fbpx
silny korpus 01

Silny korpus – bo bieganie to nie tylko nogi

Bieganie to nie tylko nogi. Na odpowiednią technikę i siłę biegową składa się wiele innych czynników. Ludzki organizm to niezwykle skomplikowana maszyneria, w którym wszystkie elementy się ze sobą w pewien sposób łączą. I choć wielu biegaczy doskonale o tym wie, fakt ten nadal bywa ignorowany w codziennym treningu. Kiepskie przyzwyczajenia często bywają od nas silniejsze, a ich pozbycie się wymaga wielkiego samozaparcia.

Bieganie to nie tylko nogi. Na odpowiednią technikę i siłę biegową składa się wiele innych czynników. Ludzki organizm to niezwykle skomplikowana maszyneria, w którym wszystkie elementy się ze sobą w pewien sposób łączą. I choć wielu biegaczy doskonale o tym wie, fakt ten nadal bywa ignorowany w codziennym treningu. Kiepskie przyzwyczajenia często bywają od nas silniejsze, a ich pozbycie się wymaga wielkiego samozaparcia. Tymczasem przeciążenie jednego elementu natychmiastowo odbije się na innej części naszego ciała. Godziny spędzone na treningach biegowych mogą ostatecznie dać nam niewiele w kluczowych momentach, jeżeli nie skupimy się również na innych partiach naszego ciała. Dlatego właśnie tak ważny jest trening ogólnorozwojowy.

Co zatem, oprócz nóg, w bieganiu ma tak wielkie znaczenie? Jest to korpus. Brzuch i plecy w odcinku lędźwiowym odgrywają kluczową rolę w bieganiu. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że nie ma znaczenia poziom zaawansowania zawodnika. Bez względu na to czy bieganie to dla Ciebie sporadyczny trucht kilku kilometrów po parku, czy startujesz w zawodach, każdy biegacz powinien wypracować silny korpus, który umożliwi nie tylko szybsze, ale i bezpieczniejsze bieganie.

Co składa się na silny korpus biegacza?

Prawidłowo wytrenowany korpus to oczywiście zarówno silne mięśnie głębokie brzucha oraz głębokie pleców. Oczywiście także mięśnie powierzchniowe będą miały znaczenie w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Ćwiczyć należy wszystkie mięśnie, które łączą się z miednicą. De facto to właśnie miednica decyduje o tym czy biegniesz prawidłowo (zwłaszcza na zmęczeniu). Zwiększenie siły mięśniowej w tym miejscu sprawi, że technika biegu zostanie dłużej utrzymana, a ciało nie będzie w nienaturalny sposób kompensować dolegliwości.

Jak ćwiczyć?

Zestawów ćwiczeń jest mnóstwo. Każdy z pewnością znajdzie odpowiedni dla siebie. Co najważniejsze. Ćwiczenia na korpus należy wykonywać przede wszystkim poprawnie technicznie. W tego typu ćwiczeniach skupmy się przede wszystkim na regularności, a nie na ilości powtórzeń – ta powinna być dobrana do naszych aktualnych możliwości. Ćwiczenia, z którymi sobie nie radzimy, po prostu odłóżmy na później. Doskonały zestaw ćwiczeń przygotował dla naszych czytelników Kasjan, dzieląc go na ćwiczenia mięśni systemu lokalnego i globalnego:

Odrębny zestaw ćwiczeń zaprezentowany przez Katarzynę ma na celu wzmocnienie przede wszystkim naszego brzucha: Siła z mięśni brzucha. Plank – klucz do sukcesu każdego biegacza

Siłownia, ćwiczenia w domu czy inne sporty?

Uzupełnienie biegania o inne dyscypliny sportowe prawie zawsze wyjdzie nam na dobre. Warto więc rozważyć tego typu aktywności. W szczególności pływanie przyczynia się do wzmocnienia mięśni pleców i brzucha. Ta aktywność angażuje w zasadzie wszystkie istotne mięśnie okolic kręgosłupa lędźwiowego i brzucha.

W przypadku siłowni stawiajmy również na jakość, a nie ilość. Warto również ćwiczenia skonsultować z trenerem, który na pewno doradzi nam, które z nich dobrze będą wpływały na nasz korpus i przygotuje dla nas plan specjalnie dla biegacza.

Co zyskamy dzięki regularnym ćwiczeniom korpusu?

Przede wszystkim znacznie lepsze wyniki oraz bezpieczeństwo w biegu. Silny korpus biegacza pozwoli nam na bezpieczniejsze pokonywanie długich dystansów, w trakcie których kumulują się przeciążenia. Kręgosłup i miednica pozostaną w naturalnej dla siebie pozycji. Siłą rzeczy bieg będzie łatwiejszy, przyjemniejszy, ale również unikniemy kontuzji, które mogą się przydarzyć, gdy nasza prawidłowa technika biegu jest zaburzona z powodu braku siły poszczególnych mięśni.

Wielu biegaczy niestety zbyt późno zdaje sobie sprawę z tego, jak dużą rolę odgrywają inne partie ciała w biegu. Często niestety jest to wiedza okupiona bolesnymi kontuzjami i wykluczeniem się ze sportu na pewien czas. Dlatego tak ważne jest ćwiczenie mięśni pleców i brzucha, nawet w sytuacji, gdy czujemy się doskonale. Minimalizujemy tym sposobem ryzyko wystąpienia poważnych urazów.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
po zwycieski medal 01

Po zwycięski medal!

Następne
36 pko wroclaw maraton start i meta na stadionie olimpijskim 02

36. PKO Wrocław Maraton – start i meta na Stadionie Olimpijskim!

Powiązane artykuły

cykle treningowe mlodych biegaczy przelajowych i ulicznych 01
Czytaj dalej

Cykle treningowe młodych biegaczy przełajowych i ulicznych

W treningu biegowym trzeba przestrzegać kilku ważnych zasad, które w przypadku trenowania dzieci i modzieży stają się obowiązkowe ze względu na troskę o prawidłowy i harmonijny rozwój młodych organizmów. Są to: zasada wszechstronności, systematyczności, progresywności i praktycznej użyteczności.