osiągaj swoje cele szybciej niż inni!

TreningBiegacza.pl PREMIUM
Więcej o TreningBiegacza.pl PREMIUM