fbpx
marcin swierc 01

Człowiek Czyni Cuda – historyczne CCC w wykonaniu Marcina Świerca!

To przełomowy moment w historii polskich biegów ultra – Marcin Świerc zajął drugie miejsce w prestiżowym biegu CCC! Jest pierwszym Polakiem, któremu udało się stanąć na podium podczas festiwalu UTMB!

To przełomowy moment w historii polskich biegów ultra – Marcin Świerc zajął drugie miejsce w prestiżowym biegu CCC! Jest pierwszym Polakiem, któremu udało się stanąć na podium podczas festiwalu UTMB!

Tu nic nie miało prawa się „udać”… CCC (Champex-Courmayeur-Chamonix) – młodsza siostra słynnego Ultra Trail du Mont Blanc – to  jeden z najtrudniejszych biegów górskich na świecie. Liczy 100 km, w tym ponad 6000 m przewyższeń i nie wybaczy zawodnikowi żadnego błędu – ani w przygotowaniach, ani w taktyce. W tym roku, dokładnie 1 września 2017, okazał się biegiem życia Marcina Świerca, zawodnika Salomon Suunto Team i jednego z najszybszych oraz najbardziej utytułowanych biegaczy górskich w naszym kraju. Polak nie tylko zajął drugie miejsce, ale również zostawił w tyle zwycięzcę UTMB Francuza Ludovica Pommereta. Zameldował się na mecie w czasie 10 godzin 24 minuty 47 sekund! Bieg prowadzony był w bardzo mocnym tempie, tak szybkiego wyścigu do Chamonix nie było już dawno!

Marcin stanął na starcie doskonale przygotowany. W tym roku spędził dużo czasu w Alpach, trenując najbardziej wymagające fragmenty CCC. Miał za sobą udany sezon, w którym nie brakowało tak spektakularnych sukcesów, jak zwycięstwo w The Great Wall Marathon. Jednak maraton po Murze Chińskim, skądinąd zaliczany do najtrudniejszych na świecie, jest bułką z masłem przy trudnościach, jakie czekają na zawodników podczas festiwalu UTMB.

marcin-swierc-02

Świerc był pewien swej formy, jednak dyspozycja dnia przekroczyła jego najśmielsze oczekiwania. Rozpoczął spokojnie, aby zachować siły i rozpędzić się w dalszej części dystansu. Ramię w ramię z nim biegli mistrzowie, ultrasi światowej sławy i zwycięzcy poprzednich edycji UTMB. Na pierwszym punkcie pomiarowym zameldował się na 15. pozycji, a później było już tylko lepiej. W połowie trasy w La Champeux był już na 3. miejscu i gdy najniższy stopień podium wydawał się spełnieniem marzeń, on znowu zaatakował. Tym razem pozbawił złudzeń zwycięzcę ubiegłorocznego Ultra Trail du Mont Blanc, którego wyprzedził i sukcesywnie powiększał nad nim swoją przewagę. W Chamonix towarzyszył mu już tylko gorący doping kibiców i zachwyt organizatorów, którzy – bezradni w konfrontacji z językiem polskim – nazwisko „Świerc” zastąpili tytułem „Polish Power”. Być może kiedyś podobne sceny rozegrają się na mecie liczącego 170 km UTMB –  Wicelider CCC zapowiedział, że w przyszłości zmierzy się również z dłuższym dystansem! 

marcinswierc-03

O swoim występie tak napisał na profilu w mediach społecznościowych

To był dzień pełen emocji!!! Dziękuję Wam za wsparcie, ciepłe słowa i kibicowanie. Jestem bardzo szczęśliwy. W najśmielszych snach nie spodziewałem się, że pudło jest w moim zasięgu. Walczyłem do końca i broniłem wywalczonego 2 miejsca.

Najlepsi biegacze CCC (Champex-Courmayeur-Chamonix) 2017:

  1. Hayden Hawk (USA) – 10:24:30
  2. Marcin Świerc (POL) – 10:42:49
  3. Ludovic Pommeret (FRA) – 10:50:47

Jest to najbardziej spektakularny sukces polskiego ultra trailu. Ma on jednak nie tylko wymiar sportowy. Mało kto wie, że Marcin Świerc połączył swoje zmagania z akcją charytatywną “100 kilometrów za jeden krok Zosi”, w którym kibice mogli wesprzeć niepełnosprawną dziewczynkę chorą na dziecięce porażenie mózgowe. 

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
fenix 03

Jak dobrać czołówkę do własnych potrzeb? - test porównawczy latarek czołowych Fenix

Następne
krolewski festiwal biegowy warszawa wilanow sprawdz sie przed maratonem 02

Ostatni moment na rejestrację online i start w Warszawskim Wilanowie

Powiązane artykuły

kill the devil hill pl
Czytaj dalej

Kill The Devil Kill – morderczy bieg na skocznię

W niedzielę 17. września w Karpaczu odbyła się kolejna edycja biegu pt. „Kill The Devil Hill”, czyli tłumacząc na nasze – bieg na skocznię. Areną zmagań jest nieużywana już przez skoczków narciarskich skocznia o nazwie „Orlinek”, której punkt konstrukcyjny niegdyś wynosił 85 metrów, a rekord należy do Adama Małysza.
przedsmak ms
Czytaj dalej

Przedsmak Mistrzostw Świata w Monaco

Najzagorzalsi kibice lekkoatletyki na pewno mieli w swoim kalendarzu zapisany mityng Diamentowej Ligi w Monaco. Odbył się on w miniony piątkowy wieczór. Na listach startowych nie zabrakło czołowych nazwisk, a my szczególną uwagę zwracaliśmy na bieżnię.