fbpx
Z ostatniej chwili

Newsy ze świata biegania #007 – półmaraton w Walencji – kolejny rekord świata?

W niedzielę 24 października będziemy mieli szansę zobaczyć rywalizację na najwyższym poziomie w biegowej stolicy Hiszpanii – Walencji.…
Kandie Kibiwott, zdj. Reuters

W niedzielę 24 października będziemy mieli szansę zobaczyć rywalizację na najwyższym poziomie w biegowej stolicy Hiszpanii – Walencji. Miasto w ostatnich latach zasłynęło ze świetnego przygotowania imprez sportowych i jako jedyne na świecie jest miejscem organizacji aż 4 biegów z certyfikatem World Athletics Label. Poprzednia edycja biegu przeszła do historii dzięki Kandie Kibiwottowi i 3 innym zawodnikom, którzy przebiegli półmaraton szybciej od poprzedniego rekordu świata i złamali granicę 58 minut. W tym roku najwięcej emocji wzbudza jednak bieg kobiet, które z dużą pewnością siebie zapowiadają poprawienie rekordu należącego do Ruth Chepngetich, 1:04:02.

Letensebet Gidey, zdj. Daniel Meumann
Letensebet Gidey, zdj. Daniel Meumann

Jedną z największych gwiazd biegania długodystansowego jest obecnie Letesenbet Gidey. Etiopka przez ostatnie sezony nieustannie zaskakiwała kibiców ustanawiając aż 3 nowe rekordy świata: na 5000m (14:06), 10000m (29:01) i 15 km (44:20), a to wszystko mając zaledwie 23 lata. Mogłoby się wydawać, że taka zawodniczka już od dziecka marzyła o karierze sportowca, jednak w rzeczywistości było zupełnie inaczej. W wieku 13 lat nie chciała biegać podczas zajęć WF i została przez to wyrzucona ze szkoły. Na szczęście dyrektor po rozmowie z jej rodzicami zgodził się na jej powrót, ale postawił jeden warunek: Letesenbet musi zacząć biegać. Po kilku miesiącach zaczęła wygrywać pierwsze regionalne zawody i uświadomiła sobie, że lekkoatletyka to jej przyszłość.

Gidey nigdy nie startowała na dystansie dłuższym niż 15 km, ale mimo to uważa, że jest w stanie zdobyć rekord świata w swoim półmaratońskim debiucie. Patrząc na jej poprzednie osiągnięcia, można uwierzyć, że w niedzielę dokona tego wielkiego wyczynu.

Yalemzerf Yehualaw, zdj. Keith McClure
Yalemzerf Yehualaw, zdj. Keith McClure

Yalemzerf Yehualaw jeszcze pod koniec sierpnia była pewna, że zostaje nową rekordzistką świata w półmaratonie, kiedy to w Irlandii przecięła linię mety z czasem 1:03:44. Wczoraj okazało się jednak, że trasa była o 54 metry za krótka, więc rekord nie może zostać ratyfikowany. Zawodniczka NN Running Team zdaje się nie przejmować tym faktem.

Zawsze skupiam się na tym, na co maM wpływ i akceptuję to, co staje mi na drodze. Dobra wiadomość jest takA, że jestem w Walencji, gdzie jest świetna organizacja i oczekuję, że w niedzielę znów pokażę swoją siłę”

W przeciwieństwie do Letesenbet, Yalemzef ma większe doświadczenie w bieganiu na ulicy i ma już na swoim koncie 5 zwycięstw w półmaratonie. Szczególnie wartym uwagi był jej start podczas zeszłorocznych mistrzostw świata w Gdyni, gdzie w wieku 21 lat zdobyła brązowy medal z bardzo dobrym wynikiem, 1:05:19.

Rhonex Kipruto, zdj. AFP
Rhonex Kipruto, zdj. AFP

Wśród mężczyzn największe szanse na wygraną zdaje się mieć Rhonex Kipruto. Kenijczyk ma bardzo dobre wspomnienia z Walencji, bo to właśnie tutaj ustanowił rok temu rekord świata na 10km (26:24), a kilka miesięcy później zaliczył najszybszy debiut półmaratoński w historii z czasem 57:49. Rhonex najlepiej sprawdza się w szybkich biegach prowadzonych równym tempem, a kiedy w grę wchodzi taktyka i szybki finisz, to jego szanse maleją. Dlatego to właśnie dłuższe dystanse w biegach ulicznych stanowią jego mocną stronę. W niedzielę najpewniej znowu zobaczymy, jak od samego początku Kipruto będzie wyznaczał bardzo mocne tempo, by jak najszybciej zgubić swoich rywali. Podczas konferencji prasowej zawodnik przyznał, że interesuje go wynik poniżej 58 minut, co oznacza, że zbliżenie się do rekordu Kibiwotta (57:32) jest bardzo prawdopodobne.

Kipchoge i Ibarguen na gali World Athletics w 2018, zdj. Philippe Fitte
Kipchoge i Ibarguen na gali World Athletics w 2018, zdj. Philippe Fitte

Europejscy lekkoatleci roku wybrani. Czas na najlepszych na świecie

W zeszłym tygodniu eksperci z European Athletics wybrali Sifan Hassan i Karstena Warholma jako najlepszych europejskich lekkoatletów roku 2021. Holenderka została wyróżniona dzięki 3 olimpijskim medalom (1500, 5000,10000m), które zdobyła na IO w Tokio, a Norweg został doceniony za 1. miejsce na igrzyskach na 400m przez płotki i ustanowienie nowego rekordu świata z czasem 45.94. Tymczasem w piątek (22.10) World Athletics opublikowało listę 20 nominowanych zawodników, a kibice mogą głosować na swoich faworytów poprzez polubienie odpowiedniego posta na Facebooku czy instagramie. Wśród nominowanych są też długodystansowcy:

  • Eliud Kipchoge, KEN

-dwukrotny mistrz olimpijski w maratonie,

  • Joshua Cheptegei, UGA

-mistrz olimpijski na 5000m, 

-srebrny medalista olimpijski na 10 000m,

  • Sifan Hassan, NED

-mistrzyni olimpijska na dystansie 5000 i 10 000m,

-srebrna medalistka olimpijska na 1500m.

Maraton w Rotterdamie (24.10)

Po świetnym maratonie w Amsterdamie czas na Rotterdam. Tym razem najwięcej uwagi może przyciągnąć reprezentant Belgii, Bashir Abdi, który jeszcze w sierpniu został brązowym medalistą olimpijskiego maratonu. Abdi może pochwalić się rekordem życiowym na poziomie 2:04:46, a przed niedzielnym biegiem zapowiedział, że interesuje go pobicie rekordu Europy, który aktualnie wynosi 2:04:16. Pomoc w tym wyzwaniu ma mu zapewnić Brytyjczyk, Jake Smith, który poprowadzi bieg w tempie 62:00/62:15 na półmaraton.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Saucony Endorphin Shift 2
Następny wpis
Biegacz na siłowni - część pierwsza - wprowadzenie
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Krok 1/5 - BIEGACZ
      Opowiedz jakie masz cele a powiemy Ci jak długo pożyjesz...

      Chcesz wiedzieć, jak Twoje bieganie wpływa na długość Twojego życia? Odpowiedz na kilka pytań, a odkryjesz, ile lat możesz zyskać dzięki swoim nawykom biegowym! Rozpocznij quiz teraz!

      Krok 1/5 - BIEGACZ

      Jak długo biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Jak często biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Bieganie jest najprostszym sposobem na ruch

      Pamiętaj jednak, że jak większość sportów bieganie bez odpowiedniego planu i przygotowania może prowadzić do znięchęcenia i kontuzji.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu