fbpx
Porady dietetyczne

Nawodnienie i dostawa energii w treningu biegacza – jak robić to dobrze?

Na komfort wykonywanego treningu oraz rezultaty sportowe ma wpływ wiele czynników, ale do najważniejszych z nich należy odpowiedni plan treningowy wpływający na ogólną wydolność, sprawność i szybkość biegacza oraz dbałość o regenerację organizmu. Treningi w okresie letnim mogą być mocno obciążające z uwagi na ekstremalne warunki pogodowe wynikające głównie z wysokich temperatur oraz napięty plan treningowy, który często uwzględnia ambitne plany co do jesiennych startów zamykających sezon.
ekspercki squeezy 01

Na komfort wykonywanego treningu oraz rezultaty sportowe ma wpływ wiele czynników, ale do najważniejszych z nich należy odpowiedni plan treningowy wpływający na ogólną wydolność, sprawność i szybkość biegacza oraz dbałość o regenerację organizmu. Treningi w okresie letnim mogą być mocno obciążające z uwagi na ekstremalne warunki pogodowe wynikające głównie z wysokich temperatur oraz napięty plan treningowy, który często uwzględnia ambitne plany co do jesiennych startów zamykających sezon.

Sporym wyzwaniem w ciepłe dni dla osób trenujących jest utrzymanie odpowiedniego bilansu wodnego. Co ciekawe, nie ma rozgraniczenia w zaleceniach żywieniowych na ilość płynów konieczną do przyjmowania w okresie letnim i zimowym, ale nawet z subiektywnych obserwacji możemy wywnioskować, że:

Wydatek wody pod postacią potu nasila się wraz ze wzrostem temperatury powietrza oraz jest zależny od dynamiki uprawianej dyscypliny oraz czasu trwania wysiłku fizycznego.

Wiemy, że o wiele więcej wylanego potu będzie kosztował nas trening w miesiącach letnich, aniżeli np. w okresie zimowym. Aby pokryć dzienne zapotrzebowanie należy spożywać około 30 ml płynów neutralnych  (woda, napary ziołowe, napary z suszu owocowego) na każdy kilogram masy ciała, co w przeliczeniu daje średnio wartość około 2 litrów płynów dla kobiet oraz około 2,5 litra płynów dziennie dla mężczyzn. Jest to ilość zalecana bez uwzględnienia nasilonego wydatkowania płynów związanego z aktywnością fizyczną. W przypadku biegania zaleca się żeby do dziennej podaży doliczyć w dni treningowe dodatkowe 500 ml wody na każde rozpoczęte 30 minut treningu.

Podczas treningu w podwyższonej temperaturze organizm rozprasza ciepło, co można zauważyć poprzez wzmożoną potliwość oraz rozszerzanie się obwodowych naczyń krwionośnych (pierwszy objaw: pojawienie się czerwonego kolorytu skóry).

WAŻNE: Wyparowywanie potu ochładza krew, jeśli jednak woda nie jest uzupełniana na bieżąco, to ubytek wody może być na tyle spory, że dochodzi do tzw. udaru cieplnego potocznie nazywanego przegrzaniem. Strata wody na poziomie mniej więcej 1% masy ciała będzie osłabiała wydolność, a ubytek sięgający do 4% będzie zmniejszał komfort wykonywanych ćwiczeń o około 30%.

Odwodnienie organizmu prowadzi do:

  • zaburzeń funkcji poznawczych,
  • problemów z koncentracją,
  • szybszego odczucia zmęczenia, znużenia, kiepskiego ogólnego samopoczucia,
  • występowania skurczów mięśni,
  • zwiększenia ryzyka urazu,
  • zwiększenia ryzyka infekcji układu moczowego,
  • powstawania kamieni nerkowych,
  • powstawania zaparć.

Biegacz wraz z wydalanym potem traci również elektrolity czyli składniki mineralne, które  tak samo powinien zabezpieczać pod postacią wody mineralnej lub wspomagać tzw. gotowymi preparatami specjalnego użytku. Zbyt duży wydatek elektrolitów może wiązać się podobnymi obserwacjami, jak w przypadku odwodnienia. Szczególnie niebezpieczne straty dotyczą magnezu, potasu, wapnia oraz sodu.

Nawodnienie i dostawa energii PRZED treningiem

Poprawny posiłek przed treningowy powinien być ustawiony na łatwo przyswajalne węglowodany (tzw. cukry proste). Nie powinien zawierać białka, tłuszczu, błonnika pokarmowego oraz zbędnych dodatkowych substancji mogących obciążać organizm, w tym również według wskazań np. glutenu lub laktozy. Przed wysiłkiem trzeba również zabezpieczyć odpowiedni poziom płynów a wraz z nimi zadbać o uzupełnienie elektrolitów.

Przekładając teorię na praktykę – idealnym posiłkiem przed treningowym będzie np.:

  • owocowa przekąska (im wyższy indeks glikemiczny owoców tym w tym przypadku, tym  lepiej – idealnie sprawdzi się banan, arbuz, melon, winogrono, melon) w połączeniu z woda mineralną,
  • napój hipertoniczny lub izotoniczny wzbogacony o składniki mineralne również w połączeniu z dodatkową szklanką wody źródlanej lub mineralnej.

Węglowodanowy posiłek przed treningiem może zostać spożyty nawet do 30 minut przed jego rozpoczęciem. Sugeruje się żeby stanowił on w miarę możliwości jeden z posiłków spożywanych w ciągu dnia (wykluczając funkcje zastępczą do obiadu oraz kolacji). Gdy nie mamy pod ręką produktów wpisujących się w ustawienia posiłku przed treningowego warto skorzystać z gotowych już odpowiednio zbilansowanych zamienników posiłku.

ekspercki-squeezy-03

Przed podjęciem decyzji jaki produkt będzie dobry jakościowo koniecznie należy wnikliwie przeczytać skład, powinny się w nim się znaleźć:

  • węglowodany różnego typu np. maltodekstryna, fruktoza, glukoza, dekstroza,
  • elektrolity np. dodatek soli potasu, sodu oraz magnezu.

Czego unikać? Zniechęcać w składzie powinny między innymi sztuczne barwniki, słodziki oraz substancje konserwujące.

Gotowe produkty wysokowęglowodanowe najczęściej występują pod postacią sproszkowaną co sprawia, że wystarczy je rozpuścić w zimnej wodzie, bez konieczności używania skomplikowanego kuchennego sprzętu w ilości zgodnej ze wskazówkami producenta na opakowaniu. Najczęściej jest to około 50 g (3 łyżki) na 750 ml wody, co przelicza się na około 175 kcal w jednym posiłku przed treningowym. Zgodny z zaleceniami żywieniowymi i spełniające powyższe oczekiwania są np. produkty SQUEEZY, między innymi napój węglowodanowy Squeezy Carbo Load, czy też napój energetyczny Squeezy Energy Drink.

Nawodnienie i dostawa energii W TRAKCIE treningu

Wiemy, że możliwości energetyczne organizmu u biegacza kończą się wraz ze zużyciem zapasów nagromadzonych pod postacią glikogenu zmagazynowanego w mięśniach oraz wątrobie. Szacuje się, że mniej więcej po 50 minutach od rozpoczęcia aktywności fizycznej trening zacznie odbywać się w warunkach deficytowych. Zgodnie z zaleceniami żywieniowymi jest to odpowiedni moment żeby dostarczyć nową dawkę energii do wykorzystania. Pod kątem ustawień, posiłek w trakcie treningu nie powinien zasadniczo różnić się od posiłku przed treningiem. Cały czas powinno się dostarczać łatwo przyswajalne węglowodany, uzupełniać elektrolity oraz płyny. Większym wyzwaniem staje się natomiast logistyka.

Trudno wyobrazić godzinny bieg z bananem w ręku, kawałkami arbuza lub kulkami owoców winogron. Dodatkowo przyjęcie stałego posiłku „w biegu” może wiązać się z możliwością zakrztuszenia,ale też późniejszą reakcją żołądka – ciągle pozostajemy w ruchu, stały pokarm może nam dostarczyć najmniej w tym momencie oczekiwanych, dolegliwości żołądkowych. Z tych powodów warto zabezpieczyć skondensowane źródło energii oraz składników odżywczych pod postacią żelu energetycznego lub zabrać na trening bidon z rozpuszczonym produktem wysokowęglowodanowym. Na rynku dostępne są też i miękkie butelki, które bez problemu wsuniesz w kieszonkę plecaka biegowego, a napój będziesz mieć zawsze pod ręką. Oczywiście każdorazowo należy również pamiętać o popiciu obydwu przekąsek wodą, najlepiej mineralną lub źródlaną. W tym przypadku dobrymi jakościowo produktami będą kieszonkowe żele energetyczne SQUEEZY lub wspomniane wcześniej napoje energetycznye czy węglowodanowe – Squeezy Carbo Load i Squeezy Energy Drink.

Nawodnienie i dostawa energii PO treningu

Każdy trening (nawet krótka przebieżka) powinien mieć zabezpieczenie pod postacią posiłku regeneracyjnego, który powinien być przyjęty do godziny po zakończonej aktywności fizycznej w tzw. okienku węglowodanowym. Zgodnie z zaleceniami żywieniowymi posiłek regeneracyjny powinien się składać z węglowodanów oraz białka. Wchodząc w szczegóły – węglowodanów w posiłku powinno być około trzy / cztery razy więcej w stosunku do ilości białka. Zbilansowanie węglowodanów pozwala na uzupełnienie glikogenu mięśniowego, białko z kolei będzie działało jak kojący plaster na mikrouszkodzenia w masie mięśniowej spowodowane treningiem.

Idealnym posiłkiem po treningu będzie:

  • sałatka warzywna z serem, kawałkiem mięsa / ryby skropiona oliwą lub z dodatkiem orzechów / pestek / nasion,
  • kanapka z białym serem, wędliną oraz warzywami,
  • grillowane mięso / ryba z dodatkami węglowodanowymi i lekką surówką warzywną.

Gdy nie ma czasu lub możliwości przygotowania posiłku po aktywności fizycznej, można zaopatrzyć się w produkt spełniający wszystkie funkcje regeneracyjne, który będzie łatwy i błyskawiczny do przygotowania. Często po treningach biegowych w późnych godzinach wieczornych obserwuje się brak apetytu, zatem przyjęcie skondensowanego posiłku w tym przypadku będzie również dobrym i możliwym do wdrożenia rozwiązaniem.

W składzie napoju regeneracyjnego powinny się znaleźć:

  • różnorodne białka np. białko mleka krowiego, białko sojowe,
  • węglowodany np. dekstroza, maltodekstryna, fruktoza, glukoza,
  • witaminy i składniki mineralne (w tym elektrolity – potas, sód, magnez, wapń, żelazo oraz np. witamina C).

Bardzo ważnym aspektem jest zwrócenie uwagi na proporcje węglowodanów do białka.

Gotowe produkty węglowodanowo – białkowe występują najczęściej w formie proszku, rzadko kiedy mają konsystencję żelową. Zaleca się żeby rozpuszczać je w wodzie lub mleku zgodnie ze wskazówkami producenta na opakowaniu. Najczęściej jest to około 50g proszku (5 łyżek) w 250 ml wody lub mleka, co zabezpiecza około 200 kcal (woda) do 350 kcal (mleko, 2% tłuszczu) w zależności od rozpuszczalnika. Zgodny z zaleceniami żywieniowymi i spełniające powyższe wytyczne jest produkt napój proteinowy Squeezy Protein Energy Drink.

Po ćwiczeniach należy również przywrócić równowagę płynów poprzez uzupełnienie wody. Stosowaną praktyką na oszacowanie tego ile wody należy przyjąć po aktywności fizycznej, jest zważenie się przed i po treningu. Naukowcy zalecają żeby na każdy utracony kilogram masy ciała po treningu uzupełnić około 1,2 – 1,5 litra płynu. Szczególną uwagę zwraca się na fakt, że nie należy płynów przyjmować na raz, ale systematycznie przyjmować je szklanka po szklance.

Podsumowując – dlaczego to takie ważne?

Odwodnienie powoduje wzrost temperatury ciała, osłabia wydolność treningową oraz długoterminowo może przyczyniać się do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Osoby aktywne fizycznie są bardziej narażone na odwodnienie i udary cieplne podczas treningów w okresie letnim. W celu zabezpieczenia odpowiedniego komfortu treningowego oraz regeneracji, należy wdrożyć – oprócz odpowiedniej podaży płynów – przemyślany system żywieniowy zabezpieczając posiłek przed treningiem, przekąskę treningową oraz posiłek po treningu. Pomocne w zabezpieczeniu tych funkcji mogą być gotowe produkty węglowodanowe lub węglowodanowo – białkowe wzbogacone o składniki odżywcze. Squeezy oferuje pełną gamę napojów, które przydadzą się nie tylko w biegowym treningu. Zamienniki posiłków należy wybierać świadomie, po dokładnej analizie składu na opakowaniu oraz dostosowaniu produktu do funkcji jaką ma on za zadanie spełniać.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Bieganie w upale - o czym pamiętać? Niezbędnik biegacza
Następny wpis
Mierzęcin Trail – oderwij się od asfaltu!
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu