fbpx
Sprawność

Trening techniki biegowej – 13 ćwiczeń, które powinieneś znać

Osoby, które zaczęły trenować bieganie najczęściej robią to po to, żeby zmienić coś w swoim życiu. To może być chęć zadbania o własne zdrowie, zrzucenie zbędnych kilogramów, rywalizowanie na...
trening techniki biegowej 17

Osoby, które zaczęły trenować bieganie najczęściej robią to po to, żeby zmienić coś w swoim życiu. To może być chęć zadbania o własne zdrowie, zrzucenie zbędnych kilogramów, rywalizowanie na zawodach lub też przeżycie nowej życiowej przygody. Powodów i bodźców jest wiele w zależności od konkretnego przypadku. Jednak, żeby to osiągnąć, warto zwrócić uwagę na prawidłową technikę biegu – istotny aspekt w osiągnięciu celów. Pozwoli to również zapobiec wielu dolegliwościom i urazom, które mogą prowadzić do poważniejszych kontuzji, a w konsekwencji do rozbratu na jakiś czas z uprawianiem aktywności fizycznej.

Fizjoterapeuta Andrzej Bronakowski jest czynnym biegaczem i triathlonistą. Przygotowuje sportowców do zawodów oraz uczy prawidłowych technik dotyczących różnych dyscyplin sportowych jako Biomechanik w Instytucje Edukacji i Sportu w Olsztynie. Prowadzi otwarte treningi doskonalenia technik biegowych dla amatorów i zawodowców. Twierdzi on, że warto zwracać uwagę na technikę biegu, po to aby szybciej biegać i mniej się męczyć. Bieganie powinno sprawiać nam przyjemność – dodaje.

Technikę zawsze można poprawić, jednak to, w jakim stopniu, zależy od tego, ile czasu poświęcamy podczas treningu na ten element. Na to, że biegamy w sposób nieprawidłowy mają wpływ wady wrodzone stóp, kolan oraz stawów biodrowych. Ważną kwestią są też ograniczenia w ruchomości w stawach obwodowych oraz zbyt silne mięśnie zginające do mięśni prostujących. Nieprawidłowa technika biegu prowadzić może do kontuzji oraz mikro urazów mięśni, czyli do ich naciągnięcia, zapalenia lub naderwania. Skutkuje też brakiem poprawy wyników sportowych, mimo wysokiej formy. Jeśli ją poprawimy, to mniej odczuwamy zmęczenie podczas biegu.

Jeśli chcemy popracować nad swoją jakością biegu, to podczas treningu powinniśmy zwracać uwagę na to, żeby środek ciężkości był w tzw. „czworoboku podparcia”, a kolana wysoko w linii osi ciała. Stawy biodrowe należy zginać w pełnym zakresie ruchu. Ręce powinny się poruszać w płaszczyźnie strzałkowej, a nie jak często bywa również horyzontalnej. Plecy trzymamy prosto, tak samo głowę, a wzrok skierowany jest przed siebie – radzi Andrzej Bronakowski.

Jeśli trenujemy w jednym miejscu np. na stadionie, to dobrym pomysłem jest nagrywanie własnego biegu, po to byśmy mogli później skorygować błędy lub zauważyć poprawę jakości naszej techniki biegowej.

Ćwiczenia pomagające poprawić technikę biegu

Mały skip “A” tzw. ugniatanie stóp.

Wykonujemy ćwiczenie w miejscu, nie odrywając palców stóp od podłoża. Unosimy tylko piętę.

trening-techniki-biegowej-01

1/2 skipu “A”.

Wykonujemy skip w biegu unosząc nogę zgiętą w kolanie pod kątem 45 stopni.

trening-techniki-biegowej-02

Skip “A”.

Podczas biegu unosimy nogę ugiętą w kolanie pod kątem 90 stopni.

trening-techniki-biegowej-03

Skip “C”.

Uderzamy piętą o pośladek. 

trening-techniki-biegowej-04

1/2 skip “B” w marszu.

Noga jest wyprostowana w kolanie. Jest to doskonałe ćwiczenie na rozciągnięcie mięśni miednicy.

trening-techniki-biegowej-05

Skip “B” w biegu.

Unosimy zgiętą nogę w kolanie jak w skipie A, następnie wyprostowujemy jak byśmy robili wykop.

trening-techniki-biegowej-06

Pokonywanie płotka bokiem.

Atak nogą nad płotkiem. Raz jedną, a potem drugą nogą.

trening-techniki-biegowej-07

Krok zakroczny z boku płotka.

Najpierw jedną nogą, a potem drugą. To ćwiczenie wzmocni także Twój staw biodrowy.

trening-techniki-biegowej-08

Skoki przez płotki obunóż.

Ćwiczenie ma na celu zwiększenie siły i lepszego zgięcia stawu biodrowego. 

trening-techniki-biegowej-10

Przechodzenie pod płotkami.

Ćwiczenie rozciągające mięśnie kończyn dolnych. 

trening-techniki-biegowej-11

Wieloskoki.

Ćwiczenie to ma na celu zwiększenie długości kroku i zakresu ruchu w stawie biodrowym.

trening-techniki-biegowej-16

Ćwiczenia z taśmą elastyczną.

Zakładamy taśmę tak, aby unieruchomić ramię. Chodzi oto, aby było ono wraz ze stawem łokciowym przy tułowiu. Przedramię i ręka nie mogą wykonywać ruchu horyzontalnego przed klatką piersiową. 

trening-techniki-biegowej-14

trening-techniki-biegowej-15

Marsz przez płotki.

Należy go wykonywać przez środek płotka. Jedna noga jest atakująca, a druga zakroczna. Dzięki wyprostowanym nogom poprawia się zginanie stawu biodrowego oraz zginanie grzbietowego stawu skokowego. Następuje rozciąganie mięśni tzw. kulszowo – goleniowych, czyli tylnej strony uda i podudzia. Przy ruchu zakrocznym chodzi o zwiększenie zakresu ruchu w stawie biodrowym, kolanowym i skokowym oraz siły mięśniowej mięśnia pośladkowego średniego. 

trening-techniki-biegowej-12

trening-techniki-biegowej-13

Technika biegu jest istotna, należy jednakże podkreścić, że każdy z nas ma nieco inną sylwetkę i poziom wytrenowania – jednym z Was powyższe ćwiczenia przyjdą z łatwością, inni będą musieli popracować niedo dłużej nad prawidłowym ich wykonywaniem. Jednak po niedługim czasie systematycznego stosowania powyższych ćwiczeń na pewno zauważycie efekty, a i dłuższe wybiegania będą przychodziły z większą swobodą.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Ćwiczenia we dwoje dla biegaczy, czyli romantyczna ,,dyszka”
Następny wpis
Bieg Uniwersytetu Medycznego - zapowiedź biegu

Powiązane artykuły

Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu