🏃Zacznij mądrze biegać🏃‍♀️ -20% z kodem "WIOSNA20". Do końca promocji:
00 d
00 h
00 m
Zapowiedzi imprez

6. PKO Białystok Półmaraton – największa impreza biegowa na wschodzie Polski

Już 13 maja 6. PKO Białystok Półmaraton, największa impreza biegowa wschodniej Polski, podczas której tysiące biegaczy z kraju i z zagranicy wybiegnie na ulice Białegostoku.
bialystok 01

Już 13 maja 6. PKO Białystok Półmaraton, największa impreza biegowa wschodniej Polski, podczas której tysiące biegaczy z kraju i z zagranicy wybiegnie na ulice Białegostoku.

Rekordowa 5 edycja biegu za nami

W biegach 5 edycji wystartowało łącznie ponad 4100 uczestników (900 dzieci i 3265 dorosłych). Przed rokiem na starcie biegów pojawiło się aż 1080 pań, co plasuje PKO Białystok Półmaraton w czołówce półmaratonów w Polsce pod względem udziału kobiet w ogólnej liczbie uczestników. Wierzymy, że w tym roku będzie jeszcze lepiej!

Cała Polska biegnie w Białymstoku

Od kilku lat PKO Białystok Półmaraton cieszy się zainteresowaniem nie tylko Białostoczan, ale także mieszkańców innych regionów kraju. W tym roku ich udział jest wyjątkowo wyraźny. Na listach startowych oprócz białostoczan największą reprezentację stanowią biegacze z Warszawy, Poznania, Krakowa, Wrocławia, Łodzi czy Gdyni.

Dodatkowe klasyfikacje biegowe w 2018 roku

Podczas tegorocznej edycji PKO Białystok Półmaratonu oprócz klasyfikacji generalnych kobiet i mężczyzn w poszczególnych kategoriach wiekowych prowadzone będą także klasyfikacje dodatkowe w tym m.in: Akademickie Mistrzostwa w Półmaratonie, Otwarte Mistrzostwa Służb Mundurowych w Półmaratonie oraz po raz pierwszy Mistrzostwa Przedsiębiorców i ludzi biznesu

Trasa 6. Pko Białystok Półmaratonu najszybszą w historii biegu

Bieg, podobnie jak przed rokiem, rozpocznie się spod Pałacu Branickich. Tam ulokowano Start biegów na obu dystansach – City Run na 5km i Półmaratonu. Pierwsze kilometry to długie, proste odcinki ulicami Legionową, Kaczorowskiego, Kopernika, Hetmańską aż do Al. Solidarności. Następnie, po raz pierwszy w historii białostockich biegów, na 100 lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, biegacze zawładną Aleją Piłsudskiego. Dalej ulicami Branickiego, Miłosza i Zwierzyniecką do najbardziej lubianego przez biegaczy fragmentu trasy – Kampusu i Zwierzyńca, gdzie będzie można odetchnąć pełną piersią. Meta znajdzie się na Rynku Kościuszki. Całość zaplanowana została w taki sposób by możliwe było osiąganie jak najlepszych rezultatów.

Wyjątkowa koszulka biegowa

6-pko-bialystok-polmaraton-najwieksza-impreza-biegowa-wschodniej-polski-03

To kolejna wizytówka Białegostoku (po ubiegłorocznym Pałacu Branickich), która zdobi koszulki startowe białostockiego półmaratonu. Koszulki w 100% wykonano w Polsce i zaprezentowano je podczas targów towarzyszących dwóm pierwszym biegom zaliczanym do Korony Polskich Półmaratonów – PZU Półmaratonowi  Warszawskiemu i ONICO Gdynia Półmaratonowi

Kolekcja medali

Głosami biegaczy medal 6. PKO Białystok Półmaratonu ozdobi postać Bachusa. Bóg płodności, dzikiej natury, winnej winorośli i wina zwyciężył w bezpośrednim pojedynku z Apollo bogiem muzyki, zdrowia, sztuki i to on dołączy do kolekcji postaci, które do tej pory zdobiły medale biegu. Przypomnijmy, od 2016 roku na medalach białostockiego półmaratonu przedstawiane są kolejne rzeźby z ogrodów Pałacu Branickich. Biorący udział w kolejnych edycjach imprezy mają dzięki temu możliwość nie tylko wzięcia udziału w tej wyjątkowej imprezie, ale także skompletowania kolekcji medali nawiązujących bezpośrednio do miasta Białegostoku. Bachus jest już trzecim z kolei bogiem, po ubiegłorocznej Florze i Kalisto, która zdobiła medal w 2016 roku, który wchodzi w skład kolekcji medali białostockiego półmaratonu.

6-pko-bialystok-polmaraton-najwieksza-impreza-biegowa-wschodniej-polski-04

Trwają zapisy na Bieg Dziecięcy

Można jeszcze zapisywać swoje pociechy na Bieg dziecięcy – Junior City Run, który odbędzie się przeddzień półmaratonu. W sobotę 12 maja na Runku Kościuszki udział w biegach na trzech dystansach 100, 600 i 1000 metrów będzie mogło wziąć 1000 osób. To bieg, w którym limity wyczerpują się najszybciej, dlatego nie traćcie czasu i zapisujcie młodych zawodników!

Już ponad 4000 biegaczy na listach startowych

Na miesiąc przed startem imprezy na listach startowych jest już ponad 4000 biegaczy, co oznacza, że pozostało już mniej niż 500 wolnych pakietów. 13 maja spod bramy Pałacu Branickich wystartują dwa biegi: Półmaraton na dystansie nieco ponad 21 km i bieg towarzyszący City Run na 5 km, który może stać się doskonałym celem wiosennych powrotów do formy sprzed zimowej przerwy.

PKO Białystok Półmaraton ponownie doceniony

PKO Białystok Półmaraton po raz kolejny znalazł się w Koronie Polskich Półmaratonów. To zestawienie 11 najważniejszych półmaratonów w Polsce. Aby zdobyć Koronę wystarczy wziąć udział w 5 wybranych biegach wchodzących w skład zestawienia (obok Białegostoku są to m.in. Gdynia, Warszawa, Poznań, Wrocław, Kraków czy Piła). PKO Białystok Półmaraton to jedyny półmaraton we wschodniej Polsce, który znalazł się w tym zestawieniu.

Akcja charytatywna

Już blisko 17 000 zł uczestnicy 6. PKO Białystok Półmaratonu zdecydowali się przekazać na zakup nowej, niezbędnej protezy nogi dla Krzysztofa. W tym miejscu chcielibyśmy podziękować wszystkim biegaczom, którzy podczas rejestracji do półmaratonu zdecydowali się wesprzeć naszą akcję. Ogromne podziękowania kierujemy również do osób, które wpłacają środki na darowiznę mimo, że nie będą biegły 13 maja. Dziękujemy za Wasze wielkie serca! Dostajemy wpłaty nawet po kilkaset zł, co powoduje szybsze bicie serca, bo wiemy, że każda wpłata zbliża nas do celu – 20 000 zł! Wierzymy, że razem nam się to uda. 

Sponsorem tytularnym jest PKO Bank Polski

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Optymalne nawodnienie organizmu kluczem do biegowego sukcesu
Następny wpis
Cykl biegów BIEGAJ’MY Z DEM’A rozpoczął sezon Festiwalem Biegowym im. Mikołaja Kopernika w Lidzbarku Warmińskim
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Rozwiń
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    Rozwiń
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Rozwiń
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.