fbpx
Relacje

Chojnik Karkonoski Festiwal Biegowy – czasem słońce, czasem deszcz

W miniony weekend w Sobieszowie odbył się Chojnik Karkonoski Festiwal Biegowy. Na czterech zróżnicowanych dystansach rywalizowało 673 uczestników z Polski i z zagranicy. Mieli do przebiegnięcia Ultra Chojnik (102 km), Chojnik Maraton (46km), Półmaraton z górką (28 km) oraz Chojnik Vertical (2,5 km). Podium prawie wszystkich konkurencji zdominowali Litwini, którzy w ślad za Gediminasem Griniusem upodobali sobie karkonoski festiwal.
chojnik karkonoski festiwal biegowy czasem slonce czasem deszcz 04

W miniony weekend w Sobieszowie odbył się Chojnik Karkonoski Festiwal Biegowy. Na czterech zróżnicowanych dystansach rywalizowało 673 uczestników z Polski i z zagranicy. Mieli do przebiegnięcia Ultra Chojnik (102 km), Chojnik Maraton (46km), Półmaraton z górką (28 km) oraz Chojnik Vertical (2,5 km). Podium prawie wszystkich konkurencji zdominowali Litwini, którzy w ślad za Gediminasem Griniusem upodobali sobie karkonoski festiwal.

O drugiej w nocy z piątku na sobotę wyruszyła grupa prawie stu ultrasów. Przed sobą mieli 102 km i siedem wzniesień o łącznym przewyższeniu 5025 metrów. Limit czasu – 20 godzin – okazał się bardzo wymagający, już na pierwszym punkcie z przepakami, na 49 km trasy w Karpaczu, wycofało się kilkunastu zawodników i zawodniczek. Trasa Ultra Chojnik odkrywa mniej popularne szlaki po polskiej i czeskiej stronie Karkonoszy. To na pewno atut tego biegu, w którym próżno szukać długich odcinków asfaltowych, czy dróg uczęszczanych przez masy turystów. Prawie wszystkie ścieżki wymagają dużego skupienia – są techniczne, trudne i – wydawałoby się – nie dają się rozpędzić. Dlatego ogromnym zaskoczeniem był czas pierwszego zawodnika Vaidasa ŽLabysa (8 w tegorocznej Transgrancanarii), który przebiegł ten karkołomny dystans w 11 godzin 33 minuty i jedną sekundę. Tym samym, wyprzedził drugiego zawodnika – Krzysztofa Jeżewskiego o ponad 2,5 godziny. Trzeci na mecie zameldował się kolejny Litwin – Arturas Cesnavicius. Pierwszą kobietą była Litwinka – Viktorija Tomaseviciene. Bieg w limicie 20 godzin ukończyło 59 osób, a na mecie zameldowało się 71 uczestników.

chojnik-karkonoski-festiwal-biegowy-czasem-slonce-czasem-deszcz-01

W sobotę przy kapryśnej pogodzie wystartowały biegi Chojnik Maratonu i Półmaratonu z Górką. Był to niezwykły sprawdzian dla wszystkich biegaczy, ponieważ chmury nad Kotliną Jeleniogórską co chwila serwowały ulewne deszcze, burze a nawet gradobicie. Czasami jednak niebo jaśniało i wychodziło piękne żółte słońce. Każdy zawodnik na trasie doświadczył zmiennych warunków atmosferycznych, które z każdą chwilą zwiększały satysfakcję z ukończenia biegu. Mokre kamienie na szlakach spowodowały, że nie wszyscy byli w stanie dotrwać do końca. Dla dystansu maratońskiego największym sprawdzianem technicznych umiejętności był zbieg czarnym szlakiem ze schroniska spod Łabskiego Szczytu. Szlak zamienił się w rwącą rzekę płynącą przez luźno porozrzucane kamienie o nieregularnych kształtach. Maraton wygrał Paweł Czerniak z czasem 04:41:58, drugi był Tomasz Baranow, a trzeci Maciej Kucharczyk. Pierwsza kobieta zameldowała się na linii mety z czasem 05:35:28, była nią Litwinka – Austeja Vaiciuliene. Półmaraton z górką padł znów łupem reprezentantów Litwy, wygrał go Jonas Zakaitis z czasem 2:29:45, drugi był Jerzy Ładysz, a trzeci Łukasz Dziądziak. Pierwszą kobieta – Julia Honkisz ukończyła dystans Półmaratonu z górką z czasem 03:16:15.

chojnik-karkonoski-festiwal-biegowy-czasem-slonce-czasem-deszcz-03

Dzień wcześniej w piątek o godzinie 19.00 wystartował debiutancki bieg festiwalu, Chojnik Vertical. Była to krótka, lecz intensywna wspinaczka na Zamek Chojnik. Wygrał ją Bartosz Majorczyk. Dodatkowo, organizatorzy wraz ze sponsorem pucharów Hutą Julią z Piechowic zorganizowali Kryształowy Podbieg. Była to dodatkowa – górska – klasyfikacja, dla najlepszego zawodnika, który najszybciej wbiegnie na grań Karkonoszy. Tę rywalizację wygrał półmaratończyk – Jonas Zakaitis.

Zaraz po starcie Maratonu i Półmaratonu swoje zawody miały również dzieci. W trzech kategoriach wiekowych startowały na różnych dystansach. Wzięło udział prawie 60 młodych miłośników biegania. W miejscu startu i mety zawodów, przy Transgranicznym Centrum Turystyki Aktywnej zorganizowano piknik dla wszystkich osób towarzyszących startującym. Można było posilić się z czterech Food Trucków, posłuchać muzyki na żywo w wykonaniu Kapeli Timingeriu, wziąć udział we wspomnianych zawodach sportowych dla najmłodszych i artystycznych warsztatach dla dzieci lub po prostu miło spędzić czas odpoczywając na leżakach.

chojnik-karkonoski-festiwal-biegowy-czasem-slonce-czasem-deszcz-02

Chojnik Karkonoski Festiwal Biegowy już od czterech lat nabiera indywidualnego charakteru. Kreuje nowe pomysły, wprowadza je i co roku udoskonala. Sobieszów jest miejscem przyjaznym dla biegaczy i ich rodzin. Biegacze mają do dyspozycji jedne z najlepiej zaopatrzonych punktów żywieniowych, na mecie czeka na nich wyjątkowy konferansjer, muzyka na żywo i wybór posiłków z Food Trucków. Każdy uczestnik dostał – specjalnie na tę okazję – uważone piwo Gleba z Browaru Kamienica. W pakiecie startowym znaleźć można było owoc współpracy organizatorów z firmą Zmiany Zmiany, BUFF Polska oraz Dynafit. Główne nagrody ufundowała firma Biuro Rachunkowe Profit oraz Avalanche.

Chojnik Karkonoski Festiwal Biegowy współfinansowany jest ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego i miasta Jelenia Góra.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
​Biegną, by pomóc spełnić marzenie
Następny wpis
"Rzeźnik. Historia kultowego biegu" - książka, która zmienia myślenie o bieganiu
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu