Ból pod kolanem po bieganiu – Poradnia Biegacza

Partnerzy medyczni TreningBiegacza.pl

Specjalista ds. kontuzji Krzysztof Adamowicz, odpowiada na pytanie Pawła.

Dwa lata temu miałem operowane kolano rekonstrukcja wiązadła przedniego. Po mocniejszym treningu pojawia się ból w czasie prostowania kolana po 2-3 dniach wraca do normy. Ból pojawia się poniżej kolana pod rzepką. Co mogę zrobić aby wzmocnić to kolano?

Ciało Hoffa – więzadło właściwe rzepki

Podczas biegania może dochodzić do przeciążania kolana. Wiadomo, że pewne struktury będą dawały określone problemy z ich charakterystyką. Ból po bieganiu pod kolanem, który trwa przez kilka dni i później sam mija, pasuje do stanu zapalnego ciała Hoffa. Jest to miękka, tłuszczowa struktura, która znajduje się w przednim przedziale kolana i chroni je przed urazami mechanicznymi z przodu. Podrażnione może obrzęknąć przez co oczywiście zwiększy swój rozmiar i poprzez to będzie mocniej naciskane przez więzadło właściwe rzepki (które jest zakończeniem mięśnia czworogłowego uda) i dodatkowo drażnione przez rzepkę.

Ważniejsze jest raczej dlaczego tak się dzieje, że po bieganiu puchnie Ci ciało Hoffa. Może masz jakiś mały deficyt wyprostu albo nie odbudowałeś do końca masy mięśniowej i masz braki w propriocepcji? Jeśli tak to powinieneś zgłosić się do fizjoterapeuty by zbadał Twoje kolano i ustalił dla Ciebie co musisz ćwiczyć na siłowni, tak aby odzyskać pełną funkcję kolana.

Jeśli nie prostuje Ci się do końca kolano, musisz więcej uwagi przywiązać do rozciągnięcia tylnej grupy uda i podudzia. Nie należy tutaj pomijać pasma biodrowo-piszczelowego, które zawsze wraz z pośladkiem będzie powodowało zwiększanie przyparcia bocznego rzepki. Ćwiczenia na masę uda nie zdadzą egzaminu jeśli wcześniej nie pozbędziesz się deficytu wyprostu. Poza tym, jeśli nie odzyskałeś przeprostu to podczas biegania będziesz drażnił ciało Hoffa, skąd możesz mieć ból umiejscowiony pod rzepką.

Proponuję abyś wstrzymał się z bieganiem dopóki nie sprawdzisz dlaczego ten ból wciąż Ci wraca, bo wiadomo, że problem już zrobił się przewlekły. Każdy chroniczny problem leczy się dłużej, więc jeśli nie przestaniesz biegać spowodujesz, że ten stan będzie się wciąż podtrzymywał. Profilaktycznie stosuj zimne okłady na przedni przedział kolana, które doraźnie będą zmniejszały negatywne skutki przeciążania tego obszaru.

Jeśli chcesz się upewnić co do diagnozy to wystarczy, że zrobisz sobie usg. To badanie powinno być wystarczająco czułe dla oceny ciała Hoffa. Jeśli chcesz to wynik możesz wysłać mi skanem to wtedy podpowiem Ci jaką powinieneś obrać drogę do wyleczenia kolana i rychłego powrotu do biegania.