fbpx
Buty do biegania

Daj butom dzień wolny, czyli dlaczego warto mieć więcej niż jedną parę

Jeszcze nie tak dawno niepodważalnym faktem było, że kobiety mają najwięcej butów. Ale to już mit. Dziś w…
Ile potrzebujesz par butów do biegania?

Jeszcze nie tak dawno niepodważalnym faktem było, że kobiety mają najwięcej butów. Ale to już mit. Dziś w tej konkurencji bez wątpienia wygrywają biegacze. Buty na długie wybiegania, startówki, trailowe, z goretexem, z karbonem… Czy biegacze naprawdę potrzebują aż tyle obuwia? Jak się okazuje, ta niezrozumiała przez wielu zachcianka, może przynieść sporo korzyści. 

Kto potrzebuje więcej niż jedną parę?

Jeśli jesteś początkującym biegaczem, biegasz co drugi dzień, a nawet rzadziej, i wychodzisz z założenia, że dwie pary butów do biegania to już fanaberia, uspokajam – jedna para wystarczy ci w zupełności. Ale jeśli biegasz nieco więcej lub nawet trenujesz z profesjonalnym zacięciem, warto rozważyć posiadanie co najmniej dwóch par obuwia. Ich wymiana po każdym treningu może się okazać opłacalna i to z wielu powodów. 

Po co ci tyle butów do biegania?

Daj piance odpocząć

Po pierwsze, największe zużycie butów wynika z ich wielokrotnego noszenia, natomiast w obuwiu do biegania jednym z najważniejszych elementów jest pianka. Tymczasem codzienne bieganie w tych samych butach szybko pozbawia ją właściwości amortyzacyjnych oraz skraca jej żywotność. Pianka w podeszwie potrzebuje co najmniej 24 godzin, aby się zregenerować, powrócić do pierwotnego stanu i odzyskać swoje właściwości. Jeśli więc biegamy często, lepiej mieć w szafie dwie pary i po każdym biegu jedną odkładać na zasłużony odpoczynek, a korzystać z drugiej. Choć więc na pierwszy rzut oka zakup dwóch par obuwia wydaje się kosztowny, to z perspektywy czasu może pozwolić nam zaoszczędzić sporo pieniędzy, gdy po kilku miesiącach biegania wciąż będziemy mieć dwie pary obuwia w świetnym stanie i z pianką spełniającą swoją funkcję. Korzystając z butów naprzemiennie, po prostu nie trzeba tak często kupować nowych. 

2
Daj piance odpocząć.

Daj mięśniom nowy bodziec

Po drugie, bieganie w tych samych butach jest prawie tak samo nudne dla organizmu, jak bieganie ciągle po tej samej trasie. Ciało w końcu zaadaptuje się do buta, a nawet zacznie polegać na jego konstrukcji. Nowe buty będą więc dla stóp i mięśni nowym bodźcem, zmuszając je do innej pracy, pozwoli to również uniknąć przeciążenia jednego mięśnia, ścięgna lub więzadła. Z drugiej strony, nie jesteśmy tacy sami każdego dnia i nie zawsze mamy tyle samo energii lub takie same potrzeby. Na przykład, po całym dniu siedzenia, twoje stopy mogą gorzej radzić sobie z siłami generowanymi przez bieganie i przyda im większe wsparcie. Z kolei kiedy wychodzisz na trening na dużym zmęczeniu, stopom przyda się większa stabilizacja, której nie gwarantuje rozciągnięta cholewka w starym obuwiu. A gdy pada deszcz i jest okropne błoto, lepiej schowaj te białe najeczki do szafy i wyciągnij takie buty, których nie szkoda pobrudzić. 

Daj mięśniom nowy bodziec.
Daj mięśniom nowy bodziec.

I po trzecie, but to but. Kiedy wychodzi z fabryki, potrzebuje nieco czasu, aby się dostosować do stopy. Bieganie non stop w nowym obuwiu może narażać na otarcia lub pęcherze, warto więc korzystać z nowych butów naprzemiennie ze starymi. 

To zapewne z tych wszystkich powodów badania wykazały, że biegacze, którzy zmieniają obuwie między treningami, są prawie o 40% mniej narażeni na kontuzje. Niestety, nikt jeszcze nie zbadał, jak nowe obuwie wpływa na wzrost motywacji u biegaczy, choć można śmiało założyć, że “o 100%” byłoby trafnym wnioskiem. 

Jak wymieniać obuwie?

Wymiana butów do biegania może odbywać się w schemacie dwa do jednego, kiedy kupujemy dwie pary tego samego obuwia i po prostu wymieniamy je co drugi trening. Jest to z pewnością świetna metoda, gdy biegacz odnalazł swoja idealną parę (choć na sto procent, jak odnajdziesz swoja idealna parę, to producent zaraz wypuści jej nową wersję, niekoniecznie idealną). W pozostałych przypadkach warto kupować różne buty, nawet różnych firm i potraktować to w kategoriach testów i poszukiwania obuwia, które najbardziej nam odpowiada i do jakich czynności. Jeśli nie wiesz, jak się do tego zabrać, z pomocą przychodzi oczywiście internet, gdzie można znaleźć narzędzie do poszukiwania zamiennika dla swojego buta (shoe rotation suggestion tool). 

Poszukiwanie zamiennika
Buty do biegania – poszukiwanie zamiennika

Można również stosować różne obuwie w zależności od treningu, zupełnie inne do codziennego biegania, inne do długich wybiegań, jeszcze inne do szybkich treningów. Są przecież buty z dużą amortyzacją, są buty o bardzo niskiej wadze i każdy z nich może spełniać swoją rolę w zależności do zaplanowanego treningu, pozwalając drugiej parze butów odpocząć. Ten schemat wymiany obuwia jest chyba najczęściej stosowany u wprawionych biegaczy, ma on bowiem treningowe uzasadnienie. 

Ale jest jeszcze inna metoda, różnicowanie obuwia w zależności od dropa. Jest to na pewno sposób nieco bardziej skomplikowany i wymagający odpowiedniego stopnia zaawansowania. Niektóre buty mogą mieć drop 0 mm, 5 mm a inne nawet ponad 10 mm, a w przypadku każdego z nich każdy mięsień wykonuje inną pracę. Niższy drop zmusza do większej pracy stopę, Achillesa i kostkę, a większy drop – kolano, udo i biodro. Właściwe żonglowanie obuwiem ze względu na drop może mieć pozytywny wpływ na trening oraz stanowić skuteczny sposób zapobiegania kontuzjom, jednak podejście do korzystania z tej metody powinno być stopniowe, a przejście między dropem nie powinno być zbyt gwałtowne (na pewno nie od razu z 13 mm do 0 mm).

Czy teraz muszę iść do sklepu?

W tym momencie z pewnością wielu poczuło się lepiej, oglądają swoja wypełnioną butami do biegania szafę, a niektórzy właśnie znaleźli dodatkowy pretekst, aby kupić sobie kolejną. Nie chodzi jednak o to, żeby zaraz wydawać ostatnie pieniądze na buty tylko dlatego, że znajdują się w dziale “new collection”. Kupujmy rozsądnie tylko te rzeczy, których naprawdę potrzebujemy. I dajmy w końcu kobietom szansę w wyścigu na ilość posiadanego obuwia.

Buty również powinny odpoczywać
Buty również powinny odpoczywać

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Płeć piękna na radarze, czyli adidas wspiera kobiety. Test adidas Solarglide 5
Następny wpis
Przed nami święto biegania – 19. Cracovia Maraton!
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu