fbpx
Sprawność

Korpus biegacza w treningu funkcjonalnym – Twój dodatkowy napęd do biegania. Zasady skutecznego treningu.

Mamy okres zimowy i nie każdemu z nas tak ochoczo przychodzi bieganie przy minusowych temperaturach, dlatego jest to świetny moment by nadrobić zaległości i zacząć prace nad naszymi fundamentami ...
korpus biegacza w treningu funkcjonalnym twoj dodatkowy naped do biegania zasady skutecznego treningu 08

Mamy okres zimowy i nie każdemu z nas tak ochoczo przychodzi bieganie przy minusowych temperaturach, dlatego jest to świetny moment by nadrobić zaległości i zacząć prace nad naszymi fundamentami w postaci korpusu –  czyli centralnej części naszego ciała.

To tu właśnie mają swój początek kończyny dolne i górne. Z korpusu generowany jest prawidłowy ruch  kończyn, za który odpowiada między innymi mięsień poprzeczny brzucha należący do grupy mięśni powierzchownych– tzw. głębokich. Dzięki mięśniowi poprzecznemu brzucha możesz podnosić ciśnienie wewnątrz brzuszne, aby ustabilizować odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Do tej samej grupy mięśni należą również mięsnie :

  • wielodzielny prostownik kręgosłupa, który pełni funkcję posturalną,
  • przepona, głównie pełni rolą oddechową ale również stabilizuje cały tułów,
  • dno miednicy, które również odpowiada za utrzymywanie prostej sylwetki.

Grupa tych mięśni ze względu na bezpośrednie przyczepy do kręgosłupa jest odpowiedzialna za stabilną i z pionizowaną postawę.

Jednak, aby nasz korpus był w pełni funkcjonalny i efektywny musi być wspierany przez drugą grupę mięśni korpusu tzn. mięśni powierzchownych, które należą do globalnego sytemu. Do tej grupy mięśni korpusu należą:

  • mięsień najszerszy grzbietu,
  • prostownik grzbietu,
  • mięsień skośny brzucha,
  • mięsień prosty brzucha.

Są do duże i silne mięśnie, które odpowiadają za ogólną stabilność korpusu i wspierają mięśnie głębokie.

Na silny i stabilny korpus każdego sportowca składa się grupa mięśni powierzchownych i głębokich, o których pisałem wyżej. Zachowanie takiego balansu pomoże Ci wykorzystać w stu procentach potencjał całego korpusu. Jest on niezbędny do utrzymywania w dobrej kondycji Twojego układu ruchu ale również może:

  • chronić przed niechcianymi bólami w odcinku lędźwiowym i nadmiernym użyciem stawów,
  • zwiększyć siłę kończyn dolnych i górnych,
  • utrzymywać poprawną pionizowaną postawę tułowia,
  • poprawić wydajność oddychania

oraz co bardzo istotne dla biegaczy dzięki sile i dobrej koordynacji tych mięśni pomaga  znacznie zwiększyć odporność na zmęczenie.

Poniżej przedstawiam przykładowe ćwiczenia które pomogą Ci wzmocnić obie grupy mięśni korpusu.

Ćwiczenia – mięśnie systemu lokalnego

  1. Mięsień poprzeczny brzucha

W leżeniu na plecach, nogi ugięte w stawach kolanowym, palec wskazujący i środkowy ręki położony na kolcu biodrowym przednim górnym, druga ręka schowana pod odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa. Odrywamy delikatnie stopę od podłoża na 2-3 sekundy, tak aby wyczuć napięcie mięśnia poprzecznego brzucha pod palcami ale w taki sposób aby odcinek lędźwiowy nie uległ ruchowi.

To ćwiczenie wykonujemy w 4 seriach po 10 powtórzeń.

korpus-biegacza-w-treningu-funkcjonalnym-twoj-dodatkowy-naped-do-biegania-zasady-skutecznego-treningu-02

  1. Przepona

Połóż się na plecach na równym podłożu. Jedną dłoń połóż  na mostku, drugą pośrodku w dolnej części brzucha. Wykonaj wdech nosem tak aby powietrze unosiło dolną dłoń w górę, następnie wykonaj swobodny wydech ustami tak aby górna dłoń wyczuła opuszczanie się żeber i spróbuj wytrzymać na bezdechu ok. 2-3 sekundy napinając jednocześnie mięśnie przepony – sekwencję powtórz 5 razy w 3 seriach.

korpus-biegacza-w-treningu-funkcjonalnym-twoj-dodatkowy-naped-do-biegania-zasady-skutecznego-treningu-03

  1. Wielodzielny prostownik kręgosłupa

Przejdź do podporu przodem następnie połóż przedramiona na podłożu tak, aby łokcie znajdowały się bezpośrednio pod barkiem. Pięty, biodra oraz ramiona mają tworzyć jedną linię. Napnij brzuch i pośladki, unieś nogę tak aby była przedłużeniem pleców, trzymaj pozycję nieruchomo przez 30s powtórz 4 razy, za każdym razem zmieniając nogę.

korpus-biegacza-w-treningu-funkcjonalnym-twoj-dodatkowy-naped-do-biegania-zasady-skutecznego-treningu-04

Ćwiczenia – mięśnie systemu globalnego

  1. Prostownik kręgosłupa

Pozycja w klęku podpartym, połóż jedno kolano na nie do końca napompowanej piłce do pilatesu, drugie kolana dotyka do podłoża, dłonie znajdują się pod barkami .

W jednym momencie wyprostuj ramię i przeciwległą do niej nogę tak aby linia ramienia i nogi była przedłużeniem pleców, trzymaj 2-3 sekundy następnie wróć do pozycji wyjściowej. Po 10 powtórzeniach zmień położenie piłki pod drugie kolano. Wykonaj 3 serie na każdą stronę.

korpus-biegacza-w-treningu-funkcjonalnym-twoj-dodatkowy-naped-do-biegania-zasady-skutecznego-treningu-01

  1. Skośne brzucha

Usiądź na macie unieś ugięte nogi  w stawie kolanowym, następnie odchyl tułów do tyłu ale w taki sposób, aby plecy cały czas były wyprostowane. Dłonie spleć i utrzymuj na wysokości górnej części brzucha. Zacznij skręt tułowia  przeciwlegle do skrętu kolan, wróć do pozycji wyjściowej i skręć  się w drugą stronę, staraj się nie dotykać stopami do podłoża – wykonaj 30 skrętów po 3 serie.

korpus-biegacza-w-treningu-funkcjonalnym-twoj-dodatkowy-naped-do-biegania-zasady-skutecznego-treningu-07

  1. Prosty brzucha

W leżeniu na plecach, ugnij nogi w stawie kolanowym, dłonie trzymaj blisko głowy. Następnie unieś tułów do momentu oderwania się łopatek od podłoża  i oderwij stopy od podłoża,  dotknij dłońmi do kostek następnie powoli, z kontrolą wróć do pozycji wyjściowej. Wykonaj 20 skłonów po 3 serie.

korpus-biegacza-w-treningu-funkcjonalnym-twoj-dodatkowy-naped-do-biegania-zasady-skutecznego-treningu-06

  1. Najszerszy grzbietu

Przejdź do siadu prostego, chwyć ręcznik i załóż go na swoją silniejszą stopę, wyprostuj plecy i wypchnij klatkę piersiową. Następnie zacznij przyciągać stopę za pomocą ręcznika cały czas oporując nogą wykonywany ruch do momentu, aż poczujesz pełny styk łopatek na plecach, barki powinny być skierowane ku tyłowi, wróć do pozycji prostej nogi ale cały czas oporuj podczas powrotu. Wykonaj 15 powtórzeń po 3 serie.

korpus-biegacza-w-treningu-funkcjonalnym-twoj-dodatkowy-naped-do-biegania-zasady-skutecznego-treningu-05

Podsumowanie

Jak widać, liczba ćwiczeń i kombinacji jest bardzo duża. W większości poradników i artykułów które krążą w sieci, przedstawia się pozycję deski i pozycję boczną. Oczywiście są to bez wątpienia jedne z najlepszych ćwiczeń na nasz korpus, które angażują kilka mięśni głębokich w jednym ćwiczeniu. Jednakże, silny i stabilny korpus to także przepona czy chociażby najszerszy grzbietu których nie wyćwiczymy w ćwiczeniach podporowych. Chcesz biegać szybciej i bezpieczniej – zacznij ćwiczyć kompleksowo!

Numer ćwiczeniatempoCzas trwania jednej seriiCzas całego ćwiczeniaSpalone kcal
1wolne90s6min45
2Średnie/szybkie40s2 min15
3Średnie/szybkie30s3 min20
4Średnie/wolne45s2 min15
 13 min95 kcl

 Autorem artykułu jest Kasjan Pracki – trener personalny, absolwent Akademii Wychowania Fizycznego, pasjonat biegania, instruktor pływania i kulturystyki.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Biegowe wskazówki Marcina Świerca - zbiegi i podbiegi
Następny wpis
Biegowe wskazówki Marcina Świerca - regeneracja
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu