fbpx
Psychologia

Głową w mur – część pierwsza. Czym jest “mur” długodystansowca?

"Zderzenie z murem" dotyczy przede wszystkim biegaczy długodystansowych: maratończyków i ultra-maratończyków. To ten czas w trakcie zawodów kiedy każdy następny krok wydaje się niemożliwy.
glowa w mur czesc pierwsza czym jest qmurq dlugodystansowca

“Zderzenie z murem” dotyczy przede wszystkim biegaczy długodystansowych: maratończyków i ultra-maratończyków. To ten czas w trakcie zawodów kiedy każdy następny krok wydaje się niemożliwy. Wszystko boli. Tracimy motywację. Czujemy się podle. Aby w pełni zrozumieć to zjawisko − jego przyczyny i konsekwencje − trzeba wziąć pod uwagę zarówno fizjologię jak i psychologię biegacza.

W dzisiejszym artykule omówimy czym jest doświadczenie zderzenia z murem dla rekreacyjnego maratończyka, a za tydzień jak sobie z nim radzić kiedy nas dopada. Obydwa teksty zredagowane są na podstawie najnowszych badań naukowców z Uniwersytetu na Florydzie.

Czym jest mur długodystansowca?

Z fizjologicznego punktu widzenia sprawa jest prosta. Zderzenie z murem to ten moment kiedy następują poważne zmiany metaboliczne w organizmie biegnącego. Pokłady glikogenu zostają wyczerpane i energia do dalszego wysiłku zostaje pobierana z tkanki tłuszczowej. Czynniki fizjologiczne stanowią główną przyczynę zderzenia z murem − zgoda. Jednak jest to tylko jeden z wielu wymiarów tego biegowego zjawiska. Okazuje się, że zderzenie z murem jest dużo bardziej złożone i odciska swoje piętno również na psychice biegacza. Takie podejście, opracowane przez naukowców z Uniwersytetu na Florydzie, zakłada że istnieje pięć najważniejszych aspektów zderzenia z murem, w przypadku rekreacyjnego maratończyka. Ciało i głowa maratończyka buntuje się bowiem na wiele sposobów przeciw tak morderczemu wysiłkowi. Przyjrzyjmy się teraz każdemu z nich.

Fizjologia a mur długodystansowca

To zrozumiałe, że fizjologiczna reakcja organizmu biegacza jest najczęstszym zgłaszanym skutkiem uderzenia w mur. Aż 82% badanych doświadczyło czegoś podobnego. Wśród fizjologicznych dolegliwości maratończyków przeżywających zderzenie z murem wyróżnia się:

  • problemy krążeniowo-oddechowe (trudności z oddychaniem, zawyżone albo zaniżone tętno),
  • skurcze mięśni,
  • głód oraz pragnienie,
  • symptomy chorobowe (zawroty głowy, nudności, wymioty),
  • zakłócenia w funkcjonowaniu zmysłów (halucynacje słuchowe, problemy ze wzrokiem),
  • bóle oraz obolałości,
  • zmęczenie nóg (ociężałość, sztywność, zdrętwienie itd.),
  • ogólne zmęczenie.

Największym problemem wśród rekreacyjnych maratończyków jest zmęczenie nóg.

Zachowania biegowe

Reakcja fizjologiczna organizmu bezpośrednio wpływa na zachowanie biegowe zawodnika, który zderza się z murem. W konsekwencji może nastąpić:

  • zakłócenie prawidłowej techniki/rytmu biegu,
  • utrata założonego tempa,
  • wzrastająca trudność biegu,
  • zawężona widoczność.

Biegacze doświadczający któryś z wyżej wymienionych symptomów, zwalniają, częściej odpoczywają albo zamieniają bieg na marsz.

Pomimo jasnego podłoża fizjologicznego i behawioralnego, biegacze często opisują zjawisko zderzenia z murem jako “bitwę na polu mentalnym”. Nic dziwnego. Zderzenie z murem znacznie wpływa na myśli, emocje i motywację do kontynuowania dalszego biegu.

Motywacja

  • Obniżona motywacja do realizacji swoich celów albo kontynuacji biegu w ogóle,
  • chęć rezygnacji z dalszego biegu.

Jeden z badanych biegaczy w ten sposób opisał swoje doświadczenie zderzenia z murem: Być może to tylko fizjologiczne zjawisko, ale w moim przypadku przejawia się przede wszystkim w psychice. Nie chodzi o to, że nie jesteś w stanie kontynuować biegu, po prostu już ci się nie chce. Bardzo trafnie. Wielu maratończyków przechodzi przez kryzys motywacji w trakcie swojego biegu. Ten kryzys najczęściej objawia się w myślach i emocjach biegacza.

Myśli

Przez głowę biegacza zderzającego się z murem przebiegają setki myśli. Zaliczamy do nich:

  • stany lękowe,
  • przeformułowanie celów (rezygnacja z osiągnięcia założonego czasu, pragnienie samego ukończenia biegu),
  • dezorientację,
  • problemy z koncentracją,
  • wewnętrzną walkę z samym sobą (determinacja ukończenia biegu/zwątpienie, pozytywny/negatywny dialog wewnętrzny, głowa poddaje się/wygrywa).

W szczególności obserwuje się inklinację do przeformułowania założonych celów.

Emocje

Wreszcie zderzenie z murem może być bardzo emocjonalnym przeżyciem dla każdego biegacza, niezależnie od wieku czy poziomu zaawansowania. Wśród badanych maratończyków najczęstsze reakcje emocjonalne na zderzenie z murem to:

  • płacz,
  • zniechęcenie (złamana wola walki, depresja, poczucie porażki),
  • frustracja i zawiedzenie,
  • drażliwość (emocjonalna huśtawka),
  • wstyd.

Jeśli biegniesz maraton i zderzysz się z murem, nie musisz wcale doświadczyć wszystkich wyżej wymienionych konsekwencji na raz. Wystarczy, że pojawi się kilka z nich, żeby utrudnić Ci dalszy bieg. Warto jednak pamiętać, że stanowią one pewnego rodzaju system naczyń połączonych i mają na siebie bezpośredni wpływ. Dlatego chcąc uniknąć zderzenia z murem albo skutecznie z tym walczyć, trzeba być przygotowanym na każdej płaszczyźnie. O tym w drugiej części artykułu.

Bibliografia: Buman, M. P., Omli, J. W., Giacobbi P. R. & Brewer, B. W. (2008). Experiences and Coping Responses of “Hitting the Wall” for Recreational Marathon Runners. Journal of Applied Sport Psychology, 20, 282–300.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Ból w pachwinie - Poradnia Biegacza
Następny wpis
Hipokinezja

Powiązane artykuły

Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu