fbpx
Zapowiedzi imprez

Bieg Uniwersytetu Medycznego – zapowiedź biegu

Wszystkim nam znane jest powiedzenie „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. My, biegacze, doskonale znamy również autora tych słów. W dniu 03.10.2015 r., podczas Biegu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu...
biegu uniwersytetu medycznego zapowiedz biegu 01

Jeśli jesteś biegaczem i nie słyszałeś jeszcze o BUMWRO 2015, zapraszam na stronę . W ostatnich tygodniach o samym  biegu mówi się dużo i chętnie. Powodów jest wiele…Czym jest BUMWRO 2015 i o co tyle hałasu?

„W zdrowym ciele zdrowy duch…”

Wszystkim nam znane jest powiedzenie „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. My, biegacze, doskonale znamy również autora tych słów. W dniu 03.10.2015 r., podczas Biegu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, będziemy mieli okazję sprawdzić, ile tego zdrowego ducha i ciała drzemie wśród przedstawicieli środowiska medycznego. Niech nas jednak nie zmyli sama nazwa biegu, gdyż jest on skierowany do wszystkich biegaczy i niesie ze sobą ważną ideę. Choć na starcie staną przedstawiciele środowiska medycznego, wśród których będą również pomysłodawcy i organizatorzy biegu, w tym  lekarze, pracownicy naukowi, studenci medycyny oraz byli pacjenci wrocławskich klinik, dopiero na mecie okaże się, czyj duch walki zwycięży.

Bieg ma kilku zacnych Ambasadorów, w tym  Prof. Alicję Chybicką, Kierownika Katedry i Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, znaną wrocławskim biegaczom z niejednego startu, która i tym razem zadeklarowała swój czynny udział w biegu.

Możemy sobie pomóc biegając…

Na pytanie „po co biegasz”?  często odpowiadamy krótko „bo chcę”.. „bo lubię” . Świetnie zdajemy sobie jednak sprawę, że za tymi słowami kryje się dużo więcej: chcę być zdrowy, chcę być jak najdłużej  sprawny, chcę mieć piękne ciało, chcę o siebie zadbać, chcę się podobać partnerowi itd.

Dzięki udziałowi w BUMWRO 2015 do dbania o własną kondycję i zdrowie możemy zachęcić również naszych najbliższych. Głównym celem biegu,  o czym wspomina jego organizator, dr hab. Tomasz Zatoński, (na co dzień nauczyciel uniwersytecki i laryngolog w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy ulicy Borowskiej)  jest bowiem propagowanie zdrowego stylu życia – ruchu i dbania o siebie.

Z tej okazji w miasteczku biegowym zaplanowano akcje profilaktyczne, które mają nam przypomnieć jak ważne są regularne badania i ćwiczenia fizyczne. W biegu wystartują osoby po przeszczepach oraz pacjenci walczący z nowotworami m.in. po to, aby zachęcić jego  uczestników do aktywnego spędzania czasu. My, ze swojej strony, możemy podarować chorym potężny zastrzyk energii, stając obok nich na starcie i przybijając „biegową piątkę”. Jako, biegacze, dobrze wiemy, ile potrafimy tej energii wygenerować w trakcie imprez biegowych. A wspierać nas będzie w tych działaniach partner biegu – „Rakoobrona”. Przyjdź na bieg i naucz się bronić! „Rakoobrona” jest  Fundacją prowadzącą ogólnopolską kampanię informacyjno-edukacyjną na temat profilaktyki onkologicznej. Uczy jak niewiele czasami potrzeba aby uniknąć raka.

Weźmy więc udział w tym biegu! Zbudujmy własną strefę kibica! Zaangażujmy całe rodziny i przyjaciół. Zabierzmy dzieci, rodziców i sąsiadów. Pokażmy im sportową stronę świata. W trakcie biegu nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych. Niech będą z nami w tym dniu.

Zrobimy hałas…

W imieniu wszystkich zaangażowanych osób i podmiotów zapraszamy 03 października do udziału w biegu BUMWRO 2015. Przegońmy razem słabości. Sprawdźmy w jakiej kondycji jest nasze ciało i zahartujmy ducha. Niech ten bieg stanie się świętem zdrowego ciała a Wrocław hałasuje w tym dniu  okrzykiem: BUMWRO 2015 – Start! Na was biegacze, zawsze można liczyć!

Metryczka

Gwarancją wysokiego poziomu BUMWRO 2015r. jest Fundacja WROACTIV, która znana jest okolicznym biegaczom jako organizator wiosennego biegu ulicznego w naszym mieście – Dziesiątki WROACTIV, znanej ze świetnej organizacji i niepowtarzalnej atmosfery oraz  cieszącej się dużą  popularnością.

Honorowy patronat nad biegiem objął Rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu prof. Marek Ziętek.

Pomysłodawcami i organizatorami biegu są Tomasz Zatoński – lekarz laryngolog i pracownik naukowy Uniwersytetu Medycznego oraz Danuta Pilarz-Małkiewicz prezes Fundacji Wroactiv – organizator imprez biegowych we Wrocławiu.

Rejestracja tutaj 

Regulamin tutaj 

Atestowany bieg na dystansie 10 km. Start i Meta przed Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym we Wrocławiu, przy ulicy Borowskiej 213. Bieg adresowany do wszystkich biegaczy w tym: pracowników uczelni, studentów, lekarzy, pielęgniarek, personelu medycznego, przedstawicieli medycznych oraz pacjentów. Festyn sportowy z okazji inauguracji roku akademickiego 2015/2016.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Trening techniki biegowej - 13 ćwiczeń, które powinieneś znać
Następny wpis
Zostań międzynarodowym trenerem BLACKROLL®
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu