fbpx
Zapowiedzi imprez

Jak postępować dzień przed startem w zawodach?

Przede wszystkim - nie panikuj! Co ma być, to będzie i uwierz mi, nic tego nie zmieni, choć nie wiem jak mocno będziesz się denerwować. Dlatego weź na wstrzymanie, rozluźnij się, nie wykonuj dzikich ruchów i nie próbuj przypadkiem nadrobić treningu, który gdzieś tam kiedyś przypadkiem wypadł z planu.
jak postepowac dzien przed startem w zawodach 02

Przede wszystkim – nie panikuj! Co ma być, to będzie i uwierz mi, nic tego nie zmieni, choć nie wiem jak mocno będziesz się denerwować. Dlatego weź na wstrzymanie, rozluźnij się, nie wykonuj dzikich ruchów i nie próbuj przypadkiem nadrobić treningu, który gdzieś tam kiedyś przypadkiem wypadł z planu.

Niniejszy artykuł dedykowany jest osobom, które jutro wystartują w 4F Półmaratonie Praskim oraz 4F Praskiej Piątce, przyda się jednak również innym, przed którymi debiut w innych zawodach.

Praskie biegi odbywają się o nietypowej jak na standardy biegowe w Polsce godzinie, bo o 19:30 (4F Praska Piątka) oraz 20:30 (4F Półmaraton Praski). Trzeba zatem podejść do nich ciut inaczej niż do standardowych biegów, które z reguły mają swój początek w okolicach godziny 10:00.

jak-postepowac-dzien-przed-startem-w-zawodach-01

Zacznij przygotowania już w piątek

Wiadomo. Od rana praca, rodzina, obowiązki. Z tego nie zrezygnujesz. Warto jednak rozważyć, aby w ten natłok zdarzeń zmieścić odebranie pakietu startowego – o ile mieszkasz blisko Warszawy – ten możesz odebrać od godziny 12:00 – 20:00 (Biuro zawodów 4F Półmaratonu Praskiego oraz 4F Piątki Praskiej: Soho Factory, ul.Mińska 25, Warszawa) lub w sobotę od samego rana do 17:00 – w tym samym miejscu.

Oszczędzaj nogi

Ja wiem, że atrakcje przygotowane przez organizatorów kuszą. Ja wiem, że targi, gdzie mnogość ubrań i butów, których nigdy nie widzieliśmy na oczy, nęcą. Zwłaszcza, że partnerem technicznym biegu jest polska marka odzieżowa 4F, której stoisko również będzie można zobaczyć. Jednak jeśli nastawiasz się na osiągnięcie dobrego wyniku, bez względu na wybrany dystans – daruj sobie całodzienną tułaczkę. Możesz zrobić krótki rozruch w piątek po pracy, niech to jednak nie będzie pełnodystansowy trening, a jedynie faktycznie rozruch – 3-5 kilometrów zakończonych 4-6 rytmami po 100 metrów na 200 metrowej przerwie w truchcie. W sobotę natomiast co najwyżej odbiór pakietu, krótki spacer po targach, okolicy startu i kumulacja energii.

Dobrze dobierz jedzenie

W piątek zrezygnuj już z wszystkich potraw, które mają zbyt wiele błonnika. Nie potrzebujesz rewolucji tuż przed startem lub w jego trakcie. Koniecznie dużo pij, najlepiej wody – niegazowanej. Ta zdecydowanie lepiej nawadnia organizm aniżeli jej odmiana z gazem. Unikaj alkoholu, nawet tego słabego w postaci piwa. Jako facet zdaję sobie sprawę, że jedno małe nikomu nie zaszkodziło, ale mimo wszystko piwo to też alkohol, też odwadnia. Na wieczorną przekąskę w piątek wybierz precelki lub słone paluszki – dostarczysz dobrego paliwa, a sód przytrzyma wodę w organizmie. Idź wcześnie spać i porządnie się wyśpij. Rano wstań, zjedz śniadanie, które najlepiej ci służy w dniu zawodów – podpowiem ci, że ja zawsze jem jajecznicę i ewentualnie jakieś grzanki z miodem/dżemem. Jako, że start jest o 19:30 lub 20:30 – nie czekaj z obiadem do ostatniej chwili, zjedz go najpóźniej na 4-5 godzin przed startem. Niech to będzie makaron pełnoziarnisty lub ryż pełnoziarnisty ze szpinakiem. Lekkostrawnie, a pożywnie. Na bank zrezygnuj tego dnia z mięsa. Ono zalega w twoich wnętrznościach zdecydowanie dłużej niż jeden dzień. Niech żołądek nie musi dodatkowo trawić w trakcie wysiłku, bo odbije się to na wyniku na mecie. Na dwie godziny przed startem zjedz banana, wypij napój węglowodanowy. Jednak nie jedz nic, co obciąży układ trawienia. Do biegu masz przystąpić lekko głodnym, ale nie spragnionym. Dlatego ciągle coś popijaj. Co chwilę niewielkimi łyczkami sącz wodę i tak do samego startu. Nie doprowadź jednak do napełnienia żołądka zbyt dużą ilością wody, bo będziesz czuł charakterystyczne chlupanie w czasie biegu. Kontroluj ten stan.

Przed biegiem wykonaj naprawdę solidną rozgrzewkę: 2-4 kilometry truchtu, odrobinę ćwiczeń rozciągających, pamiętając o zasadzie rozciągamy od góry ku dołowi – nogi na samym końcu. Najlepiej, aby były to ćwiczenia dynamiczne i pobudzające. Po chwili odpoczynku wykonaj 4-6 krótkich 100 metrowych przebieżek na 100 metrowej przerwie. Po rozgrzewce masz być lekko zdyszany i zapowietrzony. Spokojnie jednak, rozgrzewkę skończ na 15 minut przed startem. Organizm dojdzie do siebie, a zapobiegnie to tzw. “zatkaniu” na pierwszych kilometrach biegu.

Ważne, w piątek:
  • nie rób niczego, czego wcześniej nie robiłeś, spędź spokojny wieczór, starając się kumulować energię,
  • nie testuj potraw, których wcześniej nie jadłeś, daruj sobie wszystko co mięsne, ciężkostrawne i nieznane,
  • nie rozciągaj się – na to jest już za późno, a mięśnie mogą stracić tak potrzebny tonus,
  • nie używaj wałka do rolowania, nie rób nic, co nadmiernie rozluźni mięśnie,
  • nie wpadnij na pomysł pójścia do sauny lub na basen.

Przed tobą już tylko Piątka lub Półmaraton. Jeśli niełatwe lato przetrenowałeś w miarę uczciwie, nie bój się o wynik na mecie. Bez względu na wszystko ciesz się atmosferą biegu, wszystkim, co cały sztab niewidocznych w dniu biegu ludzi przygotował dla nas – biegaczy. Zakończ wakacje z przytupem! Trzymamy kciuki!

Aha…

Zarówno na 4F Półmaraton Praski jak i na 4F Praską Piątkę można się jeszcze zapisać. Piszesz się na świetną zabawę?

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Test Suunto 9 Baro - test multisportowego zegarka
Następny wpis
Zgarnij 15% zniżki na II Królewski Festiwal Biegowy Warszawa – Wilanów
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu