fbpx
Przemyślenia

Królowa Sportu – wzloty i upadki

Obok zapasów i boksu lekkoatletyka jest najstarszą dyscypliną sportu uprawianą już przez starożytnych Greków.
krolowa sportu wzloty i upadki 01 01

Obok zapasów i boksu lekkoatletyka jest najstarszą dyscypliną sportu uprawianą już przez starożytnych Greków.

Podczas antycznych igrzysk biegano, skakano z odważnikami, rzucano oszczepem oraz dyskiem, dowodem na to jest słynna rzeźba Myrona przedstawiająca dyskobola. Tradycja rozgrywania Igrzysk Olimpijskich upadła wraz ze starożytną Grecją, ludzie zapomnieli, czym są zawody sportowe.

W 1896 roku baron Pierre de Coubertin rozniecił na nowo olimpijski ogień i w Atenach rozegrano pierwsze nowożytne igrzyska. Brała w nich udział głównie arystokracja, lecz bohaterem zawodów został zwycięzca maratonu (trasę skrócono do 40km w obawie o życie zawodników) Grek Spirydon Louis, który w raz z ojcem sprzedawał i roznosił wodę mineralną. Kolejne olimpiady (jak mówimy potocznie gdyż tak naprawdę są to okresy pomiędzy igrzyskami) rozgrywane są cyklicznie, co 4 lata aż do dziś.

Citius-Altius-Fortius po polsku…

W tej dyscyplinie mamy wspaniałe tradycje i sukcesy. Pierwszą złotą medalistką olimpijską była dyskobolka Halina Konopacka (Amsterdam 1928r), a pierwszy mężczyzna, który wywalczył dla Polski krążek z najcenniejszego kruszcu to legendarny biegacz Janusz Kusociński (Los Angeles 1932). W całej historii IO nasi lekkoatleci zdobyli łącznie aż 52 medale (22 złote, 17 srebrnych, 13 brązowych) i jest to zdecydowanie najlepszy rezultat z pośród wszystkich dyscyplin sportowych.

krolowa-sportu-wzloty-i-upadki-01-02

W epoce PRL-u odnosiliśmy spektakularne sukcesy, nasi reprezentanci wielokrotnie ustanawiali rekordy świata w konkurencjach biegowych, rzutowych oraz technicznych. Bardzo popularne były wówczas mecze lekkoatletyczne, które nasza znakomita reprezentacja wielokrotnie wygrywała rywalizując z państwami bloku komunistycznego i nie tylko. Na stadionie X-lecia w Warszawie można było oglądać zmagania światowych, lekkoatletycznych potęg. Na pamiętny mecz ze Stanami Zjednoczonymi w 1958 roku przyszło 100 tysięcy ludzi. Zmagania reprezentacji Polski z innymi krajami nie były jedynymi zawodami w Warszawie , na których gościły światowe gwiazdy. W mieście rozgrywano jeszcze Memoriał Janusza Kusocińskiego gdzie wielokrotnie ustanawiano rekordy Polski, Europy czy świata. Początkowo zawody rozgrywano na stadionie X-lecia, potem na obiekcie warszawskiej Skry i AWF. Na owej imprezie Marian Woronin przebiegł 100 metrów w czasie 10.00 i przez 4 lata był najszybszym Europejczykiem. Nie dziwi zatem fakt, iż cała sportowa Polska czekała na to sportowe wydarzenie z niecierpliwością. To były piękne czasy dla polskiej lekkiej atletyki…Na przełomie lat 70-tych i 80-tych mieliśmy kilku rekordzistów świata np. multimedalistkę  Irenę Szewińską, Władysława Kozakiewicza, Jacka Wszołę, Grażynę Rabsztyn.

Jak jest dziś?

Polacy wciąż osiągają wspaniałe rezultaty, choć nie należymy już do światowych potęg. Mimo to nadal lekkoatletyka jest wiodącą dyscypliną sportu w naszym kraju. Na ostatnich Mistrzostwach Świata w Berlinie w 2009 roku zdobyliśmy przecież aż 8 medali, dodatkowo Anita Włodarczyk okrasiła ten wspaniały występ Polaków rekordem świata w rzucie młotem. Nasza miotaczka jest obecnie jedyną posiadaczką najlepszego wyniku w historii sportu. Spektakularne sukcesy osiągają również tacy zawodnicy jak Tomasz Majewski, Piotr Małachowski, Marcin Lewandowski, Adam Kszczot oraz dwie wspaniałe tyczkarki Monika Pyrek i Anna Rogowska. Czy to za mało, aby przyćmić stojącą na żenująco niskim poziomie piłkę nożną? Niestety tak! Nawet takie gwiazdy jak – Asafa Powell, Jeremy Warriner czy Reese Hoffa nie przyciągają już na polskie stadiony tłumów! Na meeting PEDROS CUP, na którym startowali wyżej wymienieni zawodnicy przybyło około 1000 osób! Na Memoriał Janusza Kusocińskiego był wstęp wolny i mimo to stadion warszawskiej AWF nie został zapełniony nawet do połowy! W roku 2010 zawody po raz pierwszy w historii rozegrano w Szczecinie z uwagi na niewielkie zainteresowanie warszawiaków.

Czemu lekka atletyka nie jest już tak popularnym sportem w naszym kraju? Dlaczego ustępuje miejsca piłce nożnej, która dominuje w telewizji i prasie? Piłkarze zarabiają krocie nieadekwatnie do swoich umiejętności a lekkoatleci muszą bić rekordy, aby zyskać uznanie i sławę! Czy królowa sportu utraciła swoją koronę bezpowrotnie?

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Czas na zmiany – chcę się „przedłużyć”! Czyli od sprintera do długasa…
Następny wpis
Lekkoatletyka kontra Komunizm

Powiązane artykuły

Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu