fbpx
Sprawność

Ćwiczenia nóg dla biegaczy

Trening długodystansowca to nie tylko różnego rodzaju cykle biegowe, ale również ćwiczenie mięśni odpowiedzialnych za utrzymanie równowagi, wytrzymałość i siłę Twoich nóg. Odpowiednie ich...
cwiczenia nog dla biegaczy15

Trening długodystansowca to nie tylko różnego rodzaju cykle biegowe, ale również ćwiczenie mięśni odpowiedzialnych za utrzymanie równowagi, wytrzymałość i siłę Twoich nóg. Odpowiednie ich wzmocnienie pozwoli stać się silniejszym, szybszym, a co bardzo ważne, odpornym na wszelkiego rodzaju urazy i kontuzje. Trening siłowy jest jednym z najważniejszych aspektów abecadła biegowego.

Mam dla was propozycję kilku ćwiczeń, które w perspektywie czasu, regularnie stosowane, wydatnie wzmocnią Waszą formę.

Skrzyżowany mostek

Należy położyć się na plecach. Stopy są ustawione na podłodze, ręce leżą wzdłuż ciała. Podnieś jedną nogę, opierając ją w kostce na kolanie drugiej nogi. Wypchnij biodra do góry, wytrzymaj tak ok. 3 sekund, potem opuść biodra. Powtórz 15 razy, a następnie zmień nogę. Zrób tak 3-4 serie.

cwiczenia-nog-dla-biegaczy01

Ćwiczenie to wzmacnia mięsień pośladkowy (zwłaszcza pośladkowy średni), a jednocześnie wpłynie na wydłużenie kroku biegowego. Te partie mięśni mają wpływ na wystąpienie urazów i kontuzji kolan, biodra oraz zespołu pasma biodrowo-piszczelowego, dlatego należy je ćwiczyć. Są one również odpowiedzialne za stabilizację nóg, miednicy i stawu biodrowego. Jeśli mięśnie pośladków są silne, to odciążają np. stawy kolanowe, gdy są słabe powodują chwiejny krok. Jak więc widać, wpływają na technikę biegu.

cwiczenia-nog-dla-biegaczy02

Przysiady

Stań w lekkim rozkroku tak, żeby utrzymać równowagę. Palce stóp skierowane są  do przodu. Wykonaj przysiad tak, by nogi zgięły się w kolanie pod kątem prostym. Pupę wycofaj do tyłu. Staraj się, aby kolana nie wychodziły za palce stóp. Pomagaj sobie rękoma wyciągając je do przodu przy przysiadzie. Powtórz 12-15 razy, po 3-4 serie.

cwiczenia-nog-dla-biegaczy03

Ćwiczenie to wzmacnia mięsień czworogłowy uda. Poprawia jego wytrzymałość siłową, a  także wpływa na propriocepcję (ułożenie ciała) i stabilizację. Jest ważnym aspektem w poprawie pokonywania podbiegów. Głębszy przysiad bardziej angażuje mięśnie tylnej części uda, ale też pośladków i prostowników grzbietu. Wpływa to na zapobieganie kontuzjom u biegaczy. Należy jednak pamiętać, że źle wykonane przysiady mogą być groźne dla stawów, co najczęściej kończy się kontuzją.

Żuraw

cwiczenia-nog-dla-biegaczy04

Do tego ćwiczenia potrzebny jest ciężarek o wadze od 1,5 do 5 kg w zależności od siły i zaawansowania danej osoby. Trzymając go w opuszczonej prawej ręce, delikatnie ugnij w kolanie obydwie nogi. Następnie opuszczając w dół rękę z ciężarkiem, unoś prawą nogę za sobą i wracaj do pierwotnej pozycji, z tym, że nogę „wahadłową” staraj się nie stawiać na ziemi. Cały czas stoisz na drugiej nodze. Powtórz to od 10-15 razy. Następnie przełóż ciężarek do lewej ręki unosząc tym razem drugą nogę. Zrób 3-4 serie. Jest to ćwiczenie stabilizujące i pomagające w utrzymywaniu równowagi.

cwiczenia-nog-dla-biegaczy05

Wypady boczne

Złącz nogi stojąc. Odstaw prawą nogę w szerokim rozkroku w bok, stawiając ją na podłodze jednocześnie zginając kolano. Następnie wróć do pozycji pierwotnej. Teraz zrób to samo z drugą nogą. Wykonaj po 8-10 powtórzeń. Zrób 3-4 serie.

cwiczenia-nog-dla-biegaczy06

Ćwiczenie to wzmacnia tzw. mięsień smukły, który rozciąga się od wewnętrznej pachwiny ku dołowi. Ma on bezpośredni wpływ na biodra, miednicę oraz kolana. Dobrze wyćwiczony poprawia ekonomikę biegu.

Boczne unoszenie nóg

Obunóż. Połóż się na jednym boku. Ręce oparte dłońmi o podłoże pomagają stabilizować pozycję. Jedna stopa leży na drugiej. Następnie unieś złączone obydwie nogi na około 15 cm w górę, wytrzymaj 5-10 sekund i opuść. Powtórz 10-15 razy i zmień bok. Zrób 3-4 serie.

cwiczenia-nog-dla-biegaczy07

Ćwiczenie to pozwala wzmocnić, bardzo często zaniedbywane podczas „siłówki” takie partie naszego ciała jak zewnętrzne i wewnętrzne mięśnie ud. Poprawia stabilność stawów, wpływa na równowagę oraz, co bardzo istotne, zapobiega kontuzjom.

Unoszenie jednej nogi

Leżąc tak jak na początku poprzedniego ćwiczenia, ugnij w kolanie górną nogę i połóż ją na podłodze. Tą która jest na dole unieś w górę i opuść. Powtórz to 15 razy. Następnie zmień bok i poćwicz to samo z drugą nogą. Zrób 3-4 serie.

cwiczenia-nog-dla-biegaczy08

Ćwiczenie to ma za zadanie wzmocnienie przywodzicieli, które są często narażone na kontuzje najczęściej podczas zbiegów i treningów szybkościowych.

Ćwiczenie z krzesłem

Usiądź na krześle, fotelu lub ławce. Wyprostuj jedną nogę w kolanie i staraj się napiąć mięśnie. Przytrzymaj przez 3 sekundy, następnie opuść nogę. Powtórz 20 razy, a później zmień nogę.

cwiczenia-nog-dla-biegaczy09

Wyprostuj jednocześnie obydwie nogi napinając mięśnie. Tak jak wcześniej przytrzymaj przez 3 sekundy, następnie opuść nogi. Powtórz 20 razy.

cwiczenia-nog-dla-biegaczy10

Przyczep do kostek ciężarek, albo przymocuj do stopy gumę do ćwiczeń, zahaczając jeden jej koniec o krzesełko. Wykonuj ćwiczenia na jedną nogę lub obunóż dokładnie tak jak przy wariancie 1 i 2.

cwiczenia-nog-dla-biegaczy11

Zrób 3-4 serie. Ćwiczenia wzmacniają przede wszystkim mięśnie czworogłowe uda, odpowiedzialne za stabilizację stawów kolanowych.

Stójka

Stań przy ścianie lub krześle traktując je jak oparcie, żeby nie tracić równowagi. Stopę jednej nogi załóż za drugą. Na tej, która dotyka podłoża stań na palcach, a następnie opuść ja na podłoże. Powtórz 15-20 razy. Potem zmień nogi. Zrób 3-4 serie.

cwiczenia-nog-dla-biegaczy12

Stań na dwóch nogach trzymając w rękach ciężarki 2-5 kilowe. Następnie unieś się na  palcach i opuść z powrotem pięty na podłoże. Powtórz 15-20 razy. Zrób 3-4 serie.

cwiczenia-nog-dla-biegaczy14

Ćwiczenia wzmacniają mięśnie łydek, co pomoże Ci pokonywać szybko coraz dłuższe dystanse oraz zapobiega kontuzjom.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Wkładki do butów dla biegaczy
Następny wpis
Wywiad z Dominiką Wiśniewską - Ulfik.
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu