fbpx
News & Technologie

Człowiek Czyni Cuda – historyczne CCC w wykonaniu Marcina Świerca!

To przełomowy moment w historii polskich biegów ultra – Marcin Świerc zajął drugie miejsce w prestiżowym biegu CCC! Jest pierwszym Polakiem, któremu udało się stanąć na podium podczas festiwalu UTMB!
marcin swierc 01

To przełomowy moment w historii polskich biegów ultra – Marcin Świerc zajął drugie miejsce w prestiżowym biegu CCC! Jest pierwszym Polakiem, któremu udało się stanąć na podium podczas festiwalu UTMB!

Tu nic nie miało prawa się „udać”… CCC (Champex-Courmayeur-Chamonix) – młodsza siostra słynnego Ultra Trail du Mont Blanc – to  jeden z najtrudniejszych biegów górskich na świecie. Liczy 100 km, w tym ponad 6000 m przewyższeń i nie wybaczy zawodnikowi żadnego błędu – ani w przygotowaniach, ani w taktyce. W tym roku, dokładnie 1 września 2017, okazał się biegiem życia Marcina Świerca, zawodnika Salomon Suunto Team i jednego z najszybszych oraz najbardziej utytułowanych biegaczy górskich w naszym kraju. Polak nie tylko zajął drugie miejsce, ale również zostawił w tyle zwycięzcę UTMB Francuza Ludovica Pommereta. Zameldował się na mecie w czasie 10 godzin 24 minuty 47 sekund! Bieg prowadzony był w bardzo mocnym tempie, tak szybkiego wyścigu do Chamonix nie było już dawno!

Marcin stanął na starcie doskonale przygotowany. W tym roku spędził dużo czasu w Alpach, trenując najbardziej wymagające fragmenty CCC. Miał za sobą udany sezon, w którym nie brakowało tak spektakularnych sukcesów, jak zwycięstwo w The Great Wall Marathon. Jednak maraton po Murze Chińskim, skądinąd zaliczany do najtrudniejszych na świecie, jest bułką z masłem przy trudnościach, jakie czekają na zawodników podczas festiwalu UTMB.

marcin-swierc-02

Świerc był pewien swej formy, jednak dyspozycja dnia przekroczyła jego najśmielsze oczekiwania. Rozpoczął spokojnie, aby zachować siły i rozpędzić się w dalszej części dystansu. Ramię w ramię z nim biegli mistrzowie, ultrasi światowej sławy i zwycięzcy poprzednich edycji UTMB. Na pierwszym punkcie pomiarowym zameldował się na 15. pozycji, a później było już tylko lepiej. W połowie trasy w La Champeux był już na 3. miejscu i gdy najniższy stopień podium wydawał się spełnieniem marzeń, on znowu zaatakował. Tym razem pozbawił złudzeń zwycięzcę ubiegłorocznego Ultra Trail du Mont Blanc, którego wyprzedził i sukcesywnie powiększał nad nim swoją przewagę. W Chamonix towarzyszył mu już tylko gorący doping kibiców i zachwyt organizatorów, którzy – bezradni w konfrontacji z językiem polskim – nazwisko „Świerc” zastąpili tytułem „Polish Power”. Być może kiedyś podobne sceny rozegrają się na mecie liczącego 170 km UTMB –  Wicelider CCC zapowiedział, że w przyszłości zmierzy się również z dłuższym dystansem! 

marcinswierc-03

O swoim występie tak napisał na profilu w mediach społecznościowych

To był dzień pełen emocji!!! Dziękuję Wam za wsparcie, ciepłe słowa i kibicowanie. Jestem bardzo szczęśliwy. W najśmielszych snach nie spodziewałem się, że pudło jest w moim zasięgu. Walczyłem do końca i broniłem wywalczonego 2 miejsca.

Najlepsi biegacze CCC (Champex-Courmayeur-Chamonix) 2017:

  1. Hayden Hawk (USA) – 10:24:30
  2. Marcin Świerc (POL) – 10:42:49
  3. Ludovic Pommeret (FRA) – 10:50:47

Jest to najbardziej spektakularny sukces polskiego ultra trailu. Ma on jednak nie tylko wymiar sportowy. Mało kto wie, że Marcin Świerc połączył swoje zmagania z akcją charytatywną „100 kilometrów za jeden krok Zosi”, w którym kibice mogli wesprzeć niepełnosprawną dziewczynkę chorą na dziecięce porażenie mózgowe. 

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Jak dobrać czołówkę do własnych potrzeb? - test porównawczy latarek czołowych Fenix
Następny wpis
Ostatni moment na rejestrację online i start w Warszawskim Wilanowie
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Krok 1/5 - BIEGACZ
      Opowiedz jakie masz cele a powiemy Ci jak długo pożyjesz...

      Chcesz wiedzieć, jak Twoje bieganie wpływa na długość Twojego życia? Odpowiedz na kilka pytań, a odkryjesz, ile lat możesz zyskać dzięki swoim nawykom biegowym! Rozpocznij quiz teraz!

      Krok 1/5 - BIEGACZ

      Jak długo biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Jak często biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Bieganie jest najprostszym sposobem na ruch

      Pamiętaj jednak, że jak większość sportów bieganie bez odpowiedniego planu i przygotowania może prowadzić do znięchęcenia i kontuzji.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu