fbpx
Pozostałe

Czy warto biegać w grupie?

Rozrastają się jak grzyby po deszczu. Jest ich coraz więcej i są ogólnodostępne. Można w nich znaleźć zarówno zawodowych sportowców jak i amatorów. O czym mowa? - o grupach biegowych oczywiście!...
czy wato biegac w grupie 01 01

Rozrastają się jak grzyby po deszczu. Jest ich coraz więcej i są ogólnodostępne. Można w nich znaleźć zarówno zawodowych sportowców jak i amatorów. O czym mowa? – o grupach biegowych oczywiście!  Wraz z popularyzacją biegania, swoją pasją dzieli się coraz więcej osób. Biegacze łączą się w pary i małe grupy przede wszystkim po to, by wspólnie trenować. Grupy biegowe mają swoich zwolenników, ale i przeciwników. Ci drudzy sądzą, że zbiorowe bieganie to tylko zabawa i nie ma nic wspólnego z ciężkim treningiem. Twierdzą, że tylko samotność może wypracować charakter, bo przecież w trakcie zawodów jesteśmy zdani tylko na siebie. Mimo wszystko grup biegowych jest coraz więcej. W każdym mieście znaleźć można oficjalne stowarzyszenia, firmowe drużyny, a także mniej formalne zrzeszenia biegaczy. Mają swoje strony internetowe, fora i profile społecznościowe. Coraz bardziej popularne są także organizacje skierowane do wąskiej grupy biegaczy, np. tylko dla kobiet, mam z dziećmi lub osób niepełnosprawnych. Wszystko ma swój cel – biegać z równymi sobie i czuć dużą przynależność do innych biegaczy.

Jednak nie każdy lubi bieganie w grupie i jest to jak najbardziej naturalne. Zwolennicy samotnego biegania tłumaczą, że jest to czas tylko dla nich, przeznaczony do rozmyśleń i umysłowego odpoczynku. Bardzo często czas treningu jest jedynym momentem, w którym można na chwilę się wyciszyć i “wyłączyć”. Samotne bieganie jest niewątpliwie bardzo odprężające. Niektórzy wolą także rozdzielić sferę towarzyską od sfery treningowej i całą swoją uwagę skupić na wysiłku fizycznym. Nie sposób sprzeczać się z tymi argumentami, gdyż wszystko zależy od temperamentu i potrzeb każdego biegacza. Grupy biegowe mają natomiast wiele zalet, o których nie można zapominać. Oto podstawowe korzyści, jakie możemy odnieść, dołączając się do grupy pasjonatów biegania:

  • Rywalizacja – najbardziej widoczna jest u płci męskiej. Mężczyźni z natury bardzo lubią rywalizować, a jeśli chodzi o życiówki, to mogą wręcz wykrzesać z siebie nadzwyczajne siły na treningu. Wszystko po to, by przegonić kolegę. Dzięki rywalizacji możemy znacznie podnieść swoją wydajność na treningach i tym samym poprawić życiówki.
  • Bezpieczeństwo – cenią je zwłaszcza kobiety, które chcą biegać po lesie i bezludnych zakątkach. Lepiej na taką biegową wycieczkę wybrać się w towarzystwie innych, niż samotnie. Również nocni biegacze często wybierają trening grupowy. Razem jest po prostu bezpieczniej.
  • Zabawa – wspólny trening to świetna okazja do nadrobienia zaległości towarzyskich. Jakże przyjemnie jest biegać i plotkować, albo po zakończeniu treningu wspólnie pójść na odżywczy koktajl. Biegacze mają duży problem z podtrzymaniem więzi towarzystkich, gdyż każdą wolną chwilę mają wypełnioną treningami. Wspólne bieganie jest więc świetnym sposobem, by pogodzić te dwie sfery.
  • Motywacja – o wiele łatwiej jest wyjść na trening, jeśli mamy świadomość, że czeka na nas grupa znajomych. Trudniej też o wymówki. Nawet jeśli pada i mocno wieje, to na pewno ktoś się zjawi na treningu. A skoro on mógł, to dlaczego ty rezygnujesz? To działa jak motywacyjny kop!
  • Wiedza nikt nas lepiej nie zrozumie niż kolega/koleżanka z grupy biegowej. Możemy poradzić się, ponarzekać na kontuzję, dowiedzieć się o nowych zawodach lub po prostu omówić najnowszy model butów do biegania. Jednym zdaniem – im więcej głów od biegania, tym większa dawka wiedzy.

czy-wato-biegac-w-grupie-01-02

Dla kogo są grupy biegowe?

Grupy biegowe są dla każdego, kto pragnie biegać w większym gronie i lubi towarzystko innych biegaczy. Nie każdy się jednak nadaje do takiej formy treningu. Niektórym przeszkadza towarzystwo innych i przynależność do grupy może tylko pogarszać wyniki biegowe. Ogólnie przyjmuje się, że grupy biegowe są idealne dla osób o określonym temperamencie i cechach charakteru. Jeśli zastanawiasz się, czy bieganie w grupie jest odpowiednie dla ciebie, odpowiedz sobie na kilka pytań:

  • Czy lubisz biegać w towarzystwie innych osób?
  • Czy lubisz rozmawiać w trakcie biegu?
  • Czy masz problemy z motywacją do treningów?
  • Czy boisz się biegać samotnie?
  • Czy brakuje ci przyjaciół i chętnie poznasz kogoś nowego?
  • Czy szukasz porad i chcesz z kimś porozmawiać o pasji biegania?

Jeśli na większość pytań odpowiedź jest twierdząca, to zapisanie się do grupy biegowej może być idealnym rozwiązaniem na problemy i wątpliwości. Najczęściej ludzie decydują się na wspólne bieganie, ponieważ brakuje im samodyscypliny i motywacji, by wyjść na trening. U kobiet znaczącym czynnikiem jest także bezpieczeństwo. Nie każdy czuje się swobodnie biegając samotnie po lesie, a towarzystwo innych biegaczy od razu rozwiązuje ten problem.

Jak wybrać idealną grupę biegową?

Członkowie swoich grup są zazwyczaj bardzo otwarci w przyjmowaniu nowych osób. W końcu taki jest cel – wspólne trenowanie. Nie należy się więc obawiać, że będziemy niemile widziani. Biegacze to naprawdę bardzo pozytywni i otwarci ludzie. Każdy jest chętny do poznawania nowych osób, szczególnie jeśli ma wspólną pasję, czyli bieganie. Warto rozejrzeć się po okolicy, czy ktoś biega w większym gronie i po prostu zapytać, czy można dołączyć. Często są to nieformalne spotkania osób, które w tym samym czasie trenują. Większe grupy i oficjalne stowarzyszenia mają zazwyczaj swoje strony internetowe, bądź profile na portalach społecznościowych. Opisują tam dokładnie termin i miejsce spotkania. Można się także dopytać o rodzaj i intensywność treningu. Niektóre grupy wymagają opłacania składek członkowskich – warto również o to zapytać.

Jeśli chcemy trenować w bardziej kameralnym gronie, można poszukać grup, które do swojego grona przyjmują ściśle określone osoby, np. kobiety, thriatlonistów, pracowników konkretnej firmy, członków danych organizacji. Warto również podpytać innych biegaczy, np. na zawodach, czy znają jakieś grupy biegowe. Informacje wśród sportowców często roznoszą się pocztą pantoflową.

Jeśli mimo wszystkich starań i prób nie udało nam się znaleźć żadnej grupy, do której moglibyśmy się dołączyć, nie ma co się poddawać – to dobry impuls do stworzenia własnej drużyny biegania! Nie musi to być profesjonalne stowarzyszenie ze stroną internetową. Wystarczy systematyczne umawianie się na spotkania. Warto popytać znajomych czy nie zechcieliby wspólnie trenować. Można obrać nawet wspólny cel, np. przygotowanie się do półmaratonu bądź najbliższego biegu w mieście. Na pewno znajdą się chętni.

Bieganie w grupie ma zarówno wady, jak i zalety. Nie każdy odnajdzie się w tym rodzaju treningu. Niektórzy natomiast nie wyobrażają sobie sportu bez towarzystwa, a bieganie traktują jako wspólny relaks. Każdy musi sam określić, co jest dla niego lepsze i bardziej efektywne. Nie trzeba również rezygnować z jednej opcji. Korzystne jest także umawianie się na wspólne treningi raz w tygodniu, np. na długie wybieganie, a w pozostałe dni dominuje samotne bieganie. Pasja czyni nas wolnym, daje nam dużo swobody, więc wybierajmy tak, by czerpać z biegania jak najwięcej przyjemności, w końcu to jest najważniejsze!

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Biegaczu, zadbaj o swoje stopy
Następny wpis
Zapraszamy na XVIII Wielki Rodzinny Piknik Radia Kolor !

Powiązane artykuły

Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu