fbpx
Zapowiedzi imprez

W sobotę Nocny 4F Półmaraton Praski – tysiące biegaczy na ulicach prawobrzeżnej Warszawy

W sobotę 31 sierpnia blisko 9 tysięcy biegaczy stanie na starcie 6. Nocnego 4F Półmaratonu Praskiego, a około 3500 na trasie towarzyszącej mu 4F Piątki Praskiej. Zapowiada się pełen energii letni wieczór. To na Pradze będzie bić w sobotę serce aktywnej Warszawy.
w sobote nocny 4f polmaraton praski tysiace biegaczy na ulicach prawobrzeznej warszawy 01

W sobotę 31 sierpnia blisko 9 tysięcy biegaczy stanie na starcie 6. Nocnego 4F Półmaratonu Praskiego, a około 3500 na trasie towarzyszącej mu 4F Piątki Praskiej. Zapowiada się pełen energii letni wieczór. To na Pradze będzie bić w sobotę serce aktywnej Warszawy.

Szósta edycja półmaratonu rozgrywanego na prawym brzegu Wisły rozpocznie się o godz. 20:30, ze startem i metą na błoniach PGE Narodowego. Trasa 6. Nocnego 4F Półmaratonu Praskiego prowadzić będzie przez al. Zieleniecką, dalej al. Waszyngtona, po czym fala biegaczy zaleje Saską Kępe, następnie z szerokich ulic Gocławia, zawodnicy w rytm muzyki i głośnego dopingu przebiegną jej ostatni odcinek – Wał Miedzeszyński, by w geście triumfu przekroczyć metę pod stadionem.

Trasa jest szybka, płaska i atestowana, sprzyja więc biciu rekordów życiowych, a cel na rekord imprezy obrał sobie rekordzista Polski w maratonie Henryk Szost, który jest także jednym z faworytów. Szost zamierza pobić dotychczasowy rekord Półmaratonu Praskiego – 1:03:32, należący do Marcina Chabowskiego. Półmaraton w stolicy ma być dla niego ostatecznym testem przed Wojskowymi Igrzyskami Sportowymi, które odbędą się w Wuhan w październiku.

Szost ma jednak silną konkurencję, bo tegoroczna obsada Nocnego 4F Półmaratonu Praskiego zapowiada się bardzo ciekawie. Na trasie praskiej imprezy walczyć chce czołówka polskich długodystansowców: wicemistrz Polski w maratonie Mariusz Giżyński, Kamil Jastrzębski – młody i ambitny biegacz, triumfator zeszłorocznej edycji biegu oraz były mistrz Polski w maratonie – Błażej Brzeziński i jego żona Aleksandra Brzezińska – aktualna mistrzyni kraju na królewskim dystansie, a także Anna Łapińska – zwyciężczyni praskiego biegu z ubiegłego roku.

Swój udział w półmaratonie zapowiedzieli także trzykrotny mistrz świata w chodzie na 50 km – Robert Korzeniowski, Andrzej Radzikowski – pierwszy Polak, który zwyciężył w Spartathlonie, jednym z najtrudniejszych ultramaratonów na świecie oraz Patrycja Berezowska – tegoroczna triumfatorka morderczego ultramaratonu w Dolinie Śmierci, a z numerem startowym 1916 na koszulce wybiegnie były bokser, medalista olimpijski, wieloletni zawodnik i trener w Legii Warszawa – Krzysztof Kosedowski.

w sobote nocny 4f polmaraton praski tysiace biegaczy na ulicach prawobrzeznej warszawy 02

Podczas tegorocznej edycji 4F Półmaratonu Praskiego biegaczom towarzyszyła będzie i muzyka, i taniec. Jeszcze przed startem, na scenie w miasteczku biegowym wystąpią tancerze ze szkoły tańca Swing Avenue Dance School. A na trasie 4F Półmaratonu Praskiego będzie bardzo rytmicznie, a to wszystko za sprawą punktów z DJ’ami, zespołom muzycznym i bębniarzom, a także licznie zgromadzonej publiczności, która swoim dopingiem dodawać będzie energii wszystkim startującym. Specjalna strefa kibica marki Red Bull powstanie na Wybrzeżu Szczecińskim, przy moście Poniatowskiego, a podobne punkty szykują inni partnerzy biegu. Na mecie finiszerów przywitają muzyczne przeboje serwowane we współpracy z Radiem ZET.

Kolejny raz Nocnemu 4F Półmaratonowi Praskiemu towarzyszyć będzie 4F Piątka Praska, czyli bieg na 5 km. 3500 osób chcących zmierzyć się z krótszym dystansem z błoni PGE Narodowego wystartuje o godz. 19:30, czyli godzinę przed półmaratończykami. Trasa biegu ponownie będzie wiodła klimatycznymi fragmentami Pragi Północ, a meta zlokalizowana będzie vis a vis mety półmaratonu, w centrum miasteczka biegowego.

Faworytami 4F Piątki Praskiej są Ewa Jagielska – triumfatorka ubiegłorocznej edycji biegu i była wielokrotna medalistka mistrzostw Polski na stadionie oraz w biegach ulicznych, Anna Szyszka – dwukrotna srebrna medalistka mistrzostw Polski w biegach długodystansowych oraz Izabela Parszczyńska, która zajęła 3. miejsce rok temu, a także Łukasz Parszczyński – zwycięzca biegu na 5 km sprzed dwóch lat.

w sobote nocny 4f polmaraton praski tysiace biegaczy na ulicach prawobrzeznej warszawy 03 1

Na mecie 4F Półmaratonu Praskiego oraz towarzyszącej mu 4F Piątki Praskiej na finiszerów czekać będą wyjątkowe medale, wykonane specjalnie z myślą o nocnym biegu. Klasycznie okrągłe, z oryginalnym ażurowaniem i emaliowanym środkiem. Będzie na nich miejsce na wygrawerowanie wyniku, imienia, bądź specjalnej dedykacji, co będzie można zrobić specjalnej strefie GrawerZone, utworzonej w miasteczku biegowym przez firmę GrawerBus. Zlokalizowanych będzie w niej aż 8 maszyn grawerujących, tworząc pierwszą tak dużą strefę grawerowania w historii polskich biegów. Z kolei rewers medalu z zaznaczoną trasą pokryty został świecącą w nocy farbą fluorescencyjną.

Nocny 4F Półmaraton Praski to jeden z największych biegów na dystansie 21,097 km w Polsce. I trudno się temu dziwić, bo wyjątkowy nocny charakter imprezy elektryzuje tysiące biegaczy. W ubiegłorocznej edycji udział wzięło 6714 osób, a kolejnych 2528 osiągnęło metę 4F Piątki Praskiej. Czy w tym roku wynik ten zostanie pobity? Wszystko wskazuje na to, że tak – do tej pory zarejestrowało się już 8000 uczestników. Chętnych do sprawdzenia swoich sił w praskich imprezach nie brakuje, a rejestracja trwa – wciąż jeszcze można zapisywać się do udziału, aby wakacje zakończyć na wielkiej biegowej imprezie.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Warszawski Wilanów – wrześniowa stolica biegów
Następny wpis
37. PKO Wrocław Maraton – zostało ostatnie 10% miejsc!
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu