fbpx
Przemyślenia

Lekkoatletyka kontra Komunizm

Zakończenie II wojny światowej nie przyniosło Polakom pełnego wyzwolenia. Mimo pokonania nazistowskiego okupanta, Polska do 1989 r. została wcielona do bloku wschodniego, pogrążając się w latach uzale
lekkoatletyka kontra komunizm

Zakończenie II wojny światowej nie przyniosło Polakom pełnego wyzwolenia. Mimo pokonania nazistowskiego okupanta, Polska do 1989 r. została wcielona do bloku wschodniego, pogrążając się w latach uzależnienia od Związku Radzieckiego.

Chyba każdy Polak znający, choć odrobinkę historię swojego narodu, ma świadomość jak brutalny w obyciu i krzywdzący Polaków okazał się być PRL. Paradoksalnie dla polskiego sportu, a zwłaszcza lekkiej atletyki lata 50 i 60 XX w. są złotymi. To właśnie na ten okres przypadają największe sukcesy Wunderteamu. Na czele Partii stoi tow. Gomułka, a po śmierci Stalina dochodzi do lekkiej odwilży politycznej. Mimo to komunizm jest wciąż silny, i na każdym polu walczy z „zachodnim imperializmem”.

I to właśnie dzięki tej walce politycznej, która miała na celu ukazać wyższość założeń Marksa nad kapitalizmem zachodu, powstała polska potęga sportowa. Ten pojedynek dał szansę wielu naszym, wspaniałym lekkoatletom na zaistnienie. Lecz należy wspomnieć również o tych, którym komunizm łamał kariery, uprzykrzał życie i zmuszał nie raz do opuszczenia ojczyzny.

Pod biało – czerwoną flagą, zamiast czerwonym sztandarem..

Każdy sukces polskiego sportowca miał wielce patriotyczny wydźwięk. Każde zwycięstwo Polaka było świadectwem, że „Jeszcze Polska nie zginęła!”. Ogromnym symbolem naszego sprzeciwu wobec sowietyzacji było to, że w odróżnieniu od NRD, ZSRR lub CSRS na dresach Polaków zamiast PRL widniał napis – Polska.

Mimo tego, że nasi reprezentanci byli w większości apolityczni bądź przeciwni ówczesnemu ustrojowi, władze PRL wykorzystywały ich triumfy do propagandy politycznej. Również podporządkowane władzy media, nieraz zachodziły za skórę sportowcom. Boleśnie przekonał się o tym Józef Schmidt – trójskoczek, złoty medalista igrzysk olimpijskich w Rzymie. W roku wyborów do Sejmu, został zapytany przez natrętną dziennikarkę na temat jego preferencji wyborczych. Pan Józef był z zamiłowania hodowcą psów a od polityki trzymał się z daleka. Odpowiedział stanowczo, że bardziej interesuje go świat zwierząt hodowlanych niż świat polityki. W ten sposób stał się wrogiem władzy ludowej.  Zaszczuty przez prasę, i otoczony bardzo nieprzyjemna atmosferą postanowił uciec do RFN, gdzie bez problemu uzyskał azyl polityczny. Do opinii publicznej trafiła informacja, że Józef Shmidt zbiegł do imperialistów, zdradzając ojczyznę. Dopiero w roku 1992 powrócił do kraju.

Równie nieprzyjemnie „komuna” obeszła się z Ewą Kołbukowską. Zawodniczka złotej sztafety 4×100 m. z Tokio oraz indywidualnie brązowa medalistka na 200m podczas tych samych igrzysk. Kariera pani Ewy rozwijała się fantastycznie. Trzykrotna rekordzistka świata na dystansie 100m oraz dwukrotnie w sztafecie. 2 złote i jeden srebrny medal podczas Mistrzostw Europy w 1966 r. w Budapeszcie. Wraz z Ireną Szewińską są najlepszymi sprinterkami na świecie. Jednak i wobec niej sowiecka machina zadziałała krzywdząco. Ewa Kołbukowska nie została dopuszczona do Pucharu Europy w Kijowie oskarżona o nadmiar męskich cech w organizmie. Oskarżenie padło ze strony NRD i ZSRR. Dla pięknej, młodej dziewczyny to był ogromny cios. Afera na miarę tej dotyczącej w 2009r. Caster Semeny’i. Jednak późniejsze badania w Polsce, wykonane przez znakomitych specjalistów, nie wykazały żadnego nadmiaru owych cech. Niestety działacze PRL poddali się naciskowi „bratnich narodów”. W konsekwencji tych wydarzeń pani Ewa zakończyła karierę sportową. Przyjaźniła się z Elżbietą Krzesińską, skaczącą w dal, zdobywczynią złotego medalu na igrzyskach w Melbourne w 1956r i srebra w Rzymie w 1960 r. Autorką autobiograficznej książki „ Zamiatając warkoczem”.

lekkoatletyka-kontra-komunizm-01-01

Jej kariera sportowa również była pełna konfliktów z działaczami sportowymi. Po tym jak uleczyła dolegliwości dzięki zastrzykom przysłanym z Francji i Niemiec, została oskarżona za stawianie w złym świetle Służby Zdrowia PRL. Była nieugięta i harda. Niejednokrotnie pokazywała swój sprzeciw wobec aparatu partyjnego, ingerującego w jej karierę. W latach 80- tych wyjeżdża wraz z mężem do USA, i tam zajmuję się pracą trenerską. Doprowadziła do srebrnego medalu Igrzysk Olimpijskich w Los Angeles (zbojkotowanych przez państwa socjalistyczne) Judy King-Brown w biegu na 100 m ppł.

W polskiej prasie ukazał się artykuł mówiący, że Elżbieta Krzesińska została służąca imperializmu amerykańskiego. Jak sama pisze w swojej książce „ Jasne że skakałam dla siebie nie dla PRL. Skakałam dla siebie i dla wszystkich Polaków”.

Żeby wymienić wszystkich naszych sportowców, którzy w ten sposób byli potraktowani przez Władzę Ludową, materiału starczyłoby na kilka pokaźnych tomów. A opisanie wszystkich historii zajęłoby na pewno kilka miesięcy. „Kontuzje na paszport” Władysława Komara, afera pantoflowa Jacka Wszoły czy słynny, historyczny, ukazujący nasz stosunek do Związku Radzieckiego gest Kozakiewicza. Dlatego też należy pamiętać o zmaganiach na arenach sportowych, jak i o zmaganiach z ówczesną rzeczywistością polskich sportowców.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Królowa Sportu - wzloty i upadki
Następny wpis
Odnowa biologiczna po Polsku

Powiązane artykuły

Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu