fbpx
Sprawność

Siła z mięśni brzucha. Plank – klucz do sukcesu każdego biegacza

Kluczem do sukcesu każdego biegacza, oprócz mądrych treningów biegowych, są też mocne mięśnie głębokie. Ich rola w treningu biegacza jest bardzo ważna, gdyż pełnią one funkcję stabilizacyjną. Stanowią tym samym fundament stabilności naszego ciała, przez co pozwalają budować siłę i zapobiegają kontuzjom. Warto o nie zadbać poprzez włączenie do cyklu treningowego kilku pozornie prostych ćwiczeń, które możesz wykonać w domu.
plank klucz do sukcesu kazdego biegacza 11

Kluczem do sukcesu każdego biegacza, oprócz mądrych treningów biegowych, są też mocne mięśnie głębokie. Ich rola w treningu biegacza jest bardzo ważna, gdyż pełnią one funkcję stabilizacyjną. Stanowią tym samym fundament stabilności naszego ciała, przez co pozwalają budować siłę i zapobiegają kontuzjom. Warto o nie zadbać poprzez włączenie do cyklu treningowego kilku pozornie prostych ćwiczeń, które możesz wykonać w domu.

Plank – czyli potocznie deska, bo o niej dziś będzie mowa, to doskonałe ćwiczenie na wzmocnienie mięśni głębokich. Jest to ćwiczenie izometryczne, co oznacza, że wykonując ćwiczenie, utrzymujemy napięte mięsnie na stałym poziomie w określonym czasie.

Jakie korzyści? Dzięki temu ćwiczeniu wzmocnisz nie tylko mięśnie brzucha, ale nóg, ramion i pleców.

Trening plank – jak to powinno wyglądać?

Dbaj o to, by ćwiczenia wykonywać poprawnie. Stosuj się do poniższych wskazówek. Ćwiczenia możewsz wykonywać w dowolnym cyklu – zmieniaj kolejność i ilość powtórzeń, dostosuj do swoich możliwości i potrzeb.

Plank prosty na przedramionach:

  1. Ułóż łokcie pod barkami, wyprostuj nogi i oprzyj ciężar na palcach u stóp.
  2. Napnij mięśnie brzucha i utrzymaj pozycję w taki sposób, aby pięty, biodra i ramiona stanowiły jedną linię.
  3. Podczas wykonywania ćwiczenia oddychaj głęboko.
  4. WAŻNE: Bezwzględnie zabronione jest wypychanie pośladków do góry, czy opuszczanie odcinka lędźwiowego w dół. 

plank-klucz-do-sukcesu-kazdego-biegacza-01

Plank boczny: 

  1. Wykonaj podpór bokiem na łokciu, tak aby znalazł się on w prostej linii pod barkiem.
  2. Złącz stopy i unieś ciało w taki sposób, aby ciało stanowiło jedną linię.
  3. Napnij mięśnie brzucha i utrzymaj tę pozycję przez kilka – kilkanaście sekund.
  4. Tu również pamiętaj o głębokim i równomiernym oddechu.  

plank-klucz-do-sukcesu-kazdego-biegacza-02

Jeśli opanowałeś już prawidłową technikę planka, warto zatem nieco urozmaicić to ćwiczenie, dzięki czemu Twoje mięśnie głębokie dostaną dodatkowy bodziec i odwdzięczą się mocną, stabilną sylwetką.

Plank – ćwiczenia, które warto znać

Proponowany przeze mnie zestaw ćwiczeń w oparciu o popularną deskę możesz wykonać samodzielnie w domu, bez względu na poziom wytrenowania. Składa się on z 5 ćwiczeń, dzięki którym nie tylko wzmocnisz mięśnie głębokie, ale również mięsień prosty, mięśnie skośne oraz mięśnie nóg, pleców i ramion. Każde ćwiczenie wykonaj w czasie 30 sekund, a pomiędzy ćwiczeniami zrób 10 sekund przerwy. Ponadto przerwa da Ci możliwość płynnego przejścia do następnego ćwiczenia, nie powodując przy tym gwałtownego przechodzenia z jednego w drugie. Jeśli dasz radę, wykonaj ten trening w 3 seriach. Aby przyniósł on zadowalające rezultaty, włącz go do swojego planu treningowego 3-5 razy w tygodniu.

WAŻNE: dopasuj czas poszczególnych ćwiczeń do swojej formy. Jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z deską, wykonaj każde ćwiczenie po 15 sekund i z tygodnia na tydzień wydłużaj ten czas, dodając do każdego ćwiczenia około 5-10 sekund. Pamiętaj, że technika to słowo klucz. Bez niej trening nie tylko staje się nieefektywny, ale może przyprawić Cię o różnego rodzaju dolegliwości, m.in. bóle pleców. W uzyskaniu możliwie najlepszych rezultatów treningowych w przypadku ćwiczeń plank, nie czas wykonywania ma tak szczególne znaczenie, jak prawidłowe wykonanie ćwiczenia.  

Ćwiczenie 1

Skręty bioder w planku na przedramionach

Wykonaj plank na przedramionach, nie odrywając stóp i łokci od podłogi. Skręć biodra w taki sposób, aby zbliżyć je jak najbliżej podłoża. Dzięki temu ćwiczeniu zaangażujesz nie tylko mięśnie głębokie, ale także mięsień prosty i skośny. Pamiętaj o oddechu: wdech wykonaj w pozycji prostej, a wydech przy skręcie tułowia.

plank-klucz-do-sukcesu-kazdego-biegacza-03-o1

plank-klucz-do-sukcesu-kazdego-biegacza-04

Ćwiczenie 2

Przeskoki obunóż w planku na przedramionach

Wykonaj plank na przedramionach. Nie odrywając łokci od podłogi wykonaj przeskoki obunóż na boki. Jeżeli ta wersja okaże się dla Ciebie za ciężka, możesz ją trochę uprościć , wykonując te ruchy naprzemiennie – raz prawa, raz lewa noga. Wdech wykonaj w momencie, gdy wracasz do pozycji podstawowej, a wydech podczas przeskoku.

plank-klucz-do-sukcesu-kazdego-biegacza-05-06

plank-klucz-do-sukcesu-kazdego-biegacza-07-08

Ćwiczenie 3

Rotacja tułowia do wewnątrz w planku bocznym

Wykonaj plank boczny. Nie zmieniając ułożenia stóp skręć biodro w taki sposób, aby ręka znajdująca się na górze sięgnęła jak najdalej pod klatką piersiową. Standardowo już wydech wykonaj podczas rotacji ciała, a wdech przy powrocie do pozycji wyjściowej. Powtórz ćwiczenie na drugą stronę.  

plank-klucz-do-sukcesu-kazdego-biegacza-09

Ćwiczenie 4

Jednoczesne ściąganie łokcia i kolana po zewnętrznej w planku bocznym

Wykonaj plank boczny, ugnij rękę w łokciu i połóż dłoń na karku. Z tej pozycji dociągaj ugiętą nogę w kolanie jak najbliżej łokcia. Staraj się maksymalnie zaangażować w tym ćwiczeniu “boczki”. Wydech wykonaj podczas przyciągania kolana do łokcia, a wdech przy powrocie do pozycji wyjściowej. Powtórz ćwiczenie na drugą stronę.

plank-klucz-do-sukcesu-kazdego-biegacza-10

Ćwiczenie 5

Jednoczesne ściąganie dłoni i stopy przed siebie w planku bocznym

Wykonaj plank boczny, drugą rękę wyciągnij nad głową. Z tej pozycji staraj się jednocześnie ściągnąć rękę i nogę w taki sposób, aby spotkały się w połowie drogi. Wydech wykonaj podczas ściągania ręki i nogi, a wdech przy powrocie do pozycji wyjściowej. Powtórz ćwiczenie na drugą stronę.  

plank-klucz-do-sukcesu-kazdego-biegacza-11

Dbaj o to, by ćwiczenia wykonywać poprawnie. Stosuj się do powyższych wskazówek zawartych w opisie ćwiczeń. Ćwiczenia możesz wykonywać w dowolnym cyklu – zmieniaj kolejność i ilość powtórzeń, dostosuj do swoich możliwości i potrzeb. Najlepiej będzie, jeśli wpleciesz je na stałe w swój biegowy trening. Pamiętaj, że trening biegowy to nie tylko wybiegane kilometry, ale wzmacnianie innych partii mięśniowych!

Autor zdjęć – Patryk Ptak

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Sam na sam z nocną ścieżką - bieganie pod pełną kontrolą. Test latarki czołowej Fenix HL23 + KONKURS
Następny wpis
Już tylko miesiąc do AmberExpo Półmaraton Gdańsk – szykuje się rekord frekwencji!
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu