fbpx
Zapowiedzi imprez

Od Maratonu Pokoju do 41. PZU Maratonu Warszawskiego

„Dzisiaj, za półtorej godziny, rozpoczyna się wielkie święto polskiej lekkoatletyki. Po raz pierwszy w Warszawie ruszy Maraton Pokoju…
1200x628 FB

„Dzisiaj, za półtorej godziny, rozpoczyna się wielkie święto polskiej lekkoatletyki. Po raz pierwszy w Warszawie ruszy Maraton Pokoju na trasie 42 kilometrów i 195 metrów” – to słowa, które zapoczątkowały ponad 40 lat historii najsłynniejszego warszawskiego biegu. Ten, jak i wiele innych wiekopomnych momentów, można ujrzeć na własne oczy w niezwykłym filmie dokumentalnym: „42,195. Maratonu Warszawski – historia, która trwa”, który dziś po raz pierwszy został zaprezentowany dziennikarzom na ekskluzywnym pokazie połączonym z konferencją prasową w stołecznej Kinotece. Film, który przybliża widzom magię królewskiego dystansu, już w najbliższą niedzielę zostanie wyemitowany w TVP Sport.

W swoją piątą dekadę Maraton Warszawski wchodzi pełen energii i doświadczenia, łącząc tradycję z nowoczesnością. Na konferencji prasowej w Kinotece organizatorzy biegu podkreślili chęć wspólnego działania z biegaczami na rzecz środowiska. – To jest pewien proces, który musimy i chcemy wspólnie przejść. Stawiamy na ekologiczne rozwiązania. Staramy się zrobić wszystko co w naszej mocy dla dobra planety. Do tego samego zachęcamy uczestników 41. PZU Maratonu Warszawskiego i biegów towarzyszących, bo wspólnie możemy zrobić wiele – mówił dyrektor biegu Marek Tronina.

PZU Maraton Warszawski KONFERENCJA 2019 09 18 Kinoteka sm 033

Przez Warszawę do Tokio

Pod względem sportowym 41. PZU Maraton Warszawski zapowiada się niezwykle ciekawie. Faworytami biegu będą Anna Łapińska i Artur Kozłowski, którzy na konferencji prasowej opowiedzieli dziennikarzom o swoich przygotowaniach i planach. – W zeszłym roku zajęłam drugie miejsce, ale moim marzeniem jest wygranie Maratonu Warszawskiego. Jestem w naprawdę dobrej formie, ciężko pracowałam na sukces i wierzę, że ta ciężka praca się opłaci. Wszystko okaże się 29 września, ale jestem pełna optymizmu – podkreślała Anna Łapińska. Dla Artura Kozłowskiego celem startu będzie nie tylko zajęcie wysokiego miejsca, ale również zapewnienie sobie kwalifikacji do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich w Tokio. – Chcemy przygotować mu jak najlepsze warunki do startu, żeby jego droga do Tokio prowadziła właśnie przez Warszawę. Wiemy, jak ważne dla Artura jest złamanie granicy 2:11:30, czyli minimum olimpijskiego – mówił Marek Tronina.

PZU Maraton Warszawski KONFERENCJA 2019 09 18 Kinoteka sm 040

Medalistka zapraszała do sztafety

41. PZU Maraton Warszawski to nie tylko rywalizacja na królewskim dystansie, ale również niezwykle atrakcyjne biegi towarzyszące: Bridgestone Sztafeta Maratońska oraz Bieg na Piątkę. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą poczuć atmosferę wielkiego biegowego święta, a jeszcze nie są gotowi do przebiegnięcia maratonu. – W mojej opinii Bridgestone Sztafeta Maratońska to bardzo ciekawa impreza, sama bym w niej chętnie pobiegła. Trzyosobowe zespoły przebiegną cały królewski dystans, co pozwoli każdemu uczestnikowi poczuć się tak, jak maratończyk. Będą cały czas towarzyszyć tym, którzy startują w PZU Maratonie Warszawskim, więc wrażenia będą niezapomniane –  zachęcała Joanna Jóźwik: brązowa medalistka Mistrzostw Europy w biegu na 800 metrów oraz ambasadorka kampanii marki Bridgestone „PODĄŻAJ ZA MARZENIAMI. Bez względu na wszystko”.

PZU Maraton Warszawski KONFERENCJA 2019 09 18 Kinoteka sm 043

1 na 100 tysięcy

Dyrektor Biura ds. prewencji CSR PZU-Joanna Gorczyca opowiadała o wspólnych celach realizowanych w ramach długofalowego zaangażowania w PZU Maraton Warszawski. W ramach współpracy biegacze podczas Expo działającego przy biurze zawodów maratonu będą mogli skorzystać z konsultacji w zorganizowanych gabinetach medycznych.

PZU Maraton Warszawski KONFERENCJA 2019 09 18 Kinoteka sm 052

Na scenie pojawił się również Robert Leszczyński – Dyrektor ds. marketingu sportowego marki New Balance, która jest partnerem technicznym 41. PZU Maratonu Warszawskiego. Opowiadał o inicjatywach amerykańskiej marki i otwartych treningach Royal Runners Club odbywających się w Łazienkach Królewskich. To właśnie w tej lokalizacji New Balance szykuje dla uczestników wyjątkowy punkt kibicowania .

PZU Maraton Warszawski KONFERENCJA 2019 09 18 Kinoteka sm 058

W tym roku podczas 41. PZU Maratonu Warszawskiego przywitamy 100-tysięcznego finishera. –Chcemy tym samym dać wyraz idei łączenia historii z nowoczesnością, która przyświeca Fundacji Maraton Warszawski i wprowadzić do rywalizacji wśród biegaczy dodatkowy dreszcz emocji, bo 100.000 finiszerem na mecie może być każdy z uczestników – mówił Paweł Trochimiuk, prezes agencji Partner of Promotion, która już od 9 lat współpracuje z Fundacją Maraton Warszawski. 100-tysięczny zawodnik na mecie otrzyma ufundowany przez agencję Partner of Promotion najnowszy iPhone 11.

PZU Maraton Warszawski KONFERENCJA 2019 09 18 Kinoteka sm 065

Podróż do przeszłości

Kluczowym elementem konferencji prasowej zapowiadającej 41. PZU Maraton Warszawski była premiera filmu „42,195. Maratonu Warszawski – historia, która trwa”. Reżyserka, Agnieszka Niedojad, w niezwykły sposób uchwyciła ponad cztery dekady rozwoju biegania w Polsce. 30 września 1979 roku, na płycie Stadionu Dziesięciolecia, skąd ruszał historyczny, pierwszy Maraton Pokoju, zebrała się grupa wąsatych zapaleńców w kultowych „Wałbrzychach” na stopach, którzy – nie bacząc na podejrzliwe spojrzenia większości społeczeństwa – postanowili powalczyć o swoja pasję. – Długie godziny spędzone w archiwum Telewizji Polskiej, z którego korzystałam selekcjonując materiał, to był bardzo inspirujący czas. Przeniosłam się na chwilę do lat 80, 90, żeby poczuć klimat epoki, poobserwować, posłuchać ludzi, zobaczyć co dla nich wtedy znaczyło bieganie i jak się właściwie rodził ten sport. A rodził się we wstydzie, bo w tamtych czasach na biegaczy patrzono jak na przybyszów z innej planety – mówi Agnieszka Niedojad.

PZU Maraton Warszawski KONFERENCJA 2019 09 18 Kinoteka sm 068

Dokument o historii Maratonu Warszawskiego umożliwia widzom powrót do dawnych lat, nie tylko pokazując jak zmieniał się świat sportu, ale przede wszystkim jak zmienialiśmy się my sami i świat wokół nas. Oczywiście, gdyby na trasie pierwszej edycji biegu pojawił się dzisiejszy biegacz – wyposażony w smartfona, słuchawki, czy kolorowe buty – byłby traktowany jak przybysz z odległej galaktyki. Jest jednak coś, co łączy wszystkich biegaczy niezależnie od upływającego czasu: to ogromna pasja i dążenie do ciągłego rozwoju. Chęć osiągania coraz lepszych wyników łączy zawodników, którzy z Maratonem są od pierwszej edycji, z tymi, którzy dopiero w następną niedzielę zadebiutują na królewskim dystansie.
– Chcieliśmy, aby Ci, którzy startowali w latach 70. i 80., mogli ze wzruszeniem wrócić do tamtych czasów, a współcześni biegacze poczuli siłę historii. Chcieliśmy też pokazać szerszemu gronu odbiorców, na czym tak naprawdę polega piękno maratonu. mówi Magda Skrocka z Fundacji „Maraton Warszawski”.

PZU Maraton Warszawski KONFERENCJA 2019 09 18 Kinoteka sm 074

Brakujące 1500 metrów

Tytuł dokumentu, chociaż wydaje się oczywisty, tak naprawdę jest nieco przewrotny. W dzisiejszych czasach wiemy już przecież, że w rzeczywistości trasa pierwszego Maratonu Pokoju była o blisko 1,5 kilometra krótsza, niż wymaga tego królewski dystans. To, choć przy dzisiejszym poziomie profesjonalizmu niewyobrażalne, pokazuje jednak jak niezwykłe historie działy się wokół samego biegu. Jedną z najtrudniejszych był upadek imprezy i jej późniejsze zmartwychwstanie, między innymi dzięki determinacji obecnego dyrektora Maratonu Warszawskiego – Marka Troniny. W ciągu 25 minut filmu płynnie przechodzimy przez 40 lat triumfów i porażek, radości i smutków, sukcesów i wpadek. Przede wszystkim jednak widzimy nieskończoną determinację do walki z przeciwnościami losu, która jest podstawową cechą uczestników i organizatorów Maratonu Warszawskiego. Pierwsi bez niej nigdy nie byliby w stanie przebiec 42195 metrów, nawet gdyby część dystansu przy wytyczaniu trasy gdzieś zaginęła, jak w 1979 roku. Drudzy nie daliby rady przywrócić do życia nieboszczyka, który po upadku imprezy nie dawał nadziei na cudowne zmartwychwstanie. A ono jednak nastąpiło i dziś, mimo 41 lat na karku, Maraton Warszawski przeżywa kolejną młodość.

PZU Maraton Warszawski KONFERENCJA 2019 09 18 Kinoteka sm 075

Szacunek dla ojców maratonu

W trakcie środowej, ekskluzywnej projekcji w Kinotece, największe poruszenie na widowni budziły wspomnienia o Tomaszu Hopferze i jego pamiętnej audycji „Bieg po zdrowie”. To dzięki jego wysiłkom Maraton Pokoju ściągał do stolicy biegaczy z całej Polski i Hopfer w pełni zasłużył na miano jednego z ojców maratonu. W filmie wspominają go wybitny fotograf Leszek Fidusiewicz i były dyrektor stołecznego biegu Janusz Kalinowski, a ich słowa ściskają za gardło.

Nie można jednak zapomnieć o najważniejszych twórcach Maratonu Warszawskiego, bez których ta impreza nie miałaby racji bytu, czyli samych biegaczach. To właśnie wszechobecna ludzka życzliwość, zaangażowanie i niezmywalny uśmiech sprawiły, że impreza ta z powodzeniem gości na ulicach Warszawy kolejny rok. I chociaż na trasie nie spotkamy już ręcznie pieczonych ciast czy napojów z wytwórni „Syrena”, to wszystkie pokolenia biegaczy bez problemu znajdują wspólny język, co doskonale było widać w trakcie pokazu dokumentu.

Telewizyjna premiera filmu „42,195 – historia Maratonu Warszawskiego” już w najbliższą niedzielę 22 września o godzinie 11:00 w TVP Sport.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
30 dni do 20-lecia! PKO Poznań Maraton - będzie się działo
Następny wpis
Gwiazdy i eksperci na 1MILI w Poznaniu!
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu