Nie mamy wątpliwości – trening na łonie natury to doskonała alternatywa dla treningu na siłowni i sposób na pełną regenerację. Zielony kolor pozwala odpocząć oczom, a różnorodne ukształtowanie terenu stawia kolejne wyzwania, jednocześnie pozwalając systematycznie poprawiać technikę i ekonomię biegu. Niewątpliwą zaletą tej formy aktywności są świeże powietrze, a w upalne dni – odpowiednia ilość cienia i przyjemny chłód.
Bezpieczny i komfortowy trening w lesie. O czym musisz pamiętać, zanim pobiegniesz?
Pomimo tego, że trening w lesie niesie za sobą potencjalne zagrożenia, liczba zwolenników tej formy aktywności stale rośnie. Jak przygotować się do biegu, żeby zapewnić sobie komfort i bezpieczeństwo?
1. Zadbaj o wygodne ubrania sportowe
Wygodne ubrania sportowe, to absolutna konieczność. Bez względu na porę roku, dobrym pomysłem okażą się długie legginsy (albo spodnie dresowe) i wyższe skarpetki, najlepiej zakrywające kostkę. Taki duet skutecznie zabezpieczy łydki przed ewentualnymi zadrapaniami. Zwróć również uwagę na rodzaj materiałów, z jakich zostały uszyte ubrania, w których trenujesz. Staraj się unikać bawełnianych koszulek – chociaż łatwo chłoną wilgoć, przez długi czas pozostają wilgotne.
2. Sięgnij po skuteczny antyperspirant
Pomimo tego, że w lesie, również latem panuje przyjemny chłód, warto sięgnąć po skuteczny dezodorant. Odpowiedni kosmetyk zredukuje nieprzyjemny zapach, pozwalając Ci zachować suchość i świeżość, bez względu na długość i intensywność treningu.
3. Wybierz odpowiednie buty
Liczne przeszkody, podbiegi, zbiegi i… miękkie ścieżki wymagają odpowiednio dopasowanego obuwia. Jeśli chcesz czerpać maksymalne korzyści z treningu na łonie natury, sięgnij po model o nieco cieńszej podeszwie. Mniej pianki amortyzującej to więcej bodźców dla stóp!
4. Zabierz ze sobą dobrze wyposażony plecak
Trening w lesie wymaga nie tylko przygotowania kondycyjnego. Równie ważny jest dobrze wyposażony plecak. Poza miastem niezbędne okażą się odpowiednia ilość wody, uproszczona apteczka pierwszej pomocy, naładowany telefon i dodatkowe okrycie wierzchnie.
5. Zabezpiecz się przed komarami
Ci, którzy latem trenują do południa, najczęściej muszą mierzyć się z upałami, na trenujących wieczorami czekają komary. Chociaż niewielkie, mogą być naprawdę uciążliwe – zwłaszcza że zdaniem niektórych, szczególnie lgną do spoconego ciała. Wybierając się na trening za miastem (lub w parku!), warto sięgnąć po spray na komary.
6. Zaplanuj trasę i uprzedź bliskich, gdzie będziesz
Chociaż niewielu biegaczy o tym pamięta, wybierając się na trening do lasu, warto o tym fakcie poinformować bliskich. Dlaczego? Powodów (wbrew pozorom) jest wiele – możliwy uraz, załamanie pogody albo dzikie zwierzęta to tylko część ewentualnych zagrożeń. Na szczęście powodów, dla których warto biegać w lesie, jest znacznie więcej!