fbpx
bugaboo runner runyon canyon hero

Biegająca mama, biegający tata

Pojawienie się dzieci na świecie to duża zmiana w każdej rodzinie. Całe życie wywraca się do góry nogami, powstają nowe troski, ale i wiele nieocenionych radości. W tym czasie biegacze mają dodatkowy problem – jak trenować? Czy całkowicie zrezygnować z biegania, czy może wygospodarować godzinę dziennie na samotne treningi? Odpowiedź jest prosta – trenować razem z dzieckiem!

Pojawienie się dzieci na świecie to duża zmiana w każdej rodzinie. Całe życie wywraca się do góry nogami, powstają nowe troski, ale i wiele nieocenionych radości. W tym czasie biegacze mają dodatkowy problem – jak trenować? Czy całkowicie zrezygnować z biegania, czy może wygospodarować godzinę dziennie na samotne treningi? Odpowiedź jest prosta – trenować razem z dzieckiem!

Na ścieżkach biegowych coraz częściej można zauważyć biegaczy z dodatkowym obciążeniem, czyli wózkiem dziecięcym. Dla prawdziwych pasjonatów nic nie jest przeszkodą w wykonywaniu swojej pasji. Podczas, gdy inni świeżo upieczeni rodzice narzekają na brak czasu, kondycji, zmęczenie, oni biorą dziecko i wychodzą, a właściwie wybiegają na intensywny spacer. Taka postawa jest godna naśladowania i co ważne, nie trzeba być zawodowym biegaczem, by zacząć w ten sposób spędzać czas ze swoimi pociechami. Jest to nie tylko ogromna korzyść dla zdrowia rodziców, ale i również duża frajda dla dzieciaków.

Jak rozpocząć przygodę ze wspólnym bieganiem?

Aby zacząć biegać z wózkiem, trzeba się odpowiednio przygotować. Nie jest to taki sam rodzaj treningu jak dotychczas. Już na starcie musimy pogodzić się z tym, że bieganie z wózkiem jest jak zupełnie nowa dyscyplina sportowa i musimy zacząć od wprowadzających początków. Nie jest łatwo pchać przed sobą ciężki wózek. Pierwsze treningi warto więc wykonywać marszobiegiem, by przyzwyczaić nie tylko swoje ciało, ale przede wszystkim sprawdzić reakcję małego pasażera. Nie każdemu dziecku odpowiada taki rodzaj aktywności, warto więc przyglądać się zachowaniu malucha w wózku i na bieżąco reagować na jego potrzeby. Przez pierwsze treningi nie powinno się  oddalać daleko od domu, by w razie czego zawsze można było zawrócić.

Bezpieczeństwo dziecka jest najważniejsze, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na jakość wózka. Na rynku dostępne są specjalne wózki biegowe, wyposażone w pasy bezpieczeństwa, duże koła, ręczny hamulec, wielofunkcyjną osłonę, odblaski i inne dogodności, które zwiększają komfort i bezpieczeństwo malucha. Trzeba również zwrócić uwagę na trasę, którą wybieramy. Centrum miasta z krzywymi chodnikami i tłumem przechodniów nie jest dobrym pomysłem. Odpuścić powinniśmy sobie także bieganie wąskimi ścieżkami leśnymi, po piachu czy każdej drodze, która ma dziury i nierówności. Idealne są deptaki, ścieżki rekreacyjne i tereny w parkach. Trasa powinna zapewnić nam przede wszystkim stabilność wózka i przyjazne otoczenie.

Również ubiór dziecka jest istotny. Pamiętajmy, że dziecko przez cały czas siedzi nieruchomo i znacznie mocniej odczuwa zimno niż my. Dodatkowo uczucie chłodu wzmaga wiatr, który może być odczuwalny przy większych prędkościach. Należy to wszystko wziąć pod uwagę, by nie przeziębić malucha już na pierwszych treningach.

W trakcie biegania nie możemy mieć słuchawek na uszach lub rozglądać się na boki. Trzeba skupić uwagę na trasie, by omijać ewentualne zagrożenia (dziury, kałuże, kamienie), a także wysłuchiwać sygnałów dziecka. Przeważnie maluchy lubią ten rodzaj aktywności i podczas biegania zasypiają lub obserwują otoczenie. Są jednak dzieci, które będą marudzić już po 15 minutach i w trening trzeba będzie wpleść kilkuminutowe przerwy na rozprostowanie nóg pasażera. Z czasem coraz łatwiej trenować z wózkiem, gdyż dziecko przyzwyczaja się do tej aktywności. Wtedy możemy pomyśleć o zawodach, by wzmocnić dodatkowo swoją motywację. Nie każde zawody jednak dopuszczają rodziców z wózkami, więc przed startem należy dokładnie przeczytać regulamin organizowanych imprez biegowych.

Korzyści biegania z dzieckiem

Trening z wózkiem musimy dokładnie zaplanować, odpowiednio przygotować siebie i malucha, zadbać o wiele szczegółów. Trzeba też być elastycznym, gdyż nie zawsze dzieci mają ochotę na godzinne siedzenie w wózku. Mimo tych trudności i uniedogodnień każdy rodzic potwierdzi, że warto spędzać w ten sposób czas ze swoim dzieckiem. Bieganie z maluchami niesie ze sobą szereg korzyści.

Przede wszystkim:

  • Poprawia samopoczucie
  • Wzmacnia formę
  • Pozwala na ciekawe spędzenie czasu z dzieckiem
  • Przeciwdziała depresji poporodowej
  • Uspokaja dziecko
  • Pomaga w walce z nadwagą
  • Wzmacnia pewność siebie
  • Relaksuje

Jest jeszcze jedna podstawowa korzyść – bieganie z dzieckiem pozwala na kontynuację treningów, pomimo nowego członka rodziny. Bardzo często ciąża jest dużym wyzwaniem dla prawdziwych pasjonatek biegania, gdyż trzeba ograniczyć lub całkowicie zrezygnować z uprawiania swojej pasji na długie miesiące lub lata. Nauczenie się wspólnego trenowania z pociechą da nam poczucie komfortu psychicznego i pozwoli realizować hobby. Jeśli tylko lekarz nie widzi przeciwskazań, możemy cieszyć się bieganiem bez ograniczeń.

Bieganie ze starszakiem

Trening z dzieckiem możemy rozpocząć w każdym wieku. Również dla kilkulatków jest to świetny sposób spędzenia wolnego czasu. Wspólne truchtanie lub marszobiegi sprawiają wiele frajdy, uczą aktywnego trybu życia i pokazują, ile korzyści niesie ze sobą sport. Zamiast siedzeć przed telewizorem i oglądać bajki, warto założyć buty do biegania i zorganizować wspólną biegową zabawę.

dzieci

Coraz częściej organizowane są zawody specjalnie dla maluchów w każdym wieku. Wspólnie z nimi możemy podejmować się biegowej rywalizacji i walczyć o medale. Dzieciom sprawia to wiele radości i podnosi ich pewność siebie. Zaraźmy je sportowym stylem życia! Pamiętajmy jednak, że dzieci nie są tak wytrzymałe jak dorośli i nie powinny biegać długich dystansów z dużą intensywnością. Najlepiej wspólnie z lekarzem ustalić, jaki rodzaj intensywności będzie odpowiedni dla starszaka, by bezpiecznie cieszyć się sportem.

Tak przygotowane dziecko od wczesnego dzieciństwa będzie miało o wiele lepszy start w życiu, niż “dzieci kanapowe”. Uczenie swoich pociech aktywnego trybu życia już od najmłodszych lat to duża inwestycja w ich przyszłe zdrowie.

Dzieci nie muszą być przeszkodą w trenowaniu, wręcz przeciwnie, mogą być dodatkową motywacją i inspiracją. Bieganie z wózkiem czy starszym dzieckiem sprawia wiele radości i pomaga nawiązać lepsze relacje, niż bezproduktywne spędzanie wolnego czasu. Dodatkowo pokazujemy im świat z innej perspektywy i uczymy zdrowych nawyków. Same korzyści!

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
31 stycznia zjezdzamy do leby na ii karnawalowy trail polmaraton

31. stycznia zjeżdżamy do Łeby na II Karnawałowy Trail Półmaraton

Następne
test zeli energetycznych squeezy

Test żeli energetycznych Squeezy

Powiązane artykuły

dieta cud poradnia biegacza
Czytaj dalej

Dieta cud – Poradnia Biegacza

Katarzyna Biłous z poradni dietetycznej DietoVita, odpowiada na pytanie Michała: Witam, ważę 94 kg przy wzroście 196 cm. Chciałbym zrzucić ok. 8 kilogramów. Czytałem na różnych forach o wielu różnych.