fbpx
Wywiady

Wywiad z Pawłem Skowrońskim, biegającym medalistą Mistrzostw świata w… kajakarstwie

Paweł Skowroński jest wielokrotnym medalistą mistrzostw Świata i Europy w kajakarstwie. Spytacie, jaki związek ma bieganie z kajakarstwem? Otóż ma i to całkiem spory...
wywiad z pawlem skowronskim biegajacym medalista mistrzostw swiata w kajakarstwie

Paweł Skowroński jest wielokrotnym medalistą mistrzostw Świata i Europy w kajakarstwie. Spytacie, jaki związek ma bieganie z kajakarstwem? Otóż ma i to całkiem spory… Bieganie dla kajakarza jest nieodłącznym elementem treningu. W okresie przygotowawczym przeciętny kajakarz pokonuje kilkaset kilometrów biegając. Pawła Skowrońskiego możecie bardzo często spotkać na różnego rodzaju imprezach biegowych. Przy okazji postanowiliśmy porozmawiać z Pawłem o sytuacji w rodzimym związku kajakowym. Wielu polskich lekkoatletów narzeka na sytuację w PZLA. Czy w PZKaj jest lepiej? Niekoniecznie…

Królowa Sportu Lekkoatletyka wg mojej opinii nie jest w dobrej kondycji. Dla mediów nie jest to sport, o którym warto mówić, wzmianki w wiadomościach sportowych, gazetach i znanych portalach są lakoniczne i pojawiają się zazwyczaj przy okazji imprez mistrzowskich. Jak ocenisz kondycję sportów wodnych pod względem medialności i zainteresowania kibiców? Idąc dalej tym tropem, jak ocenisz działania Polskiego Związku Kajakowego – instytucja przyjazna sportowcom, czy działania PZKaj pozostawiają wiele do życzenia?

Myślę, że o lekkiej mówi się dużo w porównaniu chociażby do kajakarstwa. Niestety ludzie mylą Kajakarstwo z wioślarstwem.  Z indywidualnych konkurencji, to właśnie lekka jest wszędzie – nie ma porównania do kajaków. Sytuacja medialności i promocji kajakarstwa, jest dużo gorsza niż w lekkoatletyce. Smutną prawdą jest fakt, że kajakarzy nikt nie zna – bez obrazy, ale mówię statystycznie. Jeśli poza Białymstokiem pokazałbym komuś swoje, bądź innego zawodnika sukcesami zdjęcie, to sądzę, że nikt by nie powiedział kto to jest. Jeśli pokażecie komukolwiek zdjęcie Lewandowskiego, Majewskiego czy Włodarczyk, szansa na rozpoznanie jest bardzo duża. Kajakarstwo trenuje bardzo mało osób w Polsce, więc dopóki się to nie zmieni, kajakarstwo pozostanie w niszy.

Jak wygląda trening uzupełniający w kajakarstwie?

Jeśli chodzi o układ treningu, a nie o środki treningowe, to biegi długodystansowe, różne rodzaje  siłowni, nartorolki, basen pływacki – ogólnie prawie wszystko w zakresie sportów wytrzymałościowych.

wywiad z pawlem skowronskim biegajacym medalista mistrzostw swiata w kajakarstwie2

Przed nami IO w Londynie. Jak Pan oceniasz swoje szanse na występ na sportowej imprezie czterolecia? Gdzie planujesz wypełnić minimum?

Kwalifikację mieliśmy na ostatnich Mistrzostwach Świata. Grupa kanadyjkarzy wywalczyła tylko jedno miejsce w jednej konkurencji C-1 200m. Kwalifikacje w kajakarstwie wyglądają tak, że miejsce zdobywa się dla kraju, a nie na nazwisko i tak naprawdę nie wiadomo, kto pojedzie… Trener ma głos decydujący. Ostatnie lata pływałem w konkurencji C-2 1000, niestety w zeszłym sezonie nie zostałem dopuszczony do startu. Pojechała osada, z którą na dwóch pucharach świata wygraliśmy w bezpośrednich starciach.

Gdzie planujesz najbliższy start?

Obecnie szykuję się do pierwszych startów, które będą w kwietniu. Będę walczył o wygranie konkurencji C-1 200m w Polsce co, „mam nadzieje” da mi szansę walki o IO.

W jaki sposób Ministerstwo Sportu, czy też PZKaj wspiera medalistów ME i MŚ?

Finansowane obozów, sprzęt sportowy i stypendium za odpowiednie miejsca, dodatkowo za medale ME i MŚ jednorazowa nagroda uzależniona od osady, medalu i konkurencji. Są to śmieszne sumy w porównaniu do innych sportów. Dla przykładu za brązowy medal MŚ w konkurencji zaliczanej do programu IO wynosi ok. 9 tysięcy. Za medal tego samego koloru na imprezie tej samej rangi w konkurencji nieolimpijskiej już 2-4 tysiące…

Czy w przypadku kontuzji możesz ze spokojem patrzeć w przyszłość i spodziewać się pomocy ze strony związku?

Myślę, że nie do końca… nigdy nie byłem w takiej sytuacji, ale za przykład podam Marka Twardowskiego (chorąży polskiej ekipy na IO w Pekinie, multimedalista MŚ w kajakarstwie – przyp.red). Z tego co opowiadał w wywiadach, związek niekoniecznie mu pomógł, jedynie lekarze z miasta i województwa. Marek patrzył w przyszłość i wierzył, jak widać wrócił z bardzo dobrym skutkiem…

wywiad z pawlem skowronskim biegajacym medalista mistrzostw swiata w kajakarstwie3

Czy w w swoim treningu bazujesz na tętnie? Czy korzystacie z pomiaru kwasu mlekowego?

Tak. Co dwa miesiące mam badania progu mleczanowego i na ich podstawie wykonuję treningi.

Ile kosztują Cię przygotowania do imprezy mistrzowskiej? Mówimy tutaj o cyklu rocznym.

Do końca nie wiem. Swego czasu przebywałem około 300 dni na obozach rocznie. Przeciętnie doba kosztuje 130 zł, do tego należy doliczyć bilety lotnicze, bo cztery zgrupowania w roku są zagranicą, myślę, że całkowity koszt przygotowania jednego zawodnika ze ścisłej kadry to wydatek z rzędu pół miliona złotych. Aktualnie szykuje się bez obozów reprezentacyjnych, ze wsparciem od miasta  (o wiele mniejszym). Mimo wszystko mam nadzieję, że uda mi się poczynić progres wynikowy.

Czy kajakarstwo to drogi sport? Załóżmy, że chciałbym zacząć trenować tę dyscyplinę sportu, z jakimi kosztami muszę się liczyć na początku swojej przygody z tym sportem wodnym? (mam na myśli sprzęt wysokiej klasy).

Kanadyjka najlepszej klasy kosztuje ok. 13 tysięcy złotych, wiosło ok. 2 tysięcy. Najwięcej kosztują obozy.

wywiad z pawlem skowronskim biegajacym medalista mistrzostw swiata w kajakarstwie4

Jak to się mówi, każdy ma swój Everest. Każdy o czymś marzy, dla jednych to będzie ustanowienie nowej życiówki, a dla innych udział w jakichś szczególnych zawodach. Co rozpala Twoją wyobraźnie i sprawia, że znajdujesz zapał i motywację do kolejnych treningów?

Powiem szczerze, że w ostatnim czasie brakowało mi mobilizacji do treningu, ze względu na sytuację, jaka panuje w polskim związku kajakowym. Przed IO w Pekinie na ostatnim obozie, wygraliśmy ostateczny sprawdzian i byliśmy najlepszą osadą w Polsce, ale niestety nie pojechałem na IO, brzydko mówiąc przez układy. Następnie przez 3 lata było w porządku, zdobywało się medale ME i MŚ, ale przychodzi rok Igrzysk Olimpijskich, i niestety, ale tworzy się własna stajnia. Walczę mimo wszystko, w każdym razie jedno jest pewne – będzie ciekawie!

Czym jest dla Ciebie kajakarstwo? To z pozoru banalne pytanie, lecz każdy sportowiec inaczej podchodzi do swojego „zawodu”. Jedni robią to z pasji, inni traktują to jak pracę, nie widząc w tym nic głębszego. Jak jest z Tobą?

Obecnie kajakarstwo  jest dla mnie wielką pasją. Trenuję dla siebie, w ostatnim roku ożeniłem się, obecnie moja żona jest w ciąży, dlatego myśl o wyjazdach nie jest dla mnie łatwa. Sądzę, że na wyjazdach nie było by mobilizacji i chęci do treningu nie widząc najbliższych, dlatego ten rok jest dla mnie troszkę inny. Na pewno będzie ciekawy, trenuję zapałem, dla najbliższych…

wywiad z pawlem skowronskim biegajacym medalista mistrzostw swiata w kajakarstwie5

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Czy warto przejmować się tym, że kofeina wypłukuje magnez z organizmu? - Poradnia Biegacza
Następny wpis
Ból pod kolanem po bieganiu - Poradnia Biegacza
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Krok 1/5 - BIEGACZ
      Opowiedz jakie masz cele a powiemy Ci jak długo pożyjesz...

      Chcesz wiedzieć, jak Twoje bieganie wpływa na długość Twojego życia? Odpowiedz na kilka pytań, a odkryjesz, ile lat możesz zyskać dzięki swoim nawykom biegowym! Rozpocznij quiz teraz!

      Krok 1/5 - BIEGACZ

      Jak długo biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Jak często biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Bieganie jest najprostszym sposobem na ruch

      Pamiętaj jednak, że jak większość sportów bieganie bez odpowiedniego planu i przygotowania może prowadzić do znięchęcenia i kontuzji.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu